PhotoHint 28: Fotografování vrcholků Himálaje
Přicházeli jsme do Samagoanu ve výšce 3590m. Odtud lze pozorovat jednu z nepálských osmitisícovek, Manaslu (8163 m). Jakým směrem vrchol může být, jsme při zatažené večerní obloze netušili. Druhý den ráno bylo neuvěřitelné. Rychle stativ a se zatajeným dechem dokumentovat jeden ze zázraků přírody. Sluneční paprsky postupně zabarvovaly neobvyklý vrchol velikána Manaslu. V článku jsou rady, jak a kdy fotografovat vrcholy v Himálaji.
Listopad je v nepálském Himálaji obdobím po monzunu. Světelné podmínky pro fotografování krajin se zde hodně odlišují od českých pahorků. Vzduch je po mrazivé noci čistý a extrémně suchý, proto je sluneční světlo velmi tvrdé. Kontrasty mezi zasněženými vrcholy a oblohou jsou obrovské již hodinu po východu Slunce.
První světlo na Manaslu (8156m)
Abyste se vyhnuli problému s extrémním kontrastem, je výhodné fotografovat již před východem nebo po západu Slunce, neboť zasněžené skály i v této době odrážejí dostatek světla.
Opravdový zázrak světla však nastane s prvními paprsky. Pro ně jste schopni opustit teplý spacák a vylézt do mrazivého rána. Přestože se opakuje již po milióny let, vidí ho jen malá hrstka lidí na této planetě, téměř výhradně fotografů. Když se první světlo dotkne vrcholku některé z magických hor, je to něco, kdy se normálnímu člověku chce jen pokleknout a hledět.
Vy jako fotograf si můžete v živém náhledu zvětšit, zaostřit a vychutnat nádheru pro člověka nedostupných detailů ledu a sněhu tam nahoře. Pak jen stačí v režimu samospouště či kabelové spouště záběr zdokumentovat. Tento režim zajistí, abyste pouhým mačkáním spouště fotoaparát neroztřásli a tím neztratili všechny detaily, které váš fotoaparát vidí většinou ostřeji než vaše oko. Tento zázrak hor si pak můžete prožívat znovu a znovu doma třeba i po letech. V tom je síla fotografie.
A ještě jedna rada na závěr. Na fotografování se připravte dopředu. Hora odráží světlo červené a červenožluté barvy do vašeho fotoaparátu jen asi 10 minut, avšak vaše cesta většinou pokračuje dál. Proto si včas najděte pomocí kompasu či GPS dobré místo. V Himálaji jsou pro fotografování nejspolehlivější rána. Často se během dvou, tří hodin po východu odpaří dostatek vody z ledovců, tak že se vrcholky štítů zahalí do bílé čepice. Večer, kdy se podobné divadlo opakuje znovu a v jiném místě, bývají často vrcholky obaleny v mracích. Ty se dokonale rozpustí až v průběhu noci.
Fotografie byly pořízeny na naší Fotoexpedici „Okolo Manaslu“ v listopadu 2012. Pokud chcete tento fotografický zázrak zažít a fotografovat i vy, můžete s námi vyrazit do Himálaje již letos na podzim. Informace o naší himálajské fotoexpedici najdete v článku FotoExpedice Manaslu 2013.
Pokud vás zajímají více himálajské treky, například okolo Manaslu nebo nově otevřený trek NAR-PHU, dovolujeme si vás pozvat na přednášku „Manaslu a NAR-PHU“, fotografa Andreje Macenauera, tuto sobotu 20. dubna 2013 od 14 hodin v KC Zahrada, Malenická, Praha 4– Chodov. Přednáška je součástí festivalu Setkání fotografů (www.setkanifotografu.cz)
V seriálu PhotoHintů již vyšlo:
- duben 2013: „Fotografování vrcholků Himálaje“
- únor 2013: „Luminografie“
- listopad 2012: „Jak na fotografování pohybu 3.díl“
- září 2012: „Jak na fotografování pohybu 2.díl“
- srpen 2012: „Jak (ne)fotit pod vodou“
- červenec 2012: „Symbol ve fotografii“
- červen 2012: „Jak na fotografování pohybu 1.díl“
- říjen 2011: „Difrakce clony objektivu a tvorba hvězdiček“
- září 2011: „Jak na kapky“
- červenec 2011: „Sekvenční fotografie“
- červen 2011: „Lensbaby“
- květen 2011: „3D fotografie“
- duben 2011: „Fotografování hvězdných drah“
- březen 2011: „HDR fotografie“
- únor 2011: „Optická neostrost ve fotografii“
- leden 2011: „Polarizační filtr“
- prosinec 2010: „Odrazná deska“
- listopad 2010: „Synchronizace blesku“
- říjen 2010: „Vyvážení bílé a barevná teplota“
- září 2010: „Ploché a plastické svícení“
- srpen 2010: „Sluneční clona“
- červenec 2010: „Abstrakce ve fotografii“
- červen 2010: „Zoomování při expozici“
- květen 2010: „Panoramatická fotografie“
- duben 2010: „Hloubka ostrosti“
- březen 2010: „Fotografické filtry a systém Cokin“
- únor 2010: „Fotografické zátiší“
- leden 2010: „Měřítko ve fotografii“
Komentáře
Tento článek nemá žádné komentáře
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.