
Aspiruje na revoluční zařízení. Displej skoro přes celou přední stranu a několik technických vychytávek v čele s Face ID. Dokáže iPhone X konkurovat i po stránce fotoaparátů?
Apple iPhone X byl celkem velkým překvapením, protože přinesl hodně inovací. I proto si od Applu vysloužil zcela nové označení „X“. Výrobce pokračuje na vlně dvojitých zadních fotoaparátů, které nasazoval už dříve u větších „Pluskových“ telefonů Apple.
iPhone X se řadí úplně na špičku portfolia a odpovídá tomu i cena – 29 990 korun s daní za 64GB verzi a 34 490 Kč za 256GB verzi. Co za tyto peníze uživatel dostane?
Parametry:
- Rozlišení displeje: 2436×1125
- Úhlopříčka: 5,8“ (poměr velikosti displeje a přední strany telefonu: 83 %)
- Typ panelu: AMOLED
- Procesor: 6jádrový na frekvenci 2,4 GHz
- RAM: 3 GB
- Vnitřní úložiště: 64/256 GB
- Fotoaparáty: 2×12 Mpx vzadu, 1×7 Mpx vepředu
- Zabezpečení: Face ID
- OS: iOS 11
- Baterie: 2716 mAh
- Rozměry: 143,6×70,9×7,7 mm
- Hmotnost: 174 gramů
Podrobněji se ještě podíváme na parametry fotoaparátů
Zadní foťák je dvojitý, což znamená, že se na zádech telefonu nachází dva snímače s dvěma objektivy. Liší se hlavně ve dvou zásadních věcech – ohnisku a světelnosti. Širokoúhlý objektiv má reálné ohnisko 4 mm, přepočtených 28 mm (na kinofilm) a se světelností f/1.8.
Druhý je portrétní s reálným ohniskem 6 mm, přepočtených 52 mm a světelností f/2.8. Tento čip je také opticky stabilizovaný, což je zásadní rozdíl oproti iPhone 8 Plus, který portrétní foťák stabilizovaný nemá.
Společné parametry pro oba zadní fotoaparáty:
- Rozlišení 12 Mpx
- Optická stabilizace obrazu
- Šestičlenná soustava čoček
- Čtyřdiodový True Tone blesk
- Panorama (až 63 megapixelů)
- Kryt objektivu ze safírového křišťálu
- Snímač se zadním osvitem (BSI)
- Hybridní infračervený filtr
- Automatické zaostřování technologií Focus Pixels
- Zaostřování klepnutím s technologií Focus Pixels
- Live Photos se stabilizací
- Rozpoznávání těla a obličeje
- Ovládání expozice
- Potlačování šumu
- Auto HDR pro fotky
- Sekvenční režim
- Režim samospouště
- Ukládání fotek s údajem o poloze
- Formáty pro ukládání fotek: HEIF a JPEG
Parametry videa:
- 4K video při 24 fps, 30 fps nebo 60 fps
- 1080p HD video při 30 fps nebo 60 fps
- 720p HD video při 30 fps
- Optická stabilizace obrazu pro video
- Zpomalené video v rozlišení 1080p při 120 fps nebo 240 fps
- Časosběrné video se stabilizací
- Pořizování 8MP fotek při nahrávání 4K videa
- Formáty pro ukládání videa: HEVC a H.264
Přední kamerka má 7Mpx BSI snímač s objektivem s clonou f/2.2 umí nahrávat video ve Full HD rozlišení. Umí také HDR, má stabilizaci obrazu, samospoušť nebo sekvenční režim.
Design a ergonomie
Když má telefon úhlopříčku k šesti palcům, už se obyčejně považuje za phablet. iPhone X by se se svými 5,8“ do této skupiny zařízení teoreticky zařadit mohl, ale nepatří tam. Důvodem je inovativní design displeje, který zakrývá téměř celou přední plochu telefonu – 83 %. Pouze nahoře je displej vyříznutý a do toho prostoru jsou umístěny některé nepostradatelné prvky jako přední foťák, senzory přiblížení, světla nebo reproduktor pro hovory.
iPhone X je tedy podobně velký jako telefony s úhlopříčkou i o půl palce menší. Překvapivě se tak řadí spíše k průměrně velkým smartphonům. Jeho velikost je velmi příjemná, a to jak pro milovníky větším displejů, tak i pro ty, kdo v kapse nechtějí nosit velkou placku. Do ruky padne dobře, drží se pohodlně a pocitově se jedná o kvalitně zpracovaný přístroj.
Na tom má svůj podíl i kovové zpracování. Už na první pohled jde vidět, že v ruce máte drahý telefon a že to je iPhone X. I když má podobný design jako ostatní iPhony, má několik výrazně odlišných designových prvků, takže se vám nestane, že budete dotázaní, jakou generaci vlastně držíte v rukou.
Mezi ovládacími prvky chybí klasické domovské tlačítko, tedy i čtečka otisků prstů. I když to může působit na první pohled kontroverzně, skutečnost je jiná. Nové gesto pro přesun na domovskou obrazovku je zcela intuitivní a v 98 procentech případů i spolehlivé. V těch zbylých dvou se stane například to, že chcete sjet na internetové stránce níže, ale gesto začnete moc odspoda telefonu a namísto kýženého posunutí se dostanete na domovskou stránku. Zkrátka existují i situace, kdy toto gesto provedete omylem.
Na levé straně přístroje se nachází trojice tlačítek, níže je dvojice pro regulování hlasitosti a výše přepínač tichého režimu. Na pravé hraně je pouze tlačítko napájení. Dole je potom jediný port zařízení, a to pro klasický applovský konektor. Vedle něj je ještě dvojitá mřížka, ale reproduktor je jen pod jednou její částí. Pod druhou by se měl ukrývat mikrofon pro hovory. Sluchátkový konektor bohužel chybí a nahrazuje ho redukce přímo v balení. Bohužel je každý uživatel vystaven otázce, zdali nabíjet, nebo poslouchat hudbu.
Záda přístroje jsou ze skla a nejvýraznějším prvkem je dvojitý fotoaparát. Bohužel je výrazně vystouplý, takže jsou čočky náchylné na odření.
V balení se nachází mimo samotného telefonu i nabíječka s odpojitelným kabelem, sluchátka, redukce na sluchátkový konektor a spousta brožur a návodů
Uživatelské prostředí a aplikace fotoaparátu
Apple je, co se týče uživatelského prostředí, uniformní, takže i iPhone X má stejné prostředí jako všechny ostatní iPhony běžící na iOS11. V nastavení pouze přibylo pár položek související třeba s Face ID. Na prostředí je zajímavá hlavně notifikační lišta, která je nově rozdělená do dvou. Uprostřed je totiž výřez pro reproduktor, kamerku a senzory.
Napravo se po vysunutí směrem dolů nachází ovládací prvky. Ty jsou nastavitelné a můžete jimi hýbat. Pokud vysunete roletku vlevo, dostanete se přímo do oblastí připomínek a upozornění.
![]() |
![]() |
Z fotografického hlediska je zajímavější prostředí aplikace fotoaparátu. Apple už několik let v tomto ohledu sází na maximální jednoduchost. To znamená žádné zbytečné prvky a žádná zbytečná nastavení. Zbytečná pro normální uživatele – to je nutno dodat, protože pro pokročilejší fotografy chybí i ty základní parametry jako ISO nebo čas. Clonu mají mobilní objektivy napevno.
Z fotografických režimů iPhone nabídne jen čtyři – foto, portrét, čtverec a panorama. První využívá širokoúhlé ohnisko, druhý portrétní ohnisko, třetí širokoúhlé ohnisko, ale nevyužívá celou velikost čipu, obraz totiž ořezává na čtverec. Panorama snad ani není nutno teoreticky popisovat.
Při používání portrétu potom máte možnost zvolit „osvětlení“ – přirozené světlo, studiové světlo, kužel a černobílý kužel. V tomto pořadí jsou ukázky níže.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Pokud byste si mysleli, že rozmazaného pozadí je dosaženo opticky, tak se mýlíte. Jedná se o softwarovou úpravu. Snímek před ní a po ní níže.
Nahoře, respektive nalevo je několik opravdu základních přepínačů – blesk, live photos, samospoušť a filtry. Kdo nezná, tak režim live photos dělá při pořízení fotografie i krátká videa. A dole, případně vpravo můžete přepínat zadní a přední kameru. To je z aplikace vše.
Další, ale stále neobsáhlá konfigurace, se ukrývá v hlavním nastavení. Tam se nastavují hlavně formáty a video. Nejzajímavější je asi režim HDR. podporované formáty jsou dva, JPEG a HEIF – takže žádný RAW.
![]() |
![]() |
Prostředí telefonu je maximálně plynulé, reaguje rychle a nepadá.
Displej
To je asi jedno z největších lákadel telefonu. Tento iPhone jako první nabídne displej typu AMOLED, navíc je displej vyříznutý v horní části, což znamená, že při 5,8“ úhlopříčce má celkem kompaktní rozměry, rozhodně menší než telefony s podobnými úhlopříčkami.
Naneštěstí ne všechny aplikace uměly využít celého displeje a zobrazovaly se pouze mimo vyříznutou část. Bylo to jen málo aplikací, nebyla mezi nimi žádná důležitá.
Pozorovací úhly displeje jsou výborné, jediné, co jsem zaznamenal, byla změna vyvážení bílé, pokud se na telefon díváte zpříma a pokud se díváte z úhlu.
Výdrž baterie
iPhone X má poměrně velkou baterii, úsporný displej i procesor, což naznačuje solidní výdrž. Jeden den je s iPhone jistota, dva dny se dají zvládnout i za mírně nadprůměrného používání (internet, volání, poslouchání hudby, sledování videí, sem tam hra). Tři dny jsou možné při střídmějším používání.
Face ID
To je pravděpodobně důvod, proč budete chtít tento telefon. Ne protože je to funkčnější než čtečka otisků prstů, ale spíše proto, že to je zajímavá novinka.
Nastavení obličeje je velmi jednoduché, bohužel je možné nastavit pouze jeden. Telefon se tímto nepřestane učit a stále doplňuje informace o vaší tváři, takže po chvíli vás pozná snad v každé situaci. Problém nejsou brýle, jiný účes a mohl bych pokračovat. Obtíže nepředstavuje dokonce ani tma, i v takovém případě telefon neměl s rozpoznáním mé tváře potíže.
Vadilo mi však, že telefon rozpoznává obličeje pouze v případě, když držíte zařízení na výšku. Na šířku to nefunguje, což je trošku otrava. Představoval bych si, že Face ID bude o zlomek vteřiny rychlejší. Přeci jen musím chvíli čekat a navíc ještě potom musím udělat gesto prstem, abych se dostal na hlavní obrazovku.
Bohužel musím poznamenat, že odemykání přes čtečku otisků prstů je rychlejší. Navíc prst na čtečku můžete přiložit už v kapse, když se potom poprvé podíváte na displej, už je telefon odemknutý. Tím nechci říct, že je Face ID špatný systém, ale potřebuje ještě trošku doladit. Hračka to je ale bezvadná.
RAW
Základní aplikace telefonu nepodporuje formát RAW. V App Storu jsou sice alternativy, ale žádná solidní, která by byla zdarma. To znamená, že pokud chcete s iPhonem pořizovat profesionální snímky s manuálním nastavením a upravené v počítači, musíte k telefonu za třicet tisíc korun dokupovat ještě další aplikaci.
Automatický režim
Na druhou musím hned dodat, že iPhone má opravdu vymakaný automatický režim. Snaží se držet ISO maximálně nízko a nebojí se zajít na časy okolo čtvrtiny sekundy. Teoreticky by mohl jít vzhledem k přítomnosti stabilizace obrazu i o kousek níže, ale to by fungovalo jen v určitých případech.
Vyvážení bílé funguje také velmi dobře, když jsem zkoušel dovyvažovat obrázky v počítači, barevná teplota se měnila jen minimálně.
V podstatě se mi za celou dobu recenze nestalo, že by fotka byla rozmazaná nebo že bych si řekl, že bych použil úplně jiné nastavení. Takže velká pochvala pro iPhone.
Dynamický rozsah a HDR
I když se kvality čipu nedají srovnávat se zrcadlovkou, třeba v dynamickém rozsahu nevychází vůbec špatně. V drtivé většině situací je dynamický rozsah dostatečný, co je však ještě důležitější, automatika nenechává přepálené nebo podexponované fotky. Takže ve většině případů dostanete ideálně exponované snímky.
![]() |
![]() |
Pokud se foťák dostane do situace, kdy je ve scéně hodně přesvětlených objektů a zároveň i nějaká hodně tmavá místa, zapne HDR, pokud to je povoleno v hlavním nastavení. To vykreslí ještě více detailů v jinak bílých a černých částech snímku. Názorně to lze vidět na ukázkách níže, kde se objeví kresba v mracích nalevo na horizontu.
Horší světelné podmínky a šum
Šum je obecně na dobré úrovni až do ISO 1600, kde se to láme. Za touto hranicí jsou fotky hůře použitelné, odšumování, které se nikde nedá nastavit ani vypnout, už hodně ničí detaily. Na druhou stranu automatika jen tak nenechá čip fotit na tak vysoké ISO. Nad ISO 1600 se iPhone X za celou dobu recenzování dostal jen párkrát v úplně tmě.
Focení za horších světelných podmínek je s iPhonem celkem snadné. Na foťák se můžete spolehnout. Jednoznačně bych za horších světelných podmínek doporučil použít širokoúhlejší kameru. Důvod je v lepší světelnosti. Ta se promítne do nižší hodnoty ISO a lepších detailů.
![]() |
![]() |
Optické chyby
Na chromatickou aberaci neboli barevné kontury na kontrastních hranách nenarazíte, což je způsobeno hlavně postprocessingem telefonu, který tuto vadu při konverzi do JPEGu odstraňuje.
Stejně je na tom vitěnace čili ztmavení rohů snímku. Nepozoroval jsem ji na žádných fotkách a poděkovat za to zase můžete automatickým korekcím.
Horší to je se zkreslením. Na širokoúhlém ohnisku zamrzí znatelné soudkovité zkreslení. To se projevuje skoro na všech fotkách, kde jsou viditelné rovné linie. Takže fotografie architektury s iPhonem nemusí dopadnout zrovna dobře. Je trošku podivné, že Apple zde nenastavil automatiku tak, aby zkreslení odstranila. Jinak do fotek sahá hodně a zrovna zkreslení je viditelné poměrně dost.
Kresba
Tímto sice pokračujeme u kvalit objektivu, ale je nutné zde zmínit celkem nízké rozlišení čipu. Ono není až tak těžký úkol pro objektiv vykreslit dvanáct megapixelů, takže v této kapitole mohu jednoduše konstatovat, že objektivy jsou na 12 Mpx velmi ostré a nemají problémy s detaily, a to ani v rozích snímku.
Bokeh
Zde se dostáváme do oblasti, kde jen z principu (kvůli malým čipům) nemohou telefony konkurovat zrcadlovkám ani kompaktním fotoaparátům. Jedná se o rozmazané pozadí a potom kolečka silných světelných zdrojů mimo hloubku ostrosti. Na prvních dvou ukázkách můžete vidět přední i zadní bokeh širokoúhlého objektivu.
![]() |
![]() |
Můžeme vidět, že bokeh není vůbec špatný, na poměry mobilních telefonů je celkem kvalitní, a to jak ten přední, tak i ten zadní. Obdobná situace panuje i u portrétního ohniska na ukázkách níže.
![]() |
![]() |
Zde můžeme vidět, že zadního bokehu je velmi těžké dosáhnout kvůli delší minimální zaostřovací vzdálenosti. Tím se dostáváme k makru, protože to je asi jediná disciplína, kde telefon dokáže dosáhnout rozmazaného pozadí.
Makro a rozmazané pozadí
Pro focení makra silně doporučuji využít širokoúhlejšího objektivu. Ten má kratší minimální zaostřovací vzdálenost a navíc více a lépe maže pozadí. To je zase způsobeno lepší světelností. F/1.8 u širokoúhlého objektivu oproti f/2.4 u portrétního objektivu.
![]() |
![]() |
I když je u portrétního objektivu o něco těžší vyrobit světelnější objektiv, právě na portrét je vyžadována lepší světelnost. Proto trošku zamrzí, že na 6mm ohnisku (52 mm po přepočtu) je clona horší.
Přední foťák
Ten má rozlišení 7 Mpx, což je zcela dostačující, naopak větší rozlišení by v kombinaci s malým čipem razantně snižovalo kvalitu ve špatných světelných podmínkách. V těch normálních je přední kamerka velmi dobrá, v těch horších jako na ukázce níže si vede obstojně. S ISO 2000 lze stále vidět mé volební preference, takže s nadsázkou soudím, že foťák prošel. Samozřejmě bych si dokázal představit lepší výsledky, ale když srovnám jeho výkonnost s konkurencí, tak si vede nadprůměrně.
Video
Telefon umožňuje pořizovat video ve Full HD i 4K rozlišení a to s velmi vysokým bit-rate, tedy v dobré kvalitě. 4K ukázka níže.
Druhou možností je natáčet zpomalená videa. Obraz chvilku běží normální rychlostí, ale následně se zpomalí 240 fps. A to buď v rozlišení 720p nebo Full HD, ale to jen v režimu „Vysoké efektivity“, která může zhoršovat kompatibilitu videa.
Poslední možností je pořizovat časosběrná videa, přičemž telefon je umí ustabilizovat, i pokud je nahráváte z ruky, a nikoliv ze stativu. Ukázka z ruky níže.
Závěr
Když se na fotografické schopnosti telefonu podívám jako na celek, tak mohu říct, že je jako stvořený pro běžné fotografy, kteří chtějí přijít, vyfotit a odejít. Mohou si zvolit pár režimů, takže vyfotí jak hezké portréty, tak i krajinky. Když potom přinesou fotky z dovolené, pravděpodobně nikoho nenapadne, že jsou z telefonu, spíše by to tipli na kompakt. Jediná má výtka směřuje ke zkreslení, které může jít vidět třeba na fotkách památek.
Pokud se bavíme o pokročilých fotografech, kteří si chtějí se snímky vyhrát, a to jak před, tak i po focení, mají se základní aplikací smůlu. Trošku zamrzí, že k telefonu za více než třicet tisíc korun nedostanete kvalitní fotografickou aplikaci. Na druhou stranu si ji můžete koupit za pár stovek a potom lze s telefonem doslova kouzlit. Nejen čip, ale i objektivy dosahují velmi nadstandardní výkonnosti a mezi fototelefony se řadí na absolutní špičku.
Když budu iPhone X hodnotit jako telefon, nemám výtek. Apple zase ukázal, že umí vyrobit nejen vizionářský, ale hlavně bezvadně fungující telefon.
Mezi jeho konkurenci patří hlavně iPhone 8 Plus. Ten nabídne velmi podobné fotoaparáty (jen mu chybí stabilizace portrétního zadního objektivu). Za méně peněz nabídne podobně muziky. Čtečka otisků prstů bude fungovat trošku rychleji než Face ID, ale mít v kapse iPhone X je zkrátka lepší pocit.
Nezmínit nemohu ani Asus ZenFone Zoom S, který jsme nedávno testovali. Za zhruba třetinovou cenu nabídne podobnou fotografickou sestavu tří objektivů, vzadu jeden širokoúhlý a jeden portrétní. Ten zaujme hlavně maximálně intuitivním prostředím fotoaparátu, které jde na ruku pokročilým uživatelům. Navíc umí fotit do RAWu.
Zajímavou konkurencí je i Huawei P10. Ten potěší hlavně uživatele, kteří preferují menší úhlopříčky displeje – 5,1“. I když i tento telefon má na zádech dvě čočky, obě mají stejné ohnisko. I tak slouží k hrátkám s hloubkou ostrosti. Tento telefon se navíc výborně umístil ve fotografickém hodnocení DXO.
Plusy
- Výborné optické vlastnosti objektivu
- Dobrý dynamický rozsah a nízký šum
- Dobře zpracované tělo telefonu
- Vyladěné uživatelské prostředí
Minusy
- Zkreslení na širokoúhlém ohnisku
- Aplikace fotoaparátu jen pro běžné uživatele
- Vystupující čočka fotoaparátu
- Kovové a skleněné tělo je náchylné na otisky prstů
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |