Fotoaparát.cz

Test fotoaparátu Samsung NX1

Bezzrcadlovky mají obecně jednu obrovskou výhodu. Protože nemají zrcátko, tak mohou být velmi rychlé. A to platí o Samsungu NX1 samozřejmě také. Uváděných patnáct snímků za sekundu je při daném rozlišení u DSLR téměř nedostižných. Více o fotoaparátu Samsung NX1 v testu.

* Edit 20. 5. 2015: Samsung oznámil nový firmware 1.30. Ten by měl zlepšit AF (zrychlení, lepší chování za nízkého osvětlení, nový režim Zone AF…), neomezené Bulb expozice, zlepšení time-lapse a další. Video také dostalo update – zlepšení read-outu zejména u FullHD, zachycování jednotlivých framů ze 4K, vylepšené zobrazování a nastavování funkcí a několik funkčních novinek, jako je Auto Mic Control (on/off)… Vylepšilo se i přenášení souborů přes Wi-fi. Více si přečtěte (a update stahujte) zde.

Bezzrcadlovka s APS-C senzorem. Jejím cílem není být nejmenší, nejlehčí… Jejím cílem je zcela něco jiného.

Samsung NX1 Zadní strana (včetně gripu)

Základní parametry

Horní strana Ovládací prvky
Hmotnost 550 g včetně baterie
Rozměry cca 139 × 102 × 66 mm
LCD amoled, dotykové, výklopné, 720×480 px (RGB)
EVF zvětšení 1,04× (!), 1024 × 768 (RGB)
Závěrka 1/8000 – 30" (+bulb)
Velikost čipu; rozlišení APS-C (23.5 × 15.7 mm) / max. 6480×4320
Video až 4096×2160/24p
Poznámka stabilizovaný je objektiv nikoliv čip
Cena (1/2015) pro testovaný set v ČR k datu zveřejnění testu není uvedena / svět cca $2800

Kompletní specifikaci najdete na stránkách samsung.com. Na téže stránce najdete i nový firmware ver. 1.2 (dostupný od 23.1.2015).

Celkový vzhled, ergonomie, grip

Ovládací prvky Levá strana

Tělo s rozměry 138,5×102,3×65,8 mm a hmotností 550 gramů je z hořčíkové slitiny a je kompletně utěsněné proti prachu a vodě. To platí i pro použitý grip.

Protože jsem si na grip zvykl okamžitě, tak jsem také ocenil umístění slotu na kartu – je na boku přístroje (podobně jako u vyšších tříd zrcadlovek).

Celková (mechanická) ergonomie je dobrá, ale samotné tělo je pro držení relativně nízké. S dodaným gripem je excelentní. Samozřejmě, že záleží na zvyku, případně na velikosti rukou. Ale u mě je komplet na výbornou.

Ovládací prvky

Detail ovladačů na gripu Pohled zpředu

Veškeré ovládací prvky jsou rozmístěny poměrně intuitivně. Neměl jsem naprosto žádný problém s ovládáním. Hlavní volič režimů má aretaci (skvělá věc) proti náhodnému otočení polohy. Vlevo nahoře je otočný ovladač, na kterém je k dispozici samospoušť, sériové snímání a bracketing. Nad ním lze pomocí čtyř tlačítek zvolit ISO, režim expozice, režim AF a vyvážení bílé. Toto uspořádání hodnotím velmi pozitivně.

i-Function - zobrazení možností

i-Function – informace v hledáčku (na displeji LCD), které máte velmi rychle k dispozici po stisku tlačítka na objektivu. Využijete to především s okem u hledáčku. Skvělé. Množství položek lze ovlivnit v menu.

Stavové LCD

Stavový displej, u bezzrcadlovek velká vzácnost, ukazuje veškeré podstatné informace včetně WB, ISO, počtu dalších snímků, clonu, čas, kompenzaci expozice atd.

Čip

Snímač je CMOS 23,5 × 15,7mm s BSI technologií, která je u APS-C použita poprvé. Čip nemá anti-aliasový filtr. O zpracování velkého toku dat se stará čtyřjádrový DRIMe 5 procesor. Snímky ukládá v JPEG a RAW (14 bit). Rozsah ISO je ISO 100 až ISO 25600 (ISO 51200 po zapnutí rozšíření v menu).

Myslím si, že uživateli může být použitá technologie čipu zcela zatajena, nemusí vědět vůbec nic. Ale rozhodně jej zajímá obrazový výstup, ke kterému nemalou měrou přispívá. Na ten se podívejte v závěru testu.

Ostření

Volby pro ostření

Ostřit a exponovat lze i dotykem na displej (položka v menu). Rozsah ostření je –4EV až 20EV. Systém ostření je hybridní – na kontrast i na fázovou detekci. Auto Focus používá 205 bodů s detekcí fáze (po nich „běhá“ výběr bodů) a 209 bodů pro detekci kontrastu. Body kryjí téměř celou plochu obrazového pole. Kolik zrcadlovek to (při fázové detekci) má?

Nastavení ostřícího bodu (poloha, velikost)

V praxi to vypadalo tak, že při jednobodovém ostření se hůře ostřilo na nekontrastní mraky a hraniční zaostření proběhlo u fotografie „hodiny“ (v závěru testu). Podle expozice si udělejte obrázek o mezích. Při vícebodovém ostření jsem zaostřil v situaci, kdy jsem prakticky nic neviděl a na displeji se přesto objevila „jakás takás“ scéna (foto „koupelna“). Takže ve velmi špatných podmínkách volte právě toto nastavení.

Dotykový displej, EVF

Výklopné LCD Výklopné LCD

Dotykový displej je výklopný o rozměru úhlopříčky 3", typ SuperAMOLED s rozlišením 720×480 px (px = R,G,B subpixel, tedy v duchu velkých čísel lze napsat 1 036 000 bodů). Vyklopení je možné do mezí, které vidíte na snímcích. Kvalita zobrazení je skvělá, navíc ji lze poměrně hodně přizpůsobit.

Výklopné LCD Výklopné LCD

Elektronický hledáček (OLED) má rozlišení 1024×768 RGB bodů. Disponuje dioptrickou korekcí –4 až +2 D. Hledáček je obrovský, protože zvětšení je 1,04× a ukazuje prakticky všechna nastavení, pokud to chceme. Hledáček je za šera až tmy v režimu Automatický jas naprosto skvělý – vidíte, i když klasickou zrcadlovkou už skoro „nevidíte“. Opačný stav nastává za velmi osvětlené scény (zasněžená sluncem zalitá krajina) – hledáček se jeví tmavý a neodpovídá výsledné expozici. To je však drobnůstka, na kterou si okamžitě zvyknete. Snad drobnou vadou na kráse je relativně malá změna mezi minimálním a maximálním jasem při vypnutém automatickém jasu. Neznám však nikoho, kdy by to kdy řešil.

LCD při snímání

Obsah displeje a hledáčku se mírně liší, protože LCD navíc ukazuje „dotykové“ volby. Dotykem lze vstupit do Menu, vyvolat položky pod Fn (takže vlastně cokoliv), nastavit displej, zapnout BT, WiFi, určit místo zaostření, exponovat…

Displej i hledáček jsou tak zřejmě dokonalé. Hledal jsem a našel jednu (jedinou) nepříjemnou vlastnost. V režimu automatického přepínání mezi LCD a EVF se při focení na sněhu poměrně často stalo, že čidlo „nepostřehlo“ přítomnost hlavy u hledáčku. Intenzita světla z okolí při mírně odkloněné hlavě jej mátla. To vyřešíte „pevným“ přepnutím na EVF.

Mohu říci, že optický hledáček klasické zrcadlovky není (bohužel) v ničem lepší (jsem si vědom obrovské troufalosti tohoto tvrzení).

LCD po stisku Fn - lze ovládat dotykem

Video

Nastavuje se zvlášť typ a zvlášť výsledná frekvence přehrávání, která je na typu závislá. Tím lze video zpomalit, či zrychlit. Natáčí na celý snímač a následně přepočítává na daný rozměr. Proto úhel záběru odpovídá nastavené ohniskové vzdálenosti (nedělá výřez). Pokud při nahrávání videa stisknete spoušť, tak se nahrávání ukončí a exponuje se snímek. Při daném FW se při zapnutém AF průběžně ostřilo, nešlo ostřit jednorázově, resp. nešlo (zatím) autofokus zablokovat.

Nastavení rozlišení videa

V možnostech nastavení je i 4K: 4096×2160/24p (x1 – x20), 3840×2160/30p, 1920×1080/60p (navíc x0.5), 30p (navíc x0.25),24p, 1280×720/60p,30p, 640×480/60p,3­0p,MJPEG (zpomalení/zrychle­ní není možné). Kvalita – normální, vysoká, profi (dostupné „nad“ FullHD, s novým FW i pro FullHD). Rychlý/pomalý film – lze nastavit v závislosti na zvoleném režimu – x0.25 (4× zpomalené), x0.5, x1, x5, x10, x20 (20× zrychlené). Video v maximálním rozlišení nepřehraje jen tak něco. Ale to je na samostatný článek.

LCD - režim video

Zatmívání – volíte způsob ukončování/začínání videa.

Další volby: Zvuk, Větrný filtr – vypnuto/zapnuto. Inteligentní rozsah+ .

Při nahrávání jde nastavit kompenzaci expozice, přepínat režim ostření (auto/manual), auto ostření je průběžné ().

()Nutno podotknout, že v době psaní této recenze vyšel další FW ver. 1.20, který doplnil poměrně hodně funkcí. Například nastavení citlivosti mikrofonu a blokaci autofokusu během nahrávání videa i možnost přepínání z průběžného ostření do jednorázového.

Video výše je točeno do FullHD a je zpracováno YouTubem. Pro posouzení potenciálu Samsungu NX1 níže naleznete framegrab ze 4K záznamu v plném rozlišení (JPG uložený pomocí VLC):

(Některé) další funkce

Inteligentní filtr - režim úpravy snímků

GPS sice fotoaparát nemá, ale pokud jej spárujete s nějakým chytrým zařízením s GPS, pak souřadnice „převezme“ a uloží současně s fotografií.

LCD včetně vodováhy

Horizont, naklopení – fotoaparát má ukazatel vodorovné roviny v obou směrech – klasickou „pravolevou“ i „naklápěcí“. Dá se kalibrovat.

Konektivita – připojit se lze vedle HDMI a USB 3.0 i prostřed­nictvím BT i WiFi ke všemu, co vás napadne. Při prohlížení třeba k televizi, PC, tabletu, telefonu atp. Podporuje NFC.

DMF – Direct Manual Focus. V menu lze nastavit, zda lze ostřit manuálně i v režimu automatického ostření.

Nastavení interního bezdrátového ovládání (externího) blesku

Bezdrátové řízení blesku – ano, i to lze v menu zapnout.

Bracketing – jde nastavit klasický expoziční AE, pak WB (vyvážení bílé), PW (odstupňování Průvodce snímky – z jedné expozice uloží tři snímky – nazval bych to spíše barevný režim; tady se překlad opravdu nepovedl), DB (hloubka – rozuměj hloubka ostrosti, exponuje tři snímky s různým clonovým číslem; nelze v režimu S, byť by to šlo teoreticky řešit změnou ISO, kterou také DB v jiných režimech používá). POZOR – v Menu hledejte Nastavení jednotky, kde definujete parametry vybraného druhu bracketingu. Pro DB platí, že je-li aktuální f/2.0, následující je také f/2.0, protože menší clonové číslo není.

Volba dynamického rozsahu - všimněte si, jak daleko v menu je

Rozšíření dynamického rozsahu – jak softwarově, tak hardwarové HDR. Pozor – okamžitě po zvolení funkce a i ze snímků je zřejmé, že při HDR je úhel záběru menší (ořez kvůli překrytí). Bodově se přepočítává do maximálního rozlišení, protože to je totožné.

Panorama – dnes již standardní režim. Stisknete, držíte spoušť a otáčíte fotoaparátem. Uloží se snímek o kratší straně cca 1600px (při expozici na výšku), případně cca 1100 px při expozici na šířku. Snímá se buď do „celé otočky“ – 360° nebo do uvolnění spouště. Měl jsem jediný snímek, kde byla viditelná chyba.

Sekvenční focení – příklad

vzdálenost konstantní konstatntní
CAF ON ON
priorita ostření ON ON
fps teoretická 15 15
ostření bodové (střed) bodové (střed)
počet snímků do snížení fps 72 21
fps reálná 11 11,4
doba ukládání 2:25 min 1:30 min
velikost dat 860 MB 550 MB
formát dat jpg RAW

další nastavení: dynamický rozsah OFF

Pokud jsem fotoaparátem vzhledem ke scéně pohyboval (vpřed – vzad), byla řada fotografií neostrých, přestože byl zapnut režim priority ostření. Evidentně je zde prostor pro úpravu FW.

Pro jpg (nejvyšší kvalita) platí, že počet nafocených snímků do zaplnění bufferu kolísal od cca 45 do cca 70 v závislosti na scéně (a tedy velikosti jednoho snímku). Množství uložených dat bylo od 450 MB do 870 MB. Reálná fps kolísala od 11 fps do 13,5 fps. Na způsobu ostření (bodové, multi) výsledky viditelně nezávisí. Výše uvedené platí úměrně pro RAW s přihlédnutím k faktu datově větších snímků (až 46 MB).

Výdrž

Zbývající kapacita baterie je zobrazena v procentech. Spotřeba bude podle mě slabina. Během dne jsem nafotil 122 snímků (běžný režim, bez blesku, s průběžným „zvědavým“ prohlížením během exponování, žádné video). Baterie snížila kapacitu ze 100% na 42%. Pak jsem se dvě hodiny věnoval připojení k chytrému zařízení a ovládání Samsungu NX1 přes něj. Nafotil jsem dalších 20 snímků a po zmíněných dvou hodinách byly baterie na 12% kapacity. Tady se zřejmě jako nutnost ukazuje použití gripu a tím rozšíření dostupné energie.

Nabíjení baterie (1860 mAh) se provádí v těle fotoaparátu přiloženou mikro USB nabíječkou (5,3V/2A – pozor, to je více, než je obvyklé pro běžné mobilní telefony).

Menu, nastavení, prohlížení snímků

Možnosti nastavení fotoaparátu Průvodce snímky,  Nastavení jednotky - nevhodný popis funkcí

Menu pro nastavení fotografických funkcí fotoaparátu je podle mého názoru nepřehledné – z mého pohledu důležité položky jsou hluboko a špatně se hledají (např. Redukce šumu). Zcela nevyhovující je umístění rozsahu použitého bracketingu v nic neříkající podzáložce Nastavení jednotky. I umístění nastavení Citlivosti a Redukce šumu v položce Vlastní režim je zarážející. Nutno podotknout, že v některých položkách by mělo smysl lépe „fotopočeštit“ položky menu. Například překlad míry redukce šumu jako hlasitá a tichá je úsměvná. Ale odhaduji, že to jde řešit pomocí dalšího FW.

Překlad míry redukce šumu Vlastní režim - některé položky bych tam rozhodně nehledal Nastavení voleb bracketingu - to je skoro nenalezitelná volba (Nastavení jednotky) Nastavení (Setup)

Při prohlížení snímků jsem narazil. Poslední exponovaný snímek má přiřazeno pořadové číslo 1 a posunem vpravo listujete v čase vzad. Na to jsem si nezvykl, obvyklý je opačný přístup. A nenašel jsem v menu možnost pořadí obrátit.

Menu při prohlížení Dostupné volby pro nastavení videa

Část pro nastavení videa je přehledná a jasná.

Další možnosti nastavení

Dálkové řízení NX1

Pokud se vám povede nainstalovat do chytrého telefonu (tabletu) aplikaci Samsung Camera Manager Inst. (Android), pak budete moci fotoaparát ovládat dálkově a sdílet i fotografie. Nejprve k instalaci. Aplikaci lze stáhnout a instalovat z Galaxy Apps (nebo Google Play) a fotoaparát vám slušně poradí, co máte dělat. V každém případě se neobejdete bez profilu v použitém obchodu.

Připojení k ... Připojování
Připojeno Ostření poklepem na tablet funguje

Předpokládejme, že instalace proběhla správně a NX1 komunikuje s vaším zařízením. Fotoaparát lze ovládat téměř ve všem. Určíte režim, místo ostření, clonu, čas (podle režimu), prohlížíte snímky. Máte tak dálkové ovládání (prakticky zdarma). Nelze nastavit „hlubší“ funkce, např. míru redukce šumu. Pozor – primárně byl fotoaparát „přes tablet“ vždy v automatickém režimu nezávisle na vlastním aktuálním nastavení.

Ovládání tabletem

Dosah je až cca 25 metrů včetně cca 1 m cihlových zdí, resp. minimálně osm metrů včetně 0,6 m panelu (běžná panelová zástavba). Ve volném terénu jsem fotoaparát ovládal tabletem i na vzdálenost přes 115 metrů (vzdálenost jsem určil měřením nikoliv odhadem).

Přestože mi instalace „dala zabrat“, hodnotím tuhle funkci na výbornou a to tím spíše, že při ní fotoaparát využívá GPS v zařízení a souřadnice ukládá do exifu snímků. Pro ten případ musíte funkci v tabletu samozřejmě povolit.

Tablet a funkce při spárování s NX1

Objektiv

Lze předpokládat, že dodaný objektiv bude základní setovou volbou. Je výborný a s tělem tvoří dobrý celek po všech stránkách. Má snad jediný neduh. Přestože v přímém protisvětle je výborný (minimum reflexí, dobrý přenos kontrastu), pak při bočním světle nastávají situace, kdy je ve snímku „světelný šum“, který tam nemá co dělat. Dodejme základní technické parametry – minimální clonové číslo f/2.0 – f/2,8 při rozsahu 16 mm až 50 mm, což je excelentní. Cílem testu nebylo detailně zkoumat objektiv, přesto si o jeho optických vlastnostech udělejte představu alespoň z fotografií.

Předpokládaná cena, další příslušenství

Komplet (tělo, objektiv, grip, náhradní akumulátor) by měl stát cca $2800. Na cenu v ČR si asi ještě počkáme, ale tak jako tak je to částka, která nemíří na občasné uživatele.

Problémem je navíc relativně úzký sortiment objektivů a (zatím) neexistence objektivů nad 200 mm ohniskové vzdálenosti.

Ukázkové fotografie

Snímky na nejkratší a nejdelší ohnisko v režimu P, WB auto.

f/5.6, 1/500 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24 mm f/5.6, 1/640 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 77 mm

Snímky s funkcí Dynamický rozsah – vypnuto,inteli­gentní rozsah, HDR. Všimněte si menšího zorného pole u HDR (je zřejmé hned po zapnutí funkce) a současně stejného rozlišení snímku.

Rozšíření dynamického rozsahu vypnuté, f/4.0, 1/320 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 69 m Rozšíření dynamického rozsahu  zapnuté, f/4.0, 1/400 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 69

HDR, f/4.0, 1/320 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 69 mm

Přímé protisvětlo je velmi dobré. Boční dopad světla způsobuje problémy.

Boční světlo; f/4.5, 1/320 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 40 mm Přímé protisvětlo; f/5.0, 1/500 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 27 mm Přímé protisvětlo; f/10, 1/2000 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 53 mm

V této situaci jsem zaostřil v režimu vícebodového ostření. Venku tma, za sebou přivřené dveře, očima jsem nic neviděl, přisvícení vypnuté. Zaostření v téhle situaci jsem nečekal.

"koupelna" - náhled, ostřeno prakticky za tmy bez přisvícení, f/2.0, 1/30 s, ISO: 800, Ohnisková vzd

Ukázka delšího času s vypnutou funkcí redukce šumu pro dlouhé časy. Hot pixely samozřejmě najdete. V případě zapnutí funkce pak nenajdete žádné.

Redukce šumu pro dlouhé časy OFF; najdete hotpixely, ale jen relativně málo; f/22, 6.0 s, ISO: 800,

Snímky za šera z ruky s maximálním využitím možností fotoaparátu – ISO Auto (povolené do ISO 25600). Prohlédněte si perfektní ostrost v místě zaostření především u delšího ohniska.

f/2.0, 1/30 s, ISO: 800, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24 mm f/2.8, 1/80 s, ISO: 3200, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 77 mm

Automatické panorama. Výsledek je lehce neostrý, což se při mechanismu vzniku dá očekávat. Spíše bych řekl, že mě velmi pozitivně překvapil. Otázkou je, proč vůbec takové snímky dělat – podle mého názoru jsou vhodné do domácího alba a pouze na malé tisky do A3 na delší straně – a na to je výstup po drobných úpravách vynikající.

Panorama; f/6.3, 1/6400 s, ISO: 200, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24 mm

Zimní krajinka v záři zapadajícího Slunce je přesně taková, jakou jsem ji viděl. Vyvážení bílé Auto, režim programová automatika.

Ve světle zapadajícího Slunce; f/4.5, 1/400 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 49 mm

A konečně tolik sledovaný šum. Myslím, že do ISO 800 nepoznáte rozdíl. ISO 1600 je po bedlivém zkoumání mírně zašumělé a s rostoucí hodnotou šum roste. Poslední dvě hodnoty jsou již nevhodné (především ISO 51200, které se musí povolit v menu). Míra redukce šumu je postupně: vypnutá, nízká, normální, vysoká. V menu najdete pojmy jiné (viz. výše).

Náhled Náhled
Výřezy Výřezy

Vzal jsem NX1 a šel se večer projít. Nastavený režim P, WB na Auto s umělým osvětlením (druhá možnost v nabídce), ISO Auto povolené do ISO 25 600. Výsledky vidíte. Podle mě za daných okolností výborné. U druhého snímku byl problém s ostřením – bodové ostření prostředním bodem na hodiny – pak následovala kompozice. Jak jsem napsal výše, pro špatně osvětlené scény je vhodné volit vícebodové ostření, které si poradí prakticky se vším. Otázkou je, kam by bylo zaostřeno.

f/2.0, 1/30 s, ISO: 1600, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24 mm "hodiny"; f/3.2, 1/50 s, ISO: 6400, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 46 mm f/3.2, 1/60 s, ISO: 12800, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 53 mm

Závěr

Fotoaparát má především velmi dobře fotit, mít dobrou ergonomii a mít technickou vyspělost, která odpovídá dané době. To všechno Samsung NX1 má a dá se říci, že v excelentní kvalitě. To je vyváženo cenou. Až na výše zmíněné kontinuální focení bez zaostření v nastavení, kdy by to nastat nemělo, nemají drobné nešvary na fotografický výstup žádný vliv (přehlednost menu, počeštění). NX1 však momentálně chybí rozsah příslušenství typický pro jiné značky. Uvidíme, jak se to v budoucnu změní. Každopádně se jedná o více než zajímavou alternativu k pokročilým APS-C zrcadlovkám s vynikajícím obrazovým výstupem.

Tip: přečtěte si také recenzi pokročilé zrcadlovky Canon EOS 7D Mk. II

Přečtěte si i náš přehledný článek o nejlepších bezzrcadlovkách, které jsou právě na trhu. Naleznete v něm zajímavé tipy a možnosti výběru, o kterých jste ani nemuseli uvažovat. Můžete se podívat i na další recenze bezzrcadlovek.