Test fotoaparátu Panasonic DMC-TZ1

Panasonic DMC-TZ1 je jediným stabilizovaným ultrazomem na našem trhu, který dáte také současně do kapsy. Jaký je, jaké s ním uděláte snímky a jaké má další zajímavé vlastnosti se dočtete v uživatelském testu, ke kterému jej do naší redakce zapůjčila firma Panasonic. Ultrazoom v tak malém prostoru? To není možné! Ale je...
Stručná charakteristika

Panasonic DMC-TZ1 je kompaktní 5Mpx fotoaparát s desetinásobným optickým zoomem. V základním balení najdete fotoaparát, Li-ion baterii, nabíječku, řemínek na zavěšení na ruku, CD se softwarem a český tištěný manuál. Karta není součástí balení, protože aparát disponuje interní pamětí (cca 14 MB). Současná doporučená cena na stránkách firmy Panasonic je 12 495,– (květen 2006). Nicméně jej lze zakoupit za cenu nižší. Jde o plně automatický aparát s mnoha scénickými režimy, režimem makro a s režimem natáčení ozvučeného videa. Časy závěrky volí od 8 s do 1/2000 s. Lze použít čas až 60 s. Při videu lze použít optický zoom. Měření expozice nelze ovlivnit.
Tělo a ovládání fotoaparátu
Aparát s rozměry cca 112×58×40 mm (bez výstupků) a hmotností 262 gramů (včetně baterie a karty) tvoří vlastně samostatnou kategorii. Já měl k dispozici stříbrnou variantu. Ovládání je velmi jednoduché. Aparát disponuje totiž pouze automatickým režimem, scénickými režimy a režimem „srdíčko“.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Na horní stěně najdete hlavní volič režimů, vypínač, spoušť, páčku zoomu a tlačítko pro volbu režimu stabilizace. Také reproduktor s mikrofonem se nachází na vrchní straně aparátu. Hlavní volič má sedm pozic – normální snímání, jednoduchý režim (srdíčko), režim makro, dvě pozice scénických režimů, video a přehrávání. Konektor napájení, A/V konektor sdružený s USB 2.0, najdeme na levé straně pod plastovým krytem. Na dolní straně je prostor pro baterii a SD kartu.

Plastový stativový závit je umístěný zcela v kraji dolní stěny, tedy mimo osu objektivu. Zadní straně dominuje 2,5" LCD displej. Další prvky jsou vpravo od něj (celkem sedm tlačítek). Tlačítko DISPLAY pro určení množství zobrazených informací, tlačítko pro mazání snímků sloučené s režimem sekvenčního snímání a sdružené vícepolohové tlačítko s volbou bracketingu, režimu rychlého prohlížení, režimu blesku a samospouště. Uprostřed nich je tlačítko menu. Občas se mi stalo, že jsem nechtěně aktivoval tlačítko blesku.
LCD a CCD

2,5" LCD má rozlišení 207 tisíc bodů. Byl dobře čitelný jak za slunného počasí, tak za sníženého osvětlení. Jeho jas lze měnit v menu nebo skokem tlačítkem Display. CCD je 6,37 (5,0 efektivních) Mpx čip velikosti 1/2,5" s rozlišením 4:3. Uvedená hodnota celkového počtu pixelů je převzata z oficiálních dokumentů Panasonic. Zaznamenávat lze v rozlišení 2560×1920 / 2048×1536 / 1600×1200 / 1280×960 / 640×480 // 3:2 – 2560×1440 / 2048×1360 // 16:9 – 2560×1440 / 1920×1080. V režimu video 848×480 (16:9), 640×480 či 320×240 bodů při maximální frekvenci 30 snímků za sekundu. Hledáčkem aparát nedisponuje. CCD má nápadně shodné parametry s „kolibříkem“ FX9.
Objektiv a ostření

Tak a to je právě to, čím je aparát výjimečný. V současné době na trhu neznám model s podobným rozsahem zoomu při „kapesní“ velikosti.
Aparát disponuje stabilizovaným objektivem Leica DC Vario – Elmarit. Je tvořen dvanácti čočkami v šesti skupinách a obsahuje tři asférické čočky.. Světelnost je v rozmezí 2,8 – 4,2. Maximální clona je 5,0 pro nejkratší a 7,1 pro nejdelší ohnisko. Jeho rozsah v přepočtu ke kinofilmu je 35 mm – 350 mm. Pro nižší rozlišení se rozsah zoomu odpovídajícím způsobem zvětšuje.
Nejmenší zaostřitelná vzdálenost je cca 5cm od objektivu (režim makro).
Přestože je objektiv lomený za přední stěnou, a tak se v cestě světlu vyskytují neobvyklé optické prvky, jsou výsledné snímky velmi dobré. Na živých snímcích posuďte sami.
- Předchozí strana
- 1
- 2
- 3
- 4
- Další strana
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fórudíky
to: Bitovod
Než předsádka(a to většinou dost drahá)tak šáhnout po DMC-FX01EG-S
http://www.panasonic.cz/vyrobek.aspx?id=BBA_3066
Uchycení filtrů u tohoto typu digitálů se řeší trochu jinak, viz např. na
http://www.cokin.com/ico6-PO.html
Všichni tady kydají hnůj na TZ1, přitom to s tím není zase tak špatné. Mám ho asi 2 měsíce a jsem s ním velmi spokojen. Nejsem profi a na nic dražšího nemám (navíc jsem si na to celé nebyl schopen našetřit). Berte to z hlediska příjmů. Studenti nejsou schopni našetřit si na např. Nikon D50. Možná to byl hloupý komentář, ale je to tak. Jsem spokojen, nic víc, nic míň.
Pane Koritino, dík za perfektní test foťáku !!!
Nechápu, jak někdo může mít takovou trpělivost !
Mě test moc pomohl a díky němu jsem si ho koupil. Pro mě, jako amatéra, je to bomba.
Co mi na TZ1 chybí, je jen Budík a Zvuk.záznamník, na které jsem byl zvyklý z mého Pentaxu Optio S.
Rozmýšlím se mezi tímto a Olympus Sp-510 UT.Potřeboval bych poradit od někoho povolanějšího.Cenově jsou ve stejné kategorii.Četl jsem oba testy, ale v galerii se mi vic libily fotky z SP-510....což ale může být taky fotografem:)...díky
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.