Fotoaparát.cz

Test Canon PowerShot A520, A510

Nejnovější modely "A-čkové" řady 3megapixelový Canon PowerShot A510 a 4megapixelový A520 po svých předchůdcích zdědily jak design, tak množství funkcí včetně plně manuálního režimu. Výrobce přidal navíc i menu v češtině. Jaké od těchto fotoaparátů můžete očekávat fotografie a jaký je mezi nimi rozdíl se dočtete v následujícím testu. Přístroje nám zapůjčil Canon CZ.

Základní charakteristika

Tvar těl obou fotoaparátů o rozměrech 91 mm x 64 mm x 38 mm a hmotnosti 240g (včetně baterií) je stejný a vychází z předchozích modelů. Na rozdíl od předchozích modelů A75, A85 a A95, které jsou na 4 tužkové baterie typu AA, zde stačí na napájení jen dvě. Oba přístroje ukládají data na paměťové karty SD (MMC), přičemž 16 MB MMC karta je součástí výrobku. Základním materiálem těla je plast s pěknou povrchovou úpravou imitující kov. Z fotografií je vidět, že modely se liší jen barvou úchopové části. Podstatným rozdílem je rozlišení čipu o jinak shodné velikosti 1/2,5". A520 je 4megapixelový a A510 je 3megapixelový aparát. Mají neobvyklý 4-násobný optický zoom s rozsahem 35 – 140 mm (35 mm ekv.). Jak je u řady A obvyklé, je stativový závit z plastu. Co ale překvapí na první pohled, je jeho umístění zcela na straně. Považuji to ovšem za výhodu, neboť mi to umožnilo skvělou manipulaci s aparátem na stativu s kulovou hlavou a také výměnu baterií bez nutnosti aparát ze stativu odejmout. Za zmínku ještě stojí překrytí LCD, které chrání povrch samotného monitoru. LCD o velikosti 1,8" a 115 tisíci body je dnešní standard. Rozmístění tlačítek a snadnost ovládání je taková, že jsem aparáty naprosto bez potíží používal v rukavicích.

A 510 celkový pohled A 520 celkový pohled
Horní stěna Konektory
Dolní stěna Umístění bateríí a karty
Zadní stěna Umístění poutka

Z hlediska ergonomie jde tedy o malé, lehké a snadno ovladatelné aparáty, které lze mít neustále s sebou.

Autofocus přes objektiv (TTL) ostří v makrorežimu již od 5 cm. Nejmenší zobrazená plocha je podle mých měření v makrorežimu 52mm x 39mm a v normálním režimu jsem naměřil při 35 mm ohnisku 188 mm x 141 mm. V MENU je možné navolit inteligentní 9ti bodový AF (vybere sám vhodný bod) či bodový autofokus s fixní volbou středu. Je možné zvolit i manuální ostření. Za špatných světelných podmínek si fotoaparát může přisvítit zaostřovaný objekt pomocným světlem, které je umístěno vedle blesku. Tuto funkci je možné vypnout v menu. Objektivy obou aparátů jsou shodné a obsahují sedm členů v pěti skupinách z nichž dva jsou asférické. Světelnost je 2,6 – 5,5. A510 disponuje o něco menším celkovým zvětšením, neboť má digitální zoom 3,2× (A520 3,6×). Zkreslení objektivů je shodné.

Zkreslení 35 mm Zkreslení 140 mm

Blesk

Aparáty disponují vestavěným bleskem s dosahem 45cm – 3,5m v širokoúhlém režimu (35 mm) a při 135mm ohnisku mají dosah 2,2m. Blesk má nový zoomovací mechanismus, který zvyšuje dosah blesku pro delší ohniska. Má všechny potřebné režimy – automatický blesk, vynucený blesk, zakázaný blesk, doplňkový blesk, blesk kombinovaný s redukcí červených očí (ta je ovšem zajištěna pomocným světlem autofokusu). V manuálním režimu můžete volit jeho korekci +/-2 EV po 1/3 EV. K oběma aparátům lze navíc dokoupit blesk HF-DC1 se směrným číslem 18, který se k aparátům přidělává pomocí dodané konzole. Pokrytí bleskem je také prakticky shodné, proto zde najdete pouze ukázku z A510.

Blesk  35 mm Blesk 140 mm

Snímky byly pořízeny za absolutní tmy.

Napájení a výdrž

Na dvě čerstvě nabité 2100mAh NiMH baterie jsem vyfotil během 7–9 hodin 180–210 fotografií s minimálním použitím blesku. Bohužel indikátor nabití baterií červeně zabliká, až když jsou prakticky vybité. Pak v závislosti na okolní teplotě následuje okamžité vypnutí. Pokud je teplo, lze ještě „vyždímat“ několik snímků bez blesku.

Provozní časy (platí pro oba modely)

sekvenční focení v maximální kvalitě:

Dostupné příslušenství

Podobně jako u ostatních modelů A-čkové řady lze dokoupit vodotěsné pouzdro, telekonvertor 1,75×, širokoúhlý konvertor 0,79× a předsádku 250D či již výše zmiňovaný blesk.

Vlastnosti a ovládání

Zobrazení při fotografování Ukázka MENU

Fotoaparát zapneme samostatným tlačítkem na horní straně. V režimu focení aparát disponuje všemi běžnými režimy: plně automatický, P,S,A,M, scénické režimy(5 + 8). Jejich volbu provádíme otočným kruhovým voličem umístěným také na horní straně aparátu. Volí(me) z rozsahu clon 2,6 (5,5) – 8,0 a časů 1/2000 s – 15 s. Ne všechny přípustné kombinace jsou možné. Například clonu 2,6 nelze volit současně s časem 1/2000 s. V menu aparátu lze zapnout z podstatnějších funkcí inteligentní 9ti bodový autofokus, redukci červených očí, přisvícení autofokusu či digitální zoom. Také lze aktivovat inteligentní senzor orientace, který zjistí polohu aparátu a fotografie se pak ukládají již ve „správné“ poloze.

Možnosti nastavení expozice (SET)

Po stisku tlačítka SET se objeví funkce dostupné pro daný fotografický režim. Jsou to kompenzace expozice, kterou v režimu M nahrazuje kompenzace blesku, 6 hodnot vyvážení bílé včetně manuálního nastavení, režim fotografování – jednotlivé snímky, sekvence, samospoušť (2s, 10 s), uživatelské nastavení, které umožňuje nastavit zpoždění expozice v intervalu 1s – 10 s a počet exponovaných snímků do maximálního počtu deset. Následuje volba ISO (50, 100, 200, 400), volba barevného režimu (vypnuto, živé barvy, neutrální barvy, rozostření, sepie, černobílý režim), režim měření expozice (poměrové, se zdůrazněným středem, bodové) a volba nastavení rozlišení (5 druhů) a komprese (3 úrovně).

Stitch Assist - panorama

Aparát disponuje funkcí, která pomáhá fotit panoramatické snímky – StitchAssist. Pomocí tlačítka přímého tisku jde fotografie např. exportovat do PC či připravené dát tisknout na tiskárnu. Zajímavá je funkce „HOLD“, která ukazuje exponovaný snímek dokud držíte spoušť bez nutnosti přepínat do režimu prohlížení. Trošku mě zamrzela více než sekundová odezva na stisk tlačítka MENU. Menu a nastavení samotné je velmi přehledné a rychle pochopitelné.

Režim video

Možnosti nastavení videa

Video lze volit 640×480 bodů 10sn/s, ale jen maximálně 30 sekund, nižší rozlišení 320×240 (160×120) můžete natáčet do maximální délky 3 minuty při 15 sn/s.

Prohlížení fotografií

Menu při přehrávání Zobrazení při prohlížení

Prohlížet již exponované fotografie jde velmi intuitivně po přepnutí voliče. V režimu prohlížení lze vidět samotný snímek či snímek s expozičními informacemi včetně histogramu. Z MENU lze provádět základní operace jako otočit, přidat zvukovou poznámku, smazat, zobrazit jako prezentaci již nafocené snímky, nebo nastavit objednávku tisku (DPOF).

Připojení k PC a tiskárně

Možnosti sdílení (SHARE)

Fotoaparáty se připojují k PC pomocí USB 1.1. A jak je u „Aček“ zvykem, nepodporují režim USB Mass Storage. Přesto lze fotografie bez jakéhokoliv softwaru či ovladačů díky podpoře Pict Transef Protocol ve Win XP kopírovat do PC či mazat. K dodávanému softwaru patří Zoom Browser EX, Image Browser (pro Mac), PhotoStitch, Remote Capture a ArcSoft PhotoStudio a ovladače TWAIN. Aparáty podporují režim PictBridge a tlačítkem pro přímý tisk lze na tiskárnách s touto podporou právě zobrazený snímek ihned tisknout.

Fotografie

Pokud je za popisem „®“, je u fotografie odkaz na originální snímek.

Protisvětlo, aberace

Protisvětlo, aberace A510 (R) Protisvětlo A520 (R)
Protisvětlo, aberace A510 (R) Protisvětlo, aberace A520 (R)
Protisvětlo, aberace A510 (R) Protisvětlo, aberace A520 (R)

Zoom

Zoom 35 mm A510 Zoom 140 mm A510 (R) Zoom 140 mm x 3,2, A510
Zoom 35 mm A520 Zoom 140 mm A520 (R) Zoom 140 mm x 3,55,  A520

Barevné režimy

Vypnutý barevný režim (R) Živé barvy (R)
Sepie (R) Černobílý režim (R)

Makro

Makro A510 (R) Makro A520 (R)
Makro A510 (R) Makro A520 (R)

Kontrasty

Kontrasty A510 (R) Kontrasty A510 (R)
Kontrasty A520 (R) Kontrasty A520 (R)

Šum

Místo výřezu
Šum A510 (R) Šum A520 (R)
Šum - místo výřezu Šum - místo výřezu
Šum A510 Šum A510
Šum A520 Šum A520

Děti, momentky

Děti, momentky Děti, momentky

Z předchozích fotografií lze vyvodit tyto závěry:

Závěr

Fotoaparáty patří k levnějším aparátům s plně manuálním režimem. Navíc patří mezi několik málo modelů, které disponují češtinou a jejichž ovládání se tím stává velmi jednoduché. Svou kvalitou nezůstávají za svými předchůdci pozadu a protože jsou menší a lehčí, je jejich běžné nošení ještě jednodušší. Současná doporučená cena (březen 2005) na stránkách firmy Canon CZ je u A520 9 999,– Kč a u A510 je 7999,– Kč. Který a proč si vyberete, je již na vás.

Klady Zápory
zoom 35 mm – 140 mm omezená délka videa
napájení 2 x AA bateriemi plastový stativový závit
malé rozměry šum při ISO 400 u A520
čeština

Na závěr děkuji společnosti Canon CZ za zapůjčení obou přístrojů pro potřebu redakčního testu.