Eizo Flexscan S2031W - široká dvacítka nejen do kanceláře

Je obecně známo, že displeje japonského výrobce Eizo Nanao jsou považovány za pomyslný Rolls-Royce mezi monitory. Do nedávné doby je však pořizovala převážně jen profesionální studia pro zpracování obrazu. Důvodem byla jejich vysoká cena a tím nízká dostupnost pro běžného uživatele. V poslední době Eizo přichází na trh s novými produkty, které jsou cenově dostupnější širšímu okruhu zájemců a zároveň si zachovávají svoji pověstnou kvalitu zobrazení.

Možnosti nastavení obrazu

Monitor disponuje pěti přednastavenými režimy zobrazení. V každém režimu můžeme měnit určitou škálu barevných nastavení. Nejméně nám dovolí měnit sRGB mód, který je přesně definován mezinárodní normou, proto jediné s čím můžeme hýbat je jas. Režim text je továrně nastaven tak, aby se co nejméně unavovaly oči. Teplota barev je snížena na příjemnějších 5000K, též je snížen i kontrast. Movie mód se vyznačuje vyšší sytostí barev. Po Picture módu, který má plnější tmavé tóny, tu je Custom režim, který nás jako fotografy bude zajímat asi nejvíc, protože v něm lze ručně nastavit nejvíce položek. Uživatelsky nastavené profily je možné ukládat do souboru.

Teplotu barev monitor zvládá od 4000K do 10000K po krocích 500K. Na rozdíl od dražších monitorů třídy advanced, které teplotu ladí po 100K, musíme počítat s určitou odchylkou. Nesmíme však zapomínat, že v kategorii basic je toto nastavení dostačující a na rozdíl od modelu S1931, u kterého lze spolehlivě upravovat fotografie jen při denním světle, se na S2031W dá pracovat s obrazem bez obav i při umělém osvětlení.

Velmi důležitým faktorem při koupi monitoru je jeho schopnost nastavit jas, a to především v jeho minimálních hodnotách. Nízkou hodnotu minimálního jasu oceníme především při práci večer při lampičce, bez jiného osvětlení. U některých monitorů levnějších značek se může stát, že ikdyž máme jas na nule, displej stále ještě může vydávat jas okolo 100 cd/m² i více. Eizo S2031W používá kvalitní řídící obvod podsvětlovacích trubic a dosahuje minimální hodnoty 60 cd/m², což je velmi důležitý parametr, který ocení každý, kdo pracuje s počítačem večer. Při nastavení jasu na 100% jsme naměřili hodnotu černého bodu 0,3 cd/m², což je velmi dobrý výsledek.

Hodnotu kontrastu můžeme měnit dvěma způsoby. Pokud použijeme funkci „contrast“, která má destrutkivní charakter, jeho zvyšováním se sice zlepšuje podání tmavých tónů, ale světlé tóny se slévají s bílou. Tato funkce není vhodná pro úpravu fotografií, ale z hlediska práce s textem nebo s videem je tato možnost užitečná.
Bezpečný způsob jak změnit tvrdost obrazu čili rozlišení sousedních barevných tónů je pomocí gama koeficientu. Mění se tak přenosová charakteristika monitoru a zdůrazňují se či potlačují oblasti tmavých a světlých tónů, tak aby zůstalo zachováno rozlišení v celé škále 0–255. Model S2031W podporuje nastavení gama na 1,8, 2,0 a 2,2.

V režimu Custom lze libovolně nastavovat vedle barevné sytosti a odstínu také hodnoty jednotlivých kanálů R-G-B v rozmezí 0–100%. Pokud budeme chtít přesně sladit barevný výstup s tiskárnou, model S2031W nám stačit nebude. V tomto případě bychom mohli uvažovat o monitoru Eizo vyšší řady vybavené technologií HexaColor, která umožňuje nastavení i sekundárních složek C-M-Y (azurová-purpurová-žlutá).

Dobrá zpráva pro fotografy je, že ve standardním vybavení LCD Eizo je 10-bitová korekce křivky gama. Pomocí této technologie je monitor schopen zobrazovat 16,7 miliónů barev z palety 1,07 miliardy. Tím se dosahuje věrnějšího zobrazení barev a předchází se tak slévání sousedních odstínů (tzv. banding) v jemných barevných přechodech.

Pokud srovnáme gamut Eiza S2031W s monitory Eizo třídy advanced a profi, zjistíme že advanced monitory mají zhruba stejný barevný rozsah. Ke srovnání byly použity ICC profily advanced monitorů S2000 (technologie A-MVA) a S2100 (technologie S-PVA). Zde vidíme, že rozdíly v barevných gamutech nejsou zvlášť výrazné. V porovnání s profesionálním panelem CG221 (technologie Advanced S-IPS s 12-bitovou hloubkou barev) však vidíme propastný rozdíl. Tento monitor je však určen k profesionálnímu nasazení a jeho cena je několikanásob­ně vyšší.

Srovnání barevných rozsahů (barevně - S2031W, mřížka - srovnávaný monitor)

Ergonomie a ochrana životního prostředí

Eizo Flexscan S2031W disponuje ergonomickými certifikacemi TCO´03 a TÜV/Ergonomics. Je vybaven pivotem, takže se dá otáčet o 90° a výškově nastavit v rozmezí 8,2 cm. Jen škoda, že panel nemá hardwarové čidlo pro automatickou rotaci obrazu. Uživatel tak musí manuálně nastavit horizontální či vertikální orientaci displeje. Stojan, který jsme měli s monitorem k dispozici, dovoloval obrazovku otáčet o 35° doprava i doleva a sklopit jej o 40°. Monitor se má však dodávat se stojanem EasyUp, který dovolí obrazovku přiblížit až k desce stolu. To ocení hlavně lidé, kteří neumí psát poslepu, protože nebudou muset neustále zvedat hlavu k monitoru a zase zpět ke klávesnici.

Výškové nastavení a náklon monitoru

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • sallko
    sallko
    25.09.2007 18:13

    podla Infoware a ich statistiky predaja bol na slovensku za rok 2006 oficialne predany 1 (slovom jeden) kus lcd monitoru Eizo, ako ste na tom v cechach?

  • Martin Víta
    Martin Víta
    03.10.2007 10:26

    to sallko:
    No u nás na Moravě minimálně 1ks za minulý týden - a sedí u mně doma na stole :-)

  • Josef Nakládal
    Josef Nakládal
    11.12.2007 18:17

    Ahoj taky ho mám doma a již po prvním dnu používání jsem ho reklamoval s tím, že po vypnutí se zezadu monitoru ozývá pískání. Po týdnu mi došel papír od Eizo servisu, že pískání je ve stanovených mezí výrobce. Tak se chci zeptat, jestli všem ten monitor po vypnutí píská, když to má být normální. Díky moc

  • Igor Šperka
    Igor Šperka
    13.12.2007 17:51

    Ahoj, mam S2411W a mne nepiska nikdy. Je vyborny.

  • Matej F.
    Matej F.
    10.01.2008 18:51

    na slovensku sa ich predalo 1706 za rok 2006, neviem co trepal sallko

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (16)

Tisknout článek

Tip na článek

ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 7. DÍL
ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 7. DÍL

Sedmý díl no­vého se­ri­álu „Škola barvy od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ je vě­no­ván 1. části té­matu „Barva jako sym­bo­lický i lé­čivý ja­zyk“. Cvi­čení: Vy­tvořte kre­a­tivní fo­to­gra­fie, kde klí­čo­vou roli bude hrát šedá (již jako hlavní ná­mět nebo po­zadí), pří­padně v kom­bi­naci s další bar­vou (barvami). Snažte se po­cho­pit, jak dů­le­žitá je právě kom­bi­nace ne­ut­rální barvy a jiné vý­razné barvy, která může být vůči šedé na­prosto mar­gi­nální a přes to jí ne­pře­hléd­neme (prin­cip ba­revné do­mi­nanty).

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram