Test digitální zrcadlovky Canon EOS 550D

Canon nedávno uvedl na trh nový model digitální zrcadlovky s označením EOS 550D. Jde o vylepšení původního modelu EOS 500D, se kterým ale bude v obchodní síti v prodeji souběžně, takže nejde ani tak o nástupce jako spíše o paralelní model. V následujícícm článku se podíváme na Canon EOS 550D podrobněji.

Obrázek č. 9 - Pohled na celkovou testovací noční scénu při ISO 100 se srovnáním nastavení vyvážení Obrázek č. 10 - 100% výřezy z jednotlivých testovacích snímků pro lepší srovnání
Obrázek č. 11 - Testovací noční scéna v plném rozlišení při citlivosti ISO 6400 bez redukce šumu

Dále se pak podíváme na výsledky praktického fotografování v terénu. Na snímku č.9 je celková testovací noční scéna, kterou obvykle používám. Na tomto snímku je scéna v plném rozlišení, pořízená při ISO 100 a složená ze dvou polovin při různém vyvážení bílé barvy. Je zřejmé, že vyvážení bílé na předvolbu žárovkového světla si s umělým osvětlením poradilo celkem dobře, ale automatika již viditelně táhne k červeným odstínům, i když rozdíl není nijak zásadní. Nejzajímavější je snímek č.10, kde najdeme jednotlivé 100% výřezy z testovacích snímků pořízených při všech dostupných citlivostech ISO. Z porovnání je patrné, že od ISO 100 do ISO 800 je výsledek vynikající a prakticky bez nárůstu šumu či viditelné desaturace. Při ISO 1600 je vidět nepatrný nárůst šumu a ztráty kresby detailů avšak bez vlivu na desaturaci snímku. Při ISO 3200 je to podobné, k desaturaci nedochází a nárůst šumu a ztráty detailů je minimální. Při ISO 6400 již dochází k jemné desaturaci a také k nárůstu šumu a ztráty detailů. Fotografie pořízená na nejvyšší citlivost ISO 12800 pak již vykazuje především velmi výraznou ztrátu detailů kresby a tak je praktické využití této hodnoty již značně omezující. To však není nic neobvyklého, protože nejvyšší hodnota citlivosti ISO je vždy na hranici použitelnosti a to v podstatě u všech digitálních zrcadlovek, bez ohledu na značku či cenu.

Obrázek č. 12 - Canon EOS 550D + EF 18-55mm f/3,5-5,6 IS, citlivost ISO 3200, čas 1/1000s a clona f/ Obrázek č. 13 - Canon EOS 550D + EF 18-55mm f/3,5-5,6 IS, citlivost ISO 6400, čas 1/100s a clona f/1
Obrázek č. 14 - Canon EOS 550D + EF 18-55mm f/3,5-5,6 IS, citlivost ISO 800, čas 1/40s a clona f/11 Obrázek č. 15 - Canon EOS 550D + EF 18-55mm f/3,5-5,6 IS, citlivost ISO 400, čas 1/40s a clona f/16

Na snímcích č.12 až 15 si pak můžete stáhnout několik fotografií v plném rozlišení a zcela bez úprav tak, jak byly pořízeny. Fotoaparát byl v tomto případě vyresetován na tovární nastavení a byly vypnuty funkce na redukci šumu. Snímky jsou v maximálním rozlišení a kvalitě ve formátu JPG.

Celkově lze z laboratorních výsledků i z mých praktických zkušeností říci, že Canon EOS 550D dosahuje vynikající obrazové kvality a také posouvá použitelnou citlivost ISO v této kategorii fotoaparátů zase o kousek výš. Zvýšené rozlišení na stejné ploše čipu se také nijak negativně neprojevilo na zvýšení šumu v obraze. V tomto ohledu tak novému fotoaparátu opravdu není co vytknout, naopak lze si jen pochvalovat, jaká kvalita je dnes dostupná i začínajícím fotografům.

Zkušební video ke stažení v rozlišení Full HD (pozor, záznam má cca 100MB)

Funkce

Fotoaparát je doslova našlapán funkcemi tak, jak je známe již z předchozího modelu EOS 500D a nebo i z vyššího modelu EOS 7D. K nejzajímavějším patří bezesporu možnost natáčení videosekvencí v plném Full HD rozlišení (je ale samozřejmě možné uživatelsky nastavit i rozlišení nižší). Krátký záznam ukázkového videa jsem přiložil k testu a tak si jej můžete stáhnout k prohlédnutí. Jen pozor – je pořízeno právě v plném Full HD rozlišení a tak má datový objem skoro 100MB, přestože jde jen o krátký, přibližně 15 vteřinový šot. Při natáčení videa (samostatná funkce na hlavním otočném voliči snímacích režimů) stejně jako při použití systému živého náhledu, je k dispozici automatické zaostřování, kdy lze ostřící bod pomocí křížového voliče umístit kamkoli v obrazové ploše. Samotný záznam se ukládá ve formátu Quicktime MOV a rychlost snímání je až 30 snímků za vteřinu. Kvalitu záznamu si pak nejlépe vychutnáte na LCD nebo plazmovém televizoru, připojeném přes rozhraní HDMI, které je i přímo na fotoaparátu, takže je lze přímo propojit kabelem. Přínos této funkce je zřejmý, protože čip digitální zrcadlovky je kvalitnější než čipy většiny běžných videokamer a hlavně lze použít výměnné objektivy, což je také kvalitativní posun oproti vestavěným objektivům kamer. Další výhodou je velmi dobrá možnost práce s hloubkou ostrosti při využití světelnějších objektivů, o čemž si majitelé videokamer mohou nechat jen zdát. Skvělá je také možnost připojení externího stereofonního mikrofonu, pro doplnění videa o kvalitní záznam zvuku. Nejvhodnější jsou samozřejmě speciální mikrofony, které lze k fotoaparátu připevnit zasunutím do sáněk pro externí blesk.

Vylepšen byl také systém poměrového měření expozice. TTL měření u EOS 550D probíhá v 63 zónách, které jsou aktivně propojeny také se systémem automatického zaostřování, pro přesnější vyhodnocení situace a fotografované scény. Poměrové měření by tak mělo být přesnější. Zbývající tři režimy měření expozice zůstaly stejné. Za zmínku však stojí podstatné rozšíření rozsahu korekce expozice. Většina digitálních zrcadlovek Canon umožňovala ručně korigovat expozici pouze v rozsahu ±2 expoziční stupně. Výrobce však vyslyšel hlasy říkající, že tento rozsah je nedostatečný a u modelu EOS 550D jej rozšířil na ±5 EV.

Zbývající funkční výbava fotoaparátu zůstala v podstatě stejná jako u předchozího modelu. To však neznamená, že by funkční výbava byla nedostatečná. Naopak je nabídka funkcí velmi široká a z velké části kopíruje i vyšší model Canon EOS 7D, který patří k tomu nejlepšímu, co na dnešním trhu v oblasti digitálních zrcadlovek s čipem APS-C existuje. Snad jen škoda, že ani tyto nejnovější přístroje Canonu stále nepodporují možnost přímého připojení GPS jednotky pro záznam informací o souřadnicích míst, kde byly fotografie pořízeny. Nejeden fotograf cestovatel by jistě tuto možnost ocenil. Naštěstí však existuje možnost, jak to obejít záznamem trasy v libovolné GPS navigaci a následným přidáním GPS souřadnic do dat EXIF pomocí speciálních programů.

Obrázek č. 16 – Porovnání výsledků ostrosti základních objektivů

Příslušenství cena a závěr

Zcela zásadní otázkou je u digitálních zrcadlovek také rozsah, kvalita a celková nabídka možného příslušenství. V tomto ohledu je Canon velmi silný a jakožto největší současný výrobce má v tomto ohledu prakticky bezkonkurenční nabídku veškerého myslitelného příslušenství. K dispozici je nejen rozsáhlá nabídka objektivů, ale také externích systémových blesků a v neposlední řadě také velmi kvalitních fotografických tiskáren. V nabídce najdete vše. Od maličkých tiskáren pro tisk pohlednicového formátu, přes vynikající inkoustové tiskárny pro tisky formátů A4 nebo A3+ až po velkoformátová zařízení pro tisk obřích zvětšenin vhodných například pro výstavy. K fotoaparátu Canon EOS 550D existuje také možnost rozšíření o bateriový grip, rozšiřující možnosti napájení a který také disponuje samostatnou spouští pro pohodlnější fotografování na výšku a bezpočet dalšího vybavení a doplňků. Značně rozsáhlou mapu příslušenství najdete na stránkách českého zastoupení výrobce Canon CZ.

Jedno bolavé místo však Canon stále ještě má – je to nabídka základních objektivů právě pro digitální zrcadlovky s čipem APS-C. V případě velmi vysokého rozlišení 18 megapixelů, jakým disponuje právě model EOS 550D, jsou nároky na kvalitu objektivu o to vyšší. Nějaký základní objektiv potřebuje téměř každý fotograf a u začátečníků to platí obzvlášť. Základní objektiv EF-S 18–55mm f/3,5–5,6 IS je sice do začátků dostačující (vyniká především nízkou hmotností, malými rozměry a skvělou cenou), ale časem se jistě nejeden fotograf začne rozhlížet po něčem lepším. Jednou z alternativ je nový objektiv EF-S 18–135mm f/3,5–5,6 IS, který je možné zakoupit s EOS 550D v cenově zvýhodněném setu. Jeho optickou kvalitou jsem však byl upřímně řečeno přímo zklamán (viz ukázkový graf č.16). V podstatě jedinou solidní alternativou tak zůstává objektiv Canon EF-S 15–85mm f/3,5–5,6 IS USM. Ten je sice dobrý, ale není zrovna levný, protože stojí skoro stejně, jako tělo fotoaparátu EOS 550D.

Obrázek č. 17 – Obsah balení Canon EOS 550D

Obrázek č. 17 – Obsah balení Canon EOS 550D

Běžné balení setu aparátu EOS 550D s objektivem EF-S 18–55mm f/3,5–5,6 IS obsahuje samotné tělo aparátu s krytkou těla, popruhem, gumovou očnicí a krytkou okuláru. Objektiv je dodáván s oběma krytkami, ale bohužel však bez sluneční clony, což je opravdu škoda, protože sluneční clona v ceně je již dnes běžným standardem. V balení dále najdeme 2 CD se softwarem, USB kabel a kabel pro připojení k televiznímu přijímači (nikoli však kabel HDMI). V neposlední řadě také samozřejmě baterii se síťovou nabíječkou. Obsah kompletního balení je na ukázkovém snímku č.17.

Závěrem je ještě nutno zmínit prodejní cenu, která je také velmi důležitým kritériem. Běžná cena v českých obchodech se pohybuje (06/2010) včetně DPH zhruba na úrovni 18.000 Kč za tělo nebo 20.000 Kč za set s objektivem EF-S 18–55mm f/3,5–5,6 IS. Set s objektivem EF-S 18–135mm f/3,5–5,6 IS pak vyjde přibližně na 25.000 Kč. Vzhledem k celkovým parametrům a užitné hodnotě lze cenu považovat za velmi příznivou.

Canon EOS 550D je bezesporu skvělým fotoaparátem, který nabízí opravdu nekompromisní obrazovou kvalitu, vynikající nabídku funkční vybavenosti, velmi rozsáhlé příslušenství a také příznivou cenu, kterou se stává dostupný i začátečníkům, kterým je také určen. Jistě si jej ale také pořídí nejeden profesionál jako záložní tělo. Drobnými nedostatky pak zůstává snad jen již tolikrát probírané provedení hlavního vypínače, nemožnost přímého propojení s GPS navigací a také absence kvalitního, cenově dostupného základního objektivu pro náročnější amatérské fotografy.

Podrobné technické specifikace a další informace najdete na Canon CZ.

.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • oldabasak
    oldabasak
    16.06.2010 20:13

    Daniel Fitz:550D má hlavní vypínač nahoře vedle voliče režimů,40D na zadní straně dole.To je veliký rozdíl.
    Fotografuji 450D dva roky,mám ji v ruce denně a ještě se mi nestalo,abych ji nechtěně zapnul,nebo vypul.Je to spíše o náhodě.
    S šumu:u 550D dochází k vyhlazování drobných detajlů vlivem redukce šumu i při 100ISO.Stačí v menu redukce šumu vypnout a obraz se téměř bez šumu až do 800ISO.Navíc je bez redukce pochopitelně ostřejší.
    Je to bezpochyby vynikající přístroj,ale stále má spoustu vad hlavně v konstrukci.Kdyby tělo mělo velikost a hledáček jako Nikon D90,neměl by v dané kategorii zatím jediného konkurenta.Cena je také podle mě vysoká.Takových 15000kč za tělo a 17000kč za tělo s objektivem 18-55IS by bylo akorát.

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    16.06.2010 21:20

    Olda: Tady ale neslo o nechtene zapnuti ci vypnuti ale o nechtene otoceni volicem rezimu pri zapinani ci vypinani. Jinak mas pravdu, fotak je to dobrej ale cena mohla byt trosicku nizsi. Fotky v clanku jsou porizene pri vyresetovanem fotaku, takze redukce by mely byt vypnute ....

  • Tomáš Hrubý
    Tomáš Hrubý
    16.06.2010 21:44

    Kapsa - mám dojem že default hodnota u Canonu nějaké mírné NR zaplé má, takže pokud jsi dal reset, tak to nemusí znamenat, že to bylo bez redukcí. V manuálu to asi bude k nalezení - je to nějaká custom funkce a základní "factory setting" tam bývá uveden.

    Jinak si ale myslím, že slité listy mohou být i kombinací vysokého rozlišení čipu s ne až tak kvalitním použitým objektivem, konkrétně listy jsou známý problémový bod u spousty foťáků, je to jedna z věcí, u které se jakákoli slabina obvykle spíš znásobí a zvýrazní..

  • pm 2
    pm 2
    21.06.2010 09:02

    Skoda, ze Canon v setu nenabizi k fotakum pevnou padesatku at uz 1.8 a nebo 1.4. , cenove nejsou tak nedosazitelne a pritom uzivatelum poskytuji vyborne vysledky. 50/1.8 se da poridit tusim nekde kolem 2800 +- , takze prave tu bych klidne dal jako set , jen u Canonu se premysli jinak . Doporuceni - setaky nebrat.

  • qsfoto jan dvorak
    qsfoto jan dvorak
    22.06.2010 18:20

    Test je dobrý a dozvěděl jsme se v něm vše co už vím.. Bohužel jsme fotoaparát kupoval v Březnu hned jak vyšel. Jsme s ním nad míru spokojem a tudíž tomu odpovídala i cena. Koupil jsme ho se setovým 18-55IS protože z předchozího olympuse jsem nemohl použít nic. Seťák je v pohodě pro začátečníka plně využitelný, ale po nasazení 17-40L mě přestal seťák bavit. Naštestí ho využívám na focení macra, takže jeho nedostatky mi nevadí.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (20)

Tisknout článek

Tip na článek

Fotografujeme kometu Tsuchinshan
Fotografujeme kometu Tsuchinshan

Ko­metu Tsu­chin­shan At­las jsem fo­to­gra­fo­val ob­jek­tivy Sigma 35mm f/1.4 a Sony FE 85mm f/1.4 GM II. Na Šu­mavě bu­dete ur­čitě bo­jo­vat s ob­lač­ností, Mě­sí­cem v úplňku a sil­ným le­tec­kým pro­vo­zem. Fo­to­gra­fie v článku jsou ze 13.,17., 21. a 29. října 2024. Přeji lovu zdar.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram