Panasonic Lumix DMC-LX7 je další z řady LX. Má ambice oslovit náročné fotografy a současně nejširší veřejnost. Může si to dovolit? Odpověď hledejte v následujícím článku.
Základní charakteristika
Panasonic Lumix DMC-FZ7 patří k nejvyšším modelům Panasonic mezi kompaktními fotoaparáty.
Fotografické funkce jsou k dispozici všechny. Od plného manuálu přes poloautomatické režimy až k programovým automatikám a efektům. Důležitá je přítomnost ND filtru – v případě potřeby tak můžeme prodloužit expoziční čas. Ukládat lze do formátu RAW. Tělo je ze slitiny hořčíku. Ovšem nej na tomto modelu je světelnost objektivu. Je totiž f/1,4 (!) – f/2,3(!!!!!) při rozsahu 24 – 90 mm (35 mm ekv.). A to jsou skutečně skvělé hodnoty. K tomu je k dispozici optická stabilizace I.O.S. Čip je relativně velký – 1/1,7“ a navíc má „jen“ 10,1 Mpx. Což se kladně projevuje u vyšších (ale stále rozumných) citlivostí.
V zásadě jde o přímého konkurenta tohoto fotoaparátu.
Kompletní specifikaci najdete zde.
Z ergonomického hlediska je zde několik „standardních vychytávek“. Přepínač ostření na objektivu, clonový kroužek pro učení clony a v neposlední řadě volič formátu snímku. K fotoaparátu lze přes konektor připojit mj. elektronický hledáček (DMW-LVF2).
Ukázka informací na LCD a možností nastavení pomocí rychlého menu.
V možnostech videa se nešetřilo. Buď si vyberete „automatické video“ (AVCHD, MP4), nebo kreativní (na voliči). Základní možnosti ukazují přiložené obrázky. Zajímavá je až 100 fps pro vysokorychlostní režim. Video má maximální rozlišení samozřejmě 1 920×1080/50fps. Ukázku MP4 najdete zde. Při filmování lze použít i optický zoom.
Mezi scénickými režimy najdeme mj. HDR, panorama, 3D… .
Prohlížení nabízí standardní možnosti.
U této cenové kategorie (12 990.- Kč – listopad 2012) bych skoro očekával přítomnost GPS čipu. Bohužel GPS souřadnice LX7 nezaznamenává. Na druhou stranu to je jediné mínus, které jsem nalezl.
Charakteristika snímků
Ve většině případů jsou špičkové. Pouze v případě čerstvě napadaného sněhu byly snímky (ovšem to je chyba fotografa!) podexponované. Protisvětlo vypadá velmi dobře. Objektiv a jeho antireflexní vrstvy odvádějí velmi dobrou práci. Tolik diskutovaný šum (resp. jeho redukce) se začne objevovat až u citlivosti ISO 3200. Ještě i ISO 1600 lze velmi dobře použít. (Fotoaparát disponuje po základní hodnotě ISO 80 krokem 1/3 EV od ISO 100 do ISO 12800.)
Fotografie I.
Ukázka velikosti scény při různých poměrech stran. 16:9 snímá reálně největší úhel záběru.
Ukázka rozdílu režimu HDR a normálního snímání.
ISO 800 při současném využití ND filtru.
Fotografie II.
Ohnisková vzdálenost je zde včetně digitálního zoomu 94mm.
Panoramatický snímek. Nastavíte režim panorama, určíte směr snímání a stisknete (držíte) spoušť. Automatické panorama v zásadě neobsahuje chyby.
Kontrastní scény neobsahují barevnou vadu (frining), protisvětlo je výborné.
Snímky pro posouzení a srovnání šumu při různých citlivostech.
Závěr
Panasonic Lumix DMC-LX7 jistě zaujme každého, kdo hledá špičkový kompaktní fotoaparát. Má velmi dobrý obrazový výstup, výborné video včetně možností nastavení. Možná zamrzí absence vestavěné GPS a bezdrátové konektivity. Zrcadlovku spíše nenahradí, ale jako fotoaparát s možností získávat výborné snímky za všech okolností jistě poslouží.
Klady | Zápory |
stabilizovaný zoom 24 mm – 90 mm se skvělou světelností f/1,4 – f/2,3 | absence GPS |
RAW | |
možnosti nastavení | |
celková kvalita snímků |