Test Canon PowerShot A520, A510

Nejnovější modely "A-čkové" řady 3megapixelový Canon PowerShot A510 a 4megapixelový A520 po svých předchůdcích zdědily jak design, tak množství funkcí včetně plně manuálního režimu. Výrobce přidal navíc i menu v češtině. Jaké od těchto fotoaparátů můžete očekávat fotografie a jaký je mezi nimi rozdíl se dočtete v následujícím testu. Přístroje nám zapůjčil Canon CZ.

Provozní časy (platí pro oba modely)

  • zapnutí i vypnutí aparátů 1,8 s
  • první fotografie bez blesku a bez namáčknutí 0,9 s
  • první fotografie bez blesku s namáčknutím 0,2 s
  • blesk časy prodlužuje o cca 0,3 s

sekvenční focení v maximální kvalitě:

  • A520 8 snímků za 4,8 s (tj. 0,6 s na snímek)
  • A510 12 snímků za 5,4 s (0,4 s na snímek)
  • pak frekvence prudce klesá

Dostupné příslušenství

Podobně jako u ostatních modelů A-čkové řady lze dokoupit vodotěsné pouzdro, telekonvertor 1,75×, širokoúhlý konvertor 0,79× a předsádku 250D či již výše zmiňovaný blesk.

Vlastnosti a ovládání

Zobrazení při fotografování Ukázka MENU

Fotoaparát zapneme samostatným tlačítkem na horní straně. V režimu focení aparát disponuje všemi běžnými režimy: plně automatický, P,S,A,M, scénické režimy(5 + 8). Jejich volbu provádíme otočným kruhovým voličem umístěným také na horní straně aparátu. Volí(me) z rozsahu clon 2,6 (5,5) – 8,0 a časů 1/2000 s – 15 s. Ne všechny přípustné kombinace jsou možné. Například clonu 2,6 nelze volit současně s časem 1/2000 s. V menu aparátu lze zapnout z podstatnějších funkcí inteligentní 9ti bodový autofokus, redukci červených očí, přisvícení autofokusu či digitální zoom. Také lze aktivovat inteligentní senzor orientace, který zjistí polohu aparátu a fotografie se pak ukládají již ve „správné“ poloze.

Možnosti nastavení expozice (SET)

Po stisku tlačítka SET se objeví funkce dostupné pro daný fotografický režim. Jsou to kompenzace expozice, kterou v režimu M nahrazuje kompenzace blesku, 6 hodnot vyvážení bílé včetně manuálního nastavení, režim fotografování – jednotlivé snímky, sekvence, samospoušť (2s, 10 s), uživatelské nastavení, které umožňuje nastavit zpoždění expozice v intervalu 1s – 10 s a počet exponovaných snímků do maximálního počtu deset. Následuje volba ISO (50, 100, 200, 400), volba barevného režimu (vypnuto, živé barvy, neutrální barvy, rozostření, sepie, černobílý režim), režim měření expozice (poměrové, se zdůrazněným středem, bodové) a volba nastavení rozlišení (5 druhů) a komprese (3 úrovně).

Stitch Assist - panorama

Aparát disponuje funkcí, která pomáhá fotit panoramatické snímky – StitchAssist. Pomocí tlačítka přímého tisku jde fotografie např. exportovat do PC či připravené dát tisknout na tiskárnu. Zajímavá je funkce „HOLD“, která ukazuje exponovaný snímek dokud držíte spoušť bez nutnosti přepínat do režimu prohlížení. Trošku mě zamrzela více než sekundová odezva na stisk tlačítka MENU. Menu a nastavení samotné je velmi přehledné a rychle pochopitelné.

Režim video

Možnosti nastavení videa

Video lze volit 640×480 bodů 10sn/s, ale jen maximálně 30 sekund, nižší rozlišení 320×240 (160×120) můžete natáčet do maximální délky 3 minuty při 15 sn/s.

Prohlížení fotografií

Menu při přehrávání Zobrazení při prohlížení

Prohlížet již exponované fotografie jde velmi intuitivně po přepnutí voliče. V režimu prohlížení lze vidět samotný snímek či snímek s expozičními informacemi včetně histogramu. Z MENU lze provádět základní operace jako otočit, přidat zvukovou poznámku, smazat, zobrazit jako prezentaci již nafocené snímky, nebo nastavit objednávku tisku (DPOF).

Připojení k PC a tiskárně

Možnosti sdílení (SHARE)

Fotoaparáty se připojují k PC pomocí USB 1.1. A jak je u „Aček“ zvykem, nepodporují režim USB Mass Storage. Přesto lze fotografie bez jakéhokoliv softwaru či ovladačů díky podpoře Pict Transef Protocol ve Win XP kopírovat do PC či mazat. K dodávanému softwaru patří Zoom Browser EX, Image Browser (pro Mac), PhotoStitch, Remote Capture a ArcSoft PhotoStudio a ovladače TWAIN. Aparáty podporují režim PictBridge a tlačítkem pro přímý tisk lze na tiskárnách s touto podporou právě zobrazený snímek ihned tisknout.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Jana Slaběňáková
    Jana Slaběňáková
    13.05.2005 15:52

    nevíte někdo, zda je video ozvučené???

  • Petr Veselý 1
    Petr Veselý 1
    18.05.2005 07:30

    Pokud jsem se dobře četl na oficiálním webu Canonu tak jo, bohužel je jenom 3 minuty krátký :(a ještě můžeš dávat zvukové poznámky k fotografiím.

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    23.05.2005 23:51

    Ano je ozvučené. Nepíši to proto, že tuto fci dnes považuji za standard a psal bych spíše, že není.

  • Michal Smola
    Michal Smola
    17.08.2005 23:22

    jeste doplnim, ze mikrofon je nahore blizko spouste, takze ho lze celkem snadno ucpat prstem nebo jim alespon vyluzovat ruzne rusive zvuky (napr jako ja, kdyz jsem se marne pokousel pri nataceni videa zoomovat)

  • Absint
    Absint
    30.08.2005 21:36

    Prosim poradte mam koupit Canon powershot 520 nebo olympus C-500????

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (10)

Tisknout článek

Tip na článek

Zhodnocení soutěže "Východy a západy Slunce"
Zhodnocení soutěže "Východy a západy Slunce"

Od 17. ledna do 17. března jste měli mož­nost při­spí­vat do sou­těže v naší ga­le­rii na Fo­to­A­pa­rát.cz na téma „VÝ­CHODY A ZÁ­PADY SLUNCE“. Všichni naši čte­náři pak měli mož­nost vy­bí­rat nej­zda­ři­lejší snímky a udě­lit jim pa­t­řičný po­čet bodů. Cel­kem jste vlo­žili 149 fo­to­gra­fií! Nej­ú­spěš­něj­ších 10 snímků uká­žeme spolu s od­po­věd na naše otázky v ná­sle­du­jí­cím článku. Hod­notné knižní ceny po­skytlo ví­tězům na­kla­da­tel­ství Zo­ner­Press.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram