V srpnu a v září je na Šumavě největší pravděpodobnost jasné oblohy. Perseidy 12. srpna zase měly jasno. Slunce zapadá už později a letní Mléčná dráha kraluje obloze. K ránu už o sobě dává vědět král zimní oblohy Orion. Letos a v příštích letech je Slunce na vrcholu 11-letého cyklu a občas překvapí polární záře. Jak jsme fotili letos noční oblohu a co chystáme v příštím roce.
Noční fotografování je vždy dobrodružství. Pořád sleduji oblačnost na předpovědích. Statisticky je u nás největší pravděpodobnost jasné oblohy v srpnu a v září. Letos jsme již pátým rokem po sobě fotografovali meteoritický roj perseidů 11. – 13. srpna a ve čtyřech z pěti let bylo jasno. Letos to padalo dobře a s výjimkou roku 2018, kdy jsme zažili maximum roje, všichni účastníci letos vyfotografovali minimálně jeden dostatečně velký meteorit.
Fotografujeme perseidy nad kapličkou v Kašperských Horách
Noc z 11. na 12. srpna byla hodně produktivní již před půlnocí, kdy se povedlo pár pěkných meteoritů a měli jsme to jen pár metrů od Domu fotografů
Přípravy na perseidy na Zhůřské pláni
Tuto fotku jsem si vypůjčil z loňska. Letos jsme noc ze 12. na 13. srpna začínali fotografováním bouřky. Ta se naštěstí hnala kolem nás do jižních Čech.
V druhé polovině noci z 12. na 13. srpna je nejlepší pravděpodobnost na zachycení velkých meteoritů. Letos to také platilo, jen jsme si museli počkat až na 3:00.
Tohle byl pořádný bolid. Přesvítil i silnou oblačnost, která se na nás ráno 13. srpna valila z Bavorska. K nočnímu fotografování patří čelovky s červeným světlem. Tady mi takto kolega hodně pomohl v popředí snímku.
Zároveň se v neděli 11. srpna 2024 objevila i slabá polární záře. Hlavní atrakcí krajinářského workshopu se však stala polární záře 10. května. Byla extrémně silná v celé České republice. Jenže silné světelné znečistění ji na velké části území zcela překrylo. Z Domu fotografů stačilo najít místo na okraji Kašperských hor s výhledem na sever.
Polární záře v pátek 10. Května ve 22:30 nad hřbitovem byla překvapením krajinářského workshopu, kdy jsme vyráželi do Bavorského lesa
V těchto místech fotografujeme i noční zářící mraky NLC v období kolem letního slunovratu v červnu a červenci. Článek jak fotografovat NLC najdete zde.
Na letní Mléčné dráze ze zahrady Domu fotografů v Kašperských Horách se tradičně trénuje fotografování v noci
Od července do září je výborná kompozice kostela Panny Marie Sněžné přímo ze zahrady Domu fotografů v Kašperských horách.
Jednou z mimořádných astronomických událostí v příštím roce v Čechách bude úplné zatmění Měsíce 7. září 2025. Už jsme se domlouvali s „nightscapery“ z perseidů, a na tuto událost jsme již vypsali speciální workshop Fotografování zatmění Měsíce v Praze. Ono pak zase další úplné bude až v červnu 2029.
Poslední úplné zatmění Měsíce v lednu 2019 v Praze. Měsíc byl jako zářící pomeranč.
Jako novinku jsme na srpen 2025 vypsali speciální workshop Základy fotografování vesmíru. Na workshop přivezeme vedle velkého refraktoru a montáže EQ6-R a malých cestovních montáží pro fotoaparáty v terénu i další techniku (Lunt dalekohled s termálním filtrem na protuberance Slunce, SCT dalekohled na planety a detaily povrchu Měsíce), takže každý získá představu, jak se fotografují sluneční protuberance, planeta Saturn, detaily měsíčních kráterů a pohoří a vzdálené, slabě zářící objekty hlubokého vesmíru – mlhoviny či vzdálené galaxie. Obloha u Domu fotografů v Kašperských horách je totiž tmavá a město mi letos nechalo odstranit i jednu lampu pouličního osvětlení.
Snímek mlhoviny M42 v Orionu modifikovaným fotoaparátem Canon 6D přes dalekohled APM 980mm/7 sbíráním 3-minutových expozic. Pochopíte, že fotoaparát je dostatečně kvalitní. Problém je to ostatní…
Noční oblohu vyzkoušíme v případě jasné oblohy i na všech workshopech fotografování krajiny i základních intenzivních kurzech. Vždy to stojí za námahu. Fotografická technika je dnes tak dostupná, že k vyfotografování Mléčné dráhy stačí i ta nejlevnější digitální zrcadlovka. Noční fotografování je vždy krásné dobrodružství.
Jedna společná z Perseid 2024 na památku než se rozprchneme do různých koutů