Fotoaparát.cz

Test fotoaparátu Canon EOS 700D

Přinášíme recenzi modelu fotoaparátu Canon EOS 700D v setu s novým objektivem 18-55 mm IS STM. Jde u fotoaparátu o pouhou inovaci předchozí verze? Odpověd jsme se pokusili najít za vás. Více v následujícím testu.

Vzhled a ovládání

Canon EOS 700D Pohled shora

Canon EOS 700D je nástupcem modelu 650D, který jsme recenzovali v říjnu loňského roku.
Celkový vzhled se téměř nezměnil. Rozdíly je nutné pozorně hledat. Velikost je zcela shodná s 650D. Hmotnost je o nepodstatných 5 gramů vyšší (580g).

Zadní strana a LCD

Ergonomie ovládání je však opět na vysoké úrovni. Jedinou změnou je sloučení části scénických režimů pod jednu pozici hlavního voliče. Mírně odlišné jsou tvary některých tlačítek. Jejich umístění a funkce jsou však shodné. Přiznám se, že nechci opisovat technickou specifikaci. Tu naleznete buď na stránkách firmy Canon, nebo v již zmíněné recenzi 650D. Já popíši pouze ty funkce, které mohou být zajímavé samy o sobě, nebo mě jinak zaujaly.

LCD, hledáček

Zadní strana a LCD Zadní strana a LCD

LCD je (opět) výklopný a otočný dotykový displej Clear View II TFT s variabilním úhlem natočení, úhlopříčkou 7,7 cm (3,0") a poměrem stran 3:2, přibl. 1 040 000 bodů. V běžných rukavicích jej ovládat nelze, protože je kapacitní. Jeho ovládání funguje zcela bez chybičky a je velmi intuitivní. Včetně třeba zvětšování výřezu při prohlížení snímků.
Zrcadlový (pentamirror) hledáček pokrývá 95% pole. Je zde tedy prostor pro zlepšení. Dioptrická korekce pomůže od –3D do +1D. Ukazuje i nastavenou citlivost. Kompletní informace pak získáme na LCD stiskem tlačítka Info. Měnit je lze po stisku tlačítka Q.

Info Q

Ostření

Ostřící body Ostřící body v režimu živého náhledu

Systém využívá devíti ostřících bodů. Každý je křížový, což je sice shodné s předchozím modelem, ale rozhodně je to výjimečné. Ostření je přesné a podává výborné výsledky i za nízkého osvětlení. Bohužel, jak je již u této třídy obvyklé, ostřící body jsou rozloženy poměrně blízko u středu (viz. foto v režimu živého náhledu). V režimu živého náhledu lze zapnout ostření AFQuick pomocí „standardních“ ostřících bodů. Je evidentní, že výrobce si je vědom relativní pomalosti ostřením porovnání kontrastu přímo na čipu a nabízí toto řešení. Nicméně v tomto režimu je třeba nejprve sklopit zrcátko, zaostřit a vrátit jej zpět. To vyžaduje jistý čas také.

Další vlastnosti a funkce

nastavení nastavení nastavení nastavení nastavení nastavení nastavení nastavení nastavení nastavení nastavení

Z dalších funkcí je dobré zmínit režim HDR dostupný ve scénických režimech. V nastavení redukce šumu je položka „NR“ – potlačení šumu u více snímků. Exponuje čtyři snímky, které složí do jednoho s minimem šumu (viz. testové snímky). Dostupné je pouze při vypnuté redukci šumu pro dlouhé časy a nemožné při některých režimech a nastaveních (nápověda ukazuje možnosti).

Další zajímavou funkcí je možnost úprav fotografií přímo v přístroji. Uložit můžeme kopii snímku a tak nepřijít o originál. Možnosti jsou ČB zrno, měkké ostření, rybí oko, olejová malba, akvarel, levný fotoaparát, efekt miniatury. Každé ve třech úrovních. Stačí si prohlédnout menu přístroje v režimu prohlížení a vybrat si.

při prohlížení

při prohlížení při prohlížení při prohlížení při prohlížení při prohlížení při prohlížení při prohlížení při prohlížení

Video

Nastavení videa v režimu živého náhledu

Opět se klade důraz (jak se dočtete dále, tak především hned „před bajonetem“) na možnost natáčet video. Maximálně lze zvolit FullHD 25 fps. Do režimu natáčení se musíme dostat přepnutím voliče. Natáčet pak lze stiskem tlačítka vedle hledáčku. Spoušť buď ostří, nebo ne (volba v menu). Ale v každém případě lze současně fotit, byť (jak jinak) s výpadkem v záznamu. Ostření lze zapnout průběžné, nebo jednorázové. Je technicky řešeno tak, aby co nejméně rušilo záznam. Nezaznamenal jsem naprosto žádný negativní vliv. Za to ovšem vděčíme především hybridnímu autofokusu (poprvé u 650D) a novému objektivu.

Závěrem této části musím napsat, že první dojmy byly a zůstaly skvělé. Nastavování intuitivní, výstupy ostré, pohotovost příkladná. Jedinou drobností může být již standardní obrovské množství možností nastavení jak technického rázu, tak režimu úprav fotografií. To chce především u začátečníka opravdu čas.

Objektiv

EF-S 18–55 mm, 1:3,5–5,6 IS STM. A to je podle mého názoru hlavní změna modelu. V zásadě s ním přichází na trh právě tento nový objektiv, který má opravdu zásadní vlastnosti a inovace. Zcela se přepracoval systém pohonu ostření. Přední člen se konečně při ostření neotáčí. Jaké to má pozitivní důsledky na použití filtrů snad není třeba zdůrazňovat. Pokud budete ostřit ručně, je k tomu ostřící kroužek s velmi hladkým chodem. Při živém náhledu to jistě využijete. Druhým důsledkem je skvělé využití při natáčení videa. Ostření není v reálném výstupu vůbec slyšet. Je někdy mírně pomalejší – při extrémně rychlé změně polohy a ohniska, ale to se dá čekat. Přeostřování je však opravdu nepostřehnutelné, takže při normálním natáčení bez změny ohniskové vzdálenosti bude vše ostré a bez nepříjemného zvuku motorku, nebo sekání videa. Tohle se prostě povedlo výborně. Já osobně mám sice již řadu let výtku na rozsah 18–55, ale když už, tak tento objektiv po všech ostatních stránkách nezklame a i jeho cena v setu je velmi příjemná. Ukázkové video si můžete prohlédnout zde.

Čip

Jednou z nejdůležitějších součástí každé zrcadlovky je její snímací čip. Zde se myslím technicky oproti předchůdci nic nezměnilo. Je to typ CMOS formátu APS-C o rozměrech 22,3 × 14,9 m­ilimetru, tedy s crop faktorem x1,6. Maximální počet bodů je 5184×3456, tj. 18 Mpx. Standardně je k dispozici citlivost ISO 100 až ISO 12800, pro video ISO 6400.

Závěrka fotoaparátu umožňuje použít rozsah expozičních časů od 1/4000 až po 30 vteřin a nechybí samozřejmě ani čas “B“, tedy trvale otevřená závěrka. Fotografie lze pořizovat rychlostí až 5 snímků za vteřinu, což je skvělá hodnota.

Ukázkové fotografie I.

Pokud není upřesněno, jsou snímky pořízeny po vyresetování na defaultní nastavení fotoaparátu a se setovým objektivem EF-S 18–55mm 1:3,5–5,6 IS STM.

Na částečné zatmění Měsíce, které je na snímku, objektiv není, ale (ze stativu) s vypnutou stabilizací dokáže fotoaparát i relativně dlouhé časy.

15.0 s, f/5.6, ISO: 100, ,WB Automatické

Další snímky pro posouzení ostrosti, kontrastu, rozpoznání detailů a také pro posouzení chování objektivu. Všimněte si především použité citlivosti ISO, rozostření pozadí atp.

1/80 s, f/5.6, ISO: 100, ,WB Automatické 1/200 s, f/9.0, ISO: 100, ,WB Automatické 1/160 s, f/5.6, ISO: 160, ,WB Automatické 1/80 s, f/5.6, ISO: 4000, ,WB Automatické 1/250 s, f/10, ISO: 100, ,WB Automatické 1/250 s, f/9.0, ISO: 100, ,WB Automatické  1/250 s, f/10, ISO: 100, ,WB Automatické

Orchideje…

Ukázkové fotografie II.

Na Býčích schodech cestou přes…

1/200 s, f/16, ISO: 400, ,WB Automatické

…Vladislavský sál (HDR)…

HDR, ISO: 4000, ,WB Automatické

…u korunovačních klenotů (režim „bez blesku“), kde by bylo třeba podexponovat.

1/30 s, f/4.0, ISO: 1250, ,WB Automatické

Optimalizace jasu snímku. Nastaveno na různé úrovně (postupně off, malá, střední, velká). U náhledů je Off a maximum. Pro mě osobně je výsledek jasný. Má smysl zapnout na alespoň standardní hodnotu.

1/100 s, f/5.6, ISO: 100, ,WB Ruční 1/100 s, f/5.6, ISO: 100, ,WB Ruční 1/100 s, f/5.6, ISO: 100, ,WB Ruční  1/100 s, f/5.6, ISO: 100, ,WB Ruční

Šum. Popis snímků je u nich. Doporučil bych ji pokud možno zcela vypnut. Pokud to jde, pak použít systém redukce šumu pomocí vícenásobné expozice, kdy jsou výsledky velmi dobré při zachování přiměřené ostrosti.

1/160 s, f/8.0, ISO: 100, ,WB Automatické 1/1600 s, f/22, ISO: 6400, ,WB Automatické
Náhled na scénu Náhled na scénu
redukce šumu OFF redukce šumu STANDARD
redukce šumu postupně OFF, malá, standardní, velká, NR redukce šumu postupně OFF, malá, standardní, velká, NR
redukce šumu OFF redukce šumu STANDARD

redukce šumu postupně OFF, malá, standardní, velká

Cena a závěr

Canon 700D rozhodně nemíří na majitele verze 600D, nebo 650D. Ale pro nováčky, nebo pro majitele nejlevnějších fotoaparátů, pro které by šlo o posun vpřed (a to je vždy ;-)), nabídne mnoho. V setu s objektivem EF-S 18–55 mm IS STM stojí pod 21 tisíc Kč. Snímky pořídíte za všech okolností. Videa budou bez pazvuků. Jediné, co zřejmě začne brzo chybět je vyšší odolnost těla a jistě se poohlédnete po dalších objektivech. Příslušenství je tradičně velmi rozsáhlé, přes objektivy, blesky, po GPS jednotku a dálkovou spoušť.

Na stránkách Canon CZ s.r.o. najdete další informace.

Přečtěte si i náš přehledný článek o nejlepších zrcadlovkách, které jsou právě na trhu. Naleznete v něm zajímavé tipy a možnosti výběru, o kterých jste ani nemuseli uvažovat. Můžete se podívat i na další recenze zrcadlovek.