2.1.4. Základní vybavení pro vyvolání černobílého negativu
Kapitola Černobílý negativ seriálu Černobílá fotografie v rámci naší FotoŠkoly dnes pokračuje čtvrtým dílem, kde si představíme základní vybavení pro vyvolání černobílého negativu. Většinou jde o pomůcky dobře známé, nenáročné na údržbu a mohou být všechny pohromadě přenášeny na jedné větší fotomisce.
Seznam základního vybavení pro vyvolání černobílého negativu nebude příliš obsáhlý. Většinou jde o pomůcky dobře známé, nenáročné na údržbu a mohou být všechny pohromadě přenášeny na jedné větší fotomisce.
Lahvičky na chemikálie
Lahvičky na chemikálie jsou tím prvním, co si musíte pořídit. Domácí zpracování černobílých negativů s sebou nese potřebu skladovat nejlépe v chladu a temnu několik decilitrů až litrů chemikálií. Běžně se k tomu účelu používá chladný sklep nebo lednička. Ještě jednou musím upozornit, že při skladování v ledničce je potřeba zachovávat velkou opatrnost, aby nedošlo k požití vývojky nebo ustalovače dětmi. Nevím, jaký by to mělo vliv na jejich zdraví, ale pochybuji, že příznivý. Lahvičky mohou být plastové nebo skleněné, vždy však dobře popsané. Já používám hnědé skleněné lahvičky z lékárny. Jsou k mání jako 0,2; 0,5 a 1 litr v cenách od 8 do 15 Kč. Litry a půllitry mám ve sklepě (pravda v létě poněkud teplejším než by bylo vhodné) a přelévám z nich chemikálie do dvoudecek, které mám v ledničce. Je možné zastříkat před zavřením chemii speciálním sprejem nebo butanem pro delší trvanlivost. Já osobně to nedělám, ale ti paranoidnější temnokomorníci přísahají, že jen vývojce zastříkané protectanem mohou 100% věřit…
Destilovaná voda
Mějte vždy doma 2 až 3 pětilitrové kanystry destilované vody, nebudete tak překvapeni žádnou situací (občas je spotřeba větší než člověk plánuje). Co se týká vody, jsem zas paranoidní já a pokouším se, aby film nepřišel do styku s vodou z kohoutku, pouze s destilkou. Písek a jiné nečistoty mají zvláštní talent poškrabat při praní vždycky to nejlepší políčko z negativu (Murphyho zákony zkrátka fungují všude). Navíc vyprat v obyčejné vodě tak, aby na negativu nebyla ani stopa po zaschlých kapkách, je o dost těžší (ne-li nemožné). Používání destilované vody při ředění vývojky a ustalovače považuji za naprostou nezbytnost. Pokud ale máte doma ověřeno, že vaše voda z kohoutku je kvalitní a bez příměsí, nebo si vodu doma filtrujete, můžete zkusit praní v „normální“ vodě bez větších obav.
Negativní vývojka
Ať už jste zvolili tekutou nebo podle návodu namíchali stock z práškové vývojky, vždy dbejte na její dobré uskladnění s co nejmenším přístupem světla a hlavně vzduchu. Občas se v lahvičkách vytvoří sediment, o jehož neškodnosti se temnokomorníci dlouze přou. Nezpozoroval jsem žádný negativní vliv takového zakalení, ale rozhodně mám lepší pocit při práci s čirou vývojkou než s hnědou břečkou… Pokud se rozhodnete používat vývojku několikrát po sobě (nikdy nebudou výsledky tak konstantní jako při jednorázovém použití), tak na lahvičku nalepte štítek, na který si budete značit kolikrát byl koncentrát použit, abyste mohli správně prodlužovat čas volání.
Přerušovač
Osobně přerušuji pouze destilovanou vodou, další možnosti jsou buď 4% roztok octa (tj 1+1 s vodou), kyselina citrónová (podle chuti, aby to bylo kyselé zhruba jako ocet na tlačenku) nebo speciální přerušovače. Použití pouze destilované vody je vhodné u dob volání nad 10 minut, kde pár vteřin navíc nehraje roli (navíc mají vyrovnávací charakter, „dojdou“ malinko stíny a světla zůstanou tak, jak byly). Pokud jste ale přesvědčeni o nutnosti použít klasický přerušovač, tak to udělejte. Čisté svědomí temnokomorníka, že nic nepodcenil a zpracoval to nejcennější, co má (myslím tím negativ) podle svého nejlepšího přesvědčení, je velmi důležité.
Ustalovač
Ať už použijete rychloustalovač nebo klasický, je nezbytné dodržet dobu předepsanou výrobcem a radši malinko přidat. Špatné ustálení má pro negativ fatální důsledky, musí totiž proběhnout až do konce určité chemické reakce. Největší nebezpečí je záměna vývojky s ustalovačem, proto vždy mějte lahvičky blbuvzdorně popsány. Rozporuplné je doporučení v polovině doby ustálení otevřít vývojnici a zkontrolovat, zda již zmizel závoj (v případě, že by tam ještě byl, tak by se musel rychle namíchat čerstvý ustalovač a dokončit ustálení v něm). Od té doby, co jsem si takhle zkazil jeden Tmax 3200, si myslím, že jednodušší je vylít ustalovač ještě v době, kdy s rezervou funguje a namíchat nový. Pokud například vychází podle údajů výrobce, že v 0,5 litru ustalovače lze s jistotou ustálit 10 kinofilmů, doporučuji nejít nad 6.
Vytahovač konce filmů (pro kinofilm)
I když se bez vytahovače konce filmů lze teoreticky obejít a rozebrat potmě obal negativu speciálním otvírákem, doporučuji jeho pořízení. Práce s ním není složitá a po malém cvičení vytáhnete konec negativu za pár vteřin. Princip všech vytahovačů je podobný. Do kazety se zasune jedna dlouhá planžeta a malý kousek druhé (vysunovací) s malinko zahnutým koncem. Pootáčením cívky po směru navinutí filmu nejlépe sluchem zaregistrujeme, kdy se konec negativu dostal přes vychlípení druhé planžety. Pak už se jen opatrně druhá planžeta (i s dříve schovanými háčky na zachycení perforace filmu) zasune dovnitř a znovu ven, tentokrát teoreticky i se zachyceným negativem. Určitě si to vyzkoušejte v prodejně, pak malý nácvik doma a uvidíte, že budete mít konec filmu venku z kazety rychleji, než běhával Ben Johnson 100 metrů…
- Předchozí strana
- 1
- 2
- Další strana
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruJá mám rtuťovou rychloběžku s dělením po 0,1 stupně.
Teploměry - www.conrad.cz, hledat "teploměr" to je sortiment! Taky jsem nevěděl... RHx
pěkně napsaný článek;k čištění prací vody jsem si před 20-ti lety vyrobil ze silonové kulatiny filtr,dovnitř silonové drátěnky na nádobí,mezi ně obyčejná vata,fungovalo bez problému.
pekny clanek..
chtel jsem se zeptat (sice blbe, ale..:), na kolik vyjde vyvolani jednoho filmu. podedil jsem nejake vybaveni fotokomory a po precteni techto clanku mi to laka jeste vic... predem dekuji
Filtry na kávu jsem zkusil :-( Puští vlákenka papíru (v kafi nejsou vidět, na filmu ano!!!). Na druhou stranu, jako smáčedlo užívám 2-3 kapky leštidla do myčky na nádobí. (Platí manželka). Tom.
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.