Kompaktní fotoaparát pro majitele zrcadlovek? Nikon Coolpix A by jím mohl být. Proč tomu tak je a čím se k zrcadlovkám blíží, se dočtete v následujícím testu.
Kompakt s vlastnostmi zrcadlovky. Tak by se velmi stručně dal charakterizovat nový model kompaktního fotoaparátu Nikon Coolpix A.
Základní vlastnosti
velikost /hmotnost | 111×65×40 mm (bez výstupků), cca 300 g (včetně baterie) |
velikost čipu/rozlišení | Nikon DX (23,6×15,6 mm)/16,2 Mpx |
objektiv | 28 mm (35 mm ekv.); f/2,8 |
rozsah citlivosti ISO | 100–25 600 |
LCD | 3“, 921 kpx |
hledáček | volitelné příslušenství |
cena (červen 2013) | 24 990,– |
Kompletní specifikaci najdete na stránkách Nikon.
Když jsem dostal A-čko do ruky byl první dojem skvělý. Ovládání prakticky shodné se zrcadlovkami, menu stejně přehledné. Ergonomie těla odpovídá kompaktu – „čudlíky“ jsou na těch nejlepších možných místech, snad jen někdy je třeba trochu více ohnout prsty. Zkrátka – kompakt se vším všudy. ALE: velice rychlý! Zapnutí a vypnutí (vyjíždí objektiv) je reálně okamžité. Přítomnost patky pro externí blesk velmi potěší. Snad jen se trošku hůře ostří manuálně – kroužek je poměrně blízko k tělu. U kompaktu však poděkujme za kroužek. Kolem objektivu je (krytý) závit, bude tedy jistě k dispozici odpovídající příslušenství (předsádky, clony atp.). :-). Shrnuto a podtrženo – ovládání skvělé, ergonomie odpovídající.
Funkce a nastavení I
Hlavní volič mimo volbu Auto, P,A,S,M a Scénických režimů obsahuje i dvě pozice pro vlastní nastavení. Většinu změn lze provést přes Menu, nebo rychleji přes tlačítko Info. Což je standardní, ale hlavně funkční. Volič režimu ostření je celkem šikovně „po ruce“. Dá se přepínat i jen zpaměti. Vypínač pro redukce vibrací nenajdete. Tuto funkci Ačko nemá. Jak jsem psal vše, s reálným ostřením pomocí kroužku v režimu manuálního ostření jsem měl trošku problém. Kroužek je (pro mě) dost blízko k tělu přístroje. Ale to bude spíše o zvyku. Ovšem přesnost spojená s možností zvětšení místa ostření je skvělá věc.
Funkce a nastavení II
Při výběru scénických režimů se točí hlavním rolerem, který je pod palcem. Uvítal bych, kdyby ekvivalentní pohyb v nabídce umožnily „šipky“.
Funkce digitálního blesku Active D-Lighting dává výborné výsledky. Doporučuji nechat ji zapnutou v režimu Auto.
Redukce šumu je pro obě volby (dlouhé časy a pro vysoká ISO) v defaultním nastavení vypnutá. Ponechal bych je tak. Pro ISO do ISO3200 není šum podstatný, ale případný zásah „odšumovacích“ algoritmů začne ničit detaily. Samozřejmě pro záběry v délkách desítek vteřin je redukce pro dlouhé časy nutností, ale to nefotíme zřejmě stále, proto je doporučuji po použití zase vrátit na OFF (do jednotek vteřin).
Při prohlížení lze retušovat, resp. upravit fotografie v širokém rozsahu. Včetně zpracování RAW. Také je možné nejprve otevřít menu retušování a pak vybrat snímek pro úpravy.
A několik drobností. Nenašel jsem možnost zobrazit živý histogram. Nevyužívám jej, takže mi to nevadí. Při použití kompenzace expozice je její vliv na snímek vidět na LCD až po namáčknutí spouště (rozumný postup, ale je dobré to vědět).
Video
Zapnout režim videa se ukázalo býti oříškem. Hledal jsem vlastní páčku, čudlík… Ovšem je to možné pouze přes funkční tlačítko, nebo přes Info. Takže přepnutí do a z režimu videa není právě intuitivní a už vůbec ne okamžité. Ovšem zvykl jsem si. Video je však výborné. Možnosti nastavení jsou standardní (FullHD, stereo atp.). Ukázkové video si prohlédněte zde.
Obrazová kvalita
Základní deviza fotoaparátu. Jednoduše výsledky jsou skvělé. Samozřejmě, že to je především použitým čipem. Možná komplikace bude v použitém objektivu. Přesněji v jeho konstantní ohniskové vzdálenosti. Přepočet 28 mm při výborných f/2,8 jej předurčuje spíše pro krajinky, než pro, byť příležitostný, portrét. Kdo by o kvalitě výstupu do JPG pochyboval, bude ukládat do RAWu (14 bit!) a následně upravovat snímky sám. Míru šumu a zpracování posuďte dále.
Ukázkové snímky I
Snímky jsou exponované v maximální kvalitě jpg a v továrním nastavení, pokud není uvedeno jinak.
Active D-Lighting. Vypnuto x velmi vysoký. Standardní nastavení výrobce je Automaticky. Lze ho maximálně doporučit. Funkce velmi rozumně řeší vysoký kontrast. Oba snímky dokumentují, že při použití funkce dojde k prokreslení a zesvětlení tmavých míst. Expozičně jsou totiž shodné.
K dispozici jsou i různé možnosti barevných úprav. Zde uvedené jsou Živé barvy a Černobílá.
Ukázky focení blízkých předmětů. Minimální zaostřovací vzdálenost je cca 10 cm. Ostřit lze ručně i automaticky. Na makrofotografii vzhledem k ohnisku ale moc nepomýšlejte. Je však potřeba ostřit přesně (což se mi u hmyzáka nepovedlo zcela), protože světelnost a velikost čipu „umí“ i velmi malou hloubku ostrosti.
Detaily a prokreslení jsou skvělé. Přesně toto bych očekával od APS-C čipu s ve spolupráci s dobrou optikou.
Blesk lze použít pro většinu běžných situací. Pokrytí pro 28 mm ohnisko je dobré.
Ukázkové snímky II
Vysoce kontrastní scéna. Nastaveni Active D-Lighting Automatický. Výsledek je výborný i bez použití interního blesku.
Tatáž scéna pro různé hodnoty citlivosti. ADL Auto, Redukce šumu OFF.
Šum. Nejprve náhled na celou scénu. U druhého snímku výřezy bez redukce a s maximální redukcí šumu. Poslední výřezy pro stejnou hodnotu ISO postupně redukce vypnutá, nízká, standardní, vysoká. Do ISO3200 není u druhého snímku rozdíl patrný. Od ISO 6400 je vidět znatelnou ztrátu detailů. Podle mého názoru je výstup tak dobrý i pro vysoké hodnoty citlivosti, že defaultní nastavení redukce na vypnuto má své opodstatnění.
A jedna lehce kadaňská…
Na fotografických přístrojích platíme především za kvalitu výstupu a za možnost fotit za extrémních podmínek. Nikon Coolpix A kvalitu poskytne. Navíc poskytne skladnost malých kompaktních aparátů. Ovšem cenou je shodný s D7000 s 50mm objektivem. Evidentně se platí za „malost“ a kvalitu.
Shrnutí a závěr
Velmi často se majitelé zrcadlovek shání po mnohem menším a lehčím fotoaparátu. A vyžadují, byť třeba podvědomě, shodnou kvalitu výstupu. O zoom, video a spoustu dalších vlastností, které jsou v kompaktech, jim až tak nejde. Nikon Coolpix A tomuto základnímu požadavku odpovídá. Obrazová kvalita je skvělá. APS-C čip ji zajišťuje. Cena však minimálně zarazí. Momentálně (červen 2013) je totiž pod 25 tisíc korun. V mnohem levnějších kompaktních aparátech navíc najdeme například integrovaný čip GPS, který mi zde více než chybí. Nenajdeme ani redukci vibrací. Ale tu lze vzhledem k ohnisku oželet. Kdo však hledá malý fotoaparát s výstupem zrcadlovky, má ho.