
Firma NIKON dala na trh nový standard profesionální zrcadlovky, NIKON D4. Podobnost s D3 se nezapře, je však vyřešena většina maličkostí, které byly na D3 předmětem debat. Parametry jsou samozřejmě lepší.
![]() |
Konstrukce těla fotoaparátu NIKON D4 vychází z osvědčené konstrukce NIKONU D3 a patří k současné špičce v kategorii profesionálních fotopřístrojů. Pevný, odolný základ v podobě kovového odlitku z hořčíkových slitin je opatřen pečlivě navrženým těsněním proti prachu a stříkající vodě. Ergonomie, rozmístění ovládacích prvků i jejich jednoznačné označení přispívá k dlouhodobé práci fotografa bez zbytečné únavy. Stejně, jako na šířku, držíme D4 na výšku se stejným komfortem ovládání všech důležitých ovladačů jako jsou spoušť, tlačítko AF-ON a pogumovaný roller. Plnohodnotným zařízením pro posouzení snímků, jejich kontrastu a prokreslení detailů je na zadní stěně nepřehlédnutelný 8 cm (3,2“) TFT LCD monitor s rozlišením 921 000 px a automatickou regulací jasu, podle okolního osvětlení. Monitor zobrazuje 100% snímku a je pozorovatelný i pod úhlem 170°.
Konstrukce
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
NIKON D4 je vybaven klasickým hledáčkem, opatřeným pentagonálním hranolem, výměnnou matnicí a zrcadlem. Obraz je v něm jasný i za nepříznivých světelných podmínek a zobrazuje 100% plochy budoucí ho snímku. Je vybaven maskami pro vymezení reálného snímku při různých nastaveních v menu. Okulár hledáčku s dioptrickou korekcí je vybaven clonkou, proti pronikání parazitního světla do měřících čidel.
Samostatná kapitola je výbava hledáčku. Kromě matnice s možností zobrazení pomocné mřížky, oblasti měření expozice, oblasti automatického ostření a ostřicích bodů, jsou v zorném poli ještě dva displeje s nejdůležitějšími údaji k pozorované scéně, včetně stavu akumulátoru, nastavené citlivosti a vodováhy. Vybrané informace můžeme také sledovat na podsvíceném velkém nakloněném displeji na horní stěně D4, případně na podsvíceném malém displeji, umístěným dole, pod TFT displejem. V praxi patrně vystačíme s informacemi v hledáčku a na horním displeji, ovládání obou je jednoduché. Stále u NIKONU platí zmáčknout příslušné tlačítko a hodnotu nastavit rollerem.
Všechny informace najdeme též na informačním TFT displeji na zadní straně fotoaparátu, kde jsou doplněny o další informace a mnohá nastavení s možností jejich změny, včetně úprav již zhotovených snímků. Na tomto displeji můžeme používat živý náhled, nutný ke snímání videozáznamu, pomáhající při fotografování ze stativu, nebo při makrofotografii a mající své uplatnění i při naprosto bezhlučném snímání, kdy chceme fotografování z jakéhokoliv důvodu utajit. (To třeba nastavení „tichého snímání“ v normálním režimu nedokáže, „tiché snímání“ je sice tišší, ale zdaleka ne tiché).
Ještě k jedné věci je možné s úspěchem TFT displej použít, a to k ručnímu ostření s 13 násobným zvětšením. Je to lahůdka při práci v makrofotografii i při portrétování, detailně jdou „vypíchnout“ ostré a neostré zóny přímo na snímku.
Pomocné displeje též zobrazují základní režimy a použití některého příslušenství (GPS, externí blesk, nahrávku komentáře ke snímku…). Velký TFT displej na zadní straně zobrazuje obdobné údaje podrobně ve dvou tabulkách s volitelným pozadím. Jeho hlavní úloha však přijde, zabrousíme-li do menu D4. V několikaúrovňovém menu lze nastavit téměř vše, na co si fotograf vzpomene a lze tak D4 zcela přizpůsobit jak tématům, kterým se fotograf věnuje, tak zvykům a vkusu majitele. K uvedeným možnostem přizpůsobení D4 lze přidat možnost naprogramování často používaných funkcí na určená tlačítka, nastavení funkcí rolleru i spouště pro různé režimy a využívat funkcí ze čtyř databank v menu nezávisle na sobě. Celkové nastavení je též možno uložit a přenést do jiného těla D4.
Na zadní stěně se objevily ještě další ovladače, které neznáme z D3. Jsou to dva pogumované joysticky, jeden pro ovládání při držení fotoaparátu na šířku, druhý pro ovládání při držení fotoaparátu na výšku. Při troše cviku tyto ovladače velmi usnadní pohyb v menu a práci na TFT displeji. Dalším novým prvkem je přepínač režimů foto/video, je realizován páčkou pod TFT displejem, vedle ovladače mikrofonu a velmi jednoduše s jeho pomocí změníme fotoaparát na HD videokameru.
NIKON D4 je vybaven dvěma sloty pro paměťové karty. Jeden slot je určen pro Compact Flash karty typu I (UDMA7) a druhý pro méně známé karty XQD (od firmy SONY i s čtečkou). Nezjistil jsem, proč výrobce zvolil uvedenou kombinaci karet, snad zde hrála roli rychlost a vysoká kapacita XQD karet. Sám bych přivítal místo XQD karty druhý slot na CF, nebo slot pro SD karty, záměry výrobce patrně ukáže čas.
Obrazový senzor a zpracování obrazu
Snímač CMOS o rozměrech 36 × 23,9 mm (formát Nikon FX) se 16,2 miliony pixelů (4928×3280 px) spolupracuje s obrazovým procesorem Expeed 3 se 14-ti bitovým A/D převodníkem a vysokorychlostním 16-ti bitovým zpracováním obrazu. Tato kombinace umožňuje mimo jiné pokročilé zpracování obrazu, redukci šumu a souvislé snímání rychlostí 11 snímků/sec. Rychlost je ostatně hlavním rysem D4. Není potřeba se o ní starat, co stihne fotograf, to fotoaparát vyfotí. Kromě vysoké rychlosti snímání vyniká D4 i vysokou citlivostí. Míním tím vysokou a použitelnou citlivostí. Citlivost čipu lze běžně nastavit v rozsahu 100 – 12 800 ISO. Je však možné rozšíření citlivosti dolů na 50 ISO, a nahoru až na 204 800 ISO. U tmavých snímků lze akceptovat šum do 6 400 ISO, u snímků ve dne i některé snímky s nastavením 12 800 ISO. Tyto hodnoty nahrávají především použití v reportážní fotografii a při sportovních snímcích. Šum je málo barevný, podobný spíše zrnu z klasického filmu, proto mne patrně méně ruší. Pro potlačení šumu je předvolena jeho softwarová redukce, která jde vypnout – viz ukázky šumu při různých nastaveních ISO. Větší tabulka je fotografována při vypnuté redukci šumu, ta menší pro srovnání ve vyšších citlivostech ukazuje vliv zapnuté redukce šumu. Jak vidíte, při zapnuté redukci šumu dochází k opravdu minimální ztrátě v detailech. Takové výrazné zkvalitnění softwaru pro redukci šumu lze ostatně pozorovat i u ostatních výrobců profesionální fotografické techniky.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
NIKON D4 má také HD video (1920×1080) s HIFI ozvučením. Patřím mezi skupinu fotografů, kteří video ve fotoaparátu berou jen jako daň pokroku a klidně by to bez něj přežili. Musím však uznat, že videozáběry z D4 vypadají zcela profesionálně, je na nich vidět velikost čipu a kvalita optiky. Zvlášť použití širokých ohnisek je na těchto záběrech velice působivé. Rychlost snímání videa lze nastavit na 30, 25 a 24 sn./sec, doba záznamu je omezená 20 minutami nebo velikostí karty. Pro používání HD videa doporučuji ty nejrychlejší karty. Velmi dobrý je též zvuk, v HIFI kvalitě s lineárním průběhem. Ukázkové video najdete na YouTube, nebo si můžete stáhnout originální soubor s videem.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Funkce
Nebudu se pokoušet vypočítávat všechny funkce a jejich kombinace ukryté v těle D4 a případné zájemce odkazuji na stránky NIKONU. Velkým kladem je, že veškeré funkce viditelně plní, co slibují. Některé z nich mne zaujaly natolik, abych se o nich zmínil.
D4 má čištění obrazového snímače – absence čištění byla vytýkána D3.
Především musím pochválit věrné zobrazení scény na TFT monitoru, zobrazujícím jasně každou, i malou změnu v nastavení tak, jak to později vidím na monitoru PC.
Vynikající měření expozice, beroucí v úvahu i barvy a jejich podíl na celkovém vzhledu snímku, detekci tváří v reálném čase, aktivní D-lighting nastavující parametry těsně před expozicí snímku, velice široké možnosti Bracketingu a jeho kombinací a možnost pravého HDR, využívající rychlosti snímání fotoaparátu.
Variabilní rozhraní rozšiřuje možnosti připojení D4. Kromě obvyklého USB portu jsou zde možnosti připojení do sítě LAN Ethernet kabelem, nebo volitelně bezdrátovým rozhraním WT-4 nebo WT-5, HDMI připojení do HDTV a připojení GPS. Samozřejmé je připojení tiskárny pro přímý tisk přes rozhraní PictBridge.
Velikost a poměr stran obrázku je možné volit s ohledem na naše potřeby, z mého pohledu je nejlépe využít plně formát čipu a pokud vysloveně nefotografuji zboží na web, tak i plné rozlišení čipu, ideálně ve formátu RAW (NEF). D4 nabízí ještě komprimovaný NEF, je o málo menší než plný a neztrácí data z obrazu. Ostatní manipulace s velikostí a poměrem stran je vhodné provádět až v editoru.
Živý náhled je díky TFT monitoru se širokým pozorovacím úhlem použitelný pro řadu rozmanitých fotografických úkolů. U živého náhledu znovu zmíním funkci naprosto bezhlučného snímání.
Kevlarová závěrka D4 je testována na 400 000 cyklů, tedy by měla vydržet o 33% více, než závěrka D3. Pracuje v rozsahu 1/8000s až 30s v krocích po 1/3, 1/2 nebo 1 EV a bulb (B). Blesk je možné synchronizovat při 1/250s a delších časech.
Z D3 je zachovaná funkce „virtuálního horizontu“ a D-lighting, které pracují spolehlivě, jak jsme byli zvyklí.
Modifikované jsou funkce měření expozice. Stále je možné použít měření bodové (1,5% plochy) a měření se zvýrazněným středem (75% plochy s důrazem na střed), nové je 3D Color Matrix III měření, které scénu porovnává s 91000 snímky v databázi, měří s důrazem na ostré části snímku a bere v úvahu barevné rozložení snímku. Navíc pracuje s detekcí tváří a to vše v reálném čase.
Automatické zaostřování můžeme modifikovat od jednoho bodu nastavitelného v ostřícím poli až po automaticky volené skupiny bodů. Ručně můžeme nastavit skupiny o počtu 9, 21, 51 bodů. Měření pracuje spolehlivě od –2EV (ISO 100).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Příslušenství
K testovanému NIKONU D4 jsem měl k dispozici pouze objektiv NIKKOR 3,5 / 16–35 VR a vlastní starý NIKKOR 1,8/50. Bylo by jistě zajímavé k testovanému D4 vyzkoušet řadu světelných pevných skel, teleobjektivy se stabilizací, tradičně výborné zoomy NIKKOR AF-S 14–24mm f/2,8 G ED a NIKKORAF-S 24–70mm f/2,8 G ED, sadu skel pro MAKRO s Makro zábleskovým systémem, systémové blesky SB600 a SB800, sadu blesků s řídící jednotkou SU800 (nebo ovládaných přímo SB800) atd. NIKON D4 nabízí kompatibilitu se starším příslušenstvím a optikou, od manuálních objektivů až po nejmodernější typy s vestavěnými motory zaostřování. Sadu příslušenství doplňují dnes modely GPS navigace, wifi moduly pro přímé ukládání fotek přímo do PC a v neposlední řadě podvodní pouzdra na fotoaparát i záblesková zařízení pro práci pod vodní hladinou, až do 30m hloubky. Viz obrázek mapy příslušenství.
![]() |
V sadě s tělem D4 dodává NIKON toto příslušenství: Krytku sáněk BS-2, Okulár DK-17 (zabraňuje zamlžení), Krytku prostoru baterií BF-6, Krytka těla BF-1b, USB kabel UCE-15, Nabíječku baterií MH-26, Popruh AN-DC7, Dobíjecí Li-Ion baterii EN-EL18. Dále je v krabici softwarový balík s VIEW NX2, který umožňuje importovat, třídit, upravovat a sdílet snímky a videosekvence. Je kompatibilní s programem Nikon Transfer. Nabízí plnou integraci se službou my Picturetown. Volitelně NIKON dodává editační software CAPTURE NX2, škoda je, že nemá češtinu. Zakoupit lze další programy na ovládání fotoaparátu z PC, na zálohování a na editaci.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Testovací snímky
Testování jsem prováděl jako obvykle nafotografováním snímků v interiéru i exteriéru.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Laboratorní testy
Pro objektivní porovnání NIKON D4 zařazuji výsledky laboratorních testů mezinárodní asociace DIWA, jejímž členem je i FotoAparát.cz. Z hlediska zobrazení DSLR jsou jedny z nejdůležitějších parametrů míra šumu, odstup signálu od šumu a dynamický rozsah obrazu.
První graf ukazuje míru šumu v závislosti na ISO:
![]() |
Tento graf názorně ukazuje dynamický rozsah obrazu v závislosti na ISO:
![]() |
Další graf názorně ukazuje tonální rozsah při různých citlivostech ISO:
![]() |
Poslední graf ukazuje velikost zrna při velikosti obrazu 20×30:
![]() |
Cena a závěr
Je opravdu těžké najít něco záporného na D4. Snad jedině cena těla cca 139 900,– (včetně DPH) by mne mohla zviklat od pořízení. Ale vážně, jde o profesionální fotoaparát vyrobený pro ty fotografy, kteří se jeho používáním denně živí, mají nějaký základ objektivů a příslušenství v brašně a chtějí bezproblémové, odolné a rychlé tělo s přehledným ovládáním a kvalitním čipem. To je D4. Námitky budou mít někteří fotografové potřebující větší rozlišení než D4 nabízí, pro ty je zatím D800 s 36 Mpx.
Na webových stránkách Nikon CZ najdete další, nejen technické informace, aktualizace firmwaru fotoaparátu a softwarových aplikací. Zakoupené aparáty zde lze také zaregistrovat, což může být užitečné při jejich ztrátě či krádeži. Značkový servis v případě potřeby 10× zdarma a vyčistí snímací čip.
Klady | Zápory |
Kvalita obrazu, rozlišení, barva, nízký šum | Cena |
Rychlost, čištění čipu | Menší rozlišení |
Univerzálnost | |
Propracovaný hledáček, živý náhled, přehlednost | |
Konstrukce těla |