Komentář: Technologie pixel-shiftu
Je budoucnost v „pixel-shiftu“? Každý senzor má na určité úrovni technologického vývoje jen omezené množství pixelů, které na něj můžeme „beztrestně“ vměstnat. V poslední době to výrobci začali obcházet – díky výpočetnímu výkonu je možné fotky "lepit" dohromady. Začal s tím Hasselblad, přidal se Olympus a nyní Pentax… jak to funguje?
Jak jsme vás informovali v našem Blogu, představil Pentax (Ricoh) nový model K-3 II.
Co přináší, se dočtete podrobněji v naší zprávě, ale dnes bych chtěl „vypíchnout“ novou funkci Pixel-Shift-Resolution. Proč?
Podobně jsme si nedávno napsali o podobné funkci u modelu Olympus OMD E-M5 II (přečtěte si více zde). Ten má sice 16Mpx 4/3 senzor, ale dokáže z něj pomocí až osminásobné expozice dostat 40Mpx snímky (64Mpx v RAWu). Výsledek vidíte níže:
Zmizí moaré, zlepší se barevné podání, ale zvyšuje se riziko rozmazání. Další fotky uvidíte v recenzi, která se na vás chystá:-)
Pentax (či přesněji Ricoh) nyní přispěchal s podobnou funkcí. Expozice udělá jen čtyři a to o celý pixel. Jaký je v tom rozdíl? Moaré zmizí také, barevné podání se zlepší, stoupne ostrost. Co se nenavýší, je rozlišení – pohyb je o celý pixel. Výsledné rozlišení tak zůstává 24Mpx. Výhoda je pak zase kratší doba celé vícenásobné expozice a tím o něco menší riziko rozmazání. Ukázka:
A to je vlastně ten hlavní rozdíl.
Můžeme se na něco podobného v budoucnu těšit i od dalších výrobců? Zde si dovolím maličko věštit budoucnost – Canon a Nikon se pravděpodobně nepřidají, protože nepoužívají posun senzoru a tato technologie by pro ně byla vývoj navíc. Vzhledem k používání 36 a 50Mpx senzorů velikosti filmového políčka to ani nemají tolik zapotřebí. Naopak dlouhou tradici pohyblivých senzorů má Sony, které navíc vyrábí senzory pro Pentax i Olympus. A je také partnerskou firmou Hasselbladu, který s touto technologií přišel jako první (byť ve světě středoformátu). Takže se nechme překvapit – ale mám tušení, že by zde mohla být cesta i pro Sony.
Pokud budeme chtít věštit budoucnost i dále, můžeme se odrazit od
vyjádření představitelů Olympusu a Pentaxu (Ricohu), které se objevilo
v několika rozhovorech, zveřejněných v poslední době na internetu.
Ricoh momentálně chystá svůj první fullframe a vyjádřil se v tom smyslu,
že bude mít něco navíc, co jiné fullframy nemají. Ve světle nově
představené K-3II lze očekávat, že to bude právě pixel-shift, poprvé ve
světě plnoformátových digitálů. Představitelé Olympusu zase pustili do
světa informaci, že pracují na zrychlení celého pixel-shift procesu tak,
aby jej bylo možné používat i z ruky, tedy v řádu alespoň desetin
sekundy na celý pohyb senzoru.
Je to tedy do budoucna cesta? Určitě jedna z cest ano. Lze pomocí ní obejít limity rozlišení dané momentální technickou úrovní výroby senzorů a vyhnout se také jedné z největších technologických zátěží digitální fotografie – obrazových artefaktů daných interpolací obrazu. Pokud ji v budoucnu bude moci vměstnat do procesu trvajícího řádově setiny vteřiny (což by technologický pokrok teoreticky mohl umožnit), bylo by možné tuto technologii používat i pro živou fotografii – momentálně je vhodná maximálně pro krajinu, architekturu, produkt, dokumentaci či umělecké zátiší – zkrátka všude tam, kde se nic příliš nehýbe.
Komentáře
Tento článek nemá žádné komentáře
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.