Fotoaparát.cz

Test zrcadlovky Nikon D600 - preview

Dlouho očekávaný upgrade zrcadlovky s velkým FF senzorem určené pro špičkové fotoamatéry a profesionály je na světě a navíc již v obchodech. Přístroj jsme měli k dispozici na testování v průběhu Photokiny, kde jsme rovněž osahali i jeho hlavní nové konkurenty. Některá srovnání jsem provedl vůči Canonu 5D Mark II a Canon 6D. Z prvních testů byla zřejmá velmi dobrá kvalita obrazu.

Nikon D600 je „full frame“ zrcadlovka konstrukcí a ovládáním prakticky shodná s modelem Nikon D7000 s APS-C senzorem. Ve srovnání s dražším modelem zrcadlovky formátu FX Nikon D800 má senzor s rozlišením 24,3Mpix vs. 36,3MPix. V konstrukci i v ovládání je zde opět mnoho společného. Proto se dá říci, že D600 svou výbavou a ovládáním leží někde mezi D7000 a D800.

Tělo Nikon D600 se v současné době prodává v českých obchodech za cenu 50000 Kč vs. 68000 Kč D800 a 75000 Kč Canon 5D MarkIII. Tělo D7000 je kolem 23000 Kč. Tři roky starý model Canon 5D Mark II se prodává za cca 48000 Kč. Cena přímé konkurence Canon 6D, který zatím není v obchodech, není známa. Rovněž cena full-framové Sony Alfa 99 představené těsně před Photokinou dosud nebyla určena.

Konstrukce

Tělo Nikon D600 je prakticky identické s modelem Nikon D7000. Horní a zadní část je z magneziové slitiny, přední část je plastová. Váží s baterií 760g. Je to nejlehčí FF zrcadlovka, kterou zatím Nikon vyrobil. To je určitě velmi dobrá věc pro cestování. D7000 s celokovovým tělem je díky menšímu snímači nepatrně menší ale váží zhruba stejně jako D600. D800, kde je celé tělo, včetně přední části, kovové, je větší svými rozměry a zároveň i těžší (900g). Způsob zatěsnění proti prachu a vodě by, alespoň podle slov Dirka Jaspera z Nikon Europe, měl být shodný u modelu D800 i D600. Tohle je klíčová záležitost. Jakmile pronikne vlhkost k elektronice, ztrácíte okamžitě veškeré záruky výrobce.

Menší rozměry těla nám nedělaly potíže

Můžete si udělat i porovnání s konkurenčním Canonem 5D Mark II, jehož tělo je větší a trochu těžší (810g bez baterie). Pozn. L-úchyt na stativ, který nám stabilně nasazený na svůj Canon 5D Mark II není součástí fotoaparátu.

Hledáček (klasický optický hranol) je jasný (závisí samozřejmě na světelnosti objektivu, přes který pozorujete obraz) a má 100% pokrytí což je znak profi třídy. Je vybaven vestavěnou krytkou proti parazitnímu světlu v případě dlouhých expozic ze stativu. Nechybí dioptrická korekce. Nikon D600 má navíc vestavěný blesk s nejkratším synchronizačním časem 1/200s (může posloužit k iniciaci okolních větších zábleskových jednotek).

Závěrka zaručuje 150,000 snímků. Fotoaparát dokáže snímat v rychlém kontinuálním režimu rychlostí 5,5 snímků za vteřinu. To je více než D800 (4 fps pro FX), nový Canon 6D má ve specifikaci 4,5fps. Nejkratší rychlost závěrky je 1/4000s vs. 1/8000s u D800. Hlučnost závěrky odpovídá FF zrcadlovce.

Ovládání

Nepustím se samozřejmě do porovnávání mezi ovládáním Nikonu a Canonu, které je odlišné a vedlo by to k nekonečné diskuzi mezi zástupci obou táborů. K přístroji jsem nepotřeboval manuál a vše potřebné jsem nalezl díky tomu, že všechny důležité funkce mají ovladače vyvedeny na tělo. To je samozřejmě důležitý znak jak odlišit tuto kategorii zrcadlovek od nižší třídy. Nastavení přes menu a LCD stojí vždy mnoho času a můžete přijít v rozhodující chvíli o klíčový moment.

Základní expoziční nastavení jako clonové číslo a expoziční čas se tradičně u Nikonů a i u D600 nastavují pomocí předního a zadního otočného kolečka umístěných v blízkosti spouště. Tlačítko s červenou tečkou spouští video v případě, že je režim videa navolen přepínačem na zadní stěně fotoaparátu.

Rovněž tlačítko pro často používanou kompenzaci expozice je umístěno v blízkosti spouště. ISO musíte změnit otáčením kruhového ovladače v kombinaci s namáčknutím spodního tlačítka na zadním panelu dole.

Video má samostatný přepínač na zadní straně. Talířový ovladač je menší než u Canonů (velký talíř je velmi příjemný a pohodlný) a dá se uzamykat. Můžete přes něj volit v průběhu fotografování např. ostřicí senzor autofokusu.

K voliči expozičních režimů. Na rozdíl od modelu D7000 je vybaven zámkem, abyste náhodou omylem při manipulacích nezměnili třeba A na manuál M, což může vést k pokaženým záběrům. P, A, S, M, U1, U2, Scénické režimy, Automat, Automat s vypnutým bleskem. U1 a U2 umožňují uložení vlastních nastavení, což je velmi dobré. Pro uživatele Canonů je trochu nezvyklý spodní volič, který je rovněž vybaven zámkem. Volíte zde režimy snímání: S (single), kontinuální snímání nízkou Cl a nejvyšší rychlostí Ch (5,5 snímků/sec), režim tiché expozice (funguje tak, že je částečně zpožděno sklopení zrcátka po zmačknutí spouště, dramatický rozdíl v hlučnosti to však není). Dále je tu samospoušť, režim dálkového ovládání a režim před-sklopení zrcátka (mirror lock-up). Musím říci, že tohle mechanické řešení spodním voličem není špatné, neboť nemusíte kontrolovat přenastavení na horním display. U Canonu 5D Mark II se mi občas stane že nedostatečně domáčknu aktivační tlačítko pro ISO nebo změny snímacích režimů a ztratím tak trochu času.

Z hlediska ovládání je D600 ideální pro vlastníky D7000, kteří se rozhodnou přejít na „full frame“. Nikon u D600 vs. D7000 přehodil tlačítka pro zoomování při kontrole snímku na zadní stěně. Na to si ale určitě zvyknete.

Ani D600 a D800 nejsou zcela shodné z hlediska ovládání. D800 má na zadní straně tlačítko pro aktivaci autofokusu AF-ON, které je užitečné při zaostřování v režimu videa. To u D600 chybí. Ovladače na zadní stěně jsou rovněž jinak řešeny. Mít D800 jako hlavní a D600 jako záložní tělo nemusí být pro profesionální fotografy vždy úplně příjemné. Pro akční fotografování (reportáž, sport nebo wildlife) bez použití stativu může být užitečný režim Auto ISO, který bude zvyšovat ISO tak aby expoziční čas byl kratší než převrácená hodnota ohniskové vzdálenosti.

Velký LCD display 3,2“ je stejný jako u D800, s rozlišením 921,000 je to velmi dobrá kvalita. Kvalita antireflexních vrstev je dobrá, ale nikoliv převratná. Nejvíce budou asi tyhle věci zajímat lidí, kteří natáčejí videa a tudíž musí ostřit venku přes živý náhled. Při natáčení videa nemůžete v režimu Life view průběžně měnit clonu, což se mi dost často stává. LCD automaticky zvýší jas v závislosti na vnějším osvětlení. Nemohli jsme vyzkoušet zamlžování v důsledku nízkých teplot (mezi sklem a povrchem je prý gel, který tomu má zabránit).

Ovládací menu je srozumitelné. Vybral jsem některá důležité nastavení LCD.

Celková kontrola nastavení fotoaparátu Režim Life view
Kontrola snímku jasový histogram Kontrola snímku barevný histogram

Ikonky hlavního menu vidíte zcela vlevo. Jejich volbou přes OK na ovládacím talíři na zadní straně těla se dostanete do jednotlivých podskupin.

Ovládací menu playback nastavení pro fotografování
Uživatelská nastavení Nastavení obrazu a úprav
Menu pro video

Automatické zaostřování

Autofokus D600 má 39 aktivních bodů, z toho 9 křížových (D800 má přesných křížových 15). Počet aktivních senzorů a uspořádání je velmi podobné modelu D7000. Poloha bodů není vyleptána na matnici, což je určitě dobré. Jsou však dost malé a zobrazení aktivního bodu by možná mohlo být jasnější. Nastavení autofokusu je srozumitelné a nepotřebujete speciální školení apod. jako u nedávno představeného Canonu 5D Mark III, kde je systém složitější, i když určitě výkonnější když se s ním naučíte. U D600 si navolíte si 1 aktivní bod či skupinu (9, 21, všechny) jejíž polohu pak můžete měnit ovladačem na zadní stěně v závislosti na kompoziční situaci. Tento ovladač je v porovnání s D800 zbytečně malý. Citlivost křížového senzoru autofokusu u D600 je –1EV, u D800 je o clonu citlivější –2EV. Nový Canon 6D, který byl na Photokině k vyzkoušení je velmi podobný starému systém autofokusu s jedním křížovým senzorem uprostřed (9 u 5D Mark II vs. 11 aktivních bodů u 6D). Podle neoficiální informace od zástupce Canonu by však mohl být křížový senzor velmi citlivý údajně –3EV. Při fotografování reportáže v nočních městech apod. určitě užitečné. Takže uvidíme. Hlavně pro používání konvertorů u méně světelných objektivů je důležité, že autofokus funguje i při cloně f8.

hledáček

Senzor a kvalita obrazu

Kvalita obrazu při vysokých hodnotách ISO je určitě jedním z hlavních důvodů, proč se tahat s těžkou fototechnikou s velkým senzorem. Předchůdce D600, Nikon D800, šel rozlišením 36,3MPix na limit současné úrovně zpracování obrazu a kvality objektivů. Z tohoto hlediska je rozlišení D600 24,3MPix velmi dobrý kompromis. Je to totiž o něco více než má v této kategorii konkurence (Canon 6D má senzor s rozlišením „jen“ 20,2MPix). Z prvních snímků musím konstatovat, že kvalita obrazu D600 je výborná. Z hlediska šumu v obraze překonává v JPEG mého postaršího Canona 5D Mark II skoro o clonu. Densitometrický klín jsme s sebou na Photokině bohužel neměli… Zajímavé jsou výsledky DXO analýz, podle kterých v dynamickém rozsahu u snímků krajiny překonává D600 nový Canon 5D Mark III o dvě clony.

Srovnání ISO Nikon D600 a Canon 5D mkII - výchozí JPG Srovnání ISO Nikon D600 a Canon 5D mkII - vyvoláno z RAW bez redukce šumu

Časosběry (time lapse) a Video

Maximální doba pro snímání v režimu time lapse je 8 hodin. Můžete takto nasbírat až dvacet minut filmu.

Nikon D600 umí natáčet HD video 1920×1080 v režimech 24, 25 a 30fps. Pokud se spokojíte s menším rozlišením 720 pix, můžete zachytit a později zpomalit i rychlé děje se záznamem do 60fps. Maximální délka klipu je 30min v režimu kvality Normal a 20min v režimu High Quality. Přístroj má vestavěný mikrofon. Záznam zvuku pak lze kontrolovat připojením sluchátek.

Ukládání dat, baterie a další

Nikon D600 má dva sloty na SD karty, kde si můžete zvolit, jak je chcete používat (JPEG na jednu, RAW na druhou, záloha při poškození jedné karty). Bohužel zde neuplatníte CF karty, což může být pro některé z nás, kteří jich mají zásobu, dost nepříjemné.

Kontrola stavu baterií, která zobrazí stav v procentech a stav baterie z hlediska kapacity při nabíjení, je velmi dobrá.

K přístroji lze připojit externí GPS modul, který pak zapisuje polohu do EXIF dat. Pečlivé fotografy může potěšit vodováha v rámci LCD.

Připojení konektorů (mikrofon, sluchátka, USB 2.0, HDMI)

Závěr

Nikon D600 je výborným řešením pro fotografy, kteří žádají vynikající kvalitu obrazu a práci bez crop faktoru se špičkovými objektivy třeba i z doby filmu. To vše za cenu, která je co nejnižší v dané kategorii. U Nikon D800 nebo Canon 5D Mark III samozřejmě najdete řadu dalších vymožeností, ale to si také musíte připlatit. Z tohoto hlediska je přístroj velmi atraktivní. Fotoaparát se chlubí zatěsněním proti prachu a stříkající vodě. Svými rozměry a menší hmotností je vhodný i na cesty. Z technologií zaujme autofokus s 9 křížovými senzory, snímání rychlostí 5,5fps. Video a time lapse nabízí vše potřebné pro kreativní fotografy či dokumentaristy. Ovládání je logické a propracované. Z obchodního hlediska je pro Nikon důležité, že fotoaparát je ihned po ohlášení v obchodech a to v hlavní sezóně před Vánocemi. Pro nás fotografy je výborné, že takto kvalitní přístroj vytváří v kategorii DSLR pro profíky a vyspělé fotoamatéry velký tlak na konkurenty. Proto se můžeme těšit na stále lepší přístroje, i když úroveň zlepšení již asi nebude zdaleka tak podstatná, jako tomu bylo před pěti či deseti lety. Díky tomu začínají mít těla fotoaparátů trvalejší hodnotu, což je určitě velmi dobře.