Fotoaparát.cz

PhotoHint 27: Luminografie

Luminografie je fotografická technika, při které v tmavém prostoru v průběhu delších expozic kreslíme světelnými zdroji před objektivem. Případně jimi můžeme i osvětlovat objekty před fotoaparátem. Jaké jsou kreativní možnosti luminografie se dočtete v 27. PhotoHintu.

Úvodem několik slov k terminologii. Výraz luminografie je složen z latinského výrazu „lumino“ = světlo a řeckého „grafie“ = kreslení. Znamená tedy kreslení světlem. Je tedy vlastně totožný s výrazem fotografie (foto z řečtiny = světlo). A s určitou mírou nadsázky by se vlastně dalo říct, že každá fotografie, zvláště ty ranní s několikahodi­novými expozicemi jsou vlastně luminografií. Termín luminografie je rozšířen především u nás ve střední Evropě. V anglosaských zemích je více užíván výraz „malování světlem“, případně „kreslení světlem“.

Podle způsobu práce s kamerou a světlem se dají luminografické snímky rozdělit do dvou skupin. U první jsou světelné zdroje statické a fotograf pohybuje fotografickým přístrojem.

U objektivů s proměnlivou ohniskovou vzdáleností je možné i zoomování v průběhu expozice.

Případně i pohybujících se světelných zdrojů vůči pohybujícímu se fotoaparátu. Třeba fotografování z jedoucích dopravních prostředků.

Výsledky jsou zachycením trajektorie světla do těžko předvídatelných a opakovatelných, zpravidla abstraktních obrazů. To je zároveň kreativní limit tohoto způsobu práce.

Při druhém způsobu tvorby je fotoaparát umístěn v tmavém prostředí na stativu. Fotograf pak cíleně pracuje se zdroji světel před objektivem fotoaparátu, což umožňuje výrazně kreativnější a předvídatelnější výsledky. V nejjednodušším přístupu můžou být světelné dráhy vytvořeny přírodou, nebo třeba světelnou pyrotechnikou.

Více možností a tedy i více kreativity umožňuje kreslení autorovou vlastní rukou. Za výhodu se dá považovat autorova schopnost realistické kresby. Není to ale podmínkou, protože lidé a objekty se dají obkreslovat, případně světelnými zdroji osvětlovat.

Jako světelný zdroj k využití se dá použit v podstatě všechno, co svítí. Od klasických žárovek různých velikostí, přes zářivky, halogeny, neónové trubice, moderní LED-diody různých barev (s překvapením zjistíte, že někeré velmi rychle blikají). Ale i svíčky, prskavky, oheň a pyrotechnika.

Asi nejvíc tvořivých možností, interakcí umožňuje kombinování světelných stop s osvětlováním objektů a lidí. Dají se k tomu použít jak zdroje trvalého světla – baterky, halogeny apod., tak i malé zábleskové přístroje – blesky které se nasazují na fotografický přístroj. Těmi se dají osvětlovat objekty z těsné blízkosti i lokálně. A protože se pracuje v čase a ve tmě, postupným přesouváním a následným osvětlením třeba i těch samých předmětů nebo lidí je možno je i multiplikovat, nebo rovnou vytvořit obraz z vaší fantasie. A osvobodit tak vaše možnosti vyjadřování od závislosti na obrazu reality typickém pro klasickou fotografii.

Nasazením barevných fólií nebo filtrů na baterku nebo blesk je možné kreativně obohatit výsledné dílo i výraznou barevnost. Stačí k tomu tři základní aditivní barvy: červená, zelená a modrá, jejichž mícháním je možné vytvořit plné barevné spektrum.

Luminografie se dá využít i v exteriéru. Samozřejmě za předpokladu minimální hladiny osvětlení, takže spíše v nočních hodinách. Umožňuje pak využít interakci s krajinou, nebo odvážnější práci s živly jako je oheň, nebo třeba pyrotechnikou.

Luminografie s Kamilem Vargou je součástí kurzu pořádaného FotoInstitut.cz v Domě fotografů na Šumavě (online přihláška).
Luminografie je také součástí kurzu Večerní škola fotografování 4.

V seriálu PhotoHintů již vyšlo: