
Pokud hledáte právě ten "svůj" ultrazoom, tedy aparát s optickým zoomem deset a více, pak si nenechte ujít následující redakční test. Firma Kodak nám k redakčnímu testu zapůjčila fotoaparát Kodak EasyShare Z740, který disponuje 10x optickým zoomem a jehož cena se na českém trhu pohybuje pod deset tisíc korun.
Základní charakteristika fotoaparátu
Kodak EasyShare Z740 Zoom je 5Mpx elektronická zrcadlovka s desetinásobným optický zoomem a vestavěnou 32 MB pamětí. Součástí balení je fotoaparát, krytka objektivu, USB kabel, video kabel, redukce k dokovací stanici, baterie typu AA a řemínek na ruku. Najdeme i tištěný manuál. V českém jazyce je jen na přiloženém CD ale je velmi podrobný a přehledný. Druhé CD obsahuje ovladače fotoaparátu a software pro správu a základní úpravy fotografií. Jeho současná doporučená cena (červenec 2005) je 9 990,– Kč. Pořídit jej však lze již za cca 8 000,– Kč.
Tělo a ovládání
![]() |
![]() |
Fotoaparát o rozměrech 98×78×73 mm působí robustním dojmem. Jakmile jej vezmete do ruky, zjistíte, že je to na svou velikost lehký aparát. Váží 352 g včetně baterie a karty. Grip pro držení je potažen gumou a drží se (v mých rukách, které nepatří k velkým) dokonale.
![]() |
![]() |
Na jeho zadní straně najdeme 1,8" LCD displej, elektronický hledáček bez dioptrické korekce a ovládací prvky, z nichž je největší hlavní volič režimů. Uprostřed je joystick použitý již i v jiných modelech. Pod ním jsou tři tlačítka. Tlačítkem DELETE lze při zapnutém prohlížení fotografií fotografie mazat. Prostředním tlačítkem MENU se dostanete do menu fotoaparátu a tlačítkem REVIEW se dostanete do režimu prohlížení fotografií.

Oranžovou barvou má tlačítko SHARE, kterým se přepnete do režimu práce s fotografiemi, jako je sdílení, posílání mailem a jejich tisk. Ovládání zoomu je řešeno kolébkovým spínačem, který leží na ideálním místě. Tlačítko pro změnu množství zobrazovaných informací je zcela vlevo nad LCD. Posledním tlačítkem na zadní straně lze přepínat mezi zobrazením na LCD a v hledáčku. Na horní straně je několik ovládacích prvků, jejichž význam je z ikonek naprosto zřejmý.
![]() |
![]() |
Na dolní straně je kovový stativový závit, konektor pro dokovací stanici a kryt otvoru pro baterie typu AA. Umístění závitu zaslouží pochvalu – je v ose objektivu a současně nevadí při výměně baterií, když je aparát na stativu. Pod krytem na pravém boku je místo pro SD karty a také konektor pro připojení USB kabelu kombinovaný s video výstupem. Na opačné straně je bez jakékoliv krytky vstup pro externí napájení.
LCD, hledáček a CCD
1,8" LCD má rozlišení 134 000 bodů (640×240 bodů) se zobrazovací frekvencí 27 snímků za sekundu.. Velikost displeje je vzhledem k velikosti aparátu spíše menší. Čitelnost i za slunného počasí byla dobrá. Podání barev je věrné. Hledáček má úhlopříčku 5,1 mm a rozlišení 201 000 bodů. Marně jsem hledal dioptrickou korekci takže se pro moje oči stal prakticky nepoužitelný. Také barvy v hledáčku měly zřetelný žlutý odstín. Nicméně za velmi nepříznivých světelných podmínek svou práci odvede skvěle. CCD má rozměr 1/2,5" a umožňuje pořizovat snímky s rozlišením 2576×1932 (případně 3:2 – 2576×1716), 2304×1728 bodů a dále 2048×1536, 1552×1164 a 1200×900 bodů. Při maximálním digitálním zoomu je vždy použito rozlišení 1024×768 bodů. Předností čipu je poměrně malý šum, kterého je dosahováno ovšem také vyšší kompresí – manuál udává, že na 256 MB kartu lze uložit cca 159 snímků, což neodpovídá mým výsledkům. není totiž výjimkou soubor o velikosti 500kB v maximálním rozlišení. Uložíte jich jistě více. Většina mnou pořízených snímků měla pod 1MB.
Objektiv a ostření
Objektiv Kodak Retinar disponuje 10× optickým zoomem s rozsahem 38 – 380 mm (35mm ekv.) s výbornou světelností f 2,8 – 3,7. Ostření je zajišťováno porovnáním kontrastu na CCD (TTL). Fotoaparát zaostří v normálním režimu od vzdálenosti 60 cm při nejkratším ohnisku a od 2 m při nejdelším ohnisku. V režimu makro od 4 cm při 38 mm ohnisku (měřeno od přední části objektivu) a od 1m při 380 mm ohnisku (manuál udává větší hodnoty). Aparát nemá možnost manuálního ostření. Schopnost zaostřit za špatných světelných podmínek je zcela v mezích této třídy aparátů a rozhodně vás nemile nepřekvapí .Fotoaparát má závit na příslušenství přímo na objektivu. Nejmenší plocha snímaná širokoúhlým objektivem ze vzdálenosti 4 cm má rozměry cca 50 mm x 38 mm. Objektiv má soudkovité zkreslení. Zkreslení při delších ohniscích je nepozorovatelné. Při nejdelším je možné postřehnout mírné poduškovité zakřivení.
Na redukční tubus, který je součástí balení lze použít (po zakoupení) libovolný filtr o průměru 55 mm. Lze zakoupit širokoúhlou předsádku 0,7× s níž získáte 27 mm ohnisko.(35 mm ekv.).
Provozní časy a výdrž fotoaparátu
Na jedno nabití baterií jsem běžné nafotil kolem dvou set fotografií s cca dvaceti procenty použití blesku, s náhledem po expozici a častým prohlížením.
Aparát je k práci připraven za necelých pět sekund.
Snímek (včetně reakční doby na podnět):
- první snímek se zapnutím aparátu jsem pořídil do 5,5 s
- bez blesku bez namáčknutí 0,6 s
- bez blesku s namáčknutím 0,25 s
Sekvence je při uložení prvních pěti snímků snímána s časem cca 0,5 s mezi snímky. Při použití sekvence s uložením posledních čtyř snímků je to také 0,5 s. Doba práce se snímky je přibližně 40 resp. 45 sekund. Po expozici jedné fotografie je práce se snímkem signalizována po dobu přibližně 7 sekund. Rychlostí zpracování dat aparát nevyniká, ale pro běžné focení rozhodně postačuje.
Blesk
Směrné číslo blesku je 10,6 při ISO 100. Jeho dosah při ISO 168 je 0,6 m – 4,9 m při širokoúhlém záběru a 2 m – 3,7 m při záběru teleobjektivem. Lze nastavit běžné režimy – redukci červených očí, vypnuto a doplňkový blesk. K přesvícení scény nedochází, protože je intenzita záblesku snímána fotosnímačem
Nastavení a funkce fotoaparátu
Funkce dostupné na těle aparátu
Aparát disponuje režimem Auto, scénickými režimy (14 druhů). Režim sport, portrét a noční portrét jsou také vyvedeny přímo na otočný volič režimů. Na další pozici otočného voliče lze v menu vybrat režim programové automatiky (P) nebo jeden z poloautomatických režimů či plný manuál. Clonu lze volit od 2,8(3,7) do 8,0. Čas expozice lze volit od 1/1700 s do 8 s (nejdelší hodnota závisí na režimu). Lze volit libovolné kombinace. Vlastní volbu provádíme joystickem na zadní straně a potvrzujeme jeho stiskem. V poloautomatických režimech je možné zvolit kompenzaci expozice po 1/2 EV v rozsahu +/- 2 EV. ISO lze nastavit na Auto (80 – 160 ISO) či manuálně vybrat z hodnot 80, 100, 200, 400 a 800, které je k dispozici pouze při 1,8 Mpx rozlišení. Poslední pozicí voliče je režim nahrávání videa.
Pomocí tlačítka na horní straně lze vybrat ze dvou sekvenčních režimů. Jeden, ve kterém se nafotí prvních pět snímků po stisku spouště a druhý, kde se zaznamenají poslední čtyři snímky do puštění spouště. Obojí při maximální kvalitě. Při jejich expozici fotoaparát nemění nic ze svého nastavení. Na horní straně jsou vyvedena tlačítka pro zapnutí režimu Makro a Krajina. Mění se tím jen způsob ostření. Poslední volbou na těle je možnost použití samospouště a to jak 2 s tak 10 s. Za obrovskou necnost považuji současné vyklopení blesku se zapnutím aparátu. Má to ale své opodstatnění v režimech s automatickým bleskem.
Funkce dostupné v menu
![]() |
![]() |
Všechny funkce jsou dostupné v režimu PASM, v plně automatickém režimu nikoliv.V menu se lze pohybovat pomocí joysticku. Pohyb v něm je poměrně nepřehledný. Struktura je shodná s menu již testovaných aparátů Kodak řady DX a Z. Z voleb podstatných pro fotografování v něm nalezneme rozlišení udávané v Mpx. Bílou lze nastavit na auto, denní světlo, stín, žárovku a zářivku. Manuální nastavení není možné. Systémy měření expozice jsou tři obvyklé – celoplošné, celoplošné se zdůrazněným středem a bodové. Ostřit lze pevně na střed či vícezónově (v praxi to znamená výběr oblasti v horizontální rovině). Dále lze zvolit ze dvou režimů ostření (průběžné, jednorázové). K dispozici je kromě barevného snímání obvyklá ČB a sépie. Nelze volit stupeň komprese, není k dispozici expoziční bracketing. Osobně jsem však nejvíce postrádal možnost korekce blesku.
Video
Video je ozvučené, má volitelně rozlišení 640×480 bodů s frekvencí snímání 13 snímků za sekundu nebo 320×240 bodů s 20 snímky za sekundu a natáčí se do zaplnění karty či do doby zvolené v menu (5 s, 15 s). Nelze použít žádný zoom. Kodek použitý pro záznam MOV souborů je MPEG4. Frekvence snímání je sice malá, zato ale na 256 MB kartu uložíte přibližně 18 minut videa v rozlišení VGA.
Prohlížení fotografií
![]() |
![]() |
Do režimu prohlížení se dostanete po stisku tlačítka REVIEW. Právě nyní lze kopírovat fotografie mezi paměťovou kartou a interní pamětí. Tlačítkem DELETE lze pak fotografie mazat. Množství zobrazených informací ovlivníte tlačítkem INFO. Histogramem aparát nedisponuje. Ke snímkům nelze nahrát komentář.
Připojení k PC a tiskárně
Připojení pod WinXP přes USB 2.0 proběhlo bez potíží, fotografie lze z fotoaparátu bez instalace dodaného software kopírovat a lze je mazat. Po instalaci software z přiloženého CD se automaticky po připojení načítají nafocené obrázky a ukládají do PC. Fotoaparát podporuje přímý tisk na tiskárnách kompatibilních s PictBridge.
Testovací fotografie Z740
Značka ® pod fotografiemi znamená, že lze shlédnout buď 100% výřez či originální fotografii.
Barevné režimy
![]() |
![]() |
![]() |
Mezi prvními třemi barevnými režimy není výrazný rozdíl. Snad pouze mezi zvýšenou saturací (High) a sníženou (Low) je patrný.
Zkreslení
![]() |
![]() |
Zkreslení je standardní – mírná soudkovitost na širokém konci a téměř neznatelné zkreslení na dlouhém konci.
Makro, hloubka ostrosti
![]() |
![]() |
Blesk
![]() |
![]() |

Poslední snímek je pořízen ve tmě s ostřením pomocí asistenta (zelené světlo emitované diodou v přední části aparátu) a následným použitím blesku při expozici.
![]() |
![]() |
Ukázky snímků s bleskem za velmi špatných světelných podmínek. Druhý snímek je při ISO 400.
Aberace
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Aberace se vyskytuje v běžné míře.
Ostrost, kresba
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Neostrost v krajích při maximálním zoomu při tomto druhu fotografie jsem si potvrdil i jinými snímky. Zde předkládám pouze jedny z nich. Vždy jsem fotil stejnou scénu, zde jsou 100% výřezy. Jak uvidíte dále, na běžných fotografiích tuto neostrost prakticky neobjevíte.
![]() |
![]() |
Zoom
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |

Zoom na nejdelším konci při běžných fotografiích nevykazuje znatelnou neostrost. Použití maximálního 5× digitálního zoomu lze doporučit pouze ve výjimečných případech a výrobce si je toho vědom. Při zoomování se totiž zastaví na hodnotě 2,4×. Pak musíte pro další zvětšení tlačítko opět stisknout .
Šum
![]() |
![]() |
Šum je obvyklý a v dané kategorii spíše o něco menší. To je dáno především vyšší kompresí a tedy ztrátou detailů. ISO 800 je k dispozici pouze při 1,8Mpx rozlišení a proto jsem zde použil toto rozlišení na všechny snímky. Fotoaparát při použití ISO 400 a 800 zapíná vždy redukci šumu. Přesto bych se vyššímu ISO raději vyhnul.
Ostatní
![]() |
![]() |
Závěr
Kodak EasyShare Z740 je fotoaparát pro náročnější uživatele, kteří chtějí mít plnou kontrolu nad expozicí a chtějí velký optický zoom. Vzhledem k jeho desetinásobnému rozsahu, 5Mpx rozlišení a plně manuálnímu režimu se jedná o zajímavý aparát, který navíc výborně „sedne do ruky“. Absenci manuálního vyvážení bílé a absenci expozičního bracketingu bych vzhledem k výsledkům nepovažoval za zásadní problém. Kompenzaci blesku lze při ceně tohoto aparátu rovněž oželet. Příslušenství, které lze použít na redukční tubus, bych považoval za velkou výhodu. Kvalita fotografií je pro tisky do formátu A4 rozhodně dobrá. Aparát netrpí totiž žádnou zásadní negativní vlastností, která by se na nich podstatně projevila.
Klady | Zápory |
10× optický zoom | vyšší a jediná komprese jpg |
nízký šum | doba ukládání snímků |
držení | |
věrné barvy |
Děkuji firmě Kodak za zapůjčení fotoaparátu Kodak EasyShare Z740 k redakčnímu testu.