Na trh přichází další amatérská zrcadlovka firmy Nikon. Tou je Nikon D3100, který je nástupcem verze D3000. Rozdíly rozhodně nejsou jen kosmetické.
Nikon D3100
Hlavní rozdíly D3100 a D3000
- čeština
- režim videa (včetně Full HD)
- vyšší rozlišení čipu
- některé ovládací prvky
Kompletní technické specifikace najdete na adrese Nikon.cz
Mechanické provedení, ovládání
Nikon D3100 je nástupcem Nikonu D3000. Je stále malý – 124 × 96 × 74,5 mm, lehký – cca 500gramů (bez objektivu). Konstrukce je celoplastová. Působí však poměrně robustním a bytelným dojmem. Dobře tak padne do ruky především uživatelům s menšíma rukama. Zadní stranu z velké části zabírá 3" LCD displej se standardním rozlišením 230tisíc bodů.
Oproti verzi D3000 najdeme několik ovládací prvků navíc – tlačítko „i“ ve sloupci vlevo od LCD. Nad křížovým voličem vpravo je zcela nově zapínání živého náhledu a tlačítko pro záznam videa. A konečně pod hlavním voličem režimů je páčka režimu snímání. Trend ve zmenšování těl má své neduhy. Osobně preferuji nastavení ostření na prostřední bod a tak jsem si i fotoaparát nastavil. Bohužel jsem si velmi často polohu ostřícího bodu nechtěně posunul k pravému kraji – zajistila to dlaň opřená o zadní stěnu a tím o křížový volič.
Pro uživatele, který si bude kupovat svůj první fotoaparát je pravděpodobně nejpodstatnější to, že Nikon D3100 má v nastavení jazyků i ČESKÝ jazyk (a je tím první v amatérské třídě). Menu je propracované, společně s návodem k použití (který jsem k dispozici u tohoto balení neměl) bude jistě snadné dohledat, co která funkce znamená. Pokud jej však nebude chtít číst v „papírové podobě“, pak je tu pro vás Režim průvodce (GUIDE), který se může stát i díky češtině vaším prvním učitelem. Po stisku tlačítka se Nápověda u každé položky, kterou zrovna máte na displeji, ukáže jasná informace o funkci. Třešinkou na dortu je možnost nechat natáčet menu podle polohy fotoaparátu (standardně zapnuto). Musím tedy konstatovat, že sice poměrně pozdě, ale konečně má Nikon (po profesionálním modelu D3s) počeštěné menu a že je počeštěné velmi dobře.
Hledáček je opět zrcadlový a zobrazuje přibližně 95% fotografované scény. Disponuje dioptrickou korekcí v rozsahu –1,7 až +0,5 dioptrie. Ukazuje vše, nač jsou současní uživatelé zvyklí s výjimkou nastavení konkrétní hodnoty ISO (zobrazuje pouze případnou volbu ISO Auto). LCD může hledáček zastoupit a dokonce jej i předčí díky větší míře informací a možností zapnout výše zmíněný režimu Průvodce a nápovědu. Hledáček je postupně vytlačován funkcí živého náhledu, který nechybí ani zde. V tomto režimu lze (v některých případech) jednodušeji manuálně ostřit. Rozhodně je živý náhled určený pro natáčení videa. V případě aktivace stálého ostření (položka v menu při režimu živého náhledu) ostří D3100 průběžně i při natáčení videa.
Protože se bude jednat o jeden z nejlevnějších modelů firmy Nikon, není mu právě díky doplněné češtině již co zásadního vytknout.
Již opakovaně zmíněný Průvodce nastavením je asistenční režim, který uživateli pomocí nápověd pomáhá optimálně nastavit hodnoty. Režim detekce motivu zase některé parametry nastavuje automaticky těsně před otevřením závěrky. Pro dokonalejší snímky můžeme nastavit optimalizaci snímků podle šesti základních motivů, kterými jsou standardní (přednastavená hodnota), neutrální, se zvýšenou saturací, černobílý a režim pro fotografování krajin a portrétů.
Zajímavý je 11 bodový systém automatického zaostřování, který bezchybně pracuje i za velmi slabého osvětlení (má však pouze jeden křížový ostřící bod). Osobně třeba přisvětlení autofokusu (realizované skvěle klasickou žárovkou a tedy ne bleskem) prakticky nepoužívám, neboť v absolutné tmě nefotím a všude jinde si automatické ostření obvykle poradí velmi dobře. K dispozici jsou tyto režimy ostření – automatická volba režimu vybere buď jednorázové, nebo kontinuální ostření (AF-A), jednorázové zaostření (AF-S), kontinuální zaostřování (AF-C) a samozřejmě lze ostřit manuálně. Použít můžeme i systém 3D tracking, kdy si aparát sám předává fotografovaný objekt mezi jednotlivými ostřícími poli. V režimu živého náhledu lze použít jednorázové zaostření (AF-S), nepřetržité zaostřování (AF-F) a manuální zaostřování (MF) a lze je kombinovat s detekcí tváře, nebo sledováním objektu.
Fotoaparát má v továrním nastavení některé zásadní funkce pro zpracování snímků zapnuté. Je to mj. funkce Active D-Lighting, která prokreslí stíny u kontrastních scén, či redukce šumu.
Úpravy fotografií
Rozsáhlá je nabídka funkcí pro dodatečnou úpravu fotografií přímo ve fotoaparátu. Jde o prosvětlení stínů (D-Lighting), korekce červených očí, ořez snímků, monochromatický režim, aplikace digitálních filtrů (sedm možností), vyvážení barev, zmenšování snímků, prolínání snímků (lze pouze RAW), zpracování formátu RAW, rychlé vylepšení snímku, srovnání horizontu, korekce zkreslení, rybí oko, omalovánky (cca jako perokresba), korekce perspektivy a efekt miniatury.
Videorežim
Videorežim se v zrcadlovkách prostě objevil a je i zde. Podle mého názoru je to dobře. D3100 zaznamenává video ve formátu MOV s kompresí H.264/MPEG-4 s mono zvukem. Maximální rozlišení je Full HD 1920 × 1080, ale pouze s 24 snímky za sekundu. V HD rozlišení (1280 × 720) je to až 30 snímků za sekundu. Video je k dispozici (samozřejmě) pouze při režimu živého náhledu. Trošku může být problém s rychlostí ostření. Když rychle změníte vzdálenost scény, nebo zoom, pak může znatelnou dobu trvat než se autofokus (AF-F) „chytí“. To je ovšem zcela standardní. Při běžných scénách a rychlostech změn stálé ostření fungovalo s oběma objektivy velmi dobře. Ukázku videa ve Full HD rozlišení najdete zde a v HD zde.
Obrazová kvalita
Obrazová kvalita je jedním z nejdůležitějších kritérií při koupi. V Nikonu D3100 je CMOS čip velikosti APS-C (23,6×15,8mm), jehož nejvyšší rozlišení je 4608 × 3072 bodů (14,2 milionu efektivních obrazových bodů). Systém je doplněn o integrovaný systémem čištění prachu. Snímky se ukládají na paměťovou kartu typu SD, případně SDHC ve formátech JPEG nebo NEF(označení Nikonu pro RAW), případně v jejich vzájemné kombinaci. Citlivost čipu lze nastavit v rozsahu ISO 100 až 3200, případně Hi1 (6400) a Hi2 (12800). Použít lze stejně jako u D3000 velmi praktickou automatickou volbu citlivosti (definujete základní citlivost, nekratší čas při kterém se citlivost začne již zvyšovat a mez, po kterou může ještě jít). Aktivace této funkce je indikována upozorněním na displeji v hledáčku. Obrazovou kvalitu posuďte i sami z originálních přiložených snímků. Zpracování snímků je nastavené na tovární hodnoty. Pouze „šumovky“ mají pevně (ne)zvolenou redukci šumu a vyvážení bílé. Veškeré fotoagrafie zpracoval procesor fotoaparátu velmi dobře. Je nad rámec tohoto testu posuzovat vliv použitých objektivů, kde je zřejmé, že např. nižší ostrost při velmi vysokých clonových číslech(šum za denního světla) je také důsledek použité clony.
Objektivy a sety
Základní sety Nikonu D3100 a doporučené ceny by měly být následující
(údaj z tiskové zprávy z 19. srpna 2010).
D3100 + 18–55mm VR – 14990 Kč
D3100 + 18–105mm VR – 18990 Kč
D3100 + 18–55mm VR a 55–200 VR – 19990 Kč
D3100 + 18–55mm VR a 55–300 VR – 22990 Kč
V tomto článku jsou snímky pořízené buď objektivem 18–105 mm VR, nebo novým objektivem 55–300 mm VR.
Všechny zmíněné objektivy jsou vybaveny ultrazvukovými motory zaostřování a stabilizací obrazu. Musím však upozornit na fakt, že aparát automaticky ostří pouze s objektivy s ultrazvukovým motorem (označení AF-S). Těch je dnes většina a nový uživatel se s jinými značky Nikkor (ozn. objektivů firmy Nikon) prakticky ani nesetká.
Příslušenství cena a závěr
Velmi dobrou zbraní Nikonu je rozsáhlost příslušenství a to především objektivů a blesků. Zde doporučuji navštívit stránky výrobce. Za pozornost stojí především malý, levný a kompaktní externí blesk Nikon Speedlite SB-400, nebo pro náročnější SB-600. Nechybí ani možnost použít dálkové, byť pouze drátové, ovládání Remote Cord MC-DC2 (verze D3000 mohla používat i infračervené).
Podstatným parametrem je prodejní cena. Ta je pro jednotlivé sety uvedena výše. Doporučit je lze všechny. Technická kvalita setových objektivů Nikkor je výborná.
Chtěl bych poděkovat českému zastoupení – firmě Nikon CZ s.r.o. – za zapůjčení fotoaparátu. Na jejich webových stránkách také najdete další užitečné a nejen technické informace. Zakoupené aparáty zde lze také zaregistrovat, což může být velmi užitečné při jejich ztrátě či krádeži. Značkový servis vám také v případě potřeby kdykoli a 10× zcela zdarma a odborně vyčistí snímací čip.