Fotoaparát.cz

Test bezzrcadlovky Samsung NX300

Samsung NX300 je další ze stále se rozrůstající skupiny "bezzrcadlovek", tedy kompaktů s výměnnými objektivy. Co nabídne a čím se liší od konkurence se dočtete v testu.

Samsung NX300 je kompakt s výměnnými objektivy s velikosti snímače APS-C, tedy stejným rozměrem, jako v běžných zrcadlovkách. Jedná se o bezzrcadovku s pokročilými expozičními možnostmi, formátem RAW a množstvím dalších nastavení. Jednoznačně míří mezi fotografy, kteří to s fotografování myslí vážně, ale nechtějí se tahat se zrcadlovkou. Trochu tomu odpovídá i cena, která je se setovým objektivem prakticky totožná s lepšími amatérskými zrcadlovkami. Se setovým 18–55mm objektivem jsme také fotoaparát testovali.

Samsung NX300 vlastnosti:

Obsah balení

Fotoaparát včetně setového objektivu je zabalen v úsporně malé krabičce. Uvnitř kromě fotoaparátu a objektivu najdete také baterii, USB kabel (který slouží i k nabíjení fotoaparátu), malý externí blesk (pouze v sadě s SEF8A), popruh na krk a CD s návodem a softwarem a CD s plnou verzí Lightroom 4. Co v balení nenajdete je nabíječka – baterie se dobíjí přes USB přímo ve fotoaparátu. Aktuálně probíhá akce, kdy k fotoaparátu dostanete i tablet Samsung.

Konstrukce fotoaparátu

Fotoaparát má „moderní retro“ design. Co to znamená vidíte na fotografiích. Klasické fotoaparáty s kůží a kovovými prvky zde nahrazuje moderní plast imitující kůži s plastem imitujícím kov. Opravdu kovový je stativový závit, bajonet a některé další prvky jako tlačítka a poutka. Na omak ale fotoaparát platsobě nepůsobí. Konstukce je bytelná a díky elegantnímu tvaru působí fotoaparát velmi kompaktním dojmem. Grip je celkem malý, ale vytvarovaný tak, že se celý fotoaparát dobře drží. Pro pevný úchop vezmete prakticky celou pravou stranu fotoaparátu do dlaně – bohužel i ovládací tlačítka. Při bližším pohledu zjistíte, že přímo na gripu se nachází jedno z poutek na popruh. Při držení je mezi ukazováčkem a prostředníčkem a vůbec tak nepřekáží.

Na zadní straně fotoaparátu najdete řadu tlačítek v sestavě prakticky stejné jako u jiných pokročilých fotoaparátů. Nechybí ani jedno tlačítko s uživatelky přiřaditelnou funkcí a samostatná spoušť videa. Také se zde nachází velký nahoru a dolu výklopný dotykový displej, kterého se ale díky množství tlačítek vůbec nemusíte dotknout.

Na horní straně fotoaparátu je u spouště páčkový vypínač fotoaparátu, volič režimu a malé kolečko pro změny různých nastavení. Z celé konstrukce fotoaparátu mám jedinou výhradu právě k tomuto kolečku – mohlo by být větší a lépe umístěné, takto se s ním nemanipuluje zrovna příjemně. Na horní straně je také tlačítko pro přímé wifi propojení fotoaparátu s chytrým telefonem nebo tabletem a sáňky na blesk (NX300 nemá vestavěný blesk).

Samsung NX300 Samsung NX300
Samsung NX300 Samsung NX300

Ovládání fotoaparátu

Dotykový diplej u fotoaparátů často vede k redukci množství ovládacích prvků na minimum. K tomu naštěstí u NX300 nedošlo a tak můžete vše potřebné nastavit buď přes displej, nebo tlačítky. Co nenajdete na tlačítkách, najdete v rychlém menu vyvolaném tlačítkem Fn.

Vybrané funkce – typicky čas, clonu, kompenzaci expozice, ISO a vyvážení bílé – můžete nastavovat také objektivem. Specialitou Samsungu je totiž tlačítko iFn na objektivu. Jeho mačkáním zvolíte požadovaný parametr a následným točením ostřicího kroužku nastavíte hodnotu. Příjemé, protože využijete jinak nevyužitou ruku držící objektiv, ale trochu nepraktické ve spěchu, protože přes parametry se musíte vždy proklikat v daném pořadí – přímý přístup přes tlačítko na zadní straně fotoaparátu je třeba pro kompenzaci expozice rychlejší. Trochu zamrzí, že nelze oba způsoby kombinovat – například tlačítkem zvolit nastavení kompenzace expozice a hodnotu nastavit ostřicím kroužkem. Pokud používáte tlačítka, hodnoty měníte malým kolečkem.

Přestože je NX300 poměrně pokročilý fotoaparát s množstvím funkcí, menu fotoaparátu je přehledné, velké (kvůli dotykovému ovládání) a nezavají vás množstvím vnořených nabídek. Přijemná je stručná nápověda ke každé funkci. Někdy je nápověda i nutná, protože překlad do češtiny se obča nepovedl a redukci šumu tak můžete nastavit „Potichu“ nebo „Hlasitě“, popřípadě záhadná položka „Režim rámování“ potřebuje nápovědu – po chvíli přemýšlení nad větou „Nastavit vztah mezi jasem přímého pohledu a jasem zachycovaného snímku“ vám dojde, že se jedná o simulaci vzhledu výsledného snímků při náhledu na displeji. Testovaný fotoaparát měl však firmware ve verzi 1.0, takže tyto strojově přeložené nesmysly budou jistě brzy opraveny.

Displej

Ve fotoaparátu je AMOLED displej, který je jasný, kontrastní a rychlý. Bohužel proti očekávání na slunci na něm prakticky nic neuvidíte. Nepříjemně se leskne a bohužel nejde jen o přímé odlesky, takže zastínění rukou moc nepomáhá.

Při fotografování můžete tlačítkem DISP (v kreativních režimech) přepínat různé informace na displeji. K dispozici jsou základní expoziční údaje, vodováha, informace o dalším nastavení a histogram. V menu pak můžete zapnout ještě pomocní vodítka – mřížku, kříž, diagonálu, třetinové dělení.

Při prohlížení fotografií je možné tlačítkem DISP zobrazit k fotografii podrobné informace včetně histogramů pro jednotlivé barevné kanály.

Nastavení fotoaparátu

Fotografické režimy

NX300 má jak tradiční PASM režimy, tak i scénické režimy a plnou automatiku vhodnou pro úplné začátečníky. Scénické režimy zahrnují „Překrásná tvář“ s automatickou retuší, „Nejlepší tvář“ kde z několika snímků skupinové fotografie zvolíte u každé osoby ten nejlepší výraz, „Krajina“, „Makro“, „Zastavená akce“, „Sytý odstín“, „Vodopád“, „Silueta“, „Západ slunce“, „Noc“, „Ohňostroj“, „Světelná stopa“, „Kreativní snímek“ s různými expozičními parametry případně úpravou barev a „Panorama“ pro tvorbu panoramat. V menu fotoaparátu si můžete zvolit, zda má být panorama 3D (při přehrávání na 3D televizi).

Režim pro tvorbu 3D fotografií chybí, ale k fotoaparátu můžete pořídit objektiv Samsung NX 45mm f/1,8 2D/3D, který je možné mechanicky přepínat mezi 2D a 3D režimem.

Neobvyklý režim (i) je „Priorita objektivu“ – umožňuje použít režimy specifické pro nasazený objektiv.

Obvyklé režimy PASM se chovají zcela standarně. Snad jen zajímavostí je, že pokud v manuálním režimu ponecháte zapnuté automatické ISO (rozsah automatického ISO lze nastavit v menu), expozice je automaticky nastavována právě pomocí změny citlivosti. Pokud chcete opravdu manuální nastavení expozice, je třeba ručně nastavit konkrétní hodnotu ISO. V manuálním režimu si také volíte až 4 minutový bulb.

ISO

Ostření

Protože je displej fotoaparátu dotykový, nechybí funkce ostřený dotykem. Je alternativou k obvyklému zaostření-překomponování. Prostě šťouchnete do displeje v místě, kam chcete zaostřit. Také je možné dotykem zaostřit a rovnou i exponovat. Možné je „sledování“ při kterém šťouchnete například do tváře portrétované osoby a fotoaparát jí sleduje ostřicí oblastí po celém snímku.

Z konvenčnějších režimů a možností ostření nabídne NX300 automatické ostření obyčejné, průběžné (pro pohybující se objekty) a manuální přepnutím přepínače na objektivu. Specialitkou je možnost po automatickém zaostření manuálně přeostřovat – tuto funkci zapnete v menu. Pokud ostříte manuálně, fotoaparát umí vyzvětšovat náhled a zvýraznit zaostřené hrany pro lepší zaostření. Musím říct, že manuální ostření je opravdu pohodlné.

Při automatickém ostření je možné volit oblast ostření na automatický výběr, detekci tváře a konkrétní oblast. Konkrétní zaostřovací oblast je možné posouvat po celém obraze a měnit její velikost. S tím trochu souvisí měření expozice, které můžete v menu fotoaparátu svázat právě s ostřicí oblastí a získat tak prakticky bodové nebo částečné měření na libovolném místě.

Podle specifikací je ostření kombinací detekce kontrastu (obvylké u kompaktů) a detekce fáze (jako u zrcadlovek, jen se senzory přímo na snímači). Na venek ostření nerozlišíte, fotoaparát prostě ostří. Pokud je dostatek světla a výrazná scéna, je ostření rychlé a bezproblémové. Pokud je ale světla málo, nebo se pokusíte zaostřit na hladkou plochu, fotoaparát chvilku zkouší zaostřit a pak to vzdá – nezaostří. Nestalo se mi, že by bylo ostření nepřesné – fotoapará raději nezaostří, než by zaostřil špatně.

Fotoaparát má jen jednu nepěknou vlastnost. Pokud máte zapnutou simulaci expozice, tak abyste viděli výsledný jas fotografie už při náhledu na displeji, a kompenzujete expozici do tmavších odstínů (nebo nastavíte manuálně tmavší expozici), ostření „přestane vidět“, protože je pro něj najednou tma, a fotoaparát nezaostří. Toto svázání expozice s ostřením může být občas nepříjemné. Bohužel se opravdu jedná o vlastnost – fotoaparát může ostřit jen tím, co vidí.

Snímání

Režimy snímání, pokud nejste v plně automatickém režimu, jsou opravdu bohaté. Kontinuální sériové snímání je možné rychlostí 8,6 fps nebo 5 fps. Pokud nepotřebujete dlouhou sérii, můžete využí Burst snímání 10, 15, 30 fps s maximem 30 snímků. Samospoušť nastavíte na libovolný čas od 2 do 30 vteřin. Samozřejmě nechybí automatický expoziční, WB a efektový bracketing.

Vyvážení bílé

I zde jsou možnosti které by mohla běžná zrcadlovka závidět. Nechybí žádný z obvyklých režimů WB včetně několika zářivek. Navíc většinu přednastavených režimů si můžete ještě doupravit v zeleno-fialové a modro-žluté škále. To vše přehledně a pohodlně, ne jako u DSLR kde tyto možnosti bývají zahrabány hluboko v menu. Pohodlné je také použití vlastního vyvážení bílé. Po jeho zvolení se na displeji zobrazí rámeček, kterým vyfotíte pověstnou neutrální šedou, a fotoaparát si WB nastaví.

WB automatika WB blesk
WB denní světlo WB denní zářivka
WB zataženo WB žárovka
jednobarevné scény vyvážení bílé matou

Na fotografie i videa lze také použít různé další úpravy barev, jasu, kontrastu, saturace, tónování.

Video

Spoušť pro video je samostatná a video tak můžete spustit jednoduše kdykoli. Hlavně to umožňuje spustit natáčení videa v různých fotografických režimech. Pokud spustíte video v manuálním režimu M, můžete pak třeba i při samotném natáčení měnit hodnoty clony a času. Natáčení lze tlačítkem OK pozastavit. Během videa můžete libovolně zoomovat a ostřit, pokud necháte zapnuté automatické ostření, fotoaparát sám přeostřuje necelou sekundu po změně scény. Přeostření je plynulé a „nehledá“, zastaví přesně v místě ostrosti.

Veškerá další nastavení videa už ale musíte dělat v menu. Rozlišení lze nastavit od Full HD do 320×240 bodů, snímkovou frekvenci 50, 25 a 24fps. Zajímavou možností je nastavit rychlost záznamu videa. Může být až 20× zrychlené, nebo 4× zpomalené (s rozlišením 640×480). Pro stereo zvuk lze zapnout větrný filtr. Natočené video můžete na začátku a na konci ostříhat.

Prohlížení fotografií

Fotografie a videa lze při prohlížení filtrovat podle data, složky nebo typu. Prohlíženou fotografie pak můžete přímo ve fotoaparátu upravit. K dispozici je ořez, otocění, změna rozměrů, jas, kontrast, sytost, míchání kanálů, vyvážení bílé, expozice, odstín, automatická retuš tváře a redukce červených očí (fotoaparát musí na snímku tvář nebo oči rozpoznat) a dlouhá řada „inteligentních filtrů“, mezi které patří takové jako olejomalba, vinětace, miniatura nebo zachování jedné barvy a odbarvení ostatních. Při úpravách lze používat kroky zpět.

Tyto funkce mají jediný účel – aby byly fotografie přímo z fotoaparátu perfektní a mohli jste je hned sdílet.

WiFi a NFC a sdílení

Pokud pro mne bylo překvapením, že fotoaparát této kategorie nemá vestavěnou GPS, pak druhým překvapením bylo, že disponuje NFC (near field communication).

NFC

NFC se pomalu ale jistě prosazuje v tabletech a telefonech. Je to technologie bezdrátového přenosu na velmi krákou vzdálenost – typicky je nutné zařízení přiložit k sobě. Zde slouží NFC k rychlému připojení fotoaparátu k jinému zařízení.

WiFi

Wifi v NX300 umožňuje při připojení fotoaparátu k internetu posílat snímky emailem, sdílet fotografie a videa na sociálních sítích, ukládat na cloudových úložištích. Přes wifi je také možné zálohovat fotografie a videa do počítače, smartphonu a využívat AllSharePlay. Nejzajímavější je ale funkce „Remote Viewfinder“. Na připojeném smartphonu nebo tabletu vidíte živý náhled z fotoaparátu, můžete NX300 ovládat a také procházet vyfocené fotografie.

Další funkce

NX300 má ještě několik další funkcí, které stojí za zmínku:

Custom tlačítko lze nastavit na vybrané funkce – náhled hloubky ostrosti, zámek expozice, RAW, WB
Blesk přídavnému blesku lze kompenzovat zábleskovou expozici a měnit synchronizaci na první a druhou lamelu (patice na blesk má standardní středový kontakt, lze tedy nasadit i neoriginální blesk, ten ale nebude ovladatelný z fotoaparátu)
Korekce deformace objektivu v menu fotoaparátu je možné zapnout automatickou korekci soudkovitosti u fotografií
Dynamický rozsah fotografie může být rozšířen (mírné korekce proti přepalům/podex­pozicím), nebo může být nastaveno HDR. Fotoaparát automaticky nafotí a složí HDR fotografii s citlivým výsledkem, který nevypadá omalovánkovitě.

bez opravy deformace s opravou deformace
bez úpravy dynamického rozsahu vylepšení dynamického rozsahu
HDR

Další fotografie

automatické panorama
Samsung NX300, 1/250s, f/4, ISO 800 Samsung NX300, 1/160s, f/5.6, ISO 200
Samsung NX300, 1/125s, f/5.6, ISO 200 Samsung NX300, 1/200s, f/5.6, ISO 100
Samsung NX300, 1/200s, f/5.6, ISO 100 Samsung NX300, 1/40s, f/3.5, ISO 200

Závěr

Samsung NX300 je rozhodně dobrý fotoaparát. Sice by mohl mít více různých nastavení a funkcí pro „profíky“, ale bylo by to na úkor výborné přehlednosti. Velmi se mi líbí, jak i přes například široké možnosti úpravy vyvážení bílé je vše přehledné a pokud nechcete, pokročilá nastavení vás neotravují. Co přidává Samsungu na hodnotě je konektivita – možnost propojení s ostatními zařízeními a sdílení fotografií na webu přímo po připojení přes wifi k internetu. Jste-li fandové technologií, nebo pokud chcete jednoduše sdílet kvalitní fotografie, je pro vás NX300 dobrou volbou. Jako mínus vidím absenci GPS, která se pomalu stává standardem u vyšší kategorie fotoaparátů, a absenci vestavěného blesku pro případy nouze.