Panasonic DMC-FZ8
![Panasonic DMC-FZ8](/imgs/am/0214/021410-230x173x9.jpg)
Přibližně před rokem jsme měli v redakci model fotoaparátu Panasonic FZ7. A nyní zde přinášíme recenzi jeho nástupce Panasonic DMC-FZ8. K jakým došlo změnám, zda pouze kosmetickým, nebo i nějakým podstatným, se dočtete v následujícím testu.
Stručná charakteristika
![](/storage/am/0212/021291.gif)
Panasonic DMC-FZ8 je kompaktní 7,2 Mpx fotoaparát s 12× optickým zoomem. V základním balení najdete fotoaparát, adaptér na objektiv se závitem 52 mm, sluneční clonu, speciální Li-Ion baterii, nabíječku, potřebné kabely, řemen na zavěšení na krk, CD se softwarem a tištěný manuál.
Rozdíly mezi FZ8 a FZ7
Pokud Vás unavují technické části a přesto chcete vědět v čem je zásadní rozdíl mezi předchozím modelem a modelem FZ8, tak si přečtěte jen následující odstavec a pak můžete shlédnout rovnou snímky.
- Má formát RAW (nahradil TIFF)
- Je k dispozici funkce Inteligentní citlivost IISO
- Má interní 27MB paměť
- Přepínání mezi režimy ostření obsahuje i makrorežim
- Přímý tisk má pozici na hlavním voliči
- ISO se snížilo na max. ISO1250 (v režimu vysoké citlivosti je však ISO3200), minimální hodnota je ISO100 (byla 80)
- Zvětšil se počet efektivních bodů na 7,2 Mpx
- Zvětšilo se nejen rozlišení hledáčku ale i jeho zdánlivá velikost (!!!) a i rozlišení LCD
- Zpracování obrazu je podstatně lepší především při použití vysokých citlivostí (VE III)
Dále v testu najdete krátký popis dodávaného SW pro zpracování RAWů a zmínku o nových kartách SDHC.
Tělo a ovládání fotoaparátu
Detailní technický popis najdete na stránkách firmy Panasonic a prakticky také v testu modelu FZ7.
![Hmotnost | Petr Koritina Hmotnost](/storage/am/0212/021292.jpg)
Aparát s rozměry cca 113×72×90 mm (včetně hledáčku) a hmotností 380 gramů (včetně baterie a karty) je jednoznačně nástupcem modelu FZ7. Co se ovládacích prvků týče, jsou zcela shodné s předchozím modelem. Jen na nich přibylo několik voleb – na hlavním voliči přímý tisk a IIso, na tlačítku pro režim ostření přibyl makrorežim.
![]() |
![]() |
Na horní stěně je otočný volič, který má 10 pozic – P, A, S, M, režim videa, přímý tisk, scénický režim, tzv. „režim srdíčko“, režim přehrávání a režim Inteligentní citlivosti. Režim srdíčko je uživatelsky nejjednodušší, prakticky nemusíte nic nastavovat.
Konektor napájení, A/V konektor sdružený s USB 2.0, najdeme na levé straně pod plastovým krytem. Na dolní straně je prostor pro SD kartu a baterii, krytý společným krytem a vedle je kovový stativový závit umístěný uprostřed dolní stěny, tedy mimo osu aparátu. Je-li aparát na stativu, nelze baterii s kartou vyměnit. Zadní straně dominuje 2,5" LCD displej. Nahoře zleva do prava tlačítko vyklopení blesku, EVF s dioptrickou korekcí, tlačítko LCD/EVF pro přepínání zobrazení z LCD do hledáčku a tlačítko zapnutí. Pod ním je tlačítko rychlého přístupu (joystick). Níže je tlačítko pro zobrazování množství informací na LCD (EVF). Ostatní tlačítka tvoří standardní kříž s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Těmito tlačítky se volí kompenzace expozice, režim rychlého prohlížení, režimu blesku a samospouště.
LCD, hledáček a CCD
![Zadní strana | Petr Koritina Zadní strana](/storage/am/0212/021295.jpg)
2,5" LCD má rozlišení 207 tisíc bodů, což téměř dvojnásobek oproti
předchůdci. Byl výborně čitelný jak za slunného počasí, tak za
sníženého osvětlení. Má celkem tři rozdílné možnosti zobrazovaní –
normální režim, režim za vysokého osvětlení (zvýší skokem jas) a
režim pro zobrazování při držení nad hlavou, tedy při pohledu šikmo
zdola, což je velmi zajímavá funkce. Subjektivně je obraz vysoce
kontrastní, ostrý a celkově velmi dobře čitelný (měl jsem možnost jej
porovnat s jinými aparáty „vedle sebe“).
Elektronický hledáček má rozlišení také 188 tisíc bodů. I zde došlo
ke zvýšení o polovinu. Nejpodstatnější je jeho větší zdánlivá
velikost – je stejná jako u modelu FZ50 (tedy z 0,33" na 0,44").
Samozřejmostí je dioptrická korekce, zde v rozsahu – 4D až + 4D.
CCD je 7,2Mpx čip (7,38 Mpx celkem) velikosti 1/2,5" s poměrem stran 4:3.
K dispozici je i ukládání snímků v poměru stran 3:2 a 16:9.
Objektiv a ostření
Aparát disponuje objektivem Leica. Se svou světelností 2,8 – 3,3 patří mezi špičku v oblasti kompaktních elektronických zrcadlovek. Jeho rozsah v přepočtu ke kinofilmu je 36 mm – 432 mm. Nejmenší zobrazená plocha je při 36mm ohnisku 42×32 mm, při snímání z cca 5 cm. Při 432 mm ostří od cca 1m a nejmenší plocha je 9×7 cm. Rychlost a kvalita ostření je výborná, stačí i nízká intenzita osvětlení. V absolutní tmě pomůže přisvícení diodou. Součástí fotoaparátu je i adaptér clony se závitem 52 mm a přes konverzní adaptér (nutno dokoupit) můžete použít předsádky určené pro model FZ30/50. Při manuálním ostření se graficky ukazuje hloubka ostrosti.
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruvaham mezi timhle a Sony H5.Muzete nekdo poradit?
Taky jsem dlouho váhal mezi Sony H5, Olympusem FZ50 a tímto kouskem. Olympus FZ50 je dražší (a těžší) a z toho co jsem si přečetl pro mě osobně nedává nic víc - v recenzích co jsem četl vycházel i obecně zhruba nastejno s FZ8. Proto jsem ho relativně rychle (po 2 dnech) vyloučil. S FZ8 a Sony H5 to bylo na mnohem delší trať, cenově jsou srovnatelné - H5 i FZ8 nyní nejlevněji okolo 9000. Po podrobném prostudování rozsáhlých recenzí na dpreview.com a mnoha dalších (mimo jiné i zde), shlédnutí fotek jsem se pro nerozhodnost vrátil k technickým parametrům. FZ8 je téměř 2x lehčí než Sony H5, podle testů má údajně o něco lepší optiku, zapisuje na SD, SDHC a MMC. Naproti tomu má problém s šumem - ano při ISO 400 a dál je to na fotkách hodně znát, ale z druhé strany, u kterého foťáku v této cenové kategorii ne? V porovnání na dpreview.com se mi individuálně jeví lepší H5 - doporučuji si tam prohlédnout detaily fotek, jsou pěkně vedle sebe. Nicméně je tam také uvedeno, že je možné s FZ8 nechat plavat JPEG, fotit na RAW a s šumem si pak hrát osobně, což u Sony nelze. Závěrem tedy můžu říct pouze to, že pro mě o fous vyhrál FZ8 nad H5 díky pár drobnostem a nakonec i taková blbost, že se mi designově prostě více líbí. Doporučit ale můžu s klidným svědomím oba, rozhodnutí je jen na Vás :-).
Velice se omlouvám, celou dobu jsem psal Olympus, ale myslel jsem tím samozřejmě Panasonic. Ach jo už jsem z toho týdenního kolotoče zblbnul :-).
ahoj poradíte mi medzi FujiFilm FinePix S6500 a Panasonic DMC-FZ8??? neviem si vybrať, podľa mňa má každý svoje klady aj zápory ďakujem
Rozhodně FZ-8. Má Leica optiku, to myslím hovoří za vše. Navíc šel teď dost dolů, tady ho maj v zajímavý akci: http://www.extraceny.cz/index.php?search_text=fz8&katalog=search&jazyk=cs&id=2&search_sekce=all
Fuji je poslední dobou docela pozadu nejen v polozrcadlovkách.
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.