Test Sony A9 III - první dojmy

  • Petronel
    Petronel
    10.11.2023 12:07

    Pěkný článek, děkuji :-) Jenom mi vrtá hlavou základní ISO 250 a omezené na max. 25 600 (A1 má 32 000). V reálu může mít horší DR a ISO, je to ale jenom spekulace...

  • Petronel
    Petronel
    10.11.2023 12:07

    Ještě doplnění - 25 MPx je na sport určitě dostačující, ale fotografové zvířat, ptáků, prostě wl asi nebudou úplně nadšení.

  • Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    Autor
    10.11.2023 19:27

    RAW ještě není k dispozici, abychom omrkli dynamický rozsah. JPEG na ISO 5000 však vypadá velmi slušně. Nativní ISO 250 nutně neznamená, že zde bude horší dynamický rozsah, myslím. že u ISO 125 bude lepší. Jisté je, že v akční fotografii se většinou fotografuje při vyšších ISO. Třeba Sony A1 jako vlajková loď a akční fotoaparát nenabízí ISO 50, které se hodí, když chci delší expoziční čas bez filtru - to mám v mnohem levnějším A7iii.

  • Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    Autor
    10.11.2023 19:29

    Souhlas, že vyšší rozlišení se na přírodu vždy hodí. Čekám, že tohle nabídne nová Sony A1.

  • Vai
    Vai
    10.11.2023 22:59

    Autor si dělá srandu? Vybere 2 snímky "takhle jsme zkoušeli" a jeden je totálně mázlý.... pracky urazit. :)

  • Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    Autor
    12.11.2023 21:35

    To: Val Druhý snímek je určitě lehce rozmazaný na těle letící skokanky. Proto jsem napsal pod fotografii skokanky, že “Čas 1/1000s je na skok do dálky příliš dlouhý.”
    Obraz v hledáčku při fotografování byl velmi stabilní. Když fotografujete s objektivem s takto výkonou stabilizací na špičkovém těle Sony A9iii (sensor se stabilizací) časem 1/1000s, vídíte, že rozmazání skokanky není způsobenou roztřesením ruky fotografa, ale je to čistě pohybová neostrost. Atletka jednoduše letí vzduchem příliš rychle. Proto po prohlédnutí náhledu jsem ještě zkrátil čas z 1/1000s na 1/2000s a tam už pohybová neostrost není patrná - běh přes překážky.
    Neostrost určitě není způsobená rukama fotografa, ale nevhodně zvoleným, příliš dlouhým expozičním časem. Jinak těch “až nudně ostrých fotek” mám několik stovek (fotil jsem sekvencí 60sn/s). Pro článek mi nepřipadaly moc zajímavé. Sony A9iii jsem měl na zkoušení k dispozici asi 30min. Proto píši k takto krátkému testu “první dojmy”.

  • rosicak
    rosicak
    13.11.2023 09:21

    Chybí mi pohled skutečného sportovního fotografa. Názor na to, na kolik je využitelná např. sekvence 60 sn. za sekundu při jeho "denní akci" a následném vybírání toho NEJ snímku !

  • Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    Autor
    13.11.2023 11:25

    Sport fotím minimálně. Zajímá mne technika a technologie. U skoků získáte sérii dokonale rozfázovaných a třeba na obličej zaostřených snímků. Pro mne osobně působivé. Nastavení 60sn./s nám doporučil sportovní fotograf ze Špaňalska, co se tím živí. Používá CF Express kartu o kapacitě 1TB... Fotoaparát pozná a zaznamenává do jedné složky celou sérii. Když se nepovede, Celou např. 100 fotek pak jako celek smažete. Tohle už bylo nastaveno jako "default". Pro sport je také zajímavá vysokorychlostní synchronizace s bleskem, kterou A9iii. Tu tam zkoušela jedna profi sportovní fotografka z Polska. Zajímavé bylo, že mi nasvítila zhruba každý třetí snímek - fotili jsme dopad atletky do písku každý z jiného místa a jiným objektivem. U sekvence by mne spíš zajímalo od profíka těch 120sn./s. To už se mi zdá až moc.

  • rosicak
    rosicak
    13.11.2023 11:46

    Díky za koment.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse