Olympus SP-570UZ je opravdu výjimečný fotoaparát. Jeho dvacetinásobný optický zoom je jedinečný. Je to však na úkor kvality konečných snímků? A jak se na kvalitě podílí relativně malý čip? Podívejte se na snímky v následujícím uživatelském testu.

Dalším superzoomem na trhu je Olympus SP-570. Nejen jeho 20ti násobný optický zoom je to, co každého zaujme. Pokud vás bude zajímat kompletní technická specifikace, naleznete ji na stránkách firmy Olympus.

Stručná charakteristika

Olympus SP-570 UltraZoom je kompaktní 10 Mpx (efektivně) fotoaparát s 20× optickým zoomem, mechanickou stabilizací (čip), s LCD o rozlišení 230 000 bodů. Má cca 47MB interní paměť, která se po zaplnění karty bude jistě hodit. Veškeré funkce lze ovládat manuálně. Na našem trhu ho lze pořídit těsně pod 13 000,– Kč. (červen 2008).

Tělo a ovládání fotoaparátu

Pravá strana Levá strana

K dobrému držení napomáhají pryžové potahy důležitých částí těla. Ergonomii ovládání nelze téměř nic vytknout, během několika dnů si zvyknete. Za problematické však považuji ovládání zoomu resp. jeho přesnost a zpoždění. Rozměry SP-570 jsou 116×79×78 mm a hmotnost včetně 4×AA baterií je cca 580 gramů.

Ovládací prvky Ovládací prvky
Hmotnost
Patka pro blesk Baterie

LCD, hledáček a CCD

Zadní strana

2,7" LCD má rozlišení 230 tisíc bodů. Čitelnost a viditelnost displeje je výborná za prakticky všech běžných podmínek. Velmi dobrá je za přímého osvětlení i za šera.
Hledáček má dioptrickou korekci a je subjektivně velmi dobrý. Jeho technickou specifikaci výrobce opět neuvádí.
Stabilizovaný čip má rozlišení 10,7 (10,0 efektivně) Mpx a to při velikosti 1/2,33" s maximálním rozlišením 3648×2736 (jpg, RAW) bodů (4:3).

Objektiv a ostření

Alfa a omega tohoto modelu – objektiv – je vlastní výroby 20× Olympus ED Lens. Má výbornou světelnost f/2,8 -f/4,5. Jeho rozsah v přepočtu ke kinofilmu je 26 mm – 520 mm. Je složen ze 14 čoček v 11 skupinách. Čtyři čočky jsou asférické a tím potlačují některé optické vady. Objektiv má na pevné (nevysouvající se) části vnitřní závit (48,4mm), takže připojení příslušenství je možné přes adaptér. Při maximálním ohnisku je značně vysunut (viz. foto).

Nejkratší ostřící vzdálenost v režimu makro je 10cm (W) resp. 1,2m (T) a v režimu supermakro pouhý 1cm. V tomto režimu je ohnisková vzdálenost pevně na cca 55mm (35mm ekv.). Subjektivně aparát ostřil přesně a mírně pomaleji.

Olympus řeší u tohoto modelu změnu zoomu pomocí prstence na objektivu. Je však čistě elektronický. Vykazuje mírné zpoždění a tím i nepřesnost. Osobně jsem si na tuto vlastnost během testu nezvykl.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Pavel Vabrousek
    Pavel Vabrousek
    16.06.2008 22:39

    Otazka: Tech 13 sn/sec to umi kolik za sebou pripadne v jak vysokem rozliseni?

  • Radek Vácha 1
    Radek Vácha 1
    24.06.2008 14:10

    cit: Defaultní nastavení aparátu má zvuk vypnut, takže je třeba si zkontrolovat jeho stav.
    Je možnost někde v menu nastavit záznam se zvukem tak abych se oto jižpak nemusel starat, nebo musím pokaždé?

    cit: zápor - odezva zoomu
    bude odezva zoomu znatelná i pro člověka co měl zatím jen mikrofoťák s 3xzoome a nemá tedy v podstatě s čím porovnávat? Nebo je nepřesnost tak veliká, že bude štvát i laika?
    Díky

  • Radek Vácha
    Radek Vácha
    21.07.2008 11:43

    Tak jsem si nakonec na zoomování na objektivu zvykl a subjektivně mi přijde lepší a hlavně přesnější, než pákové systémy okolo spouští. Ale věřím, že oproti mechanickému převodu u zrcadlovky to nebude ono.

  • Eva Bahenská
    Eva Bahenská
    09.09.2008 21:49

    TEĎ SI budu kupovat foťák, nechtěla jsem investovat do zrcadlovky a dlouho jsem přemýšlela nad Sp-570, díky za skvělí článek a myslím, že si tento foťák pořídím:-)

  • Gansus
    Gansus
    18.09.2008 21:27

    Významnou vlastností Olympusu SP-570UZ má být ultrazoom a proto "nechápu" proč není ultrazoom v článku testovaný. Já si 570UZ koupil právě kvůli jeho přiblížení a jsem opravdu zděšený. Všechny snímky s použitím zoomu mají výrazně světlý střed (pohled jako skrze rouru). Divím se, že o zesvětlení středu se v testu fotoaparátu vůbec nemluví, přitom ultrazoom je hlavní vlastností O 570, ale pořízené snímky jsou ve skutečnosti nepoužitelné. Ihned po zjištění závady jsem fotoaparát reklamoval, ale reklamace nebyla uznána s vysvětlením, že fotoaparát zaostřuje a byl mi sděleny principy zaostřování. Okamžitá druhá reklamaci opět nebyla uznána s tím, že v porovnání s referenčním fotoaparátem nebyl zjištěný rozdíl. Přístroj znovu reklamuji a vzhledem k jeho kvalitě už ho nechci, protože světlé středy jsou významně patné již od oh. vzd. cca 350-400mm a proto je přístroj pro mne nepoužitelný. Myslím, že by bylo fér otestovat uváděnou hlavní přednost O570 (zoom) a s výsledky seznámit veřejnost, aby Olympusu nenaletělo více lidí. Možná ale, že jeden snímek v testu by odpovídal skutečností při použití zoomu, ale v popisu by pak nesouhlasilo "pokrytí bleskem" a ne "použití zoomu" při vyfocení bílé stejnoměrně osvětlené plochy. V případě zájmu a uvedení emailu, mohu zaslat snímky pořízené tímto zázrakem. Redakce zatím na mé upozornění a zaslání demonstračních snímků nereagovala.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (8)

Tisknout článek

Tip na článek

Fotografujeme kometu Tsuchinshan
Fotografujeme kometu Tsuchinshan

Ko­metu Tsu­chin­shan At­las jsem fo­to­gra­fo­val ob­jek­tivy Sigma 35mm f/1.4 a Sony FE 85mm f/1.4 GM II. Na Šu­mavě bu­dete ur­čitě bo­jo­vat s ob­lač­ností, Mě­sí­cem v úplňku a sil­ným le­tec­kým pro­vo­zem. Fo­to­gra­fie v článku jsou ze 13.,17., 21. a 29. října 2024. Přeji lovu zdar.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram