Jak vybrat sluneční clonu

Jednou z nedílných součástí objektivů je opomíjená sluneční clona, která vám ulehčí trápení s nežádoucími světelnými efekty. O tom, jaké sluneční clony jsou nejvhodnější, co je sluneční clona, vinětace atd. se dočtete v následujícím článku.
Tímto článkem volně navazuji na předchozí článek „Sluneční clony“ od Andreje Macenauera. Andrej se v něm věnoval základnímu vysvětlení problematiky slunečních clon a představil alternativní postupy, jak nahradit sluneční clonu. V článku, který navazuje, se budeme věnovat správnému výběru sluneční clony a definování směru světla.
Definice směrů světla
Abychom lépe pochopili vliv světla na fotografovaný objekt a objektiv našeho přístroje, měli bychom si ověřit znalosti účinků dopadajícího světla z různých směrů. Slovní spojení je to neustálené, ale můžeme si ho vykládat jako směr světelného toku dopadajícího k ose objektivu a k fotografovanému předmětu. Na jednoduchém vyobrazení směrů světla můžeme skutečně vidět, že světelné paprsky mohou dopadat na osu objektivu a ovlivňovat fotografický obraz. Pro jednoduché pojmenování jsem uvedl dva základní pohledy, pohled shora na fotoaparát a pohled ze strany.
![]() |
![]() |
Kdy použít sluneční clonu?
Sluneční clona slouží k odstínění svazků světelných paprsků, které se nepodílejí na tvorbě obrazu a mohou neblahým způsobem ovlivnit výslednou fotografii. Známým příkladem jsou světelné kruhy, reflexy nebo závojující světlo. Nejkritičtější jsou situace, kdy fotografujete při levém, příčném, horním nebo spodním světle. Sluneční clonu využijete i při fotografování v pozitivním protisvětle. Negativní protisvětlo a spodní světlo může také způsobit tvorbu nežádoucích reflexů, příkladem negativního protisvětla a spodního světla je světlo odražené od vodní hladiny.
Sluneční clony

Sluneční clony se vyrábějí z gumy, plastu nebo lehkých kovových slitin. Existují i univerzální sluneční clony, které si můžete dokoupit. Sluneční clony mají tvar komolého jehlanu nebo kužele a měly by přesně kopírovat úhel paprskového svazku vymezeného snímací soustavou vašeho objektivu (zorný úhel). Základními parametry slunečních clon je průměr objímky závitu, úhel, popřípadě stoupání závitu.
Výběr správné sluneční clony
Při výběru sluneční clony nezáleží pouze na průměru vašeho objektivu, ale také na formátu vašeho přístroje a ohniskové vzdálenosti objektivu. Na základě těchto informací si můžete vybrat správnou sluneční clonu k vašemu objektivu. Při špatném výběru sluneční clony může dojít k tzv. vinětaci objektivu nebo naopak k její malé účinnosti. Viněta se projeví zasažením některé části sluneční clony do zorného úhlu objektivu, kde výsledná fotografie má neprokreslené rohy obrazu. Určitým vodítkem mohou být převodové tabulky, podle kterých můžete přibližně zjistit, jaká clona je pro váš objektiv ideální.

Nejúčinnější tvar sluneční clony je samozřejmě pravoúhlý, s poměrem stran odpovídající formátu negativu. U superširokých objektivů se můžete setkat s tzv. vykousanými slunečními clonami, které zamezují vinětaci obrazu. Mezi méně známé sluneční clony patří hranaté clony, které se však nehodí pro objektivy s otočným filtrovým závitem.
Kompatibilita slunečních clon
U některých starších objektivů může dojít k nekompatibilitě se stávajícími slunečními clonami nebo naopak. Nekompatibilita může být způsobena jiným typem stoupání závitu jak clony nebo objektivu. K vyřešení tohoto problému slouží redukční kroužky.

Uvedené úhly jsou pouze orientační doporučené hodnoty.
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruPři výběru sluneční clony dejte přednost originální bajonetové (ne závitové). Závitovou (šroubovací)clonu nelze použít v kombinaci s filtrem v provedení slim, které je většinou podmínkou pro širokoúhlé objektivy - vinětace ...
Nony.
Existuje originalne slnecne clony aj pre starsie objektivy? Konkretne mam Minoltu XD-7 a objektivy MD Rokkor. Mam sa snazit niekde zohnat originalnu clonu, alebo sa uspokojit s gumovom clonou do filtroveho zavitu? Za kazdu radu dakujem.
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.