Fotoaparát.cz

Test digitálního fotoaparátu Panasonic DMC-FZ20

Fotoaparát Panasonic DMC-FZ20 s objektivem Leica se stabilizací obrazu a se světelností 2,8 v celém rozsahu 12x optického zoomu je další z řady fotoaparátů, který díky svým vlastnostem a zajímavému příslušenství rozhodně stojí za vaší pozornost. K testu nám fotoaparát DMC-FZ20, telekonvertor 1,5x DMW-LTZ10, širokoúhlou předsádku 0,8x DMW-LWZ10 a blesk DMW-FL28 zapůjčila firma Panasonic.

Stručná charakteristika

FZ20 se sluneční clonou Nabíječka a baterie

Panasonic DMC-FZ20 je kompaktní 5Mpx fotoaparát s 12× optickým zoomem o rozsahu 36 mm – 432 mm, světelností 2,8 v celém rozsahu a se stabilizací obrazu. V základním balení najdete fotoaparát, sluneční clonu, speciální Li-Ion baterii, nabíječku, řemen na zavěšení, CD se softwarem, velmi podrobný tištěný manuál a 16 MB SD kartu. Sluneční clona má závit pro připojení filtrů o průměru 72 mm. Současná doporučená cena na stránkách firmy Panasonic je 19 995,– Kč (březen 2005).

Tělo a ovládání fotoaparátu

Aparát s rozměry 128×87×106 mm (bez výstupků) a hmotností skoro 600 gramů rozhodně nepatří mezi ty, které lze nosit v kapse. Design a ovládání vychází z klasické zrcadlovky. Ovládání je velmi jednoduché. Aparát neoplývá množstvím tlačítek a množstvím voleb.

Panasonic FZ20 Pohled shora
Pohled z boku, blesk Sluneční clona

Na horní stěně je otočný volič režimu fotografování, který má 9 pozic – P, A, S, M, makro, režim videa, režim přehrávání a dvě pozice pro scénické programy. Vedle něj je tlačítko pro volbu sekvenčního režimu. Spoušť je uprostřed ovládací páčky zoomu. Fotoaparát má sáňky na externí blesk. Konektor napájení, A/V konektor sdružený s USB 2.0 a konektor pro dálkové ovládání,najdeme na levé straně pod plastovým krytem. Na dolní straně je prostor pro SD kartu a baterii, krytý společným krytem a vedle je kovový stativový závit umístěný mírně mimo těžiště. Páčka pro přepínání automatického ostření na manuální je na objektivu, kde je také prstenec na jeho ovládání. Zadní straně dominuje 2" LCD displej, zcela v rohu elektronický hledáček, nahoře uprostřed tlačítko vyklopení blesku, tlačítko LCD/EVF pro přepínání zobrazení z LCD do hledáčku, tlačítko DISPLAY pro určení množství zobrazených informací, tlačítko EXPOSURE pro možnost změn hodnot clony a času, přepínač zapnutí, tlačítko MENU se standardním významem, tlačítko pro mazání snímků a vícepolohové tlačítko s volbou bracketingu, režimu rychlého prohlížení, režimu blesku a samospouště. Toto tlačítko také mění hodnoty expozice poté, co se aktivovala tato možnost stiskem EXPOSURE. Měnit hodnoty expozice proto nejde pouhým přemístěním jednoho prstu, je třeba přehmátnout.

LCD, hledáček a CCD

2" LCD má rozlišení 130 tisíc bodů. Byl dobře čitelný jak za slunného počasí, tak za sníženého osvětlení, kdy se na něm objevovalo zrnění způsobené zesílením signálu. Elektronický hledáček má rozlišení 114 tisíc bodů a je umístěn velmi příjemně zcela na okraji aparátu. Samozřejmostí je dioptrická korekce, zde v rozsahu – 4D až + 4D. CCD je 5Mpx čip velikosti 1/2,5" s maximálním rozlišením 2560×1920 bodů. Nižší rozlišení jsou 2048×1536, 1600×1200, 1280×960, 640×480 a netradiční 1920×1080 (16:9).

Zadní stěna Kryt baterie a karty

Objektiv a ostření

Dominantou aparátu je objektiv Leica. Se svou světelností 2,8 v celém rozsahu 12ti násobného optického zoomu patří mezi špičku v oblasti kompaktních elektronických zrcadlovek. Jeho rozsah v přepočtu ke kinofilmu je 36 mm – 432 mm. Aparát v režimu M ostří při nejširším ohnisku od 1,5 cm, při nejdelším ohnisku od 1,5 m (měřeno od hrany objektivu) a to jak v režimu makro tak v normalním. Údaje v mauálu jsou odlišné (5 cm, 2 m). Například fotografie „Makro“ dolní strany listu je focena ze 2 cm od objektivu. Nejmenší snímaná plocha má rozměry 31×43 mm (při 36 mm ohnisku). Při 432 mm ohnisku je nejmenší plocha 9×12 cm. Kvalita ostření je výborná, stačí i nízká intenzita osvětlení, jak ukazují snímky na konci článku. Při minimálním clonovém čísle je patrná vinětace v rozích. Při manuálním režimu ostření se zvětší náhled na střed pole a ostří se otáčením prstence na objektivu. Standardním příslušenstvím je sluneční clona, na které je závit na filtry o průměru 72 mm. Clonu nelze použít současně s vestavěným bleskem, neboť jej zastiňuje a lze ji při nevhodné orientaci najít v zorném poli objektivu. Clona se stejně jako předsádky šroubuje na přední část objektivu.

Provozní časy a výdrž fotoaparátu

Zapnutí fotoaparátu trvá přibližně 5 sekund. Vypnutí aparátu při ohnisku 432 mm trvá podstatně kratší dobu (cca 1,5 s), neboť viditelně nepřeuspořádává čočky objektivu. (Při 36 mm vypnutí trvá také 5 s.) Na jedno nabití baterie jsem během čtyř hodin nafotil 320 fotografií bez použití blesku (vše s externím bleskem). Stav baterie je výborně indikován na LCD. Jakmile začal fotoaparát signalizovat blikáním ikonky vybití baterie, fungoval se zapnutým LCD přibližně ještě 15 minut, během nichž jsem naexponoval 20 fotografií.

Snímek v režimu P s automatickým ostřením za dobrých světelných podmínek (včetně reakční doby na podnět):

Blesk

Vestavěný blesk má při ISO Auto dosah od 30 cm do 7 m. Intenzita záblesku je řízena natolik dobře, že ani expozice sebe sama v zrcadle nejsou přepálené. Lze nastavit všechny běžné režimy. K dispozici je však pouze synchronizace na první lamelu.

Příslušenství dostupné k fotoaparátu

Konvertory - zvláštní příslušenství

Měl jsem k dispozici prakticky veškeré dostupné příslušenství. Telekonvertor 1,5× DMW-LTZ10, který rozšiřuje ohniskovou vzdálenost na 648 mm i širokoúhlou předsádku 0,8× DMW-LWZ10, která mění nejmenší ohniskovou vzdálenost přibližně na 29 mm. S telekonvertorem lze ostřit od 4,6 m a s širokoúhlou předsádkou již od 1 cm od hrany předsádky. Obě předsádky obsahují v balení držák, s jehož pomocí se přidělává fotoaparát na stativ. Měl jsem k dispozici také blesk DMW-FL28. Blesk je napájen čtyřmi bateriemi AA, jejich výdrž je závislá na intenzitě záblesku. Během 3 hodin jsem jich udělal 260 v prostředí, které vidíte na testovacích fotografiích. Snímky pořízené za použití uvedeného příslušenství naleznete také na konci článku. Doporučená cena na stránkách firmy Panasonic je u telepředsádky 15 795,– Kč, u širokoúhlé předsádky 10 995,– Kč a u blesku 4 995,–.

Blesk z boku Blesk zpředu Blesk - zadní strana

Hmotnosti

Takže pokud máte našroubovanou telepředsádku a připojený blesk, držíte v ruce jeden a půl kilogramu.

Nastavení a funkce fotoaparátu

Funkce dostupné na těle aparátu

Aparát umožňuje použití časů od 8s do 1/2000 s a clon od F8 do F2,8. Nelze však použít jakoukoliv jejich kombinaci. Možné kombinace závislé na režimu expozice naleznete v manuálu. Při režimu makro se expozice nastavuje podle expozičního režimu. Hodnoty clony případně času lze měnit pouze vzájemně závisle postupným stiskem tlačítka EXPOSURE a navigačních tlačítek. Další důležitou funkcí je volba bracketingu v rozsahu ± 2EV s krokem 1/3 EV. Volba bracketingu blesku je na stejném tlačítku. Změny jsou možné ve shodném rozsahu. Na témže tlačítku lze ručně jemně nastavit vyvážení bílé po předchozí „hrubé“ volbě v menu. Ze sekvenčních režimů lze volit rychlou sekvenci respektive pomalou sekvenci, při nichž se exponují nejvýše čtyři snímky v počtu tři respektive dva snímky za sekundu a režim nekonečného snímání s frekvencí dva snímky za sekundu. Hodnoty platí při nejvyšším rozlišení pro nejvyšší kvalitu ve formátu jpg. Během sekvenčního snímání aparát mění expozici podle světelných podmínek. Vzhledem k tomu, že expozice je aretována ihned po namačknutí spouště, tak při rychlém přechodu mezi tmou a světlem dojde ke špatné expozici snímku, neboť aparát prostě nestihne expozici změnit. Když jsem ze snímku 1/4s, F2,8 exponoval světelný zdroj, expozice se stihla změnit jen na 1/20 s a správná byla 1/500 s. V nekonečném snímání byl dobře až třetí snímek. Nicméně jde o extrém. Při současném použití blesku a sekvenčního focení se odpálí blesk jen na první snímek. Za použití externího blesku se odpaloval na tři snímky ve všech použitelných režimech. V režimu manuálního ostření lze zaostřit domáčknutím páčky ostření, funguje tak vlastně jako aretace zaostření.

Funkce dostupné v menu

Z důležitých funkcí pro režim fotografování lze v menu volit vyvážení bílé (včetně manuálního nastavení), citlivost (80,100, 200, 400 ISO), kvalitu uložení snímků (tiff, 2 stupně komprese jpg), aktivaci zvukových poznámek v délce cca 5 sekund, systém měření expozice (poměrové měření, se zdůrazněným středem, bodové měření), systém zaostření (9ti bodový autofokus,3 bodový autofokus, jedna oblast zaostření, bodové zaostření), barevné efekty (teplý tón, studený nádech, černobílý obraz, sepie), nastavení obrazu (kontrast, ostrost, sytost, filtr šumu), režim stabilizace (vypnutá, stálá, v okamžiku expozice). Podle snímků a jejich ostrosti odhaduji, že při nejširším ohnisku lze udržet v ruce časy do 1/4 s.

Menu při focení Volby zobrazení
Setup

V Setupu lze zvolit mj. prioritu zobrazení na LCD či zvýraznění přepalů.

Video

LCD v režimu video

Fotoaparát disponuje rozlišením pro záznam videa pouze 320×240 bodů s možností volby 30 snímků či 10 snímků za sekundu. Natáčet lze do zaplnění karty.

Prohlížení fotografií

Prohlížení fotografií je intuitivní a velmi jednoduché. Obrázky lze otáčet,označit je pro tisk (DPOF), nechat je zobrazovat postupně za sebou, či k nim přidat zvukovou poznámku. Zajímavé jsou rozšířené možnosti práce s fotografiemi – změna velikosti a ořez.

Připojení k PC a tiskárně

Aparát podporuje režim přímého tisku PictBridge a připojení k PC jako zařízení USB Mass Storage. O propojení se stará rozhraní USB 2.0. Druh zařízení k němuž se aparát připojuje se volí v Setupu.

Testovací fotografie

Pod fotografiemi uvádím, co na nich lze vidět vzhledem k úpravám původního snímku. Fotografie zobrazené po kliknutí na náhledy jsou zmenšeny na 640×480 bodů a zkomprimovány při 75% kvalitě v ZPE7. Fotografie focené na výšku jsem předtím otočil a uložil při 99% kvalitě komprese. Exif je u všech fotografií.

Blesk (věstavěný)

Vestavěný blesk Vestavěný blesk

Vinětace v závislosti na cloně. Blesk má výborný dosah i pokrytí. Na běžné místnosti bohatě postačuje. (Ostření bez přisvícení při osvětlení z ulice.)

Barevné režimy

Normální režim Chladný režim
Oteplující barevnost Černobílá fotografie
Sepie

Aberace

Aberace Aberace, výřez

Aberace je neznatelná. Nenašel jsem jedinou fotografii, kde by se podstatný fialový přechod mezi kontrastními prvky objevil.

Protisvětlo

Protisvětlo s širokoúhlou předsádkou Západ slunce - chladný barevný nádech Protisvětlo s širokoúhlou předsádkou

S protisvětlem si někdy hůře poradí předsádka. Kresba je však znatelná ve světlech i stínech.

Kresba, detaily, šum (originální snímky)

Obloha - vinětace, šum, F 2,8 Sníh
Šum, ISO 80 Možnosti aparátu a předsádky
Šum, ISO 200,  432 mm x 1,5 Hloubka ostrosti s telepředsádkou
Kresba, detaily Kresba

ISO 200 má šum již viditelný. Srovnání je níže. Kvalita obrazu obrovským rozsahem zoomu podstatně netrpí.

Šum - místo výřezu Šum za denního světla
Šum - místo výřezu Šum za nočního osvětlení

100 % výřezy obsahují informace o expozici a datovou velikost originální fotografie.

Zkreslení, vinětace

Zkreslení, vinětace, 432mm x 1,5; F2,8 Zkreslení, vinětace, 432 mm x 1,5; F8,0
Zkreslení, vinětace, 432 mm, F 2,8 Zkreslení, vinětace, 432 mm, F 8,0
Zkreslení, vinětace, 36 mm, F 2,8 Zkreslení, vinětace, 36 mm, F 8,0
Zkreslení, vinětace, 36 mm x 0,8, F2,8 Zkreslení, vinětace, 36 mm x 0,8, F 8,0

Při cloně 2,8 objektiv vinětuje. Při 36 mm je viditelné zkreslení, které se při použití předsádky značně zvětšuje. Od clony 4 vinětace mizí. Zkreslení při velkých ohniskových vzdálenostech je neznatelné.

Makro

Makro ze 2 cm Makro Makro s předsádkou

Minimální vzdálenost zaostření na focení makra postačuje. Širokoúhlá předsádka však není na makro příliš vhodná.

A ostatní… (ostření, externí blesk, stabilizátor)

Schopnost zaostření, externí blesk Schopnost zaostření
Externí blesk Externí blesk
Stabilizátor Stabilizátor
Stabilizátor, blesk

Objektiv má v celém rozsahu zoomu při cloně 2,8 patrnou vinětaci. Značný šum je patrný při ISO 200 (foto ptáci), u nočních snímků je pak méně patrný.

Cena obou předsádek je v porovnání s konkurenčními fotoaparáty vyšší. Výkon externího blesku stačí na běžné místnosti do velikosti školní třídy, nikoliv velké sály.

Stabilizátor obrazu funguje výborně. Umožňuje prodloužit časy pro fotografování z ruky přibližně o 2–3 clony. Jeho přítomnost je vzhledem k ohniskové vzdálenosti 432 mm nutností.

Závěr

FZ20 je kvalitní fotoaparát s jednoduchým ovládáním, který zvládne reportáž, fotografování zvířat teleobjektivem i makro.

Klady Zápory
rozsah zoomu 36 mm – 432 mm provozní časy (zaostření, rychlost expozice)
kvalita ostření nižší rozlišení
výborné manuálního ostření šum již u ISO 200
stabilizátor obrazu průměrná ergonomie
dlouhá výdrž baterie vyšší cena příslušenství
jednoduchost ovládání

Děkuji firmě Panasonic za zapůjčení fotoaparátu včetně příslušenství k redakčnímu testu.