Test Canon RF 28-70mm f/2L USM
Objektiv Canon RF 28-70mm f/2L USM jsem testoval s fotoaparátem Canon EOS R6 jako hlavní objektiv na fotoexpedici na Madeiře. Hlavním lákadlem byla jeho obrazová kvalita při světelnosti f/2. Zaplatíte vahou 1430g v batohu. Hodně speciální objektiv určený pro profesionální fotografy, který určitě zaujme. Více v testu.
Objektiv Canon RF 28–70mm f/2L USM je ukázkou jak využít výhodu většího bajonetu a odstranění zrcadlového bloku u full frame bezzrcadlovek Canon. U zrcadlovek s menším bajonetem by zoomový objektiv v této světelnosti vypadal absurdně.
Přestože jsem používal Canon RF 28–70mm f/2L USM jako svůj hlavní objektiv při fotoexpedici na Madeiře, díky konstrukci, váze a rozsahu ohniskových vzdáleností není primárně určen pro cestovatele. Těm se určitě hodí ohnisková vzdálenost 24mm pro širokoúhlé záběry krajiny i reportáž. Někoho však však může lákat minimální zaostřovací vzdálenost pouhých 39cm. Tu lze využít v kombinaci s vysokou světelností f/2 ke kreativním záběrům, kdy pozadí/popředí bude bez kresby a hlavní objekt velmi ostrý.
Pokud nebudeme počítat objektivy jiných značek, hlavními konkurenty Canon RF 28–70mm f/2L USM při rozhodování o koupi univerzálního světelného zoomu jsou
Canon EF 24–70mm f/2,8 L II USM (náš test zde) a Canon RF 24–70mm f/2,8 L IS USM s podrobným testem zde pod odkazem.
Tyto objektivy jsou levnější a lehčí, navíc ohnisková vzdálenost zasahuje až do 24mm, což je hodně cenné.
Je zřejmé, že Canon RF 28–70mm f/2L USM cílí na profesionální fotografy v oblasti reportážní, svatební či portrétní fotografie i když má tento objektiv mnohem širší využití.
Mechanická konstrukce
Objektiv Canon RF 28–70mm f/2L USM je obr vážící 1430g s filtrovou objímkou průměru 95mm. Ve fotobatohu zabere hodně místa.
Obr. Držení Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 28–70mm f/2L USM
Tady budete opravdu držet fotoaparát spodní rukou za objektiv.
Na objektivu najdete tři ovládací kruhy. Nejblíže k tělu je zoomovací. Prostření kruh je určen pro manuální ostření. Chybí zde klasický přepínač AF/MF. Vysouvání zoomu zabezpečíte zámkem Lock. Ostření kruhem je plynulé a příjemné.
Z hlediska přesného zaostřování považuji za nejnáročnější zaostření hvězd v noční fotografii. Tady dávám jednoznačně přednost čistě manuálnímu ostření. Canon RF 28–70mm f/2L USM používá mechanicko-elektronickou technologii. V tomto případě mi hodně pomohla možnost zesvětlit elektronický monitor v kombinaci se zvětšením živého náhledu. Hvězdy šlo zaostřit přímo v elektronickém hledáčku v kombinaci se zvětšením 10×. To u zrcadlovek nejde.
Přední ostřící kruh je na nových Canon RF objektiv určen k ovládání nastavení fotoaparátu. Asi nejvýhodnější je zde navolit kompenzaci expozice tak, že při otáčení kruhem sledujete histogram a nastavíte ho tak, aby byl obraz světlejší, ale zároveň nedošlo ke ztrátě kresby v nejsvětlejších místech.
Celkově objektiv působí robustně s precizním mechanickým zpracováním. V bajonetu je těsnění proti pronikání prachu a vlhkosti.
Canon RF 28–70mm f/2L USM – těsnění bajonetu
Ostření, stabilizace a ovládání
Objektiv se velmi dobře ovládá při fotografování z ruky. Pokud jste v dobré fyzické kondici, bude vám vyhovovat i držení za objektiv. Díky váze skoro 1,5kg budete překvapeni, jak dobře funguje se stabilizátorem na sensoru u bezzrcadlovky Canon EOS R6. Z mého uživatelského pohledu se stabilizace blíží objektivu Canon RF 24–70mm f/2,8 IS USM, i když objektiv nemá vlastní stabilizátor, který hýbe čočkami.
Výřez
Madeira, Canon EOS R6, objektiv Canon RF 28–70mm f/2L USM, ohnisková vzdálenost 62mm, clona f/8,0, čas 1/20s, ISO 400
Snímek byl fotografován z ruky z výšky ohradníku. Při použití stativu bych byl příliš nízko.
Ostření je tiché a špičkově rychlé. Při světelnosti f/2 a technologii ostření Canon EOS R6 to pro mne určitě nebylo překvapení.
Trochu horší je to s fotografování ze stativu. Asi nepřekvapí, že konstruktéři při tomto průměru a váze již nepřidali stativový kruh. Potřebujete robustnější stativ, aby jste neměli potíže s převažováním objektivu dopředu.
Optická kvalita
Optická kvalita je vynikající a to i při f/2 a f/2,8, kde tento objektiv bude chtít většina jeho zákazníků používat.
Výřez
Madeira, Canon EOS R6, objektiv Canon RF 28–70mm f/2L USM, ohnisková vzdálenost 62mm, clona f/2,0, čas 1/5000s, ISO 100
Výřez
Madeira, Canon EOS R6, objektiv Canon RF 28–70mm f/2L USM, ohnisková vzdálenost 70mm, clona f/3,5, čas 1,6s, ISO 200, v obloze jsem stáhnul nejjasnější tóny, jinak bez úprav
Díky světelnosti f/2,0 je Canon RF 28–70mm f/2L USM dobře použitelný i pro noční fotografii. Díky nejširšímu ohnisku 28mm však často fotografovat panoramata a tak trochu zápasit s jeho vahou z při práci se stativem. V následujícím případě jsem stavěl v příkrém svahu a zápasil s kulovou hlavou, neboť na zapůjčený Canon EOS R6 nemám příslušnou L-kolejnici.
Panorama z 8-mi snímků při ohniskové vzdálenosti 28mm a f/2,0
Světelnost velmi dobře využijete i pro reportážní snímky
Madeira, Canon EOS R6, objektiv Canon RF 28–70mm f/2L USM, ohnisková vzdálenost 70mm, clona f/2, čas 1/1000s, ISO 160
Na rybím trhu v Covidu, Madeira, Canon EOS R6, objektiv Canon RF 28–70mm f/2L USM, ohnisková vzdálenost 28mm, clona f/3,2, čas 1/50s, ISO 200, snímek převeden jedním klikem v RAW konvertoru do černobílé, aby snímek získal reportážní nádech
Rozostření pozadí tzv. bokeh je výborná zejména z pohledu, že se jedná o zoomový objektiv. Samozřejmě však bokeh nemůžeme srovnávat s objektivy jako Canon RF 85mm f/1,2 L USM, Canon RF 85mm f/1,2 L USM DS nebo Canon EF 85mm f/1,2 L USM II, které jsou výhradně určeny na portréty a v tomto ohledu asi v rámci Canonu nemají konkurenci.
https://www.fotoaparat.cz/…canon-85-mm/
Výstup na Pico Ruivo, Madeira – tlumené protisvětlo
Canon EOS R6, objektiv Canon RF 28–70mm f/2L USM, ohnisková vzdálenost 54mm, clona f/13, čas 1/50s, ISO 100
V případě tlumeného protisvětla si kvalitní anti-reflexní vrstvy dokonale poradí s parazitním světlem vznikajícím uvnitř objektivu.
Ve vavřínovém lese, Madeira I
Canon EOS R6, objektiv Canon RF 28–70mm f/2L USM, ohnisková vzdálenost 64mm, clona f/13, čas 1/5s, ISO 100
Ve vavřínovém lese, Madeira II – přímé protisvětlo
Canon EOS R6, objektiv Canon RF 28–70mm f/2L USM, ohnisková vzdálenost 64mm, clona f/13, čas 1/13s, ISO 100
I v případě takto silného protisvětla jsou parazitní prasátka jen lokální
Kresba v protisvětle je solidní na takto složitý zoom. Kvůli záměru získat hvězdičky od 9-ti lamelové clony jsem fotografoval na f/13.
Závěr
Klady
- Unikátní světelnost f/2,0 v celém rozsahu
- Vynikající kvalita obrazu
- Kvalitní mechanická konstrukce a těsnění
Zápory
- Vysoká hmotnost a velikost
- Chybí stativový kruh, díky kterému má objektiv tendenci převažovat dopředu
- Chybí stabilizátor obrazu
Canon RF 28–70mm f/2L USM je hodně speciální objektiv, jehož hmotnost, rozměry a cena odradí mnoho fotografů. Je to daň za vysokou světelnost. Výborná obrazová kvalita a bokeh je pak to, čím tento objektiv zaujme řadu profesionálních fotografů, kteří si na objektiv musí vydělat.
Děkujeme společnosti Canon.cz za zapůjčení fototechniky k testu.
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruNeuvěřitelné sklo a krásné snímky, Andreji. Ještě jsem zagooglil a už se dělá neoficiální stativová patka s prstencem, což může být řešení práce na stativu, ale naživo jsem ji neviděl.
Stativový kruh dává smysl, ale bude to také muset být větší kousek. Hlavní je těžší stativ s kvalitní hlavou.
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.