Test Konica Minolta DiMAGE A2
Další z řady kompaktních digitálních zrcadlovek, které Konica Minolta dala letos na trh, je pokračovatel fotoaparátu Minolta DiMAGE A1 s označením Konica Minolta DiMAGE A2. Reagovala tak na novou řadu digitálních fotoaparátů s novým 8 MPix čipem Sony od předních výrobců fototechniky (Canon, Nikon, Sony, Olympus).
Úvod
Pokud máte pocit že DiMAGE A2 je podobná svému předchůdci DiMAGE A1, tak máte pravdu. Jedná se o velmi podobný fotoaparát, má stejný design, konstrukci, ovládání i funkce. Rozdíl je jen v některých parametrech, hlavně ve dvou – nový čip s vyšším rozlišením a zcela nový elektronický hledáček EVF s vysokým rozlišením. Nechci zbytečně vypisovat všechny funkce a možnosti tohoto přístroje, bylo by to na mnoho stran a navíc je vše velmi dobře a podrobně popsáno v manuálu a také bych se nechtěl opakovat v tom, co už bylo napsáno v testu o DiMAGE A1 (odkaz zde), protože jak už jsem napsal jedná se o dva velmi podobné přístroje. Chci se spíše věnovat rozdílům a novinkám A2 a tomu co o této řadě fotoaparátů Konica Minolta ještě nezaznělo.
Konstrukce a ovládání
- přední otoční volič
- spoušť
- senzory uchopení přístroje
- vestavěný výklopný blesk
- přepínač makro
- manuální zoom
- kroužek manuálního ostření
- dioptrická korekce
- výklopné rameno hledáčku
- přepínač funkcí
- sychro pro externí blesky
- ovladač digitálních efektů></div
- režimy zaostřování
- tlačítko vlastního měření vyvážení bílé
- snímače hledáčku
- hledáček EVF
- hlavní vypínač
- přepínač zobrazení v EVF a na LCD
- výklopný LCD monitor
- zadní otočný volič
- přepínač režimů foto / prohlížení / video
- zásuvka USB/AV
- tlačítko korekce expozice
- kryt paměťové karty ></div
- přepínač bodového AF
- ovladač bodového AF
- indikátor přístupu na kartu
- tlačítko stabilizátoru
- kryt konektoru
- displej
- sluneční clona
- přepínač režimů expozice
- tlačítko zvětšení
- tlačítko informací
- sáňky pro příslušenství
Tělo přístroje je vyrobeno z kvalitní hořčíkové slitiny a přestože je lehké, je pevné, působí masivním dojmem a velmi dobře sedne do ruky. Máte pocit že opravdu držíte kvalitní fotoaparát a ne žádnou plochou krabičku „od mýdla“. Masivní madlo pod spouští je velmi podobné klasickým zrcadlovkám typu Dynax 7 a Dynax 9. Povrch přístroje má příjemnou protiskluzovou úpravu, díky které tak nehrozí náhodné vyklouznutí z ruky. Všechny hlavní funkce jsou v provedení samostatných mechanických tlačítek a otočných ovladačů, takže odpadá mnohdy složité hledání v Menu. Jejich provedení je dostatečně velké a snadno ovladatelné s jasným dorazem. Většina ovladačů je na zadní a levé boční straně fotoaparátu a jejich rozmístění je logické a dobře zapamatovatelné jako třeba č.21 přepínač režimů foto / prohlížení / video, tlačítka aretace a korekce expozice. Některé z tlačítek jsou velmi podobné rozmístění a tvaru jako u klasických zrcadlovek Minolta, třeba č.32 přepínač režimů expozice, přední a zadní otočný volič clony a času, a nebo volič AF bodu. Všechna tato tlačítka jsou velmi podobná klasické zrcadlovce Dynax 7. Tlačítko optického stabilizátoru AS je podsvícené pro snazší orientaci, jestli je tato funkce zapnutá či nikoliv a pomáhá tak výrazně šetřit energii baterií, pokud jí není třeba. Osobně bych měl jen výhrady ke gumovým krytkám USB konektoru a konektoru dálkového ovládání. Působí poněkud laciným a chatrným dojmem. Zasunovací plastová dvířka tolik známá u Dynax7 by byla rozhodně lepší a odolnější.
Hledáček a LCD
Elektronický hledáček Super Fine EVF o velikosti 1,1 cm a rozlišení téměř 1Mpix ( 922 000 pixel ) je opravdu lahůdkou. Vnější tvar a konstrukce připomíná spíše hledáček videokamery, protože je umístěn ve výklopném ramenu, které lze zvednout až o 90 stupňů nahoru. To hlavní se ale skrývá uvnitř. Pohled do hledáčku se 4 x vyšším rozlišením než u předchozího modelu Dimage A1 je opravdu něčím novým a rozhodně nadchne a to říkám jako člověk, který elektronické hledáčky nemá v oblibě. Při pohledu do tohoto však máte pocit, že od tradičního skleněného hranolu už nemá daleko a že tak výrobce zavádí novinku na těch správných a potřebných místech. Ve spojení s vysokou kvalitou rozlišení a obnovovací frekvencí 30 nebo 60 snímků/s máte tak možnost využít všech jeho předností, zobrazení histogramu v reálném čase, případné zobrazení mřížky či zaměřovacího kříže pro snadnější fotografování svislic i vodorovných objektů. Také máte možnost si obraz zvětšit pro snadnější a přesnější manuální zaostřování. Taktéž si můžete navolit které informace o měření a snímání expozice chcete vidět.
LCD monitor má úhlopříčku 4,6 cm a rozlišení 118 000 pixel a je dobrým pomocníkem a doplňkem hledáčku EVF v okamžiku kdy nám situace nedovoluje hledáček použít. Můžete s jeho pomocí i manuálně ostřit. LCD je výklopný o 90 stupňů nahoru a 20 stupňů dolů. Stejně jako hledáček EVF zobrazuje 100 procent snímaného obrazu a disponuje automatickým zesílením obrazu při nedostatečném osvětlení. Při testování fungoval jak hledáček, tak LCD displej bez problémů a potíží. Také jsem využíval možnosti zobrazení exponovaného snímku 2 sekundy po expozici pro kontrolu záběru. Jen u některých snímků krajiny, kde byla v záběru obloha se světlými mraky, zobrazoval LCD displej tyto plochy jako bílé a téměř bez kresby. Ale při pozdějším prohlížení v počítači bylo vidět, že čip fotoaparátu si s tímto poradil o mnoho lépe a všechny plochy byly prokresleny do detailů bez vypálených míst.
- Předchozí strana
- 1
- 2
- 3
- 4
- Další strana
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruCena okolo 36.990 ??? Da se koupit za takovou cenu, ale u zlodeju. Bezna cena, na niz se clovek muze dostat, aniz by musel travit dny bloudenim po obchodech, je o dobrych 4 000 - 5 000 nizsi... :)
Cena např. u fototuma je 29 000 Kč, jak ukazuje u nabídka na FA !
cena se neustále mění, již dnes se dá sehnat za cca 30000kč a určitě se brzy dočkáme i nižší ceny..
tak už dva obchody nabízí za cenu 29000kč, to je fajn :o)
oehling.cz ji dnes nabízí za 27 999 kč
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.