Fotoaparáty, které odolávají vodě ještě zdaleka nejsou standardní. V následujícím testu se podívejme na Canon PowerShot D10, který je zástupcem outdoorových fotoaparátů na našem trhu a prvním firmy Canon.
Hlavní charakteristika D10
Canon PowerShot D10 je kompaktní fotoaparát, který můžete ponořit až do 10 metrové hloubky. Přestože tělo samo odolně nevypadá, tak podle údajů výrobce odolá běžným nárazům (do cca 1,2m), je prachotěsné a pracuje při teplotách do mínus 10°C.
Jeho hlavní devizou pro velmi kvalitní snímky je zachování klasického výsuvného objektivu, byť se tím dosáhlo tvaru, který vidíte na přiložených snímcích. Je opravdu neobvyklý, ale po několika dnech používání, když si zvyknete, že do kapsy D10 není, se vám jistě začne líbit.
Základní a zajímavé parametry aparátu Canon PowerShot D10
Mechanické vlastnosti | voděodolnost (10m), prachotěsnost, nárazuvzdornost (1,2m) |
Velikost čipu | 1/2,3” (CCD) / 12,1 Mpx |
Obrazový procesor | Procesor DIGIC 4 s technologií iSAPS |
Funkce při snímání | Detekce obličeje, Detekce obličeje se samospouští (pěkná a příjemná
funkce) Režim Auto s technologiemi detekce scény a detekce pohybu |
Funkce při prohlížení | Funkce i-Contrast pro automatickou korekci dynamického rozsahu Korekce červených očí |
Stabilizovaný objektiv | 6,2 – 18,6 mm (ekvivalent 35mm filmu: 35 – 105 mm) |
Základní clonové číslo | f/2,7(W) – f/4,9/(T) |
Závěrka | 15–1/1500 s (Podle režimu). |
Ostření | AiAF (detekce obličeje – viz. doprovodné foto / 9bodový), 1bodový AF (fixní na střed nebo výběr a sledování obličeje); možnost blokování AF |
Hmotnost / rozměry | cca 200 g (včetně baterie) / 104 × 67 × 49 mm |
Kompletní specifikaci najdete na stránkách firmy Canon.
Tělo a ovládání aparátu
Tělo Canonu PowerShot D10 vidíte na přiložených snímcích. Na oválný tvar je třeba si zvyknout, nicméně po čase „sedí v ruce jako ulitý“. Rozmístění ovládacích prvků je velmi dobré. Osobně jsem si nějakou dobu pletl zoomovací tlačítka, která se mi zdají v logicky opačných pozicích. Odezva na stisk je velmi dobrá, tlačítko spouště má delší chod.
Zajímavě jsou řešeny úchyty pro popruhy (řemínek). Popruhy jsou volitelnou součástí a nejsou určeny pod vodu. Standardní řemínek připojujte jinam než do rohu ke spoušti, tam opravdu překáží.
CCD, LCD
CCD má rozměr 1/2,3" a počet efektivních pixelů je 12 milionů. LCD o rozměrech 2,5" má rozlišení 230 tisíc bodů, což je dnes velmi dobrý standard. Jeho čitelnost ve větších úhlech je velmi dobrá.
Objektiv a ostření
Objektiv disponuje trojnásobným optickým zoomem s rozsahem 35 mm – 105 mm (ekv. 35 mm). Je pravděpodobné, že objektiv nemá kratší ohnisko kvůli standardní výsuvné konstrukci a faktu, že „běhá pod krytem“. To se však velmi kladně projevilo na celkové kvalitě snímků. Aparát ostří podle mého soudu rychle a kvalitně. Za horších světelných podmínek si pomáhá přisvícením oranžovou diodou. Ostření v makrorežimu je možné od cca 3 cm od objektivu.
Provozní časy a výdrž fotoaparátu
Výrobce udává výdrž baterie 220 snímků. Já jsem nafotil cca 150 snímků (30% s bleskem) a natočil cca 10 minut videa a baterie byla podle indikátoru nabitá ze 2/3.
Odezva a celková rychlost aparátu je ve všech směrech velmi dobrá.
Blesk
Jeho dosah je od 30 cm do 3,2m (W) resp. 2m (T) při ekvivalentní citlivosti ISO AUTO a má všechny běžné režimy včetně expozice s bleskem s detekcí obličeje. Protože je blesk poměrně zasunutý do těla, pokrývá celou scénu při nejkratším ohnisku až od cca 0,5m. Při kratších vzdálenostech se na snímcích může objevit stín těla aparátu. Volitelně je možné použít výkonný externí blesk HF-DC1 (neplatí pro podvodní focení).
Funkce dostupné u aparátu
Jde o plně automatický fotoaparát. Z přiložených snímků jsou jistě
základní funkce jasné. Aparát má 22 snímacích režimů včetně režimu
(Auto, P, Videozáznam, Speciální scéna – Portrét, Krajina, Noční
momentka, Děti a zvířata, Interiér, Západ slunce, Ohňostroj, Dlouhý čas
závěrky, Pláž, Pod vodou, Akvárium, Listí, Sníh, ISO 3200, Zdůraznit
barvu, Zaměnit barvu, Pomůcka pro pořizování panoramatických záběrů).
Režim ISO3200 snímá s pevnou citlivostí ISO3200 a v rozlišení 1600×1200
bodů. Režim Auto je vybaven technologií detekce scény a detekce pohybu .
Za dobře vyvedenou opět považuji funkci detekce tváře, která je také
kombinovaná s detekcí pohybu a dokáže detekovanou tvář sledovat. Reaguje
rychle a přesně, včetně sledování za chůze (lépe, když je ve snímku
tvář celá).
Možnosti Menu a Nastavení fotoaparátu naleznete na přiložených snímcích nebo na stránkách Canon.
To, že všechny Canony disponují češtinou není snad třeba připomínat..
Video
Natáčet ozvučené video (MOV) lze ve dvou rozlišeních (640×480/30,320×240/30) pouze s použitím digitálního zoomu a až do zaplnění karty (max. 4GB resp. 1 hodina). Snímá se současně monofonní zvuk. Mezi dostupnými volbami pro video je i režim pro natáčení pod vodou.
Prohlížení snímků
Snímky lze prohlížet ihned po expozici po dobu zvolenou v Menu. Po přepnutí do režimu prohlížení lze volit množství informací pomocí DISP včetně histogramu. Při otáčení aparátu se obrázek otáčí automaticky – fotoaparát má senzor orientace. Z menu lze mj. zvolit korekci červených očí, prokreslit tmavé části scény (i-Contrast), nebo překrýt snímek barevným přechodem Viz. snímky Menu..
Připojení k PC a tiskárně
Aparát disponuje rozhraním USB2.0 (konektor kompatibilní s Mini-B) a pro jeho připojení k PC (Win XP) není třeba žádný software, aparát totiž podporuje PTP – Picture Transfer Protocol. Pro tisk fotografií bez připojení k počítači podporuje PowerShot D10 režim PictBridge.
Testovací snímky I.
Některé fotografie jsou k dispozici v originální velikosti a kvalitě (označení ®), pod zvětšenými náhledy je na ně odkaz. Exif je prakticky u všech snímků. Výřezy jsou 100% a jsou uloženy s takovou mírou komprese, abych nepozoroval rozdíl mezi původním a ukládaným snímkem.
Pokrytí bleskem a zaostření s pomocí přisvícení v naprosté tmě.
Detaily, ostrost, aberace, šum (ISO400)… Zde se ukazuje jako velmi dobré použití standardní koncepce objektivu. Kvalita snímků nijak nevybočuje z velmi dobrého standardu kompaktních aparátů.
Testovací snímky II.
Makrofotografie a kytičky obecně. Botanikům není jistě třeba říkat, kde jsou následující snímky orchidejí focené. Praktické focení v terénu mě velmi mile překvapilo – jak náhled na LCD, tak přesnost autofokusu (obvykle jsem volil střed a měnil kompozici).
Aparát velmi dobře zvládá i mírné odlišnosti v odstínech (nejen) zelené.
Testovací snímky III.
Šum. Do hodnoty ISO400 prakticky nedochází ani ke ztrátě detailů (viz. také snímky výše). Barevný šum, který je nejrušivější nenajdete ve snímcích vůbec.
Snímky pod vodou. Jako obvykle jsem použil bazén s maximální hloubkou 3,8 metru a chvilku v něm pobyl („dno“ každého snímku je v uvedené hloubce). Ovládání aparátu je pod vodou naprosto jisté. Věnujte pozornost expozičním údajům – některé snímky jsou bez blesku, jinak vždy v režimu podvodní fotografie, která vhodně upravuje vyvážení bílé (nad vodou je však samozřejmě příliš červené).
Závěr
PowerShot D10 výborně doplňuje trh kompaktních aparátů. Snímky jsou velmi dobré kvality jak pod vodou (což se dá předpokládat), tak i při běžném focení. Aberaci najdete pouze na velmi kontrastních přechodech. Na robustnost těla je třeba si zvyknout. Drobnou nevýhodou D10 je nejkratší ohnisko – poměrně dlouhých 35mm a také je třeba počítat s cloněním blesku při snímání z malých vzdáleností (do cca 0,5m). Současná cena je pod hranicí 9000,– Kč. Což je za aparát uvedených vlastností velmi dobrá cena. Pokud chcete aparát (nejen) pod vodu, rozhodně zahrňte Canon PowerShot D10 do výběru.
Klady | Zápory |
Voděodolnost, nárazuvzdornost, prachotěsnost | Rozsah objektivu od 35mm |
Stabilizace obrazu | |
Kvalita snímků |
Děkuji firmě Canon CZ za zapůjčení aparátu k redakčnímu testu.