Eizo Flexscan S2031W - široká dvacítka nejen do kanceláře
Je obecně známo, že displeje japonského výrobce Eizo Nanao jsou považovány za pomyslný Rolls-Royce mezi monitory. Do nedávné doby je však pořizovala převážně jen profesionální studia pro zpracování obrazu. Důvodem byla jejich vysoká cena a tím nízká dostupnost pro běžného uživatele. V poslední době Eizo přichází na trh s novými produkty, které jsou cenově dostupnější širšímu okruhu zájemců a zároveň si zachovávají svoji pověstnou kvalitu zobrazení.
Ovládání
Spolu s monitorem je dodáván software ScreenManager Pro, který dovolí
ovládat nastavení displeje prostřednictvím počítače. Tuto funkci, ovšem
v omezené podobě, nabízejí také monitory jiných značek, ty však
komunikují s PC pomocí DDC/CI protokolu přes videokabel. Eizo využívá
k řízení monitoru z PC rychlejší USB 2.0 rozhraní s rozsáhlou
škálou příkazů pro řízení obrazu.
V každé z šesti záložek ve ScreenManageru lze nastavovat jednotlivé
parametry monitoru. Velmi praktickou funkcí je „Auto FineContrast“. Ta nám
dovolí přiřadit pro každou aplikaci zvlášť jeden z pěti obrazových
módů (Text, Picture, Movie, Custom, sRGB). V praxi to vypadá tak, že když
si například pro Word nastavíme mód Text, tak kdykoliv se přepneme do
Wordu, ScreenManager automaticky změní nastavení na režim Text.
V záložce „Color Adjustment“ můžeme ladit parametry jednotlivých
obrazových módů (viz níže). „Screen Adjustment“ je aktivní pouze pokud
monitor přijímá analogový signál. V tomto případě můžeme signál
přizpůsobit buď ručním nastavením, nebo to nechat na automatice.
„Hot Key“ nabídka nám umožní naprogramovat klávesové zkratky pro jednotlivá tlačítka na monitoru. Pod záložkou „Timer“ je možno nastavit časovač pro vypínání a zapínání monitoru, kterým lze nastavit až osm nezávislých časů. Pod šestou záložkou nalezneme ovládání vestavěných reproduktorů. ScreenManager tak nabízí nastavit nadstandardní množství parametrů bez toho, aniž bychom se museli dotýkat tlačítek monitoru.
Ta nastavení, která neumí ovládat ScreenManager, najdeme v OSD menu. Nejvíce těchto možností se skrývá v podmenu „Others“. Při nižším než nativním rozlišení monitoru lze nastavit roztáhnutí obrazu na celou obrazovku, roztáhnout se zachováním poměru stran anebo vypnout interpolaci. Při nastavení bez interpolace je možné plynule nastavovat odstín neaktivní plochy od černé po bílou. Dále lze zvolit automatickou detekci či ruční výběr vstupního signálu. Časovač v OSD menu nemá tolik možností jako ve ScreenManageru.
Pátou položkou v podmenu „Others“ je nastavení menu kde můžeme zadat velikost menu, jeho polohu na obrazovce, časovač zmizení a průhlednost. Šestou volbou můžeme zapnout či vypnout automatický regulátor jasu. Dále lze nastavit horizontální či vertikální orientace menu, přičemž pro každou orientaci zvlášť si monitor pamatuje nastavenou polohu. Výrobce pamatoval i na takovou drobnost, že změně na vertikální orientaci menu se změní i funkčnost vertikálních a horizontálních šipek pro ovládání menu. Skvělou vychytávkou je také možnost zhasnout modrý indikátor zapnutí monitoru.
Z hlavního menu lze též vyčíst informace o vstupním videosignálu, sériové číslo monitoru, celkový počet hodin provozu a volbu jazyka menu. Jen škoda, že mezi devíti jazyky chybí čeština.
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fórupodla Infoware a ich statistiky predaja bol na slovensku za rok 2006 oficialne predany 1 (slovom jeden) kus lcd monitoru Eizo, ako ste na tom v cechach?
to sallko:
No u nás na Moravě minimálně 1ks za minulý týden - a sedí u mně doma na stole :-)
Ahoj taky ho mám doma a již po prvním dnu používání jsem ho reklamoval s tím, že po vypnutí se zezadu monitoru ozývá pískání. Po týdnu mi došel papír od Eizo servisu, že pískání je ve stanovených mezí výrobce. Tak se chci zeptat, jestli všem ten monitor po vypnutí píská, když to má být normální. Díky moc
Ahoj, mam S2411W a mne nepiska nikdy. Je vyborny.
na slovensku sa ich predalo 1706 za rok 2006, neviem co trepal sallko
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.