Pozůstatky zmizelé rotundy sv. Václava se podařilo objevit při rekonstrukci budovy MF fakulty na Malostranském náměstí. Z rotundy se dochovalo nadzemní zdivo, vedle nadzemního zdiva se zde dochovalo téměř kompletní zdivo základové a mimořádně cenný fragment románské keramické dlažby z 11. století v původním uložení. Nález zbytků původní románské podlahy uvedl rotundu sv. Václava mezi čelní památky románského umění v Čechách. Na druhém snímku je replika původní dlažby.
Nemůžete komentovat. Nejste přihlášen(a).
Zajímavé, na každou fotku se dá dlouho dívat...
Zaujalo, rozšířila jsi mi obzory. Dlažba vypadá velice zajímavě. Fotograficky se mi nejvíc líbí č. 2.
Jenom připomínám, vidět rotundu můžeš jenom dvakrát do roka - v Noci muzejí a na Sv. Václava. A bývá na ni pořádná fronta.
Je to krásné a zajímavé místo. Na jednu stranu je dobře, že je dostupné jen 2x ročně, na druhou stranu to znamená větší nápor najednou.
Zajímavá! Oslovila mě především dvojka. Má nádhernou kompozici :-)
Dvojka je opravdu parádní....
"Je to krásné a zajímavé místo. Na jednu stranu je dobře, že je dostupné jen..." - zobrazit celý komentář
Souhlasím, to místo potřebuje ještě další archeologický výzkum, snad se objeví další poklady. Zatím chybí to nejdůležitější......
"Zajímavá! Oslovila mě především dvojka. Má nádhernou kompozici :-)..." - zobrazit celý komentář
Díky, v tom malém prostoru mezi dvaceti dalšími lidmi to bylo někdy krkolomné cvaknutí. A také tam bylo hodně šero.
"Dvojka je opravdu parádní......." - zobrazit celý komentář
Díky za hodnocení kompozice. Ta románská dlažba se nazývá Vyšehradská podle svého prvního nálezu.
to je pěkné dvojka parádní, celkově moc fajn
Díky za krásně zprostředkovaný zážitek (nikdy jsem v té frontě nevydržela); jen na rozdíl od ostatních, mě se nejvíc líbí trojka
"Díky za krásně zprostředkovaný zážitek (nikdy jsem v té frontě nevydržela);..." - zobrazit celý komentář
Zdeno tak ta zobrazuje velký unikát. V takovém stavu se našla podlaha románské stavby snad poprvé a to ji řadí mezi románské památky na přední místo. Samozřejmě čas a nánosy suti je trochu poznamenaly.
díky
Ve Starém Plzenci, kde žiji, máme také románskou rotundu Petra a Pavla postavenou před rokem 976. Vždy mě fascinovalo, jak si staří řemeslníci dokázali poradit s kamennými stavbami.
"Ve Starém Plzenci, kde žiji, máme také románskou rotundu Petra a Pavla..." - zobrazit celý komentář
U této je vzácné to, že byla dlouho ztracená. Předpokládalo se, že zanikla při výstavbě bývalého jezuitského profesního domu. Zmínka o rotundě se poprvé objevuje ve svatováclavské legendě z první poloviny 13. století. V ní je popisován zázrak při převozu těla sv. Václava ze Staré Boleslavi na Pražský hrad. Když průvod procházel kolem tehdejšího vězení, byli zázrakem vězni zbaveni svých okovů a vyvedeni z žaláře. Na tom místě potom byl vybudován kostelík sv. Václava. Archeologický průzkum umožnil vniknout do tajů středověkého stavitelství a souhlasím s tebou, že um tehdejších stavitelů zasluhuje obdiv vzhledem k jejich možnostem. Přidávám ještě datum vzácného objevu - 3. únor 2004.
Zajímavá serie.
Pěkná série.
"Jenom připomínám, vidět rotundu můžeš jenom dvakrát do roka - v Noci muzejí..." - zobrazit celý komentář
Musí to být úchvatné vidět to na vlastní oči. Jen bych na to asi potřeboval víc klidu. Moc díky za fotografické zprostředkování.
PS. Pochválil jsem dvojku, ale trojka je rovněž úžasná!
pěkná a zajímavá
"Zaujalo, rozšířila jsi mi obzory. Dlažba vypadá velice zajímavě...." - zobrazit celý komentář