FujiFilm Finepix S100fs

Do redakce jsme získali fotoaparát FujiFilm Finepix S100fs, který svými parametry nadchne. Jaké fotografie "z něj dostanete", se můžete dočíst v následujícím uživatelském testu.
Stručná charakteristika
Fujifilm FinePix S100fs je kompaktní 11,1 Mpx (efektivně) fotoaparát s 14,3 optickým stabilizovaným zoomem, s 2,5" LCD o rozlišení 230 000 bodů. Pozor na značení. Firma má další aparáty s označením S1000fd, F100fd.
Tělo a ovládání fotoaparátu


Z pohledu technického není opět moc o čem novém psát. Tělo S100fs je v této kategorii dovedeno k dokonalosti. Technické specifikace a snímky výrobku si můžete najít i na stránkách výrobce. Jeho hmotnost se blíží jednomu kilogramu a má rozměry cca 13×9×15cm. není to tedy žádný „drobeček“.
![]() |
![]() |
Z nejpodstatnějších charakteristik je třeba zmínit 28mm ohnisko (tedy stejně jako model S9600), výklopný 2,5" displej (nikoliv otočný), ukládání na dva typy karet (xD či SD,SDHC) a napájení Li-Ion blokem a ne tedy pomocí obvyklých AA baterií. Maximální clonové číslo aparátu je 11. Časy „umí“ v rozmezí 30s až 1/4000s. Máte možnost připojení externího blesku, lze ukládat do RAWu. Jaké snímky zvládne netradičně velký čip (2/3 palce) uvidíte dále.
LCD, hledáček a CCD
2,5" LCD má rozlišení 230 tisíc bodů. Jeho čitelnost odpovídá
kategorii – je velmi dobrá. jak ukazují snímky je LCD výklopný. Není
otočný a lze jej dobře použít při focení nad hlavou, či „od
boku“.
Hledáček s dioptrickou korekcí má velikost 0,2", což je hodnota
přibližně poloviční v porovnání s modelem S9600. Počet bodů je
200 000.
CCD – 2/3 palce, Super CCD VIII „HR“ s 11,1 milióny efektivních
pixelů/snímky až 3,840×2,880 a 4,032×2,688 (3:2). Čip zvládá citlivost
až ISO10 000 při 3Mpx rozlišení. Do ISO 3200 při maximálním
rozlišení.
Objektiv a ostření
![]() |
![]() |
Stabilizovaný objektiv je vlastní výroby – Fujinon Zoom Lens. Jeho rozsah v přepočtu ke kinofilmu je excelentních 28 mm – 400 mm. Světelnost je na „krátkém“ konci f/2,8 a na dlouhém f/5,3. Objektiv má běžný závit o průměru 67mm .
Zoom (i ostření) se dobře ovládá prstencem na objektivu.
Nejkratší ostřící vzdálenost v režimu makro je 10cm, v režimu supermakro 1 cm a v normálním cca 50cm. Aparát ostří velmi dobře – rychle a správně. Se zabudovanou funkcí detekce tváře umí aparát rozeznat v záběru tváře, zaostřit na ně a správně exponovat. Osobně tuto funkci obecně považuji za přínosnou a pro uživatele potřebnou.
Vliv konstrukce objektivu s takovými parametry na kvalitu výsledných snímků posuďte z reálných snímků na dalších stranách testu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
- Předchozí strana
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- Další strana
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruDemisi, buď chceš dělat opravdu kvalitní fotky a pořídíš si zrcadlovku, nebo budeš sedět na penězích a vyfotíš prd. Vždyť Ti stačí tělo za 14 papírů a k tomu z druhé ruky dvě pevná skla, třeba 28 +50mm za celkem 8 papírů a nepotřebuješ nic jiného. Jde jen o nechuť pevná skla nebo málorozsahové zoomy používat. Největší problém u potenciálních zájemců o tato zařízení vidím v tom, že jsou celí divocí z tak velkého rozsahu zoomu. Přitom ho vůbec nevyužijí. Co chceš, proboha, fotit se 400mm? Z ruky? To tak ještě v pravé poledne, když oskar tluče jak blbý, ale jakmile zaleze za mrak, jsi v čudu. Fotím opravdu dlouho abych si mohl dovolit vyslovit pro mnohé kacířský názor, že pro 99% všech záběrů amatérů stačí rozsah 30-100mm. Mimochodem-to, co bych postavil na první místo, co se týče rozdílů mezi zrcadlovkou a kompaktem je právě hloubka ostrosti a na druhou šum při vyšších citlivostech. Pokud někomu nevadí, že má na fotkách všechno ostré, tak je naprosto zbytečné kupovat zrcadlovku. Úpřímně řečeno, komu to nevadí, není v mých očích fotograf. S výjimkou krajinářů, ale tam zase u kompaktu vadí kresba, u UZ obzvlášť. Ještě bych se omluvil širokoúhelníkům, protože tfujtajxl s rozjetým pozadím. Že, kluci?
Ještě bych přivítal, kdyby byly uváděny relevantní informace stran makra. To, že u makra je to 10 a u supermakra 1 centimetr je informace k ničemu, pokud nebude podpořena poměrem zobrazení. To, že se u supermakra můžu přiblížit na 1 centimetr ,může znamenat poměr zobrazení 6:1, nebo 1:1 anebo 1:8 ? To je informace, která má cenu. Mimochodem, minimální zaostřovací vzdálenost se udává ve vzdálenosti mezi objektem a čipem, nikoli mezi objektem a vstupní čočkou objektivu. Už z toho důvodu jsou uvedené informace naprosto zcestné. Ale to nedávám za vinu Petru Koritinovi, protože tyto voloviny jsou typickým příkladem oblbování "nevěřících" ze strany výrobců a prodejců, jsa uvedeny v originálních materiálech.
Taffey:
i 400 mm bys klidne udrzel z ruky .. na ISO napr. 3200 nebo 6400 uplne v klidu :-))) jen by to chtelo D3ku, ta zvlada paradne i tyhle citlivosti ... ale to je ponekud jina kategorie ...
pani vidim ze je tu velmi vela nazorov uz nejaku chvilu rozmyslam ze aky fotak by som kupil... ale nejako si nevim vybrat.... medzi tymto alebo Panasonic DMC FZ50,Fuji FinePix S9600 ???co myslite?
Dobrý den. Recenze fotoaparátu se nepovedla, nelíbí se mi, a na fotky rozměru 10x15cm opravdu stačí 2 mpix. Kupovat tuto mašinku s 11 mpix snímačem a tisknout fotky 10x15 cm je směšné. Myslím, že 11 mpix by mělo stačit i na A3 velikost fotky. Je velice podezřelé, že recenze tohoto fotoaparátu je takto podaná, opisují se texty z návodu fotoaparátu. Je to asi placená reklama, účelově zaměřená. Každopádně si fujinu nekoupím, protože za 14 000kč koupím zrcadlovku a mohu tisknout fotky i A3. Dobré světlo všem. Zdenek
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.