Test digitální zrcadlovky Canon EOS 350D

Jednou z nejzajímavějších novinek letošního veletrhu PMA je jistě nová digitální zrcadlovka Canon s označením EOS 350D, která je určena především náročným amatérským fotografům. V čem je vylepšena oproti předchozímu velmi úspěšnému a populárnímu modelu EOS 300D a jak se osvědčila při praktickém provozu, to se dozvíte v následujícím redakčním testu. Novinku Canon EOS 350D si přijďte prohlédnout v praxi - při fotografování modelek ve dnech 13. až 15. dubna na Interkameře 2005 ve Veletržním paláci v Praze 7 - Holešovicích v našem studiu FotoAparát.cz hned vedle České hospody.. FotoAparát.cz Vám stejně jako v případě Canon EOS 1Ds Mark II přináší jako první médium v České republice podrobný test nové zrcadlovky EOS 350D.

Obrázek č. 8: Vnitřní konstrukce zepředu Obrázek č. 9: Vnitřní konstrukce zezadu
Obrázek č. 10: Mechanická konstrukce

Nejzajímavější je samozřejmě zadní stěna aparátu. V první řadě jistě zaujme hledáček. Zobrazuje pomocí soustavy zrcadel cca 95% snímku, který zachytí čip a má obvyklé rozměry i světlost, na jaké jsme u aparátů této kategorie zvyklí, včetně doplnění o 7 zaostřovacích bodů viditelných přímo na matnici a vhodně zvýrazňované červeným bodovým světlem v případě aktivace. Samozřejmostí je i přehledný displej pod matnicí se zeleně svítícími segmenty. Displej kromě času a clony indikuje také zaostření, počet snímků které se vejdou do vyrovnávací paměti, sloupcový indikátor expozice, aktivaci redukce červených očí, aktivaci korekce expozice záblesku, nabití blesku, vysokorychlostní synchronizaci (pouze s externím bleskem řady EX) a blokování zaostření nebo expozice. Hledáček je doplněn pěknou a masivní gumovou očnicí. K dispozici je také dioptrická korekce v rozsahu –3 až +1 dioptrie. Hned pod hledáčkem je 1,8“ TFT LCD monitor s rozlišením 115.000 pixelů a s možností nastavení jasu v 5 stupních. Pořízené snímky lze při prohlížení zvětšit až desetinásobně. K dispozici jsou obvyklé funkce prohlížení, včetně zobrazení histogramu a indikace přeexponovaných míst snímku. Nad LCD monitorem se nachází obvyklý LCD displej s možností žlutého posvícení samostatným tlačítkem, zobrazující přehledně všechny hlavní údaje o nastavení aparátu a expozici, včetně počítadla snímků. Chybí snad jen indikace nastavené citlivosti ISO. Po obou stranách a v pravé horní části jsou umístěna další ovládací tlačítka a nechybí ani klasický křížový volič pro pohyb v menu (a přímé nastavení ISO, WB, AF a systému měření), složený z 5 tlačítek. Ten se sice ovládá poměrně dobře, tlačítka jsou dobře popsána a s dobrým dorazem, ale jsou poměrně malá, blízko u sebe a mají malý zdvih. Takže budou opět spíše vyhovovat uživatelům s menší rukou. Dámy budou jistě spokojeny, ale pánové většího vzrůstu už asi méně. Varianta s kolečkem jako u EOS 20D by mi přišla mnohem praktičtější.

Objektivy

Nejdůležitější součástí každého fotoaparátu je jeho objektiv. K aparátu Canon EOS 350D je jich v nabídce sérií EF a EF-S neuvěřitelně široká škála, od superširokoúhlých až po extrémně dlouhé teleobjektivy a některé speciálně zaměřené modely. Zmínit bych se chtěl především o nových objektivech série EF-S, které jsou speciálně určené právě pro digitální zrcadlovky s formátem čipu APS-C a jejichž rozsah ohniska již ve stádiu návrhu počítal s crop faktorem x1,6, kterým je nutno ohnisko vynásobit pro zjištění ekvivalentního kinofilmového rozsahu. V současné době jsou v nabídce Canon k dispozici 4 typy – jeden superširokoúhlý, dva se základním rozsahem a dokonce i makroobjektiv. Superširokoúhlý EF-S 10–22mm f/3,5–4,5 USM má ekvivalentní kinofilmové ohnisko v rozsahu 16–35mm. Je kvalitní konstrukce vyšší třídy a disponuje ultrazvukovým motorem ostření USM, který umožňuje kromě neslyšného provozu i manuální doostřování bez nutnosti přepínání AF/MF. Dalším je zajímavý objektiv se základním rozsahem ohniska a označením EF-S 17–85MM f4–5,6 IS USM, jehož ekvivalentní rozsah je 28–135mm. I tento objektiv je kvalitní konstrukce, včetně USM. Je doplněn ještě optickým stabilizátorem obrazu IS, díky němuž lze fotografovat delšími časy než u běžných objektivů. Třetím modelem je makroobjektiv s označením EF-S 60 mm f/2,8 Macro USM, jehož ekvivalentní ohnisko je 96mm. I tento objektiv má kvalitní mechanické provedení a je také vybaven motorem USM. Kromě toho je s ním možné bez jakéhokoli příslušenství pořizovat kvalitní a působivé makrofotografie a to až do poměru zobrazení 1:1. Využít jej lze i jako objektiv na portréty či momentky, kde díky vysoké světelnosti oceníme především přirozeně a působivě rozostřené pozadí. Na momentky zase využijeme rychlé ostření USM.

Obrázek č. 11: Objektivy EF-S

V rámci našeho testu nás bude zajímat především čtvrtý objektiv (všechny čtyři najdete na ukázkovém snímku č.11), kterým je základní, tzv. setový model EF-S 18–55mm f/3,5–5,6 II, se kterým se EOS 350D prodává v cenově zvýhodněném setu. Ekvivalentní kinofilmový rozsah je obvyklých 28–90mm. Optická soustava je složena z 11 čoček (řez viz na ukázce č.12), přičemž jedna z nich má asférický povrch. Mechanické provedení odpovídá nejnižší cenové kategorii a je celoplastové, včetně upínacího bajonetu. Objektiv se vyrábí ve dvou verzích, které se vzájemně liší pouze přítomností či absencí ultrazvukového motorku USM. Nejedná se o obvyklý kruhový motor jako u dražších verzí, ale pouze o mikromotorek, který je sice poměrně rychlý a bezhlučný. Postrádá však jednu z hlavních výhod kruhových motorů, kterou je možnost manuálního doostřování bez nutnosti přepínání AF/MF. Filtrový závit objektivu má průměr 58mm, přední příruba se otáčí a sluneční clona (není součástí dodávky) je kruhová EW-60C.

Obrázek č. 12: EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 II

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • ea
    ea
    09.05.2005 08:40

    hm, ma tych 9% este nikdy nesklamalo :)

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    09.05.2005 10:57

    ea: To je sice mozne (zalezi taky na co to pouzivas a jak to umis vyuzit) ale faktem zustava, ze 350D ani 20D bodove mereni nema a ze 9% plochy je zcela nedostatecne na jakekoli presnejsi mereni. Chapu sice, ze mnoha uzivatelum to nemusi vadit ale na druhou stranu se dnes uz bodove mereni dava zcela bezne i do lacinych kompaktu ....

  • ea
    ea
    09.05.2005 19:39

    Kapsa: ked nastavim linkable AF point na stredny, chyta focus podla mojho nazoru menej ako 9% (stredny kruzok)

  • Ivan Mikšík
    Ivan Mikšík
    09.05.2005 20:26

    Mám Canon, jsem spokojen, v 99% mně 9% také stačí, ale samozřejmě "bodové" něření to není (ať použijeme definici velikosti bodu jakou chceme). Škoda, mám ale dojem, že nejspíše z nějakých techn. důvodů Canon bod. měření nedělá (jinak by ho určitě inženýři kanonu použili) - existuje u nějaké jeho profi stroje? V určitých vyhraněných případech by se určitě hodilo (záleží na tom, co člověk fotí).

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    10.05.2005 07:02

    ea: Bavime se o mereni, ne o autofocusu .... ;o)))

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    10.05.2005 07:08

    Ivan: Ano, profesionální modely Canonu bodové měření mají. Hodí se vždy, když je potřeba stanovit přesnou expozici podle malé specifické části scény a není možnost či čas na použití jiné metody. Jeden příklad za všechny : v módní a portrétní fotografii se například běžně používá měření expozice pouze podle pleti modelky. Je to dost spolehlivá metoda a pokud je bodové měření dostatečně přesné, tak se dá využít i při momentkách nebo streetfoto.

  • Ivan Mikšík
    Ivan Mikšík
    10.05.2005 07:45

    Aha, díky, teď jsem si to našel ve specifikacích - "jedničky" to mají. Např. 20D ještě ne ... takže asi tady lze poznat rozdíl profi/amatér dle Canonu.
    Jinak samozřejmě výhody bodov. měření jsou mně jasné, ve vyjímečných případech bych ho také uvítal.

  • ea
    ea
    10.05.2005 09:22

    ups :)

  • tomas halasz
    tomas halasz
    11.05.2005 08:26

    ea ty lama ;P

    9% je malo/vela,proste bodove to neni.

  • Jaroslav Hura
    Jaroslav Hura
    21.05.2005 16:00

    Dobry den, patrim medzi zaciatocnikov, ale kompakty ma uz omrzeli tak som presdlal na Canon EOS 350D.Som snim celkom spokojny az na jednu vec.Pri foteni z rychlostou 1/800s su fotky velmi pekne, az kym som neskusil dlhsie casi.Pri 3s je na fotke vydno niekolko ciernych machuliek roznej velkosti a tvaru.Napadlo ma ci to nieje prach na snimaci ale na jednotyzdnovy fotak sa mi to zda priskoro. Prosim skusenejsich borcov o radu ako sa mam s tymto problemom popasovat.Dakujem.

  • Alladin
    Alladin
    22.05.2005 19:23

    2Jarko: je to zrcadlovka, prach muzes mit uz i v uplne novem pristroji... Mas dve moznosti, nechat to vycistit v servisu nebo svepomoci (na netu najdes moc popisu, jak to udelat - vyhni se urcite vsem co radi izolepy, vysavace a podobne... Jsou dve moznosti, suche a mokre cisteni). Zkus nejdriv snimac jen ofouknout balonkem.

  • Dalibor Tyleček 1
    Dalibor Tyleček 1
    28.05.2005 18:44

    Vážení a co srovnání této novinky s Olympusem E 300...Nemám fantazírovat? Rád bych si jeden z těchto foťáku koupil a o E300 mne láká cena setu s teleobjektivem + základem...
    Díky

  • Petra Polívková
    Petra Polívková
    31.05.2005 16:34

    díky za test - je nejlepší na netu - maximální množství informací. Právě o 350D uvažuju, tak teď už jsem rozhodnutá. Jen mě překvapuje, proč hned s novinkou nasadil Canon takovou výhodnou cenu. Teď už si 300D nikdo nekoupí a raději si připlatí 3tisíce za tento model.(jako já)
    díky

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    01.06.2005 14:10

    DaTy: Podle mne osobně je 350D lepší koupě jak E300 ....

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    01.06.2005 14:15

    Píďa: Dík a souhlas - rozhodně se vyplatí připlatit si na 350D, protože ten posun oproti 300D je opravdu dost výrazný. A pokud ještě nemáš vybrný obchod, tak koukni do naší rubriky "Porovnej ceny", dost ti to usnadní výběr ....

  • Josef Uher
    Josef Uher
    04.06.2005 20:14

    2Jarko: Kdyz rikas, ze pri 1/800 nevidis nic a pri 3s ano - jak jsi mel zacloneno pro ty 3s? Predpokladam, ze asi hodne. Ta spina bude spis prach a fleky na objektivu, resp. filtru. Nastavil's velkou clonu, tim padem jsi mel velkou hloubku ostrosti a objevil se prach. Uz se mi to stalo taky - vypucoval jsem UV filtr a bylo po problemu.

  • Jaroslav Hura
    Jaroslav Hura
    05.06.2005 20:58

    pepa_u: Dakujem za hodnotne rady.Ale este by som Pepu poprosil o vysvetlenie kde sa nechadza ten UV filter, ktory treba vypucovat.Dakujem.

  • Petra Havlova
    Petra Havlova
    06.09.2005 11:22

    Takze jak tak ctu, je to idealni fotak pro mladou holku, ktera by se rada naucila fotit s digitalem?? ...a pozdeji pripadne presla na lepsi fotak??

  • Irena Motlíková
    Irena Motlíková
    05.10.2005 11:01

    Měla jsem v ruce 20D, kdybych měla hodně zbytečné peníze, šla bych do něj...ale v poměru výkon/cena, kupuju 350D, tak mi držte palce, ať moc nenadávám.. 8)

  • Daaali
    Daaali
    24.10.2005 19:54

    Niekto tu zhanal cesky manual na 350, tak doplnam odkaz: http://www.canon.wz.cz/350D/

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (69)

Tisknout článek

Tip na článek

ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 7. DÍL
ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 7. DÍL

Sedmý díl no­vého se­ri­álu „Škola barvy od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ je vě­no­ván 1. části té­matu „Barva jako sym­bo­lický i lé­čivý ja­zyk“. Cvi­čení: Vy­tvořte kre­a­tivní fo­to­gra­fie, kde klí­čo­vou roli bude hrát šedá (již jako hlavní ná­mět nebo po­zadí), pří­padně v kom­bi­naci s další bar­vou (barvami). Snažte se po­cho­pit, jak dů­le­žitá je právě kom­bi­nace ne­ut­rální barvy a jiné vý­razné barvy, která může být vůči šedé na­prosto mar­gi­nální a přes to jí ne­pře­hléd­neme (prin­cip ba­revné do­mi­nanty).

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram