Uživatelská recenze fototelefonu Honor 20: 4 fotoaparáty v akci
Na začátku srpna Honor uvedl do prodeje svojí novou vlajkovou loď Honor 20. Poprvé u tohoto modelu uvedl čtyři zadní fotoaparáty, hlavní z nich disponuje 48 Mpx a také umělou inteligencí při focení portrétu. Předem upozorňuji, že tato recenze bude zaměřena hlavně na fotografii.
Parametry
Tento chytrý telefon můžete zakoupit ve dvou barevných variantách (černá a modrá), disponuje 6,26" TFT IPS displejem s maximálním rozlišením 2 340 × 1 080 px, čipsetem Kirin 980 a 6 GB operační paměti. Na zádech se nachází 4 fotoaparáty – hlavní 48Mpx, ultraširokoúhlý, makro objektiv a asistent hloubky ostrosti (bokeh). Líbit se vám zřejmě budou jeho skleněná záda, která ale zachytí snad každý otisk prstu a telefon musíte pravidelně čistit. Nevýhodou se mi zdály být vystouplé čočky fotoaparátu nad okolní povrch, u kterých bez použití krytu nebo obalu může hrozit poškrabání. Prvně jsem si myslel, že mi bude překážet přední čočka („průstřel”) umístěná v displeji. Při praktickém používání ale ničemu nepřekáží. Chybí slot na microSD karty, ale je dostupných 128 GB interní paměti. Vhod přijde také poměrně dlouhá výdrž 3750 mAh baterie, která bez problémů vydrží celý den. Přítomna je také podpora rychlonabíjení, při kterém baterii nabijete na polovinu za asi 30 minut. Nechybí ani podpora Bluetooth 5.0 nebo LTE. Aktuálně je mobil k dostání za necelých 10 000 Kč.
Hlavní fotoaparát:
- Clona f/1,8
- 48 Mpx
- Snímač SONY IMX 586 (velikost senzoru 1/2")
- Automatické ostření
Makro fotoaparát:
- 2 Mpx
- Clona f/2,4
- Focení 4 cm od objektu
Širokoúhlý fotoaparát:
- 16 Mpx
- Clona f/2,2
- Úhel 117°
Asistent hloubky ostrosti:
- 2 Mpx
- Clona f/2,4
Přední fotoaparát:
- 32 Mpx
- Clona f/2
- Focení selfie s umělou inteligencí
Video:
- Max. kvalita: 4K UHD (3840×2160)
- Max. počet fps: 960fps (HD)
- Max. počet fps při nejvyšší kvalitě 4K: 30fps
- Při full HD: 60/30fps
Focení
Pro testování jsem použil klasickou aplikaci Fotoaparát, která i když se tváří skromně, má spoustu funkcí a možností, co se týče od klasického automatu až po režim Pro, kde si můžete nastavit čas závěrky, ostření, vyvážení bílé a spoustu dalšího. Nejvíce jsem fotil právě v Pro režimu, kde můžu fotit i do RAWu, který můžete využít pouze v tomto režimu.
RAW vs. JPG
RAW vs. JPG
Co mě u tohoto telefonu zaujalo nejvíce, je focení makro fotoaparátem, kde jsou k dispozici pouze 2 Mpx, což je jediná nevýhoda této funkce, ale když si fotky prohlížíte pouze na displeji telefonu nebo je nahráváte na sociální sítě, nebude vám nižší rozlišení tolik vadit. RAW v tomto režimu není dostupný.
Test makro
Širokoúhlý záběr je dostupný pouze s 32 Mpx, který v dnešní už u nových smartphonů nebývá výjimkou. Pro test jsem vyzkoušel jak focení s 48 Mpx, tak i 32 Mpx.
Test širokoúhlý záběr test maximálního zoomu
Když máte stativ, tak vás překvapí softwarová funkce „Malování světlem“ (je možné nastavit až půl hodinovou expozici, výsledná fotografie je bez jediného náznaku přeexponování), kde fotíte na delší čas závěrky. V předvolbách máte na výběr mezi režimy „Stopy dopravy“, kde fotíte fotografie večer silnice s provozem a ze světel aut se stanou čáry, „hedvábná voda“, co již z názvu dává smysl, že jde o focení vody na delší čas závěrky nebo „stopy hvězd“, kde jde o focení noční oblohy. Poslední předvolbou jsou „světelné grafiti“, focení stopy pohyblivého světla (z baterky). Sice tato funkce není přímo novinkou telefonu, ale nového Androidu 9.0 Pie.
Test “Hedvábná voda”
Test “Stopy dopravy”
Co se týče hloubky ostrosti, u tohoto telefonu mě příjemně překvapila. Pokud u svých fotek z telefonu vyžadujete efekt bokehu (rozmazání), nachází se v tomto telefonu také možnost využít funkci “Clona”, kde měníte hodnotu clony, ale pouze softwarovou, a ne mechanickou jako u větších fotoaparátů nebo některých jiných fotomobilů. Ve výsledné fotografii můžete bokeh ještě zvýraznit v galerii.
Test bokeh
Závěr a shrnutí
Z mého pohledu je mobil za účelem neprofesionální fotografie výborný a věřím, že nadchne nadšence do focení, kteří chtějí mít v kapse výkonný fotomobil.
Klady:
- kvalitní fotoaparáty
- relativně nízká cena
Zápory:
- chybí slot na microSD kartu
- vystouplé fotoaparáty z těla telefonu
Konkurenční fototelefony:
- Huawei P30
- Huawei Mate 20
- Samsung Galaxy S10e
- Apple iPhone XR