Druhou novinkou na poli digitálních zrcadlovek, kterou Canon představil ve své letošní jarní kolekci, je model EOS 1100D. Ten se řadí do kategorie přístrojů určených začínajícím fotografům a nahrazuje předchozí verzi EOS 1000D. V následujícím článku se podíváme na tento přístroj podrobněji.
Mechanické provedení
Pokud se na Canon EOS 1100D podíváme blíže, tak je na první pohled vidět, že se jedná o nástupce a vylepšení předchozího modelu EOS 1000D. Jsou si velmi podobné, což ale nijak nepřekvapuje, výrobce se prostě držel osvědčených a vyzkoušených řešení. Pokud se ale podíváme podrobněji, tak je zřejmé, že stejné rozhodně oba bodely nejsou. Nový model má pozměněný design, který působí jaksi uhlazeněji, zaobleněji a také bych řekl, že se mírně zlepšila pohodlnost držení. Na dotek působí trošku plastově, ale to se v této cenové kategorii dalo čekat, prostě daň za nízkou cenu. Naopak výhodou tohoto provedení je velmi nízká hmotnost, která může být výhodou na delších cestách a nebo také pro ty, kterým se prostě jen nechce s sebou vláčet některý z vyšších modelů, které jsou sice sofistikovanější, ale hmotností se v mnoha případech blíží půlce cihly.
Pokud se podíváme na ovládací prvky, tak tady se přece jen několik věcí změnilo. Především fakt, že všechna použitá tlačítka jsou o poznání větší a také změnila svůj tvar a částečně i rozmístění. U předchozí verze byla dvě tlačítka také nahoře nad LCD monitorem. Zde se již všechna usídlila vpravo od něj. Jejich organizační schéma se nijak zvlášť nezměnilo, ale jejich větší velikost i jiný tvar rozhodně pozitivně přispěly k pohodlnějšímu ovládání. Pokud jde o samotný LCD monitor, tak i ten byl mírně vylepšen, současná verze má úhlopříčku 2,7 palce (6,8cm) a rozlišení 270.000 obrazových bodů. Je snad jen škoda, že i tady nebyl použit poměr stran LCD monitoru 3:2 (jako na příklad u modelu EOS 600D) ale zůstal na původním poměru stran 4:3. Vylepšeny byly také antireflexní vrstvy a pozorovací úhly – až 170° vertikálně i horizontálně. Mírného vylepšení se dočkal také hledáček, tvořený zrcátky, který zobrazuje přibližně 95% fotografované scény.
Zajímavým detailem je také fakt, že nová zrcadlovka se bude vyrábět v několika barevných variantách, například ve vínově červené – viz ukázkové produktové foto č.7. Není však zatím jisté, zda se tyto barevné variace budou prodávat také v České republice. Vzhledem k tomu, že ale nebude k dispozici žádný barevně přizpůsobený objektiv, tak tyto barevné verze působí trošku rozpačitě.
Celkově bych tedy hodnotil mechanické provedení i systém ovládání jako dobrý a obvyklý v této cenové kategorii. Fotoaparát se dobře a bezpečně drží a také rozmístění, popis a celkové ovládání jsou velmi intuitivní a vhodně řešené právě pro začínající fotografy, jimž je fotoaparát primárně určen. Přestože je tělo plastové, tak je ještě potřeba zmínit, že všechny důležité prvky, jako je bajonet pro objektiv, patice pro externí systémový blesk, stativový závit i očka pro uchycení popruhu jsou kovové.
Obrázek č. 8 – Snímací čip fotoaparátu Canon EOS 1100DObrazová kvalita
Srdcem digitální zrcadlovky je její snímací čip a nejinak je tomu i v případě Canon EOS 1100D. Jak velí tradice, tak i tady najdeme snímač s použitou technologií CMOS, vyvinutý a vyrobený samotnou firmou Canon. Rozměry čipu jsou 22,2×14,7mm, tedy obvyklý formát APS-C s crop faktorem x1,6. Maximální rozlišení je 12,2 milionu obrazových bodů, což na samotné fotografii obnáší rozlišení v ploše s poměrem stran 3:2 rozměr 4272×2848 pixelů. Toto rozlišení je pro tuto kategorii fotoaparátů asi optimální a naprosto dostatečné i pro větší výtisky fotografií. Samotné snímky lze ukládat na paměťové karty typu SD a nechybí samozřejmě ani podpora vysokokapacitní verze SDHC a také nejnovější varianty SDXC. Zajímavostí je podpora paměťových karet s rozhraním Eye-Fi, které umožňuje bezdrátový přenos pořízených fotografií přímo do počítače a nebo jeho prostřednictvím přímo na sdílený účet některé z internetových služeb, jako je například Flickr. Dalším zajímavým a podstatným parametrem je rozsah využitelné citlivosti ISO. V případě digitální zrcadlovky EOS 1100D je k dispozici dostatečný rozsah citlivostí ISO 100 až ISO 6400. O zpracování snímků se stará osvědčený firemní obrazový procesor DiGIC 4.
Daleko zajímavější však bude podívat se, jak je na tom tento fotoaparát s úrovní nežádoucího šumu v obraze při jednotlivých dostupných citlivostech. Pro praktický test v terénu jsem použil svoji oblíbenou noční scénu osvětleného kostela ve Štěchovicích. Celkový pohled na tuto zkušební scénu najdete v plném rozlišení na ukázkovém snímku č.9, který byl pořízen při citlivosti ISO 100. Pro zajímavost jsem opět snímek složil ze dvou stejných polovin, mezi nimiž je jediným rozdílem různé nastavení vyvážení bílé barvy. Z výsledku je viditelné, že fotoaparát si v nastavení na automatiku velmi dobře poradil s umělým osvětlením. Dokonce bych řekl až překvapivě dobře, protože mezi fotografií pořízenou na automatiku vyvážení bílé a na předvolbu pro umělé osvětlení je rozdíl opravdu minimální a podstatně lepší, než u mnoha vyšších modelů. Přesto doporučuji (stejně jako u všech ostatních digitálních fotoaparátů) důsledně využívat předvolby pro vyvážení bílé barvy, zejména při fotografování do formátu JPG. Pokud budete využívat formát RAW, je možné případné chybné vyvážení bílé nastavit zpětně při zpracování fotografií v grafickém editoru.
Dále jsem pak pořídil sérii stejných snímků při všech dostupných citlivostech. Jejich 100% výřezy a srovnání úrovně šumu při jednotlivých citlivostech ISO najdete na ukázkovém snímku č.10. Z výsledků je patrné, že kvalita fotografií je velmi dobrá. Nárůst šumu se zvyšováním citlivosti je velmi pozvolný a výsledky jsou opravdu dobré i při nejvyšších dostupných hodnotách. Také desaturace a ztráta detailů kresby je s nárůstem citlivosti malá. Pouze při nejvyšší citlivosti ISO 6400 je již šum, ztráta detailů kresby i mírná desaturace patrná. Stále jde však o dobrý výsledek a při vhodné volbě scény je použitelný celý rozsah citlivostí ISO. Pokud ale chcete z fotoaparátu dostat maximum, stejně bych raději doporučil (tak jako u všech digitálních zrcadlovek) na noční snímky použít stativ a nízkou hodnotu citlivosti ISO.
Na ukázkovém snímku č.11 je celková testovací denní scéna, tedy opět snímek v plném rozlišení, tentokrát však pro zajímavost pořízený při citlivosti ISO 1600. Na ukázce č.12 jsou 100% výřezy z jednotlivých fotografií pořízených při všech dostupných citlivostech ISO. Při detailní prohlídce výsledků je viditelné, že výsledky při denním světle jsou ještě lepší. Není to ale nic překvapivého, protože takto se více či méně chovají v podstatě všechny digitální fotoaparáty. Je však dobré vědět, že při denním fotografování lze bez obav použít o něco vyšší citlivost, oproti snímkům vysloveně nočním.
Na snímcích č.13 až 18 si můžete prohlédnout a stáhnout několik dalších ukázkových fotografií v plném rozlišení a zcela bez úprav, tak jak byly pořízeny a uloženy přímo ve fotoaparátu do nevyšší kvality formátu JPEG. I v tomto případě byl fotoaparát vyresetován na tovární nastavení a byly vypnuty funkce na redukci šumu. Všechny snímky byly pořízeny objektivem EF-S 18–135mm f/3,5–5,6 IS, který jistě bude jedním z kandidátů na základní zoom pro tento fotoaparát.
Celkově lze říci, že obrazová kvalita digitální zrcadlovky Canon EOS 1100D je velmi dobrá a pro začínající fotografy, kterým je primárně určena ji lze jen doporučit. Rozlišení a rozsah citlivostí jsou dostatečné i pro náročnější práci, případně také pro pořizování snímků, které se budou dále tisknout i ve větších formátech. Náročnějším fotografům tak může také dobře posloužit jako záložní tělo.
Funkce
Další podstatnou kapitolou je vybavenost digitální zrcadlovky funkcemi. Vzhledem k cílové skupině uživatelů je celková koncepce funkcí řešena jako maximálně uživatelsky přívětivá. Ovládání je tak maximálně jednoduché, přehledné a snadné. Samotné ovládací menu je samozřejmě plně lokalizováno do češtiny a jeho řešení se drží osvědčeného firemního schématu, které je velmi podobné napříč celou nabídkou Canonu. Systém automatického zaostřování je řešen jako devítibodový a při praktickém nasazení se projevil jako velmi citlivý a přesný. Fotoaparát neměl problém zaostřit i při slabém osvětlení scény, například při pořizování nočních zkušebních fotografií. Pokud je ale světla opravdu nedostatek, tak dojde k aktivaci přisvětlení scény, která je bohužel řešena stroboskopickými záblesky vestavěného blesku. Toto řešení je sice o něco účinnější, než například přisvěcování pomocí vysoce svítivé LED diody, ale zase je o to nepříjemnější při fotografování osob. Pokud budete fotografovat například na večírku, ve slabě nasvícené restauraci nebo jiném interiéru, tak vaši společníci jistě nebudou nadšeni, když schytají do obličeje sérii záblesků. Méně je někdy více a přisvícení LED diodou by bylo určitě vhodnější.
Samotné fotografování je možné po jednotlivých snímcích, nebo v sérii maximální rychlostí tří snímků za vteřinu. To se dnes sice nezdá jako zrovna nejrychlejší, nicméně pro účely tohoto fotoaparátu, tedy běžné fotografování, je to jistě dostatečné. Použitelné však bez problémů bude i pro fotografování dětí nebo domácích mazlíčků. Jinak samozřejmě nechybí další možnost snímání, kterou je natáčení videosekvencí. Nejvyšší kvalita videa je 1280×720 pixelů při rychlosti snímání 25 snímků za vteřinu. Tento typ záznamu je ideální pro plazmové, LCD nebo LED televizory typu HD Ready. Videozáznam je možné na televizoru přehrát přímo z fotoaparátu propojeného HDMI kabelem. Přímo ve fotoaparátu najdete také základní editační funkce pro video, především snadný a rychlý střih.
Zkušební video v maximálním rozlišení : www.youtube.com. Případně zde.
Zajímavý je vylepšený průvodce funkcemi, který především začínajícím fotografům usnadní použití jednotlivých nastavení formou jednoduchých a jasných pokynů a také doplňkových informací přímo na LCD monitoru a samozřejmě v češtině. Pokud tedy nemáte rádi dlouhé listování manuálem, budete tímto vylepšením jistě nadšeni. Nápovědu, či vysvětlení funkce, tak snadno a hlavně rychle najdete přímo na místě. Jednoduché a prosté, jen tak dál – tohle vylepšení jistě neocení jen úplní začátečníci ale určitě by se hodilo i mnoha pokročilejším fotografům.
O stanovení správné expozice fotografií se stará dvouvrstvý, 63 zónový měřící senzor, převzatý z vyššího, poloprofesionálního modelu Canon EOS 7D a v praxi je to znát. Měření expozice se ukázalo jako velmi spolehlivé a poradilo si i ve složitějších světelných podmínkách. Nezaznamenal jsem také ani sklon systému k přepalům nebo podexpozicím.
Zajímavá je také nová funkce Creative Auto. V praxi to znamená, že fotoaparát si sám vyhodnotí fotografovanou scénu a okolní podmínky a podle toho provede detailní nastavení přístroje. Konkrétně se optimalizuje nastavení automatického zaostřování, jasu, blesku (pokud je potřeba) a také barevného tónování. Případně lze nastavení ručně korigovat.
Dále je k dispozici obvyklá paleta funkcí. Například priorita jasných tónů, automatická optimalizace jasu, potlačení šumu zvlášť pro dlouhé expozice a zvlášť pro dlouhé expozice, automatická korekce periferního osvětlení a řada dalších užitečných funkcí, jak je známe z předchozích modelů Canon. Detailní přizpůsobení fotoaparátu potřebám konkrétního fotografa je pak možné pomocí 10 uživatelských funkcí s 32 možnostmi nastavení.
Vybavení funkcemi lze u Canonu EOS 1100D také hodnotit jako dobré, především bych ale ocenil celkovou koncepci nabídky menu, která je ideálně řešená právě pro začínající uživatele, kterým práci s fotoaparátem maximálně usnadňuje. Přesto však ani nijak neomezuje uživatele pokročilejší, kterým nabízí klasické možnosti v podobě režimů předvolby clony nebo času, případně také klasický, plně manuální režim.
Příslušenství cena a závěr
Zásadní otázkou, řekl bych, že jednou z nejdůležitějších, je u každé digitální zrcadlovky nabídka a rozsah volitelného příslušenství, zejména pak objektivů. Nejvhodnějšími kandidáty na základní zoom objektiv k tomuto fotoaparátu bude jistě nová verze objektivu EF-S 18–55mm f/3,5–5,6 IS II. nebo objektiv s větším rozsahem ohniskových vzdáleností EF-S 18–135mm f/3,5–5,6 IS. Právě se druhým jmenovaným objektivem byly pořízeny všechny ukázkové snímky v tomto článku. Dá se předpokládat, že oba objektivy budou nabízeny s tímto fotoaparátem v cenově zvýhodněných setech. Kdo by si z této nabídky nevybral, má k dispozici nabídku kolem 60 dalších objektivů značky Canon. Je to tradičně velká výhoda této značky, protože nejde jen o samotný fotoaparát, ale právě o celý systém a ten je v případě Canonu jeden z vůbec nejrozsáhlejších.
Druhou nejčastěji řešenou otázkou z pohledu příslušenství jsou systémové externí blesky. Těch má Canon ve své nabídce také celou řadu ale pro použití s tímto fotoaparátem bude asi nejzajímavější zcela nový blesk Canon Speedlite 270EX II. se kterým byl uveden na trh současně s EOS 1100D v letošní jarní kolekci. 270EX II. je vylepšenou předchozí variantou tohoto blesku. Jeho hlavními výhodami jsou nízká cena, malé rozměry i hmotnost ale dokonce i vertikálně výklopná hlava. Ještě zajímavější novinkou je však blesk z téže letošní kolekce s označením Canon Speedlite 320EX. Jde o pokročilejší model s větším výkonem, větší variabilitou polohování zábleskové hlavy a také s více funkcemi. Tou nejzajímavější je, že kromě klasické výbojky je blesk osazen také vysoce svítivou LED diodou s vlastní malou parabolou. Tato dioda slouží k trvalému přisvícení scény v případě natáčení videosekvencí. Tomu říkám opravdu skvělý nápad a fandové videa jej jistě ocení.
Zmínit musím také baterii fotoaparátu. Jde o baterii LP-E10 typu Li-ion. Výrobce udává její výdrž kolem 700 snímků na jedno nabití. Přes její drobné rozměry mohu potvrdit, že její výdrž je opravdu výborná. Sedm stovek snímků jsem s ní sice asi nenafotil, ale přece jen jsem fotoaparát několik dnů intenzívně používal a to stále na jedno jediné nabití. Když jsem pak balil fotoaparát zpět do krabice, indikátor na LCD monitoru stále ukazoval plný stav.
Canon však nejsou jen samotné fotoaparáty a jejich přímé příslušenství. Mezi nepřímé, avšak neméně důležité příslušenství, které nabízí systém Canon, patří také fotografické tiskárny. V nabídce jich má celou řadu, od malých tiskáren pro tisk fotografií pohlednicového formátu až po profesionální zařízení pro velkoplošný tisk. Pro uživatele modelu EOS 1100D bych doporučil některou ze série PIXMA formátu tisku A4. Bez problému vytiskne jak běžný pohlednicový formát, tak i zvětšeniny A4 v kvalitě, která se vyrovná nebo i předčí kvalitu běžných minilabů.
Celou, značně rozsáhlou mapu příslušenství najdete na stránkách výrobce Canon CZ.
Závěr : Nová digitální zrcadlovka Canon EOS 1100D je zdařilým nástupcem předchozí verze. Přináší řadu vylepšení, především s ohledem na snadnost a intuitivnost ovládání, což je to hlavní, o co u tohoto fotoaparátu jde. Vyniká ale také výbornou obrazovou kvalitou, velmi příznivou cenou a v neposlední řadě také malými rozměry a nízkou hmotností. Velmi silnou stránkou celého systému Canon je také bezkonkurenční nabídka kompletního fotografického příslušenství.
Hlavní výhody :
- Obrazová kvalita
- Cena
- Rozměry a hmotnost
- Snadné a intuitivní ovládání
- Rozsah volitelného příslušenství
Hlavní nevýhody :
- Přisvětlení automatického zaostřování stroboskopickými záblesky
Podrobné technické specifikace a další informace najdete na Canon CZ.