Dnes si v krátkém testu představíme, pro mne trochu netradičně, zrcadlovku Canon 650D. Přichází zhruba rok po 600D, a není jejím nástupcem, ale jedná se spíše o drobné vylepšení stávajícího modelu. Jak drobným vylepšením 650D oproti předchozímu modelu 600D, nebo i 550D je, a zda vůbec, na to se podíváme podrobněji v recenzi.

Čip a ISO

Snímacím prvkem stejně jako u předchozího modelu je čip CMOS o velikosti APS-C (22,3mm x 14,9mm) s přepočítacím koeficientem 1,6 s rozlišením 18 MPix s 14-bitovým procesorem DIGIC 5. Citlivost čipu lze nastavit v rozsahu 100–12800 ISO.

celkový snímek – ISO 3200 celkový snímek – ISO 1600
Ukázky ISO Ukázky ISO

Jak je patrné z ukázky kresby při ISO 100 –1600 je téměř shodná, čistá, jemná bez rušivých elementů. ISO 3200 má lehoučký ale nijak rušící šum, ISO 6400 je o něco výraznější a dochází k lehké degradaci kresby, která u ISO 12800 je již dost patrná. Je třeba si uvědomit, že na případné papírové fotografii bude šum o mnoho menší než při zobrazení 1:1.

Ještě použitelné ISO pro fotografie do formátu A3 – 30×40cm jsou i ISO 3200 a za určitých podmínek i 6400. Použití ISO 12800 je tak trochu diskutabilní. Zde je již šum patrný hodně a degradace kresby výrazná. V plném rozlišení má snímek 5184×3456 pix (3:2) při barevné hloubce 24bit nebo 42 při RAW což postačuje na fotku cca 45×30cm v rozlišení 300dpi, případně na 60×45cm při rozlišení cca 200dpi. To je samozřejmě teorie, z takového rozlišení se dají udělat fotky i větších rozměrů při výborné kvalitě.

Kvalita JPG je rozdělena na 2 typy – s malou nebo standardní kompresí. Typ barevného prostoru lze volit mezi sRGB a Adobe RGB. Dále lze použít kombinaci RAW + JPG a nebo holý RAW. Nevím kde se stávala chyba, ale občas fotoaparát při kombinaci JPG+RAW, uložil dva snímky JPG. Ukládat snímky lze na SD, SDHC, SDXC karty. Následující tabulka převzatá z návodu ukazuje počet a velikost snímků při různých nastavení velikosti snímku.

Režimy expozice a vyvážení bílé

Systém měření expozice je shodný s předchozími typy a expozimetr pracuje ve 4 režimech. Poměrové, částečné ze středu, bodové a celoplošné. Rozsah měření je 1–20EV a korekce expozice je možná v rozmezí ± 5EVv krocích po ½ nebo 1/3 EV. případně použít AE Bracketing v krocích po 1/3EV a 2/3EV 3 snímky. Možnosti vyvážení bílé jsou stejné jako u dalších předchozích typů, zde není nutné se více rozepisovat. Více je možné si přečíst v technické specifikaci na stránkách Canon. Funkce HDR( High Dynamic Range – Vysoký dynamický rozsah) se již prosadila jako standardní funkce, stejně tak jako její omezení pouze pro snímání do formátu JPG. V následující tabulce ukázka. Ještě bych jen dodal, že by se často hodilo při použití HDR funkce zároveň použit mírné korekce expozice do mínusu, cca –0,3EV až –0,7EV. Záleží na daném snímku, je třeba zkoušet. Jinak dostanete snímek s velmi bledou barevností.

bez HDR s HDR
bez HDR s HDR

Dále je možné použít i styly Picture Style, kdy kromě standardního zobrazení, lze využít styl Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Černobílý a 3 vlastní. Každý z přednastavených stylů lze ještě upravovat. Viz ukázka.

Standardní Styl Krajina
Černobílá Černobílá + oranžový  filtr
Černobílá + zelené tónování Vybraný styl v Menu

Jen malá zmínka o tom, že fotoaparát disponuje ještě další řadou kreativních filtrů, které lze aplikovat na již naexponované snímky. Jedná se o efekt ČB zrno, Měkké ostření, Rybí oko, Olejová malba, Akvarel, Levný fotoaparát (asociace u Sony jako dětský fotoaparát) a Miniatury.

Zaostřování a režimy snímání

O systému AF ostření pomocí dotykového displeje, i MF ostření jsem se již zmínil u LCD. Co jsem ještě nezmínil je, že AF ostření má 3 možnosti. One-shot AF pro statické objekty, druhým je AI Servo pro pohybující se objekty a AI Fokus pro automatické přepínání mezi prvním a druhým. Zaostřovacích bodů je 9 a jejich výběr je možný buď automaticky nebo ručně.

Výběr AF bodu Výběr stylu AF

Rozsah citlivosti je –1 až +18EV. V případě slabého osvětlení lze použít vestavěný blesk pro přisvětlení s dosahem cca 5m a nebo pomocný AF zdroj. Kromě jednotlivých snímků lze v režimu snímání exponovat i série s rychlostí až 5 snímků/s.

Vestavěný blesk a externí blesky

Vestavěný blesk se vyklopí pomocí tlačítka na boku. Směrné číslo je 13 a pokrytí zorného pole odpovídá 18mm objektivu. Doba nabíjení je cca 3s. Při nastavení různých ISO je dosah blesku od 1m do 5m. Možnosti nastavení blesku jsou: automatický, proti červeným očím, pomalá synchronizace a synchronizace na druhou lamelu. Pro měření je používán systém E-TTL II nebo je na výběr i starší TTL. Korekce expozice s bleskem je –2 EV až +2 EV v krocích po 1/2 nebo 1/3 EV a není svázaná s korekcí expozice. Synchronizace blesku je při 1/200s a vysokorychlostní synchronizace je možná při času 1/4000 – 1/200s. Kompatibilní s 650D jsou externí blesky: Canon Speedlite (220EX, 270EX, 270EX II, 320EX, 420EX, 430EX, 430EX II, 550EX, 580EX, 580EX II, 600EX, 600EX-RT, kruhový makroblesk Lite MR-14EX, dvojitý makroblesk Lite MT-24EX, vysílač Speedlite ST-E2, vysílač Speedlite ST-E3-RT).

Dole u ukázky z vestavěného blesku při noční scéně v ulici je až překvapivé, jaký má interní blesk výsledky. Samozřejmě že ISO je vysoké, u prvního snímku 3200 a u druhého 1600.

Expozice pouze s bleskem Expozice  na pomalou synchronizaci

Záznam videa

Záznam videa je ve formátu MOV s obrazovou kompresí H.264 a max.rozlišením 1920×1080 pix a rychlostí 24 nebo 30sn./sek., případně 1 280 × 720 s až 60sn./sek. Délka jednoho záznamu nemůže být delší jak 30 minut. Jak už jsem zmiňoval na začátku, mikrofon se „přestěhoval“ na horní stranu. Nevím, zda je to tím, ale při záznamu je poměrně slyšet foukání větru, a bohužel i motorek objektivů při přeostřování. Dle výrobce je toto možné omezit pořízením externího mikrofonu.

Pro záznam v plném rozlišení by jste měli používat paměťové karty s vyšší rychlostí zápisu jak Class6. Záznam videa je možný v rozsahu citlivosti 100 až 6400 ISO. Při použití blesků řady EX Speedlite s diodovým světlem můžete využít automatického zapínání LED světla při nedostatečném osvětlení. Také můžete pořizovat záznamy při ručním nastavení expozice. Další informace získáte v návodu pro obsluhu, který důrazně doporučuji prostudovat a to vícekrát. Je poměrně obsáhlý. Následující tabulka převzatá z návodu ukazuje velikost a délku záznamu při různých nastaveních.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Feanor
    Feanor
    15.10.2012 21:29

    Jenom bych doplnil, že všech 9 zaostřovacích bodů autofokusu je křížových, což je v této řadě zrcadlovek Canon novinka.

  • David Rain
    David Rain
    19.10.2012 07:43

    Kromě důležité zmínky o všech cross type bodech, jak zde píše Feanor, tak ještě by neměla chybět informace o hybridním AF vč. jeho důkladného testu při natáčení videa. To je totiž ten hlavní upgrade oproti 600D řekl bych.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

ZHODNOCENÍ, 11. DÍL, CO NEVYFOTOGRAFUJETE, TO NAMALUJETE ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO
ZHODNOCENÍ, 11. DÍL, CO NEVYFOTOGRAFUJETE, TO NAMALUJETE ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO

Při­ná­šíme zhod­no­cení té­matu zpra­co­va­ného na zá­kladě 11. dílu Školy barvy: CO NE­VY­FO­TO­GRA­FU­JETE, TO NA­MA­LU­JETE. Mistr Jan Po­hribný MQEP vy­bral a zhod­no­til v článku Vaše fo­to­gra­fie.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram