Fotoaparát.cz

Nikon D40x

Nový Nikon D40 se ještě ani pořádně neohřál na pultech prodejen a už tu máme jeho další verzi. Je určena těm uživatelům, kterým se D40 líbí, ale požadují vyšší rozlišení snímacího čipu. Jinak pro D40x platí všechno to, co pro model D40, tedy především snadné ovládání, určené především začínajícím fotografům, nebo těm, kteří na zrcadlovku přechází z kompaktního přístroje.

Obrázek č.1  - Nikon D40x Obrázek č.2  - Jednoduché menu s praktickými ukázkami

Změny oproti modelu D40

Nejnovější model amatérské digitální zrcadlovky Nikon D40× se od svého předchůdce na první pohled příliš neodlišuje a v zásadě pro něj platí všechno, co již bylo řečeno v našem předchozím testu modelu Nikon D40. Jde o model určený začátečníkům a vyniká hezkým a praktickým designem umístěným v ergonomicky velmi dobře vyvedeném těle, které i přes menší rozměry a hmotnost zaujme svou robustností. Zachován zůstal samozřejmě i bleskový náběh přístroje, slušná výdrž baterií a také velmi propracované a intuitivní menu s názornou nápovědou, šité na míru právě začínajícím fotografům. Hlavní odlišnost tak spočívá především ve zvýšeném rozlišení snímacího čipu, kde původních 6 Mpix bylo nahrazeno rozlišením 10 Mpix. Dále byla rozšířena možnost nastavení jeho citlivosti směrem dolů, kde minimum 200 ISO bylo rozšířeno o hodnotu 100 ISO. Mírné zlepšení parametrů bylo dosaženo také v sériovém snímání, kdy maximální rychlost stoupla z 2,5 snímku za vteřinu na 3 snímky za vteřinu.

Jinak se Nikon D40× dodává na rozdíl od předchozí verze zatím pouze v oblíbeném konzervativním černém provedení. Nedá se však vyloučit, že časem bude k dispozici i varianta ve stříbrném provedení. Stejný zůstal i základní objektiv, se kterým se fotoaparát prodává v cenově zvýhodněném setu a kterým je základní setový objektiv AF-S DX Nikkor 18–55mm/f 3,5–5,6 G ED II., o kterém jsem již také psal v testu předchozí verze aparátu. Najdete jej na ukázkovém snímku č.2.

Obrázek č.3 - Základní setový objektiv AF-S DX Nikkor 18-55mm/f 3,5-5,6 G ED II. Obrázek č.4  - Nový teleobjektiv AF-S DX Nikkor 55-200mm/f 4-5,6 G ED VR

Nový objektiv

Novinkou přímo související s amatérskými digitálními zrcadlovkami Nikon je také inovovaný objektiv AF-S DX Nikkor 55–200mm/f 4–5,6 G ED VR. Jde o model spadající do stejné kategorie, jako právě zrcadlovky Nikon D40 a D40×. Přesto je však objektiv již vybaven nejmodernějšími technologiemi, které jsou obvyklé u modelů nejvyšších tříd. Kromě čoček z ED skla s nízkým rozptylem je to také ultrazvukový motor ostření SWM a především stabilizátor obrazu VR druhé generace, který umožňuje použití časů až o tři stupně delší, než při použití objektivů bez stabilizace. Vezmeme-li v úvahu také prodejní cenu tohoto objektivu, která se v současné době (3/2007) pohybuje zhruba na úrovni 8.500 Kč včetně DPH, dojdeme k zajímavému závěru, že jde o bezkonkurenčně nejlevnější objektiv vybavený stabilizátorem obrazu na současném trhu. To je velmi pozitivní zjištění a i v budoucnu se tak zřejmě máme opravdu na co těšit.

Samotný objektiv je velmi kompaktní a vyniká především malými rozměry a hmotností (73×100mm při hmotnosti 335g), což je dáno mimo jiné i konstrukcí speciálně určenou výhradně pro digitální zrcadlovky s formátem čipu APS-C. Presto, že je objektiv celoplastový (včetně upínacího bajonetu) je poměrně robustní a jeho pohyblivé části nevykazují nežádoucí vůle. Přední příruba se při ostření ani zoomování neotáčí, čímž usnadňuje případné použití filtrů a to především polarizačních. Filtrový závit má stejný průměr (52mm) jako základní objektiv AF-S DX Nikkor 18–55mm/f 3,5–5,6 G ED II. takže při použití této kombinace objektivů nejsou nutné dvě sady filtrů, čímž dochází ke značné úspoře nákladů. Pohyblivý je pouze tubus, který se při zoomování vysouvá. Pozitivní je také fakt, že v ceně objektivu je i bajonetová sluneční clona a také měkké látkové pouzdro, pro bezpečnější uložení ve fotografické brašně.

Jak je na tom nový teleobjektiv s účinností stabilizátoru a hlavně s optickou kvalitou? Musím říci, že skutečně dobře. Samozřejmě, že se světelností, mechanickou ani optickou kvalitou se nemůže měřit se špičkovými, vysoce světelnými teleobjektivy, ale v rámci své kategorie je na tom velmi dobře. Účinnost stabilizátoru bohužel nelze nějak exaktně změřit, protože výsledek velmi závisí na konkrétní situaci, použitém ohnisku a také na momentální fyzické dispozici fotografa. Chod zrcátka fotoaparátu je sice mírně hlučnější, ale je velmi dobře utlumen s ohledem na vibrace, což dále přispívá k celkové úspěšnosti.

Obrázek č.5 Obrázek č.6
Obrázek č.7 Obrázek č.8
Obrázek č.9 Obrázek č.10
Obrázek č.11 Obrázek č.12

Praktické výsledky můžete posoudit na ukázkových snímcích č.5 až 12, které si můžete prohlédnout také v plném rozlišení bez úprav, přímo z fotoaparátu. Snímky byly pořízeny v nejvyšší kvalitě a rozlišení formátu JPEG. První tři snímky byly pořízeny základním setovým objektivem. Zbývající pak již zmíněným novým teleobjektivem. Na snímku č.12 pak snad stojí ještě za zmínku fakt, že i s méně světelným objektivem lze pracovat s hloubkou ostrosti a fotografovaný motiv takzvaně odpíchnout od pozadí.

Obrázek č.13 Obrázek č.14

Čip

Jak již bylo řečeno, nejpodstatnější změnou je použití 10 Mpix snímacího čipu, který je prakticky stejný, jako v modelu D80 nebo D200. Stejné, nebo přinejmenším velmi podobné, jsou také obvody a algoritmy pro zpracování obrazu, takže po této stránce aparát Nikon D40× podává prakticky stejné výsledky jako oba vyšší modely. Maximální rozlišení snímače je 3872×2592 a snímky lze ukládat na kartu typu SD ve formátech JPEG nebo NEF (RAW), případně v obou současně. Citlivost čipu lze nastavit v rozmezí 100 až 3200 ISO. Samotný čip najdete na ukázkovém snímku č.13 a ukázku míry šumu na obrázku č.14. Výsledky jsou prakticky stejné, jako u vyššího modelu D80, jehož podrobný test také najdete na našem webovém magazínu.

Obrázek č.15 Obrázek č.16
Obrázek č.17

Závěr

Stejně jako model D40, tak i model D40× není vybaven vestavěným pohonem objektivů. Použít lze všechny objektivy s bajonetem Nikon, ale u objektivů bez ultrazvukového motoru ostření nebude fungovat automatické ostření. Toto omezení je zřejmé kvůli maximálnímu snížení ceny těla. Tělo je však určeno především úplným začátečníkům, u kterých se nepředpokládá rozsáhlá výbava objektivy a nabídka běžných objektivů s ultrazvukovým motorem je již dostatečně široká. Pokud by toto omezení někomu skutečně vadilo, může sáhnout po některém z vyšších modelů (například D80), kde toto omezení neplatí. Pro jistotu jsem ale při praktickém nasazení vyzkoušel i funkčnost s objektivy alternativního výrobce Sigma vybavených HSM motorem (ostatní alternativní výrobci objektivů zatím objektivy s touto technologií nevyrábí) a funkčnost byla naprosto bezproblémová.

Samozřejmostí je také rozsáhlá nabídka příslušenství a pro model Nikon D40× bych zmínil především nový, vynikající makroobjektiv AF-S VR Nikkor 105mm/f 2,8 G ED vybavený jak ultrazvukovým motorem ostření, tak i stabilizátorem obrazu VR druhé generace. Vhodným doplňkem může být také externí systémový blesk Nikon SB-400 určený stejně jako Nikon D40 a D40× začínajícím fotografům. Zajímavým doplňkem může být také bezdrátové IR dálkové ovládání ML-L3. Kompletní nabídku příslušenství najdete na stránkách českého zastoupení Nikon CZ.

Fotoaparát Nikon D40× je dodáván s kompletním základním příslušenstvím jako je baterie, nabíječka, kabeláž, krytka okuláru i kontaktů blesku, ale i CD-ROM s programem Nikon Picture Project pro základní úpravu a archivaci fotografií. Cena setu se základním objektivem je aktuálně (03/2007) v běžných obchodech zhruba na úrovni 21.000,– Kč včetně DPH. Za tuto cenu tak začínající amatérský fotograf získá aparát právě jemu šitý na míru, v malém a lehkém těle a vybavený nejmodernějšími technologiemi s výbornou obrazovou kvalitou, intuitivním ovládáním a vysokým rozlišením 10 Mpix.

Fotografie pořízené Nikonem D40× si můžete prohlédnout v naší FotoGalerii.