Nikon Z6 III je univerzální bezzrcadlovka s výkonným autofokusem, sekvenčním snímáním 14sn/s mechanickou do RAW, elektronická závěrka 20sn./s RAW, 60sn./s JPEG a 120sn./s s cropem (DX) do JPEG. Kvalitní video a příjemná ergonomie.  Nikon Z6 III jsem testoval se třemi objektivy - Nikkor Z 14-30mm f/4, Nikkor Z 28-400mm f/4-8 a Nikkor 180-600mm f/5,6-6,3 VR.Více v testu.

Asi nejblíže je Nikon Z6 III bezzrcadlovce Nikon Zf. Ta má sensor stejný jako Nikon Z6 II, ale je vybavena novým procesorem a technologií autofokusu jako profi-model Nikon Z9. O sensoru Nikon Z6 III Nikon říká, že je “partially stacked”. To se dá zjednodušeně vysvětlit tak, že se změnila elektronika odečtu dat ze sensoru tak, že odečet je mnohem rychlejší. To znamená vyšší rychlosti sekvenčního snímání (to samozřejmě výhoda i pro video). Takto už portfolio bezzrcadlovek Nikon pro mne začíná dávat smysl:

  • Nikon Z9 vlajková loď s vysokým rozlišením i rychlostí (autofocus, sekvence, video)
  • Nikon Z8 bez integrovaného gripu stejné základní vlastnosti jako Z9
  • Nikon Z6 III – vysoký výkon při menším rozlišení
  • Nikon Zf – stylový FF fotoaparát se stejným rozlišením jako Nikon Z6 III s trochu menším výkonem
  • Nikon Z7 II – technologicky starší model s vysokým rozlišením
  • Nikon Z6 II – technologicky starší model s nižším rozlišením

Dá se předpokládat, že ceny jednotlivých FF bezzrcadlovek Nikon se nadále budou pohybovat a poměr cena/výkon se bude měnit.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Všechno jsou plně použitelné přístroje a hodně bude záležet, jaké třeba již vlastníte objektivy a co chcete fotografovat.

Konstrukce a ovládání přístroje

Pokud hledáte opravdu lehkou FF bezzrcadlovku, tak tu zatím v nabídce Nikon úplně nenajdete. Nikon Z6 III váží 670g, Nikon Zf 710g a profi model Nikon Z8 910g. Díky tomu však má Nikon Z6 III velmi dobrou ergonomii . Grip je dostatečně velký a tlačítka včetně joysticku mají dostatečně prostoru.

Nikon Z6 III má světlý a pohodlný hledáček, se kterým se krásně pracuje.

Mé poznatky o ovládání Nikon Z6 III jsem shrnul ve videu.

Tělo je standardně zatěsněno proti prachu a vlhkosti.

Autofokus, stabilizace obrazu, sekvenční snímání

Ovládání a funkce autofokusu vycházejí z profi-modelů Nikon Z8 a Nikon Z9. Musíte zkombinovat různě velké plochy ostřících sensorů polí v kombinaci s výběrem objektu. U statických objektů je nejpřesnější zvolit nejmenší bod. Vyhnete se překážkám, vyhnete se vyhledávání objektů a nejdete si místo s kontrastem.

Menu pro vyhledávání objektů (pozn.volbu ptáka má jen Z9)

Pravým opakem je zvolit plochu v kombinaci s prioritou objektu. Tohle bude fungovat velmi dobře všude tam, kde nejsou překážky a objekt je třeba proti obloze, kde je dostatek kontrastu.

Nikon Z6 III, objektiv Nikkor 28–400mm f/4–8 VR, ohnisková vzdálenost 32 mm, clona f/8, čas 1/30s, ISO 250

Ostření přímo na sensoru je zásadní výhodou bezzrcadlovek. I v takto špatných světelných podmínkách s objektivem s malou světelností to funguje překvapivě dobře

Hlavně při fotografování přírody jsou časté větve či jiné překážky, světla a stíny, které maskují objekty. Tohle komplikuje vyhledávání objektů a zpomaluje algoritmy ostření. Proto si pro různé typy situací musíte naučit volit různé kombinace. V nabídce zůstalo i tradiční 3D tracking, které známe již z éry zrcadlovek. Při kontinuálním ostření videa Nikon Z6III automaticky volí větší pole ostřícího sensoru.  Sledování objektu (zkoušel jsem sledovat vlky v lese na Šumavě) mi pak fungovalo velmi dobře s menším vlivem překážek.

Nejmenší ostřící bod má vysokou přesnost. je ideální pro režím AF-S. Pro ostření a sledování pohyblivých objektů je jednoznačně lepší zvolit větší plochu ostřícího pole, ale určitě ne celou plochu, Zde se v situaci se složitým pozadím ostření ztrácí. Každopádně zde mají fotografové prostor pro experimentování , aby uměli rychle odhadnout a zvolit vhodnou kombinaci ostřící bod, režim, detekce objektu pro danou situaci.

Stabilizace obrazu mi nejlépe fungovala s objektivem Nikkor 180–600mm f/4,5–6,3 VR. To znamená, že stabilizace sensoru velmi dobře spolupracuje s optickou stabilizací objektivu. I výsledek s mega-zoomem Nikkor 28–400mm f/4–8 VR byl dobrý. Tady mne překvapilo i celkem přesné ostření na ohnisku 28mm při cloně f/4 ve špatných světelných podmínkách.

U širokoúhlých zoomů (já testoval Nikkor 14–30mm f/4) je třeba v souvislosti se stabilizací dávat pozor na okraje snímku při otevřených clonách, pokud fotografujete na časy jako např 1/5s apod.. Stabilizace se totiž většinou řídí středem obrazu. Z6III má stejně jako Zf stabilizaci orientovanou na polohu ostřícího bodu, viz nastavení v menu fotografování.

Aby se zdůraznila rychlost sekvenčního snímání, je pro jeho volbu vyhrazeno zvláštní tlačítko. Nastavení pak volíte zadním otočným voličem. Volba mechanické a elektronické závěrky je daná volbou sekvence.

Dobrou zprávou je, že kapacita paměťového bufferu je dostatečná, i když to reklamně Nikon moc nevyužívá. Fotografy akcí a zvířat potěší tzv. pre-burst. Příklad, který asi znáte. Chcete vyfotografovat „orla“ v okamžiku kdy vzlétá. Blížíte se k němu, ale díky zpoždění vaší reakce nechytnete ideální okamžik. Nikon Z6 III průběžně ukládá snímky do paměťového bufferu a na kartu je uloží zpětně od okamžiku, kdy zmačknete spoušť. Bohužel to umí jen v JPEG, ale zase v plné rychlosti rozlišení (pro srovnání Nikon Z8 a Z9 jen s cropem).

Video

Nikon Z6 III je díky rychlému odečtu sensoru předurčen pro natáčení videa ve vysokém rozlišení . Nikon Z6 III umí bez cropu 4K a 6K/60P, 10× zpomalení až do 240fps v rozlišení 1080P (1920 × 1080). Nabízí všechny možné kodeky: N-RAW, ProRes RAW HQ, ProRes 422 HQ, H. 265 (HEVC), H. 264 (AVC). Podporuje 12-bit RAW nebo plochý 10-bit N-Log .

Na boku přístroje jsou vstupy pro sluchátka, externí mikrofon/linkový audio vstup, velký HDMI vstup.

Kvalita obrazu

S rozlišením 24Mpix určitě zvládnete běžnou dokumentaci. Díky dobré stabilizaci a přesnému zaostření lze pohodlně pořizovat panoramata z ruky.

Pohled z Černé věže, Klatovy

Nikon Z6 III, objektiv Nikkor Z14–30mm f/4, ohnisková vzdálenost 14mm, ISO 100

Pokud chcete fotografovat výhradně statické snímky (krajina, architektura atd.), nepotřebujete fotografovat rychlostí 60fps. Pokud srovnáte technická data dynamického rozsahu při ISO 100 je dynamický rozsah Nikon Z6 II 11,26EV vs. 10.46 EV u Nikon Z6 III, který je skoro o 1 clonu horší. S rostoucím ISO dynamická pružnost vždy klesá. V tomto případě se pak u ISO 800 rozdíl mezi starším Nikon Z6 II a Nikon Z6 III srovnává. Nikon Z6 III je určen především pro fotografy akcí, kde využijete jeho rychlost a většinou také budete fotografovat při vyšších ISO. Pro krajináře tak dává mnohem větší smysl Nikon Z7 II, který má dynamický rozsah při ISO 100 11,6EV a to navíc při vysokém rozlišení 45.7Mpix. Pak je tu samozřejmě ještě nejvyšší řada Nikon Z9 a Z8, která je také dražší.

Zvon Bartoloměj Ondřej, lidovým názvem „Vondra”, Černá věž, Klatovy

Nikon Z6 iii, objektiv Nikkor Z 14–30mm f/4, ohnisková vzdálenost 14mm, ISO 1600, f/9, čas 1/8s, fotografováno z ruky

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Nikon měl vždy velmi dobré barvy a toto platí i pro Nikon Z6 III. Navíc dnes nabízí řadu přednastavení, která si můžete buď sami nastavit nebo stáhnout další.

Západ Slunce napřímo

Nikon Z6 iii, objektiv Nikkor Z180–600mm f/5,6–6,3VR, ohnisková vzdálenost 600mm, ISO 100, f/16, čas 1/50s

Ostatní

Nikon Z6 III má dva paměťové sloty. Pro to, abyste využili jeho rychlost, potřebujete paměťovou kartu s rychlým čtením a zápisem typu CF Express typ B. Je zajímavé, že mi ke kartě od CF Express od Nikonu nefungovala čtečka pro CF Express karty Sandisk, které používám v Canonu R5. Doporučuji proto ověřit kompatibilitu. Druhý slot je pak pro SD karty USB-II. V rámci testu jsem si vždy překopíroval rychlou CF Express Nikon kartu na SD přímo ve fotoaparátu. Fungovalo to rychle a bez problémů.

Akumulátorová baterie NIKON EN-EL15c fungovala bez problémů a vždy mi v rámci dne stačila.

Závěr

Nikon Z6 III je velmi rychlý fotoaparát ideální pro akční fotografování. Výborně zvládá i video, což využijí třeba svatební fotografové.

Klady

  • Rychlý a přesný autofokus s velkým množstvím různých nastavení
  • Výborná ergonomie a přímočaré ovládání
  • Špičkový výkon sekvenčního snímání a videa


Zápory

  • Nižší rozlišení 
  • Trochu nižší dynamický rozsah sensoru 


Děkujeme společnosti Nikon.cz za zapůjčení fotoaparátu na test.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 7. DÍL
ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 7. DÍL

Sedmý díl no­vého se­ri­álu „Škola barvy od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ je vě­no­ván 1. části té­matu „Barva jako sym­bo­lický i lé­čivý ja­zyk“. Cvi­čení: Vy­tvořte kre­a­tivní fo­to­gra­fie, kde klí­čo­vou roli bude hrát šedá (již jako hlavní ná­mět nebo po­zadí), pří­padně v kom­bi­naci s další bar­vou (barvami). Snažte se po­cho­pit, jak dů­le­žitá je právě kom­bi­nace ne­ut­rální barvy a jiné vý­razné barvy, která může být vůči šedé na­prosto mar­gi­nální a přes to jí ne­pře­hléd­neme (prin­cip ba­revné do­mi­nanty).

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram