Fotoaparát.cz

Eizo Flexscan S2031W - široká dvacítka nejen do kanceláře

Je obecně známo, že displeje japonského výrobce Eizo Nanao jsou považovány za pomyslný Rolls-Royce mezi monitory. Do nedávné doby je však pořizovala převážně jen profesionální studia pro zpracování obrazu. Důvodem byla jejich vysoká cena a tím nízká dostupnost pro běžného uživatele. V poslední době Eizo přichází na trh s novými produkty, které jsou cenově dostupnější širšímu okruhu zájemců a zároveň si zachovávají svoji pověstnou kvalitu zobrazení.

Eizo Nanao již uvedlo čtyři nové monitory a během podzimu 2007 českému spotřebiteli ještě představí několik novinek, jejichž společným znakem bude širokoúhlé provedení. Obecně se dá říci, že širokoúhlé displeje nejsou už jenom módní záležitostí, ale jde o nezvratný trend, který určují nejen výrobci panelů, ale i producenti operačních systémů. V tomto článku si představíme nový dvacetipalcový širokoúhlý panel Eizo FlexScan S2031W. Recenze není postavena na striktně technických měřeních, jejím posláním je čtenáře seznámit s monitorem z praktického hlediska s důrazem na jeho využití pro úpravu fotografie.

Komu je monitor určen?

Eizo Flexscan S2031W má ambice uspokojit požadavky hned několika cílových skupin. Vysoké rozlišení a výborná ergonomie tohoto displeje předurčují jeho použití v kancelářském prostředí, kde může nabídnout nadstandardní komfort. Díky technologii Overdrive pro rychlou odezvu (8 ms ve středních tónech) a vestavěnému HDCP (High-Bandwidth Digital Content Protection, digitální ochrana signálu s vysokým rozlišením) dekodéru bychom tento monitor mohli zařadit i do kategorie video/hry.
Technologie desetibitové korekce křivky gama a možnost poměrně rozsáhlého ladění barev řadí tento monitor také mezi základní fotografické displeje. Eizo rozděluje fotografické panely na tři kategorie: basic, advanced a profi. S2031W patří do třídy basic a je určen pro fotografy amatéry, kteří nemají chuť vydávat více peněz za monitor vyšší třídy.

Eizo Flexscan S2031W
Eizo Flexscan S2031W Eizo Flexscan S2031W

Technické parametry

S2031W je plně symetrický TFT panel technologie S-PVA, jehož zorné úhly (vertikální i horizontální) jsou 178° při zachování kontrastu 10:1. Disponuje nativním fyzickým rozlišením 1680×1050 bodů, což není problém pro žádnou moderní grafickou kartu. Tento model v podstatě vychází ze staršího typu LCD Flexscan S1731, jehož zobrazovací plocha je stejně vysoká (270 mm), akorát u S2031W je o čtyřista bodů prodloužena. Panel o poměru stran 16:10 a úhlopříčce 20,1 palců (511 mm) má rozměry 433,4×270,9 mm. Rozteč jednoho bodu je tedy příjemných 0,258 mm. Narozdíl od 24palcových modelů Flexscan S2031W používá nepřímé podsvětlení zobrazovacího panelu, zářivky jsou umístěny v horní a spodní části za obrazovkou a rozvod světla je zajištěn světlovodem.

Doba odezvy ve středních tónech (31 – 223) je osm milisekund. O to se stará patentovaná technologie Overdrive, která v reálném čase sleduje a vyhodnocuje pohyb. Do vyrovnávací paměti se průběžně ukládají tři po sobě jdoucí scény a pokud se v obraze objeví rychle se pohybující objekt, řídící obvod vyhodnotí jakým směrem se předmět pohybuje a urychlí odezvu pixelů. Pustí do nich vyšší napětí, aby se tranzistory rychleji otevíraly a zavíraly. Tímto způsobem se však monitor rychleji opotřebovává a brzy stárne, proto technologie Overdrive používá metodu vyhodnocování obrazu a napětí zvyšuje pouze na pixelech zobrazujících rychlý pohyb.

Monitor je vybaven digitálním i analogovým videovstupem. Eizo displeje jsou standardně vybaveny vstupem pro USB kabel, přes který se dá monitor ovládat pomocí softwarového nástroje. S2031W disponuje také USB 2.0 rozbočovačem pro dvě zařízení. Vstupní 3,5 mm audio konektor přivádí signál do půlwattových reproduktorů, které jsou zabudovány na krajích zadní stěny panelu a nenarušují tak elegantní vzhled tenkého rámečku. Na levém boku panelu je lehce přístupný 3,5 mm jack pro připojení sluchátek.

Konektory na zadním panelu S2031W (vlevo je reproduktor)

Ovládání

Spolu s monitorem je dodáván software ScreenManager Pro, který dovolí ovládat nastavení displeje prostřednictvím počítače. Tuto funkci, ovšem v omezené podobě, nabízejí také monitory jiných značek, ty však komunikují s PC pomocí DDC/CI protokolu přes videokabel. Eizo využívá k řízení monitoru z PC rychlejší USB 2.0 rozhraní s rozsáhlou škálou příkazů pro řízení obrazu.
V každé z šesti záložek ve ScreenManageru lze nastavovat jednotlivé parametry monitoru. Velmi praktickou funkcí je „Auto FineContrast“. Ta nám dovolí přiřadit pro každou aplikaci zvlášť jeden z pěti obrazových módů (Text, Picture, Movie, Custom, sRGB). V praxi to vypadá tak, že když si například pro Word nastavíme mód Text, tak kdykoliv se přepneme do Wordu, ScreenManager automaticky změní nastavení na režim Text.
V záložce „Color Adjustment“ můžeme ladit parametry jednotlivých obrazových módů (viz níže). „Screen Adjustment“ je aktivní pouze pokud monitor přijímá analogový signál. V tomto případě můžeme signál přizpůsobit buď ručním nastavením, nebo to nechat na automatice.

Dialog ovládacího sofwaru ScreenManager Pro

„Hot Key“ nabídka nám umožní naprogramovat klávesové zkratky pro jednotlivá tlačítka na monitoru. Pod záložkou „Timer“ je možno nastavit časovač pro vypínání a zapínání monitoru, kterým lze nastavit až osm nezávislých časů. Pod šestou záložkou nalezneme ovládání vestavěných reproduktorů. ScreenManager tak nabízí nastavit nadstandardní množství parametrů bez toho, aniž bychom se museli dotýkat tlačítek monitoru.

Ovládací tlačítka monitoru

Ta nastavení, která neumí ovládat ScreenManager, najdeme v OSD menu. Nejvíce těchto možností se skrývá v podmenu „Others“. Při nižším než nativním rozlišení monitoru lze nastavit roztáhnutí obrazu na celou obrazovku, roztáhnout se zachováním poměru stran anebo vypnout interpolaci. Při nastavení bez interpolace je možné plynule nastavovat odstín neaktivní plochy od černé po bílou. Dále lze zvolit automatickou detekci či ruční výběr vstupního signálu. Časovač v OSD menu nemá tolik možností jako ve ScreenManageru.

Pátou položkou v podmenu „Others“ je nastavení menu kde můžeme zadat velikost menu, jeho polohu na obrazovce, časovač zmizení a průhlednost. Šestou volbou můžeme zapnout či vypnout automatický regulátor jasu. Dále lze nastavit horizontální či vertikální orientace menu, přičemž pro každou orientaci zvlášť si monitor pamatuje nastavenou polohu. Výrobce pamatoval i na takovou drobnost, že změně na vertikální orientaci menu se změní i funkčnost vertikálních a horizontálních šipek pro ovládání menu. Skvělou vychytávkou je také možnost zhasnout modrý indikátor zapnutí monitoru.

OSD podmenu "Others"

Z hlavního menu lze též vyčíst informace o vstupním videosignálu, sériové číslo monitoru, celkový počet hodin provozu a volbu jazyka menu. Jen škoda, že mezi devíti jazyky chybí čeština.

OSD menu

Možnosti nastavení obrazu

Monitor disponuje pěti přednastavenými režimy zobrazení. V každém režimu můžeme měnit určitou škálu barevných nastavení. Nejméně nám dovolí měnit sRGB mód, který je přesně definován mezinárodní normou, proto jediné s čím můžeme hýbat je jas. Režim text je továrně nastaven tak, aby se co nejméně unavovaly oči. Teplota barev je snížena na příjemnějších 5000K, též je snížen i kontrast. Movie mód se vyznačuje vyšší sytostí barev. Po Picture módu, který má plnější tmavé tóny, tu je Custom režim, který nás jako fotografy bude zajímat asi nejvíc, protože v něm lze ručně nastavit nejvíce položek. Uživatelsky nastavené profily je možné ukládat do souboru.

Teplotu barev monitor zvládá od 4000K do 10000K po krocích 500K. Na rozdíl od dražších monitorů třídy advanced, které teplotu ladí po 100K, musíme počítat s určitou odchylkou. Nesmíme však zapomínat, že v kategorii basic je toto nastavení dostačující a na rozdíl od modelu S1931, u kterého lze spolehlivě upravovat fotografie jen při denním světle, se na S2031W dá pracovat s obrazem bez obav i při umělém osvětlení.

Velmi důležitým faktorem při koupi monitoru je jeho schopnost nastavit jas, a to především v jeho minimálních hodnotách. Nízkou hodnotu minimálního jasu oceníme především při práci večer při lampičce, bez jiného osvětlení. U některých monitorů levnějších značek se může stát, že ikdyž máme jas na nule, displej stále ještě může vydávat jas okolo 100 cd/m² i více. Eizo S2031W používá kvalitní řídící obvod podsvětlovacích trubic a dosahuje minimální hodnoty 60 cd/m², což je velmi důležitý parametr, který ocení každý, kdo pracuje s počítačem večer. Při nastavení jasu na 100% jsme naměřili hodnotu černého bodu 0,3 cd/m², což je velmi dobrý výsledek.

Hodnotu kontrastu můžeme měnit dvěma způsoby. Pokud použijeme funkci „contrast“, která má destrutkivní charakter, jeho zvyšováním se sice zlepšuje podání tmavých tónů, ale světlé tóny se slévají s bílou. Tato funkce není vhodná pro úpravu fotografií, ale z hlediska práce s textem nebo s videem je tato možnost užitečná.
Bezpečný způsob jak změnit tvrdost obrazu čili rozlišení sousedních barevných tónů je pomocí gama koeficientu. Mění se tak přenosová charakteristika monitoru a zdůrazňují se či potlačují oblasti tmavých a světlých tónů, tak aby zůstalo zachováno rozlišení v celé škále 0–255. Model S2031W podporuje nastavení gama na 1,8, 2,0 a 2,2.

V režimu Custom lze libovolně nastavovat vedle barevné sytosti a odstínu také hodnoty jednotlivých kanálů R-G-B v rozmezí 0–100%. Pokud budeme chtít přesně sladit barevný výstup s tiskárnou, model S2031W nám stačit nebude. V tomto případě bychom mohli uvažovat o monitoru Eizo vyšší řady vybavené technologií HexaColor, která umožňuje nastavení i sekundárních složek C-M-Y (azurová-purpurová-žlutá).

Dobrá zpráva pro fotografy je, že ve standardním vybavení LCD Eizo je 10-bitová korekce křivky gama. Pomocí této technologie je monitor schopen zobrazovat 16,7 miliónů barev z palety 1,07 miliardy. Tím se dosahuje věrnějšího zobrazení barev a předchází se tak slévání sousedních odstínů (tzv. banding) v jemných barevných přechodech.

Pokud srovnáme gamut Eiza S2031W s monitory Eizo třídy advanced a profi, zjistíme že advanced monitory mají zhruba stejný barevný rozsah. Ke srovnání byly použity ICC profily advanced monitorů S2000 (technologie A-MVA) a S2100 (technologie S-PVA). Zde vidíme, že rozdíly v barevných gamutech nejsou zvlášť výrazné. V porovnání s profesionálním panelem CG221 (technologie Advanced S-IPS s 12-bitovou hloubkou barev) však vidíme propastný rozdíl. Tento monitor je však určen k profesionálnímu nasazení a jeho cena je několikanásob­ně vyšší.

Srovnání barevných rozsahů (barevně - S2031W, mřížka - srovnávaný monitor)

Ergonomie a ochrana životního prostředí

Eizo Flexscan S2031W disponuje ergonomickými certifikacemi TCO´03 a TÜV/Ergonomics. Je vybaven pivotem, takže se dá otáčet o 90° a výškově nastavit v rozmezí 8,2 cm. Jen škoda, že panel nemá hardwarové čidlo pro automatickou rotaci obrazu. Uživatel tak musí manuálně nastavit horizontální či vertikální orientaci displeje. Stojan, který jsme měli s monitorem k dispozici, dovoloval obrazovku otáčet o 35° doprava i doleva a sklopit jej o 40°. Monitor se má však dodávat se stojanem EasyUp, který dovolí obrazovku přiblížit až k desce stolu. To ocení hlavně lidé, kteří neumí psát poslepu, protože nebudou muset neustále zvedat hlavu k monitoru a zase zpět ke klávesnici.

Výškové nastavení a náklon monitoru

K ergonomii monitoru výrazně přispívá i Bright Regulator, snímač jasu okolního prostředí, který je umístěn na rámečku vedle ovládacích tlačítek. Tato funkce není pro fotografy, kteří vyžadují stálost obrazu, moc využitelná, proto se dá vypnout. Naopak pro práci s textem je funkce velmi užitečná, mění hodnotu jasu podle prostředí a tím tak šetří oči uživatele. Regulátor jasu respektuje i to, jak si uživatel nastaví jas. V praxi to znamená, že pokud si nastavíme jas například na hodnotu 50%, bude regulace fungovat v rozmezí od 0 do 50%.
V neposlední řadě ke komfortu napomáhá širokoúhlý panel s poměrem stran 16:10, který dovolí pohodlně zobrazit dvě stránky textu vedle sebe. Při práci s Photoshopem se na širokoúhlý displej akorát vejde fotografie o poměru stran 3:2, aniž by ji překrývaly postranní paletky.

Fotografie 3:2 ve Photoshopu na panelu Eizo S2031W

Monitory Eizo jsou certifikované nejpřísnějšími normami, které se týkají ochrany životního prostředí (EPA ENERGY STAR, RoHS, WEEE). Japonský výrobce klade na ochranu životního prostředí skutečně velké nároky, což dokazuje i to, že jako jeden z mála producentů si stanovuje přísná ekologická kritéria vlastní normou „Eizo Eco Product 2004“. Monitory Eizo mají bezolovnaté spoje, které jsou pájeny pouze slitinami stříbra, v režimu PowerSave spotřebují méně než dva watty, výrobce používá recyklované plasty a papír, manuály jsou tisknuty přírodními barvivy atd.

Závěr

Jak jsme viděli, Eizo Flexscan S2031W je univerzální monitor, který najde uplatnění především v kanceláři. Nicméně je vhodný pro amatérské fotografy, kteří nemají ambice ladit zobrazení s tiskovým výstupem. Díky vestavěnému HDCP dekodéru můžeme též přehrávat chráněné video z BlueRay či HD DVD disků. Koncová cena displeje Eizo Flexscan S2031W je určena na Kč 14900 bez DPH. Někdo může namítat, že požadovaná částka je vyšší než u monitorů se stejnou úhlopříčkou od jiných výrobců. Podle mého názoru je však cena vyvážená celou řadou nadstandardních funkcí, které monitor zejména fotografům nabízí, a navíc je displej dodáván s prodlouženou pětiletou zárukou. Od září až do prosince 2007 bude součástí balení také Eizo edice softwaru Zoner PhotoStudio 9 umožňující aktivně pracovat se správou barev a využívat tak naplno barevných profilů monitoru. Tím atraktivita monitoru pro běžného foto-uživatele opět stoupá.



Klady Zápory
desetibitové barvy chybí čeština
automatická regulace jasu absence čidla pro automatickou rotaci obrazu
nízká hodnota min. jasu
bohaté možnosti nastavení barevných korekcí
rychlá odezva ve středních videotónech
vestavěné reproduktory
záruka pět let

Děkuji firmě Eizo za zapůjčení monitoru Flexscan S2031W.