Malování světlem
Co si počít, když chladné počasí vygumuje z krajiny všechny barvy? Než si zoufat, bude lepší vyčarovat si vlastní. Tentokrát k tomu nebudete potřebovat žádný amulet, temnou komoru ba dokonce ani počítač. Veškeré nezbytné ingredience jsou k nalezení v každé běžné domácnosti, stačí se jen pozorně dívat. Při hledání se nezapomeňte poohlédnout i po dávno ztracených dětských snech, hravosti a špetce fantazie.
3. První kouzlo
Fotoaparát: Canon Eos 300D
Objektiv: EF 50 / 1.8 MK II
Čas: 2 sekundy
Clona: 4
Stativ
Začněte jednoduchými tvary. Jako první pokusný objekt využijte vlastní ruce – jednu si zapřete o pozadí, aby se v průběhu snímání nepohybovala a rozsvícenou svítilnou zlehka obkreslete její tvar. Vynechejte detaily, soustřeďte se na okrouhlé křivky a tvary. Nebojte se experimentovat.
Sledujte jak se vytváří světelné stopa, jak reaguje dopadající světlo na objekty na scéně a jak se jeho účinky projevují na pozadí. Pokud se některé partie zhotoveného snímku budou jevit jako přesvětlené, zvyšte clonu na fotoparátu, případně nastavte o trochu kratší expoziční čas.
4. Dotek světla
Fotoaparát: Canon Eos 300D
Objektiv: EF 50 / 1.8 MK II
Čas: 2 sekundy
Clona: 4
Stativ
Není–li na snímku dostatečně viditelné pozadí, a vy byste o to usilovali, můžete zkusit scénu přisvětlit. Bohatě stačí zbytkové světlo přicházející z vedlejší místnosti anebo odražené světlo od stolní lampičky namířené do stropu. Funkci změkčovače světla může velmi dobře nahradit i obyčejné bílé prostěradlo.
Zkontrolujte ostrost a barevné podání prvních pořízených fotografií, nejlépe přímo na monitoru počítače. Nezapomeňte, že je vypnutý autofokus a již od prvního snímku máte zaostřeno na konstantní vzdálenost. I jemné posunutí stativu vám může rozostřit celou sérii snímků!
5. Pomeranč
Fotoaparát: Canon Eos 300D
Objektiv: EF 50 / 1.8 MK II
Čas: 2 sekundy
Clona: 4
Stativ
Zkuste rafinovanější kompozici. Již staří malíři věděli, jak vděčným tématem pro zátiší je obyčejné ovoce. Má živé barvy, povrch po kterém dobře kloužou stíny a velmi snadno se s ním manipuluje. Nemluvě o nákladech na jeho pořízení.
Zkuste třeba práci s pomerančem. Jeho sytá oranžová barva výtečně reaguje s tlumenou barvou pozadí, dužina je průsvitná a kůra díky četným pórům vypadá na snímcích příjemně plasticky. Oranžová barva také velice dobře reaguje s vlastním negativem – modrou. Je to kontrast na který je oko od přírody zvyklé.
6. Dobrota na skle
Fotoaparát: Canon Eos 300D
Objektiv: EF 50 / 1.8 MK II
Čas: 2 sekundy
Clona: 4
Stativ
Zapojte do kouzel i efekt zrcadlení. Malou tabulku kouřového skla vám za slušnou cenu uříznou v každém sklenářství. Na účely experimentu vám stačí čtverec o síle 5 mm a hraně 40 cm, se kterým se snadno manipuluje na stole. Nezapomeňte si nechat obrousit hrany!
Položte sklo na stůl před počítač. Na monitor promítněte libovolný obrázek, nejlépe s pravidelným vzorem, například makrofotografii sněhu. Nechte tento wallpaper zrcadlit v tabulce skla. Podle potřeby můžete kompozici dochutit plátkem pomeranče a dokořenit trochou světla. Přejeme vám dobrou chuť!
Více informací o mně, mých fotografiích a tvorbě najdete na mé domovské stránce.
- Předchozí strana
- 1
- 2
- Další strana
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fórusuper, díky za kopnutí, myslím, že to brzy zkusím
skvela inspirace, asi si budu hrat a zkouset :o)
díky za nápady...
jj..!! :-)
Taky moc libi, zajimava inspirace, dik.
no, moc mě to nenadchlo ... raději si dam pauzu :-)
no mám dojem že už to bylo na nějaké konkurenční sajtě, takže nevim no =) nic nového..
no jo, bylo to tady už před čtvrt rokem skoro stejné.
sorry, neumím html "http://digiarena.cz/h/fotoskola/AR.asp?ARI=859"
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.