Olympus SP-510 UltraZoom

Na trhu je mnoho fotoaparátů s velkým rozsahem zoomu. I Olympus má své zástupce. Jedním z nich je Olympus SP-510 UltraZoom. Nemá sice stabilizaci, ale jistě v lecčems překvapí. Co mě potěšilo a co ne, se dočtete v následujícím testu.

Provozní časy a výdrž fotoaparátu

Umístění baterií

Předem konstatuji, že následující odstavec neobsahuje tiskové chyby. Na 4×AA 2700mAh jsem pořídil v běžném režimu nejprve cca 50 snímků. Pak jsem nafotil v režimu souvislého snímání bez blesku v intervalu dvou minut dalších 150 snímků. Pak jsem přidal blesk. Ukazatel stavu baterií zčervenal při počtu 2098 snímků. Při 2129 fotoaparát oznámil vybité baterie. Když to zopakuji, tak SP510 pořídil na jedno nabití cca 200 snímků bez blesku a 1900 s bleskem. Celé to trvalo asi pět dnů.

Provozní časy

(včetně reakční doby na podnět, která činní přibližně 0,2 s )

  • fotografie s namáčknutím do 0,2 s
  • bez namáčknutí 1,0 s

Sekvence (tři snímky) je exponována frekvencí 1,7 sn./s. Nastavit lze i sekvenční snímání s volitelnou dobou mezi snímky.

Blesk

Blesk

Blesk má dosah 0,3m-4,5m (W) / 1,2m-3,4 m (T). Lze nastavit všechny běžné režimy včetně synchronizace na druhé lamely (v Menu).

Nastavení a funkce fotoaparátu

Menu při snímání LCD při snímání

Fotoaparát může pracovat jak v plně automatickém, tak v plně manuálním režimu. K dispozici je i vlastní nastavení fotoaparátu a také 21 scénických režimů. Možnosti fotoaparátu odpovídají třídě a značce – prostě jsou rozsáhlé. Především jsou to možnosti nastavení samotného snímání – od nastavení zpracování jpg, přes způsob ostření až po způsob měření expozice. Za velmi pozitivní považuji možnost nastavit některé funkce buď v Menu, nebo přímo pomocí tlačítka Func. Vše lze je vidět na doprovodných obrázcích.
Setkal jsme se však u tohoto kusu (?) se logickou chybou v ovládání. Při změně vyvážení bílé v Menu (nikoliv přes Func) se po jejím výběru a stisku OK volba neuložila, což bych čekal. Bylo nutné následně stisknout OK ještě jednou (na displeji v tu dobu byla volba „vyvážení bílé“) a proklikat se zpět. Snad ještě bych uvítal, pokud bych se stiskem spouště dostal z režimu zobrazení menu rovnou k režimu focení. Zde to nejde, nicméně to je vlastnost.

Další funkce Scénické režimy

Za dobré považuji zmínit, že při nemanuálním režimu je k dispozici nejdelší čas 1/2s, který se prodlouží až na 4s pokud v nastavení je zapnuta redukce šumu (ON). V manuálním režimu je k dispozici až 15s resp. 8 minut (bulb). Nejkratší čas je však pouze 1/1000s, což může být například za slunného letního dne málo.
Důležitým parametrem je možnost ISO 2500, ISO 4000 (max. 3Mpx. snímek). Ukázkové snímky najdete na konci testu. Zajímavou možností je doladění bílé v +/-7 krocích. Skvělé je, že aparát ukazuje v režimu focení histogram.Rozhodně potěší tlačítko kompenzace expozice přímo na těle.

Více technických detailů o SP-510UZ najdete na stránkách Olympusu.

Po stisku Func Guide (průvodce, pomocník)
Setup

Video

Standardní je také MOV video při rozlišení VGA a QVGA se snímací frekvencí 30/15fps. Optický zoom použít nelze, digitální ano (povolit v menu). Maximální délka záznamu na 1GB kartu je u hranice 9 minut.

Prohlížení snímků

Při prohlížení jsou k dispozici různé funkce (i histogram), jak ukazují obrázky.

Informace o snímku Menu při přehrávání

Připojení k PC a tiskárně

Převod ORF na jpg

Ani zde nečekejte jakékoliv potíže. Osobně bych doporučil přenos dat pomocí čtečky karet, ale i aparát poslouží díky USB stejně dobře. Pomocí SW Olympus Master můžete svá data i zpracovávat (především převod ORF(RAW) na jpg).

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • USER47
    USER47
    15.01.2007 18:43

    Kdyby to mělo APS-C čip, tak už by to těžko mohlo splňovat označení "kompakt"...Objektiv by musel být o dost větší.

  • Martin Ježek
    Martin Ježek
    15.01.2007 18:54

    no patrne by ten objektiv byl mene svetelnejsi aby byl mensi. Ale na druhou stranu i na kinofilm se delaly kompakty.

  • Jozef Doboš
    Jozef Doboš
    17.01.2007 02:26

    svetelnost je pomerne cislo priemeru vstupnej cocky k ohniskovej vzialenosti, cize aj maly objektiv moze mat dobru svetelnost.

    len to potom musi byt mini cip s uzasnym rozlisenim, aby to bol super kompakt :)

  • Miroslav Běl
    Miroslav Běl
    18.01.2007 13:38

    Max. expozice 8 minut bych asi mezi zápory nedával :-)
    No a to že v tom odstavci nejsou překlepy to taky není úplně pravda: "ěžném režimu"...
    >Smrťák - ale takové kompakty i zrcadlovky už jsou. Je to Sony DSC R1 a Canon EOS 7D. Když je lidi budou běžně kupovat, tak se budou běžně vyrábět. Ale uvědom si, že vysunutý ultrazoom pro FF by měl opravdu 38 cm a při světelnosti okolo 4 by stál mnoho desítek tisíc Kč. Taky by vážil aspoň 2kg. Takže tahle doba asi opravdu nepříjde.

  • Kajfik
    Kajfik
    01.02.2007 17:15

    Nikdy neříkej nikdy. Technologie jdou vpřed... Četl jsem třeba o výzkumu objektivů na bázi povrchového napětí kapalin...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (6)

Tisknout článek

Tip na článek

Fotografujeme kometu Tsuchinshan
Fotografujeme kometu Tsuchinshan

Ko­metu Tsu­chin­shan At­las jsem fo­to­gra­fo­val ob­jek­tivy Sigma 35mm f/1.4 a Sony FE 85mm f/1.4 GM II. Na Šu­mavě bu­dete ur­čitě bo­jo­vat s ob­lač­ností, Mě­sí­cem v úplňku a sil­ným le­tec­kým pro­vo­zem. Fo­to­gra­fie v článku jsou ze 13.,17., 21. a 29. října 2024. Přeji lovu zdar.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram