Test digitální zrcadlovky Nikon D3000
V dnešním článku se podíváme na nejlevnější model digitální zrcadlovky z dílen Nikonu, kterým je D3000, určený především začínajícím nebo méně náročným fotografům.
Obrazová kvalita
Nejdůležitější součástkou digitální zrcadlovky je snímací čip, kterým je v případě Nikonu D3000 senzor typu CCD formátu APS-C (Nikonem označovaný jako DX) o rozměrech 23,6×15,8mm jehož nejvyšší efektivní rozlišení je 10,2 milionu efektivních obrazových bodů s obrazovým výstupem 3872×2592 obrazových bodů, opatřený integrovaným systémem čištění od prachu. Snímky se ukládají na paměťovou kartu typu SD, případně na vysokokapacitní verzi SDHC ve formátech JPEG nebo RAW (Nikonem označovaný jako NEF), případně v jejich vzájemné kombinaci. Použitelné barevné prostory jsou obligátní RGB a sRGB. Citlivost čipu lze nastavit v rozsahu ISO 100 až 3200. Použít lze také velmi praktickou automatickou volbu citlivosti, kdy lze v aparátu detailně nadefinovat výchozí standardní citlivost, kritický expoziční čas od kterého smí automatika citlivost navyšovat a hranici, na jak vysokou citlivost až automatika může zajít. Aktivace této funkce je indikována upozorněním na displeji v hledáčku.
Nyní se však již podívejme na laboratorní výsledky testů asociace DIWA, jíž je FotoAparát.cz členem. Z dostupných modelů pro porovnání s konkurencí jsem vybral Canon EOS 500D a Sony Alpha 500. Při posuzování porovnání výsledků je však nutno přimhouřit oko, protože oba konkurenční modely jsou podstatně dražší. Prvním porovnávaným parametrem je celková úroveň šumu ve fotografiích. Výsledky najdete na grafu č.9. Z porovnání je zřejmé, že při nízkých a středních hodnotách citlivosti ISO dosahuje Nikon D3000 výborných výsledků, plně srovnatelných s konkurenčními modely od Canonu a Sony. Od hodnoty ISO 1600 již však Nikon za svými konkurenty výrazněji zaostává. Přesto však lze konstatovat, že do hodnoty ISO 800 je výsledek výborný.
Dalším testovaným parametrem je odstup samotné obrazové informace od nežádoucího šumu. Při citlivostech ISO 100 až 800 se situace prakticky opakuje jako u samotného měření úrovně šumu v předchozím odstavci. Při vyšších hodnotách ISO již Nikon D3000 opět výrazněji zaostává.
Posledním měřeným parametrem je dynamický rozsah snímků jednotlivých fotoaparátů. Tady již Nikon D3000 vychází o něco lépe, než při srovnávání předchozích parametrů. Přesto se však srovnatelně drží pouze přibližně do hodnoty ISO 800 a při hodnotách vyšších již opět zaostává, i když tady je již rozdíl menší.
Celkově lze tedy říci, že při hodnotách ISO 100 až 800 dosahuje Nikon D3000 vynikajících výsledků a to i při srovnání s konkurencí. Při hodnotách ISO 1600 a 3200 je již výsledek celkově slabší, ale zde je opravdu nutné přihlédnout k faktu, že oba konkurenti patří do třídy fotoaparátů zhruba o třetinu dražších a také, že Nikon D3000 patří k vůbec nejlevnějším digitálním zrcadlovkám na trhu.
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruOsobne si myslim, ze cip neni stejny ale to by bylo na delsi diskuzi. Nicmene podstatne jsou take naprogramovane algoritmy pro zpracovani obrazu a ty urcite stejne nejsou ....
jaara1974: Už jsem se několikrát přesvědčil, že grafy DIWA jsou mimo mísu, tak se už na ně ani nekoukám. Přjde mi, že skutečnosti nejlépe odpovídají výsledky na dpreview...
Michale, škrtni u dálkové spouště nápis "externí blesk" :)
měl sem možnost si ho podržet v ruce spolu s D5000 a řekl bych že druhý zmiňovaný je lepší zejmená co se držení týče. D5000 je tak akorát do ruky, D3000 je myslím zbytečně malá a blbě se drží. navíc bych řekl že je docela zbytečná, není zas až tak o tolik levnější jak D5000, která je řekl bych dlouhodobější investicí. službu udělají stejnou, LiveWiev je konečně dobře použitelné díky výklopnému displeji, bez kterého poněkud ztrácí užitnost. ale samozřejmě že když hraje hlavní roli cena..
zakupil som si tento fotak a som spokojny cena vykon :)
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.