Fotoaparát CANON Ixus 800 IS je dalším fotoaparátem osvědčené řady Ixus. Můžeme jej charakterizovat jako šestimegový, čtyřnásobný optický zoom s optickou stabilizací a velkým 2,5“ displejem. Je vybaven českým menu.
Úvod
CANON Ixus 800 IS mně zapůjčila firma CANON CZ s.r.o. Základní balení kromě fotoaparátu obsahuje: Řemínek, 16 MB SD Card, USB kabel, A/V kabel, nabíječku + nabíjecí baterii, CD s programemy ZoomBrowser EX (PhotoRecord)/ImageBrowser, PhotoStitch, TWAIN (Windows 98/2000), WIA (Windows Me), ArcSoft PhotoStudio, a český návod k použití. Návod je přehledný, jednoduchý a poskytuje dostatečné informace o použití a možnostech fotoaparátu. V době testování byla doporučená cena fotoaparátu 12 499,– Kč.
Konstrukce
Tělo – CANON Ixus 800 IS (v některých zemích se můžeme setkat s označením Canon SD 700IS) je celokovový, hladký, barvy kovově šedé. Fotoaparát má ergonomický, velmi elegantní, trochu klínovitý tvar, se zaoblenými rohy. S ohledem na velmi malé tělo umožňuje poměrně pevné uchopení a intuitivní ovládání. Ovládací prvky jsou zredukovány na minimum. Na horní stěně je pouze mřížka reproduktoru, spoušť s kroužekem ovládání zoomu. Na zadní stěně fotoaparátu, nad 2,5“ displejem, vpravo od optického hledáčku, je tl. Zap / Vyp s vestavěnou indikací stavu. Dále je do pravé části zadní stěny zapuštěn kruhový volič pracovních režimů fotoaparátu, pod ním pak tlačítko přímého tisku, křížový volič s rychlou volbou funkcí a potvrzením „OK“. Pod tímto voličem se nacházejí další dvě tlačítka, tl. „ovládání displeje“ a tl. „Menu“. Pod pravou rukou je umístěn krytý prostor s konektory pro přopijení USB kabelu a A/V konektor. Na spodní stěně má Ixus 800IS krytý prostor pro Li-Ion akumulátor NB-5L a paměťovou SD kartu. Spodek je dále opatřen kovovým stativovým závitem. Spodní a levá stěna mají vylisované „nožičky“, které umožní opřít fotoaparát o rovnou plochu na šířku i na výšku. Přední stěnu zdobí optický hledáček, pomocné světlo, mírně vystouplý blesk (ten výstupek účinně pomáhá, aby si fotograf nezakryl blesk prstem), otvor mikrofonu a objektiv. CANON Ixus 800 IS je svojí konstrukcí určený pro denní nošení v kapse. Tomu odpovídají i rozměry: 90,4×56,5×26,4 mm (bez výstupků) a hmotnost: 165g pouze tělo, 196 g včetně akumulátoru a SD karty.
Objektiv a CCD čidlo – Do těla CANON Ixus 800 IS je pevně zabudován výkonný 4× zoom objektiv Canon zoom lens 4× IS 2,8–5,5 / 5,8 mm-23,2 mm (ekvivalent 35 mm – 140 mm pro 35 mm film) s optickým stabilizátorem výsuvného typu. Stavba: 7 členů ve 5 skupinách. 2 asférické členy, z nich 1 člen UA (sklo s vysokým indexem lomu). Ve vypnutém stavu je objektiv zcela zasunutý v těle fotoaparátu. Čidlem je 1/2,5” CCD s 6 miliony pixelů. Citlivost je automaticky nebo manuálně nastavována mezi 80 ISO – 800 ISO a je stále zobrazena na displeji. Obraz je zpracováván obrazovým procesorem DIGIC II s technologií iSAPS. Objektiv doplňuje 4× optický zoom, stejně použitelný, jako u většiny jiných digitálů, omezeně, s podstatnou ztrátou kvality obrazu.
Zaostřování – Automatické zaostřování za objektivem (TTL) systémem porovnání kontrastu. 9bodový AiAF, 1bodový AF (fixní, střed) s režimy Normální, Makro, Nekonečno. V režimu Makro lze ostřit již od 2cm. AiAF systém zaostřování občas ostří jinam, než bychom čekali. Lze jej v menu vypnout.
LCD displej – 2,5” P-Si TFT, se 173 000 pixelů zobrazuje 100% scény a má dobrou viditelnost i za jasného osvětlení. Jeho svítivost lze regulovat. Přehrávané snímky lze na tomto displeji velmi dobře vyhodnotit z hlediska ostrosti i barevnosti.
Optický hledáček – Hledáček je spřažený se zoomem, nemá dioptrickou korekci a zobrazuje podle mého odhadu méně, než 75% scény. Co v něm vidíme, bude určitě na snímku, ovšem včetně okolí, které již v hledáčku nevidíme. Je tedy použitelný spíše orientačně, např. při kontinuálním snímání, kdy LCD hledáček zobrazuje jen poslední vyfocený obrázek. Ke hledáčku patří i dvě kontrolky, jedna indikuje zaostření, druhá připravenost blesku.
Vestavěný blesk – je integrován v horní části fotoaparátu. Má slušný dosah záblesku 0,5 m – 2,0 (T) – 3,5 m (W). Ukázky pokrytí snímku při širokém a úzkém úhlu záběru jsou přiloženy. Pokrytí je obvyklé, v celém udávaném rozsahu blesku jsou snímky dobře prosvětlené. Při záběrech venku za tmy musíme počítat s větším rozptylem světla ze záblesku a tím i zkrácením maximálního dosahu záblesku.
Snímací funkce
Po zapnutí se fotoaparát chová podle navoleného režimu na kruhovém
voliči. Je možné vybrat jeden z těchto režimů: Auto, Ruční, Digitální
makro, Portrét, Noční momentka, Stitch Assist, Film a režim Speciální
scéna. S režimem Speciální scéna lze dále vybrat jeden ze scénických
režimů: Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Pod vodou, Interiér, Děti a
zvířata, Zdůraznit barvu, Zaměnit barvu. Do jednotlivých režimů lze dále
vstupovat z menu. Nejpoužívanější funkce menu, jako volba scénických
programů, makra, zábleskových režimů a samospouště, jsou vyvedeny na
směrová tlačítka na křížovém voliči s potvrzením. Lze též volit
obrazové efekty pod nastavením funkce „Mé barvy“: Mé barvy vypnuty,
Živé barvy, Neutrální barvy, Sépie, Černobíle, Pozitivní film,
Světlejší barva pleti, Tmavší barva pleti, Živá modrá, Živá zelená,
Živá červená, Uživatelské barvy. Z vyvážení bílé jsou k dispozici
tyto možnosti: Auto, Dennísvětlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka
H, Uživatelské nastavení. Do dalších nastavení se dostaneme stiskem
tl.“Menu“, kde lze volit v klasickém CANON – menu všechny další
nastavení a funkce. Za problém považuji nutnost povolit z menu dlouhé časy
(1 – 16 sec.) a pak je volit poměrně krkolomě v nastaveném režimu. Zde
stojí za zmínku automatická redukce šumu, vstupující do procesu s časy
delšími 1,3 sec. Jinak závěrka umožňuje snímání v rozsahu časů
15 sec.-1/1600 sec. chybí však kontrola rychlosti závěrky nad 1/60 sec.
S expozicí můžeme hýbat korekcemi o +/- 2EV po 1/3 EV. Rozsah clonových
čísel, kromě maximální světelnosti, výrobce neudává. Šikovnou
pomůckou pro zachování svislic a vodorovných čar je možnost zobrazení
mřížky na disoleji. Jako první z řady Ixus má Ixus 800IS optický
stabilizátor obrazu. Lze jej zapnou a vypnout v menu. Stabilizace je
účinná, nejsou-li časy příliš dlouhé, nejvíce pomůže s časy kolem
1/30 sec. Lze s ní celkem bez obav fotografovat i 1/8 sec při optice na
širokém konci zoomu. Viz ukázky.
Zábleskové režimy má CANON Ixus 800 IS tyto: Automatický
(automatická aktivace při špatném světle), snížení jevu červených
očí, doplňkový (vnucená aktivace), vypnutý, ruční, tzv. pomalá
synchronizace. Velikost fotografií je max. 2816×2112 pixelů. Fotografie se
ukládají na výměnnou kartu SD nebo MMC CARD ve formátu JPEG , podporuje
Exif 2.2, DPOF. Natočíme-li volič na obrázek kamery, můžeme natáčet ve
dvou kvalitách, až do úplného vyčerpání paměťové karty. A to ve
třech režimech:
L – 30/15 snímků za sec. obrázky velikosti 640×480
M – 60/30/15 snímků za sec. obrázky velikosti 320×240
S – 15 snímků za sec. obrázky velikosti 160×120
Video-sekvence jsou ve formátu AVI se zvukem ve formátu WAVE. Video v tomto
rozlišení je k digitálům přidáváno jako doplněk a tak od něj ani nelze
očekávat nějakou zvláštní kvalitu, ovšem CANON Ixus 800 IS nabízí
natáčení videosekvencí ve velmi slušné kvalitě, s délkou omezenou pouze
velikostí karty a to i v nejvyšším rozlišení. Omezení může při tomto
rozlišení samozřejmě nastat u pomalejších karet. Dále je možné nahrát
ke snímku až 60-ti sec. komentář.
Zpětné přehrání snímků
Zpětné přehrání snímků je jednoduché. Volič nastavíme na symbol zpětného přehrání, je-li fotoaparát zapnutý, hned se zobrazí poslední snímek. Zapneme-li fotoaparát po zvolení symbolu zpětného přehrání, neodkryje se objektiv a displej přehrává obrázky. Nemusíme se tedy bát, že dlaní zašpiníme frontální čočku objektivu. Zvětšení, zmenšení a indexové zobrazení ovládáme tlačítky zoomu. Zvětšit jde obraz 2× – 10×, lze tedy velmi dobře posoudit ostrost snímku. Snímky můžeme přehrávat skokově, nebo s prolnutím (lze nastavit v menu), nejsou mezi nimi delší prodlevy. Marně jsem hledal v exifu snímku hodnoty ISO, proč jsou utajeny ví zřejmě jen výrobce. Samozřejmě lze přehrát zvukový komentář ke snímku i videosekvenci. Pro tisk snímku je Ixus 800IS vybaven speciálním tlačítkem, lze tisknout na fototiskárnách Canon SELPHY a tiskárnách Pixma podporující PictBridge.
Menu – zde můžeme obrázky uzamknout, otáčet, mazat a odesílat.
Ovládání funkcí fotoaparátu
Celková koncepce ovládání CANON Ixus 800 IS je podřízena maximální redukci ovládacích prvků a jednoduchosti. Procházení po menu a jeho ovládání je vytvořeno jako logický celek, po kratším zácviku je zvládne většina fotografů. Ovládání snímání a zpětného přehrání již bylo podrobně popsáno v předchozích odstavcích. Zde bych chtěl upozornit na možnosti nastavení data a času, volby úvodního zvuku, zvuku závěrky a poměrně široký rozsah nastavení jasu displeje. Menu můžeme používat ve 21 jazycích, včetně češtiny. Příjemnou vychytávkou je zobrazení hodin při vypnutém fotoaparátu tl.“OK“.
Výkony (provozní časy)
Rychlosti operací jsou u fotoaparátu CANON Ixus 800 IS velmi příznivé. Údaje jsou zaokrouhlené vypočtené průměry z 10-ti měření. Po zapnutí CANON Ixus 800 IS udělá první snímek do 1,8 sec. Bez předchozího zaostření je snímek hotový pod 0,4 sec. S nastavenými hodnotami (s namáčklou spouští) není zpoždění ručně měřitelné, hodnoty budou pod 0,1 sec. Při sérii snímků jsou zhotovovány snímky v intervalech do 0,5 sec do vyčerpání kapacity karty (záleží na rychlosti karty). S bleskem pak šlo fotografovat v intervalech 1,8 – 5,9 sec, to podle vzdálenosti od fotografovaného objeku a stavu nabití akumulátoru. Zoom se přestaví z W do T do 1 sec. a prohlížení snímků má při nejvyšším rozlišení snímků prodlevu asi 0,5sec. Baterie je v dodávané nabíječce plně nabitá přibližně za 2 hod. Na jedno nabití jsem nafotografoval hodně přes 200 snímků se stále zapnutým LCD displejem, za občasného použití blesku a indikátor vybitého akumulátoru se stále nerozsvěcel.
Kvalita obrazu
Zde musím pochválit objektiv, který na to moc nevypadá, ale dokáže vykreslit fotografie srovnatelné s daleko dražšími fotoaparáty. 6 Mpx obraz je zpracován obrazovým procesorem DIGIC II s technologií iSAPS. Je ostrý, čistý, kontrastní, při ISO 80 až 200 bez viditelného šumu, s věrnými barvami. Barevná aberace je na snímcích minimální, jen na širokoúhlém konci optiky obraz v rozích nepatrně „ujíždí“. Hodnoty šumu jsou opravdu malé. Při 400 ASA musíme šum hledat v tmavých částech obrazu, při 800 ISO je šum zřetelný na všech plochách. Většina snímků vyšla dobře exponovaná i zaostřená. Snímky téměř nevyžadují další úpravy, to je důležité při použití přímého tisku. Ostření fungovalo spolehlivě i při nižších hladinách osvětlení, to i díky vypínatelnému přisvětlení.
Příslušenství
Kromě již popsaného základního příslušenství, dodávaného spolu
s fotoaparátem, lze dokoupit volitelné příslušenství. V současné době
Canon nabízí:
měkké kožené pouzdro DCC-70, kovový řemínek (na krk)
vodotěsné pouzdro (do 40m) WP-DC3
závaží pro vodotěsné pouzdro WW-DC1
přídavný blesk HF-DC1
sadu napájecího adaptéru ACK-DC30.,
Testovací snímky a podmínky
Testování jsem prováděl jako obvykle nafotografováním snímků v interiéru i exteriéru, otestováním práce Ixuse 800IS s bleskem a při makro-snímcích. Objektiv má nepatrné soudkovité zkreslení v širokoúhlém nastavení, v tele-oblasti není zkreslení znatelné, viz ukázky. Fotografie zhotovené testovaným fotoaparátem jsou bez jakýchkoliv úprav, kromě zmenšení. Povšimněte si, prosím snímků demonstrujících zrnitost při různých nastavení ISO.
Závěr
CANON Ixus 800 IS má výbornou optiku, optický stabilizátor, osvědčený čip a tradičně dobré zpracování obrazu. Kdo od fotoaparátu očekává přiměřeně kvalitní video, nebude zklamán. Těžko najít nějaké podstatné konstrukční vady. Výhradu mám snad jen kvůli volbě dlouhých časů závěrky.
Klady | Zápory |
Design, české menu | Dlouhé časy a jejich volba |
Optický stabilizátor, makro, přídavný blesk | Ostření při AiAF režimu |
Jednoduché ovládání | Šum při ISO 800 |
Kvalita obrazu | |
Video |