Články v sérii - PhotoHint
-
PhotoHint 27: Luminografie
Luminografie je fotografická technika, při které v tmavém prostoru v průběhu delších expozic kreslíme světelnými zdroji před objektivem. Případně jimi můžeme i osvětlovat objekty před fotoaparátem. Jaké jsou kreativní možnosti luminografie se dočtete v 27. PhotoHintu.
-
PhotoHint 26: Jak na fotografování pohybu 3.díl
V prvních částech miniseriálu o iluzi pohybu ve fotografii (1. díl, 2. díl) jsme se věnovali snaze o zachycení pohybu pomocí různých expozičních časů při fotografování. V tomto článku se zaměřím na možnosti a využití světla zábleskového přístroje vzhledem k iluzi pohybu.
-
PhotoHint 25: Jak na fotografování pohybu 2.díl
V první části PhotoHintu jsme se zaměřili na zobrazení pohybu rychlým expozičním časem, dnes se budeme věnovat problematice opačné, dlouhým expozičním časům. Při takovémto způsobu fotografování nutně vzniká pohybová neostrost, která při správném a uvážlivém zaznamenání skutečně vytváří iluzi pohybu.
-
PhotoHint 24: Jak (ne)fotit pod vodou
Focení pod vodou se v posledních letech stále více a více posouvá k možnosi používat přímo fotoaparáty. Pouzdra a větší SW úpravy již nejsou moc potřeba. Na co se tedy zaměřit a jak mít snímky co nejlepší? Pár zkušeností najdete v dalším PhotoHintu.
-
PhotoHint 23: Symbol ve fotografii
Symboly je protkána lidská civilizace skrz naskrz. Symbol je druh znamení. To je pak smysly vnímatelná skutečnost, která poukazuje na něco, co takto vnímatelné není. V tomto článku se ale budeme věnovat symbolu ve výtvarném umění a zvláště ve fotografii.
-
PhotoHint 22: Jak na fotografování pohybu 1.díl
Tento PhotoHint se bude zabývat pro nás, v současné době zcela samozřejmou záležitostí a to fotografováním pohybu. Zachycením něčeho, co vlastně statickou fotografií ani zachytit nelze. Fotografie může pouze vytvořit určitou iluzi, pohyb nějakým způsobem naznačit. Je to problematika poměrně široká a tak bude zapotřebí několik dílů k její naplnění.
-
PhotoHint 21: Difrakce clony objektivu a tvorba hvězdiček
Clona v objektivech kompaktních fotoaparátů i digitálních zrcadlovek má hlavně snižovat množství světla, které se dostane na snímač. Její použití má ale několik vedlejších efektů. Jedním z nich je difrakce, kterou lze i kreativně využít pro tvorbu efektních hvězdiček na fotografiích.
-
PhotoHint 20: Jak na fotografování kapek
Dnešní PhotoHint je (nejen) pro absolutní začátečníky. Napovíme vám, jakou cestou se vydat, abyste ve svém portfoliu měli také takzvané "kapkofky". Tedy fotografie kapek, které dopadají na hladinu vody. Začátečníkovi ukážu cestu, pokročilejší fotograf může zkusit předčít ostatní.
-
PhotoHint 19: Sekvenční fotografie
Sekvenční fotografie, lidově přezdívaná jako „sekačka“, je fotografickou technikou, zachycující v jednom snímku různé fáze pohybu fotografovaného objektu. Nejčastěji se používá u extrémních sportů – freestyle motokrosu, skateboardingu, snowboardingu, skoků do vody a podobně.
-
PhotoHint 18: Lensbaby
Jednoho dne se americký fotograf Craig rozhodl, protože byl nespokojen s výrobky běžně prodávanými, vyrobit si vlastní objektiv. Proto na jednu stranu kousku hadice podobné té od vysavače nasadil čočku a na druhou upevnil bajonet pro tělo kinofilmového fotopřístroje. Tak vznikl objektiv Lensbaby. Jak vlastně systém Lensbaby funguje a co s ním lze vyfotit?