Fotoaparát.cz

Test fotoaparátu Nikon D5500

Nikon D5500 je nástupcem D5300. Zhruba po roce tu máme přírůstek do rodiny řady 5xxx zrcadlovek firmy Nikon, který přináší do amatérské třídy něco nového, ale také o něco přicházíme. Více se dočtete v redakčním testu.

Nikon D5500 Otočné výklopné LCD, Nikon D5500

Mechanické provedení, ovládání

Nikon D5500 je nástupcem Nikonu D5300. A opět tu může padnout otázka, co ještě se dá vylepšit či změnit. A jak se ukázalo, ještě bylo na čem zapracovat. Vezmu to popořadě. Ta nejpodstatnější změna je totiž v oblasti ergonomie. Je vidět na první pohled a nelze ji přehlédnout, když D5500 vezmete do ruky. Přestože je tělo D5500 relativně malé 124 × 97 × 70 mm (D5300 125 × 9­8 × 76 mm) a (včetně baterie) velmi lehké – 470 g (D5300 530 g) má skvělý grip. Je tak hluboký, že je až nepochopitelné, že se to vývojářům vůbec povedlo. Jeho hloubka je totiž větší než u např. D7100, tím spíš v porovnání s D5300. Takže se D5500 drží velmi jistě. Což je při fotografování důležitá vlastnost.

Zadní strana Levá strana

Konstrukce je celoplastová. Není utěsněn proti prachu. Zadní stranu z velké části zabírá 3,2" LCD displej s rozlišením cca 1 mil. bodů (720×480×3 px). V rámci testu jsem použil setový objektiv 18–55 mm 1:3,5 – 5,6G VR II.

Horní strana Dolní strana

Nastavení Funkce Fn dotykem

Na první pohled na Nikonu D5500 zaujme v celé řadě D5×xx použitý otočný LCD. Obraz je díky výbornému rozlišení (720×480) a barevné věrnosti skutečně špičkový. Také jeho polohovatelnost je opravdu vynikající, včetně možnosti složit LCD směrem k fotoaparátu a tím jej chránit proti poškození v případě, kdy jej nepotřebujete. Snad jen ne každému bude vyhovovat množství síly potřebné k odklopení. Osobně mi vyhovovalo vše. Displej je dotykový – prstem lze určit místo zaostření, exponovat (volba v menu), nastavovat parametry funkcí. Dotykovost je novinka. To verze D5300 neměla.

Dostáváme se ke druhé podstatné změně. D5500 má čidlo pro detekci přiložení k oku. Takže LCD zhasíná. To u D5300 nebylo. Máme tu vylepšení na správném místě.

Barevné varianty, Nikon D5500

Samotné tělo je provedeno v tradiční černé barvě a je plastové (bajonet pro uchycení objektivu, botka pro externí blesk, stativový závit i očka pro popruh jsou ale samozřejmě kovové a doufejme, že vždy budou). Ale jak je již u Nikonu obvyklé, existuje i červená varianta. Především červené verze jsou, pokud jsem viděl, velmi oblíbené u ženské části populace.

Horní strana - tělo

Rozmístění ovládacích prvků je téměř shodné s D5300. Pouze se přesunulo tlačítko Info a tlačítko „i“ je nově na zadní stěně u „play“. Vzhledově jiný je zadní roller a již není v těle, ale je na povrchu. Pro mě osobně to je hodně nezvyklé. Spuštění nahrávání videa je tlačítkem u spouště a páčka pro zapnutí živého náhledu je pod hlavním voličem režimů, tedy tak, jak to bylo. Na hlavním voliči režimů je méně poloh (režimy jsou tentokrát dostupné pod režimem SCENE.

Hledáček fotoaparátu je řešen jako zrcadlový, což je u fotoaparátů této kategorie obvyklé. Zobrazuje přibližně 95% fotografované scény a je přiměřeně velký a jasný. <bold>Přiměřeně velký znamená zvětšení 0,82×.</bold> Takže to tady se sice nic nezměnilo, ale alespoň je prostor pro budoucnost (podobně jako D5200 x D5300). Dioptrická korekce je možná od –1,7D do 0,7D. Hledáček nabízí k zobrazení vše podstatné, pokud vám ale nebude vyhovovat, pak jej skvěle zastoupí LCD.
Veškeré hodnoty lze volit buď přes Menu (což ne každý chce), nebo ty základní(ejší) přes volbu „i“. Navíc lze další volby přisoudit tlačítku Fn. Takže v ovládání není a nebude jistě žádná komplikace.

Shrňme to. V porovnání s D5300 se ergonomie změnila výrazně a to k lepšímu. Máme hlubší grip, senzor přiložení k oku a dotykový displej.

Čip, snímání, obrazová kvalita

Tady se zřejmě po HW stránce nic nezměnilo (přeci jen ten pokrok není až tak rychlý). Základním stavebním kamenem je čip typu CMOS formátu DX (APS-C) o rozměrech 23,5 × 15,6 m­ilimetru, tedy se standardním crop faktorem x1,5 a s maximálním rozlišením 24 milionů efektivních obrazových bodů v rozložení 6000 × 4000 pixelů. Nemá antialiasingový filtr, což zvyšuje množství detailů v obraze. V nastavení je k dispozici citlivost ISO 100 až 25600 (maximální hodnota je k dispozici přímo, nepovoluje se v menu). O zpracování obrazových informací se stará procesor Expeed čtvrté generace. Snímky je možné ukládat v obvyklých formátech NEF (RAW – 12 nebo 14-bitový) a JPEG, případně v obou současně a to i s možností nastavení míry komprese, barevného prostoru a dalších parametrů. Snímky se ukládají na paměťovou kartu typu SD (samozřejmě včetně podpory nejnovějších SDHC a SDXC). Závěrka fotoaparátu umožňuje použít rozsah expozičních časů od 1/4000 až po 30 vteřin a nechybí samozřejmě ani čas “B“, tedy trvale otevřená závěrka a Time, který vyžaduje dálkovou spoušť ML-L3. Synchronizační čas pro vestavěný blesk je 1/200 vteřiny. Fotografie lze v režimu sériového snímání pořizovat s frekvencí až 5 snímků za sekundu.

Obrazové výsledky jsou výborné. D5500 zvládá velmi dobře šum a lze doporučit nastavení redukce šumu na „nízká“, případně vypnout zcela. Stejně tak dynamický rozsah je skvělý. A kde nebude stačit, pak jistě pomůže funkce HDR. Při něm fotoaparát slyšitelně snímá dva snímky, které následně složí do jediného. Tato funkce samozřejmě není dostupná pro formát ukládání RAW. U HDR pozor, prakticky stačí volba „normální“. High* je opravdu již omalovánkou. Ještě k vinětaci. Veškeré snímky vznikly s parametrem korekce vinětace automatická. Použil jsem buď dodaný setový objektiv 18–55, nebo Nikkor 16–85. A v některých případech „na plnou díru“ tam vinětace prostě je.

Video

Nastavení videa Nastavení videa

Ukázka Menu

Další podstatnou vlastností je možnost natáčení videa. To zvládá stejně jako předchůdce D5300. Nemá smysl zde psát přesné specifikace ale FullHD (až 60p) je k dispozici a to jak v plně automatickém, tak v manuálním režimu snímání. Při využití nejvyšší kvality a rozlišení je k dispozici maximální délka záznamu 10 minut. Odměnou je pak výborná kvalita videa. Zoomovat opět nedoporučuji. Zvuk je zaznamenáván interním stereofonním mikrofonem (lze jej i vypnout a zaznamenávat bez zvuku). Můžete zakoupit i externí stereofonní mikrofon ME-1, který upevníte do sáněk pro blesk a propojíte s fotoaparátem kabelem.

S externím mikrofonem Nastavení videa

Ukázka videa

Funkce

Velmi podstatnou funkcí je systém automatického zaostřování. Najdeme AF modul Nikon Multi-CAM 4800DX s TTL fázovou detekcí, 39 zaostřovacími poli (včetně 9 křížových snímačů) a pomocným světlem AF (pracovní rozsah cca 0,5–3 m). Tím se zcela shoduje s D5300 (ale i s D5200 nebo D7000). K dispozici je dále obvyklá paleta nastavení, jako kontinuální ostření, jednorázové zaostření, plně automatické či plně manuální zaostřování. Správné zaostření je indikováno kontrolkou v hledáčku a také akustickým pípnutím (které je ale možné vypnout v případě, že by rušilo okolí). Hlasitost u D5500 byla pro mě naprosto nesnesitelná, bylo to poprvé, kdy jsem akustickou indikaci zaostření vypnul. Tohle se pro mě nepovedlo. Ostření mě velmi potěšilo – kvalitní, přesné…

LCD po stisku Info Editace parametrů po stisku "i"

A jak je na tom D5500 s dalšími funkcemi? Je samozřejmě kompletně počeštěný. Fotoaparát není vybaven druhým samostatným LCD displejem (tedy kromě toho v hledáčku), a tak se veškeré údaje o parametrech a nastaveních zobrazují na hlavním LCD monitoru.

Editace parametrů po stisku "i" Ukázka Menu

Také samotné menu uživatelských funkcí je velmi dobře vyřešené, což snad ani nebude již nikdy jinak. Celé menu má opět kontextovou nápovědu, to je především pro začátečníky praktická záležitost. Pokud vám totiž při procházení menu nebude nějaká funkce jasná, tak stačí na zadní straně přístroje stisknout tlačítko s ikonkou otazníčku a na LCD monitoru se vám ihned zobrazí doprovodný text (samozřejmě také v češtině), který vám přesně řekne k čemu je daná funkce užitečná a jak se používá.

Ukázka Menu - nastavení bracketingu Ukázka Menu - nastavení bracketingu
Pípnutí - OFF, protože při zaostření bylo pro mě příliš hlasité Ukázka Menu

Dále samozřejmě nechybí řada běžných funkcí a expozičních režimů. Pro pokročilejší uživatele nemohou chybět obvyklé režimy předvolby expozičního času, clony a také plně manuální režim. Na voliči expozičních režimů najdeme volbu speciálních efektů (např. efekt miniatury, či efekt nočního vidění) a volbu scénických režimů. Ten funguje prostě – zesílí na maximum a černobíle uloží dostupné „světelné“ informace. V režimu SCENE a v režimu noční vidění lze použít i korekci expozice.

Standardní volby nastavení citlivosti Nastavení ADL

Ukázka Menu

U fotoaparátů Nikon je již obvyklá funkce Active D-Lighting (ADL), která softwarově zesvětluje tmavé části snímků. Poměrně mě překvapila. V režimu Auto, který osobně doporučuji, sem tam vzniká snímek, který připomíná tonalitou HDR. To není na závadu, ale je dobré to vědět. Komu to vadí, musí ADL vypnout, nebo dat na minimum. Funkci lze však na daný snímek aplikovat dodatečně i v režimu prohlížení.
V menu retušování je dostatečná nabídka úprav vytvořených fotografií. Jistě ji využijí nejen „hračičkové“.

Nastavení korekce vinětace Ukázka Menu
Ukázka Menu - nastavení bracketingu Ukázka Menu - nastavení bracketingu

GPS, WiFi

Přítomnost GPS modulu v D5300 mě nadchla, D5500 jej ale nemá. O použitelnosti při občasném zapnutí bylo možné diskutovat, především v souvislosti s vybíjením baterie, ale mě prostě chybí.

WiFi aneb ovládání pomocí chytrých zařízení. Funguje skvěle. Jen je třeba do „chytrého“ instalovat aplikaci Wireless Mobile Utility. Obejdete tak potřebu dálkové spouště, kterou je jinak nutné dokoupit. Přenos obrazu a následné focení ovládané z telefonu v první chvíli možná i nadchne.

Kompletní informace najdete na stránkách www.nikon.cz.

Prohlížení snímků

Prohlížení snímků je velmi intuitivní a lze vidět vše, co je na přiložených snímcích. Také je možné dodatečně upravovat fotografie tradičně přímo ve fotoaparátu.

Objektiv

Dodávaný (nový) setový objektiv Nikkor 18–55 mm 1:3,5 – 5,6G VR II je relativně neobvyklé teleskopické konstrukce, se kterou se setkáváme u objektivů, kde je kladen důraz na skladnost a kompaktnost, když je nepoužíváte. Před použitím je nezbytné stisknout aretační tlačítko a objektiv vysunout. To mírně zpomaluje vytvoření prvního snímku a možná to i může vadit, než si zvyknete. Cílem testu není recenzovat objektiv, proto se na další parametry podívejte na web Nikon.cz.

Fotografie I.

Všechny snímky jsou snímané v kvalitě jpg s Active D-Lighting Auto, pokud není uvedeno jinak (parametr jpg komprese jemný nebo normální). Věnujte pozornost ohnisku, ISO. ISO je obvykle nastaveno na Auto s omezením na maximum ISO 12800 při povoleném nejvyšším čase závěrky Auto. Lze (jako vždy) usoudit, že WB má tendence tíhnout k příjemným teplejším odstínům.

Ukázky funkce ADL. Postupně Auto, vypnuto, nízký, vysoký.

f/5.6, 1/125 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 27 mm, objektiv18.00 - 55.00 mm f/3.5 - 5.6 f/5.6, 1/125 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 27 mm, objektiv18.00 - 55.00 mm f/3.5 - 5.6
f/5.6, 1/125 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 27 mm, objektiv18.00 - 55.00 mm f/3.5 - 5.6 f/5.6, 1/125 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 27 mm, objektiv18.00 - 55.00 mm f/3.5 - 5.6

Protisvětlo. Přestože je popředí samo o sobě tmavé, je zřejmé, že v protisvětle se nemusíte obávat podstatných odlesků.

f/11, 1/500 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 27 mm, objektiv18.00 - 55.00 mm f/3.5 - 5.6

Všimněte si vinětace. Objektiv 16–85, korekce vinětace na Auto.

f/5.6, 1/500 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 127 mm, objektiv16.00 - 85.00 mm f/3.5 - 5.

Posuďte kresbu, chromatickou vadu, šum, ostrost… V daných podmínkách je vše podle mého názoru na vysoké úrovni.

f/3.5, 1/25 s, ISO: 560, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24 mm, objektiv16.00 - 85.00 mm f/3.5 - 5.6 f/3.5, 1/40 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 27 mm, objektiv18.00 - 55.00 mm f/3.5 - 5.6  f/8.0, 1/250 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 27 mm, objektiv18.00 - 55.00 mm f/3.5 - 5.6

Fotografie II.

Posuďte především šum, ostrost…

f/4.5, 1/50 s, ISO: 450, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 51 mm, objektiv18.00 - 55.00 mm f/3.5 - 5.6 f/3.5, 1/30 s, ISO: 3600, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 27 mm, objektiv18.00 - 55.00 mm f/3.5 - 5.6 f/3.5, 1/25 s, ISO: 560, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24 mm, objektiv16.00 - 85.00 mm f/3.5 - 5.6

A na závěr obvyklé srovnání šumu a jeho redukce. Budu se opakovat – osobně doporučuji redukci šumu vypnout, nebo nastavit na hodnotu nízká. Vyšší redukce je buď zbytečná, nebo zbytečně „žehlí“ detaily ve snímku.

Náhled na celkovou scénu Náhled na celkovou scénu
Výřezy Výřezy

Příslušenství

Příslušenství je u značky Nikon bohaté. Každý potřebuje především kvalitní základní objektiv pro běžné univerzální fotografování a právě to je jedna ze silných stránek značky Nikon. Model D5500 se prodává v různých setech, já bych doporučil ten s objektivem AF-S 18–105mm f/3,5–5,6 VR (v březnu 2015 cca 25 900,–). To proto, že osobně dávám přednost univerzálnosti před kompaktností.

Dalším oblíbeným a často nezbytným příslušenstvím jsou externí systémové blesky. Tady je nabídka stále stejně bohatá. Ideálně se cenově k tomuto modelu hodí SB-700. Jde o velmi kvalitní systémový blesk, dostatečný pro naprostou většinu využití. Jeho výkyvná a otočná hlava umožňuje odrážené záblesky od okolních stěn či předmětů. Má také vestavěnou vysouvací rozptylku a odraznou destičku. Méně nároční fotografové pak mohou sáhnout po malém, ale levném blesku SB-400, který pořídí za necelou polovinu ceny modelu SB-700.

Samozřejmostí je u tohoto modelu možnost použití dálkového ovládání. Čidla jsou na přední i zadní straně aparátu. V případě Nikonu D5500 je pak asi nejvhodnější volbou bezdrátové infračervené ovládání ML-L3, přestože jej umí nahradit vestavěná WiFi. Cena je kolem pěti set korun.

Cena a závěr

Závěrečné shrnutí bude i u této zrcadlovky krátké – Nikon D5500 je opravdu vynikajícím přístrojem, který mohu jen doporučit. Je ideální pro začátečníky, jímž je primárně určen a je také pro ně optimalizován maximálně usnadněným ovládáním, integrovanou nápovědou a širokou nabídkou snadných a na použití jednoduchých funkcí. A kombinace s WiFi a sdílením přes chytrá zařízení posouvá focení možná někam, kam až snad ani není nutné, ale doba je taková. Výborná je i obrazová kvalita, o kterou jde především. V porovnání s D5300 nenajdeme GPS, přibylo „čidlo oka“. Nově je dotykové LCD. Ergonomie těla je tedy výrazně lepší, než u D5300. Po fotografické stránce zůstalo vše stejné nebo téměř stejné.

Ještě se podívejme na ceny. Je vidět, že období nejnižších cen je za námi. Ekonomické vztahy eurodolarových trhů zajišťují postupný meziroční růst cen novinek. Nikon D5500 aktuálně (3/2015) pořídíte přibližně za :

Tělo Nikon D5500 – 19.590,– Kč včetně DPH
Set s objektivem AF-S Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6G VR II – 22.990,– Kč včetně DPH
Set s objektivem AF-S Nikkor 18–105mm f/3,5–5,6 VR – 25.990,– Kč včetně DPH

Na webových stránkách Nikonu najdete další užitečné a nejen technické informace. Zakoupené aparáty zde lze také zaregistrovat, což může být velmi užitečné při jejich ztrátě či krádeži. Značkový servis vám také v případě potřeby zdarma až 4× odborně vyčistí snímací čip.

Přečtěte si i náš přehledný článek o nejlepších zrcadlovkách, které jsou právě na trhu. Naleznete v něm zajímavé tipy a možnosti výběru, o kterých jste ani nemuseli uvažovat. Můžete se podívat i na další recenze zrcadlovek.