Rumunsko

Evropa nebo Asie? Rozhodně exotika. Pojďte s námi navštívit romantickou přírodu, přátelské pastevce středověká či renesanční města a černomořská letoviska. Rumunsko vám učaruje a nezbude než se vracet a znovu šplhat na hřebeny nekonečných Karpat. Nevěříte?
Všeobecně
Tato balkánská země, hojně navštěvována našimi fotříky rozhodně má co nabídnout. A to především fajnšmekrům chodícím po horách. Takový Fagaraš, Maramureš nebo Banát nechá jen málokoho klidným.
V Rumunsku jsem byl pouze dvakrát a to v 1996 a 2000. Během této doby se hodně změnilo, ale stále je vidět obrovské rozdíly mezi městem a vesnicí, mezi západem (Timisoara) a východem (Craiova, Brasov). Na vesnici se setkáte s prašnou silnicí, autobusem 2× denně a vodou ze studny na návsi – cítíte se jako v minulém století. Obrovskou výhodou rumunské vesnice je vstřícnost domorodců, takže máte kde spát, co jíst a pozvání na kalíšek Tuicy (čti Cviky) se nesmí odmítnout. Města – to je bohužel Evropa.
Informace, které využije každý nadšenec, jsou v dalších kapitolách. V kapitole Focení a Šotění po Rumunech naleznete pár zážitků a příhodiček z naší cesty.
Doprava

V případě, že jedete autem, pokuste se přesouvat pouze přes den.
Policie na nočních službách se nudí, to znamená, že kasíruje cizáky a
to v DM.
Velice dobré spojení zajišťuje vlak. Existují čtyři typy vlaků –
Personal, Accelerat, Rapid a IC/EC. Spojení je překvapivě kvalitní, je to
rozhodně nejpohodlnější a nejvyužívanější doprava v Rumunsku. Vlaky
typu IC/EC ale i Rapid jsou navíc komfortní a rychlé, srovnatelné
s Pernerem nebo Ostravanem. Pokud pouze projíždíte, tak berte na vědomí,
že do BG existuje přes Dunaj pouze jeden most a to Giurgiu – Ruse. Na
všech ostatních přechodech musíte použít trajekt, který sežere min.
4 hodiny.
Autostop je hojně využíván, a to i domorodci, pro přesun z odlehlých
vesniček. Se stopem na delší vzdálenosti nebo u měst jsme neuspěli. Za
stopa jsme platili jen jednou a to jsem šoférovi ty prachy spíš vnutil.
Ceny
Ceny jsou celkem příjemné. Uvádím příklady z května 2000:
vlak Personal 100 km: 4O Kč vlak Rapid 100 km: 75 Kč městská doprava v Timisoare: 3 Kč trajekt do BG – auto a 4 lidi: 60 DM(cena z 96) 1 litr rumu: 40 až 70 Kč (záleží na kvalitě) 1,5 litru Coly: 25 Kč 1 balíček cigaret Carpatii: 8 Kč 1 balíček Marlborek: 30 Kč 1 litr nafty: 14 Kč 1 litr Naturálu: 18 Kč 1 kg chleba: 12 Kč 1 kg sýra v Timisoare: 80 Kč 1 kg sýra na salaši v Banátu: 20 Kč 1 film Fuji superia 100, 36 sn.: 120 KčJazyk

Samozřejmě, že všichni mluví velice dobře rumunsky, ale pokud
neovládáte tuto řeč, tak jste v …. Hodně lidí se chytí taky na
francouzštinu nebo ruštinu. U omladiny uspějete s angličtinou, ale pokud
máte základy nějakého románského jazyka (italštiny, španělštiny) tak
hlady neumřete. V Transylvánii je německá (švábská ) menšina,
v Banátu zase srbská a také česká….
Pár výrazů v rumunštině, ze kterých je patrné že tento jazyk je směska
z celé Evropy. Rumunské výrazy jsou občas psány pouze foneticky, protože
si s nikým rumunsky (zatím) nedopisuji:
Základní slovíčka naleznete na adrese www.travlang.com/languages/ .
Zvyky a náboženství
Většina obyvatel se hlásí k tzv. ortodoxní víře, což jsou řečtí katolíci. Znamená to že vánoce se slaví 6. ledna a velikonoce o týden později než u nás. V oblastech kde je velké procento katolíků (Timisoara, Sigisoara) je ale běžné že polovina obyvatel slaví svátky podle evropského kalendáře a polovina podle řeckého. Fabriky v těchto oblastech můžou kšeft zabalit od 22. prosince do 8. ledna a o velikonocích aspoň na týden. V přímořské Constance se můžete setkat minimálně s 6 náboženstvími: ortodoxní, katolíci, pravoslavní, islám, židé, mormoni.
Zvyky jsou vesměs evropské, co vás může zaskočit je snídaně trvající hodinu i více, takže si neplánujte ráno rychlý odjezd. Na stole se objeví X druhů pochutin a vy musíte z každé aspoň zobnout. Zato večeři očekávejte lehčí. Na restaurace natrefíte pouze ve velkých městech a hospůdky jídlo nenabízejí.
Zajímavý je rodinný život. Rodina je pro rumuna to nejcennější – to vám potvrdí každý, ovšem rozvodovost je obrovská a s nevěrou se jaksi počítá. Causescu chtěl silný národ, proto byly antikoncepce a interrupce zakázány. Samozřejmou reakcí po pádu bolševika je antikoncepce dostupná bez lékařského předpisu a za pár šupů.
Focení
První potíž nastává s foto materiálem. Pokud máte tu možnost, berte si vše potřebné z Čech. Nabídka je velice úzká a kvalita pokulhává ještě více. Rozhodně nepodlehněte lákavým cenám v minilabech. Fotky vás sice vyjdou na 3–4 Kč (10×15), ale jsou dobré tak k tapetování WC. Film Fuji superia 100 (36 snímků) je za 120 Kč, ovšem dvoustovku jsem nesehnal… Baterie CR3 za dobrých 110 Kč.

Velice fotogenický je Banát a to se vším všudy. Kopečky se salašemi, příjemní domorodci, a především podzim musí být v těchto horách porostlých listnatým pralesem, bombastický. Vřele doporučuji Údolí řeky Nery. Tato vápencová oblast, bohatá na flóru, je národním parkem. Ve skalách můžete fotit nejen šutráky a kytky, ale občas i nějakou šelmičku. My jsme narazili na lišáka délky téměř dvou metrů (jasně, že měřeno s vocasem). Další lidupusté pohoří je Maramureš s překrásnými kostelíky a kláštery. Po těchto horách se můžete toulat celé dny a kromě pastevců nepotkáte ani nohu.

Nejznámější je Fagaraš a oblast okolo Sinai. Fagaraš je ovšem turistický a navíc má přezdívku „mlžné pohoří“, což plní na 100%. Cesta ze Sinai na vrchol Omu ( 2550 m.n.m ) je antifotogenická. Po všech svazích se táhnou trosky lyžařských vleků a chat postavených bolševikem bez ladu a skladu. Sympatické je Údolí kamzíků, kterým vede cesta z Butesti na Omu. My tam napočítali během 2 hodin cesty 31 těchto koz. Tady jste ale bez min. 210 mm objektivu nahraní. Ty potvory jsou strašně plaché.

Zajímavé momentky se dají pořídit i ve městech nebo třeba
u kostelíků, na tržnicích nebo ve vlaku. Cikánské rodiny, krojované
babičky nebo rakev s dědečkem vezená na náklaďáku celým městečkem a
s průvodem 200 truchlících…
Detaily zajímavé architektury se přímo podbízejí v Timisoare (Náměstí
Svobody), Sigisoare – centrum Starého města je ze 14. století (světová
kulturní památka pod ochranou UNESCO) nebo v Brasove (Černá katedrála). No
a největšími architektonickými skvosty jsou kláštery Moldávie a
Maramureše.
Šotění po rumunech
Asi se divíte, že se v mé faktografii neobjevila kapitola ubytování, není to proto, že bychom nespali, jenom jsme nevyužívali ubytovacích zařízení. Pár nocí jsme spali a jedli u našich přátel poblíž Timisoary. Silvestr a Julia Stevin se o nás starali, až to pěkné nebylo. U nich jsme také okusili oslavy ortodoxních velikonoc, které se od našich liší jen v množství zkonzumovaných pochutin a pálenky. Do kostela ovšem šlo 99,9% obyvatel (je to spíš móda než víra co je k tomu vede – za Causesca nesměli, proto nyní předvádějí opačný extrém).

Další noci jsme spali ve stanu, ve vlaku a na nádražích. Noc na nádraží v Predealu byla velice komfortní – teplo, sucho a každou hodinu se kolem prošel policajt, aby nás nikdo neobtěžoval. Další noc jsme strávili v meteorologické stanici na vrcholku Omu a byli jsme celkem rádi. V deset večer jsme s náčelníkem při exkurzi po stanici zjistili, že venku je –5°C a že ve 4 hod. ráno bylo –17°C. A to byl prosím květen! Rychle jsme pořádně naložili do kamen a otevřeli další láhev pálenky.
Jednu noc v Banátu jsme strávili pod dohledem bači. Teda nevíme jestli celou noc, jen víme že nás večer pozoroval ze salaše na protějším kopci a ráno když jsme se vzbudili, tak seděl 2 metry od našeho stanu. Strašně si s námi chtěl povídat a taky si s námi povídal – mluvil velice dobře…. rumunsky… Občas jsme něco pochytili a podařilo se nám položit pár dotazů a občas na něco odpovědět, ale jak, to nevím. Byla to kombinace španělštiny a ruštiny. Obdivoval naše batohy a boty a když začal líbat podrážky Honzových Planik začalo přituhovat. Na usmířenou jsme vytáhli láhev Tuicy od Silvestra z Timisoary. Bača se chtěl taky zavděčit a pozval nás na koláč.

V salaši bylo útulno a paní domu nás pohostila a nabídla nám ovčí sýr, kterého jsme nakonec koupili 3 kg. Dvacku za kilo – neber to. Chtěli jsme jim zaplatit více, ale začali se s námi handrkovat, že to nemůžou vzít, a přitom přesně věděli kolik se za sýr platí v Timi. Bača nás šel vyprovodit, dali jsme si s ním poslední doušek Tuicy a zbytek láhve jsme mu nechali. Ještě za půl hodiny jsme jej z protějšího kopce viděli, jak do sebe obrací pálenku a pěstí hrozí střídavě směrem k nebi a k salaši.
Na stopu v Banátu nás jeden večer vzal usměvavý Srb s Dáčií. Jel navštívit svého kamaráda do hor a hlavně zkontrolovat jeho manželku, která měla rodit. Jazyková bariéra byla nulová, protože srbština se od ruštiny moc neliší. Chválil se, že v jeho městě (Oravici) je nejstarší železnice a divadlo na Balkáně. Ovšem stejnou informaci jsme slyšeli od timisoaranů o Timi a od brašovanů o Brašově, takže nevím. Srb byl hrdý na svou Dáčii a plánoval koupit nové tlumiče – bylo to zapotřebí. Když se s námi po hodině hopsání prašnými cestami loučil, dostal Honza pořádného francouzáka a mě málem zlomil všechny kosti v dlani.

Po příjezdu do Mangálie u Černého moře (a noci strávené ve vlacích), jsme se chtěli trošku prospat na pláži. Bohužel naprosto jiné plány s naší pláží měli malí ragbisti, kteří začali trénovat přes naše spacáky, a když se k nim přidalo hejno racků, silný studený vítr zvedající mraky písku a důchodci na procházce, bylo rázem po odpočinku.
Co na závěr, snad jen, že teďka chodím s holkou z Timisoary a na
Silvestra asi pojedu k Silvestru Stevin. Na jaře totiž koupil nový
švestkový sad a možná už bude první produkt.
Naši rumunští přátelé byli v létě v Čechách a byli okouzleni
především Prahou, K. Vary, ale i hrady a Šumavou, jen se pořád divili
proč se na našich loukách nepasou žádné krávy, že je to přece mrhání
zemědělskou půdou…
Komentáře
Tento článek nemá žádné komentáře
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.