Novinkou poslední doby se staly zrcadlovky bez zrcadla. Jednou z nich je i další z řady PENů - Olympus E-P2. V redakci jsem jej měli v kitu s objektivem M.ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6 a současně s elektronickým hledáčkem VF-2.

EVF hledáček

S hledáčkem S hledáčkem

V balení je mj. elektronický hledáček, což je velmi nadstandardní. Využití je zřejmé – všude tam, kde se nechceme nebo nemůžeme dívat na LCD. Zobrazuje stejné informace jako LCD. Je plastový a lze jej pouze sklápět. Má velmi nadstandardní rozlišení 1,44MPx a dioptrickou korekci –3D až +1D. Jeho cena je samostatně cca 7 tis. Kč.

Pohled do hledáčku
S vysunutým objektivem Pohled shora

Ostření E-P2 společně s objektivem 14–42mm bylo za šera mírně horší, než bych čekal. Přisuzuji to právě použitému relativně málo světelnému objektivu. V tomto ohledu bude kit s Pancake 17mm rozhodně lepší. Automaticky lze ostřit až na 11 zaostřovacích bodů. Systém AF tracking funguje dobře a je opravdu schopen „chytit“ i objekt, který na chvíli ze scény zmizel. Ostřit lze samozřejmě i manuálně (otáčení prstencem objektivu se na systém ostření přenáší elektronicky). Jed třeba ještě uvést, že objektiv je potřeba pro práci vysunout ze „složeného stavu“ a po focení zase případně „složit“.

Video

Režim video Prohlížení videa

Použití videa se dostává stále více do popředí i u fotoaparátů. E-P2 disponuje HD videem (AVI, 1280×720/30fps) se stereo zvukem, případně klasické VGA 640×480/30fps. PEN samozřejmě průběžně ostří (volba v Menu). Maximální doba záznamu je sedm minut (VGA 14 minut). To je cca. 280MB za minutu. Místo kamery bych však (jakékoliv) fotoaparáty používal jen výjimečně. První důvod je kompatibilita záznamu pro přehrávání na stolních DVD a druhý relativně vysoký datový tok a následná archivace (na DVD uložíte cca 15 minut).

Další nastavení snímání

K dispozici jsou mimo základních režimů expozice (P,A,S,M, Video) také scénické režimy (19), Inteligentní automatika (i-Auto) a režim ART (Umělecké filtry).

Prohlížení a úpravy při prohlížení

LCD při prohlížení Nastavení při prohlížení

Prohlížené snímky lze modifikovat – redukovat červené oči, převést do BW, sepie, změnit saturaci…

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Tomáš Hrubý
    Tomáš Hrubý
    22.02.2010 21:46

    Walther: no zas na druhé straně to srovnání není až tak mimo - vem si, že ze zrcadlovky vyhodíš zrcadlo s celým mechanismem, hledáček, závěrku, samostatné čidlo expozice a AF - je trochu divné, že po takovém množství vyhozených věcí máš cenu dvojnásobnou :-( Přitom naopak navíc tam nic moc není - displej mají zrcadlovky podobný, kontrastový AF je u modelů s LiveView taky, video taky umí i některé lowend typy, atd... Osobně si myslím, že kdyby dokázali udělat podobný přístroj za cenu E420 (klidně i za cenu plastovějšího těla atd.), tak je to prodejní bomba a mimochodem ten zmíněný E-PL1 se k tomu trochu blíží, uvidíme, jaké budou finální ceny, předběžné náznaky koncové ceny nevypadají beznadějně....

  • Petr Lavička
    Petr Lavička
    22.02.2010 22:11

    Nedávno tady byla debata na podobné téma a tak jenom krátce - mám oba srovnatelné typy E420 a E-1P, obojí s pancake objektivy.
    Rozdíl mezi tím je v tom, že E-1P je o jednu velikost fotobrašny menší (Vanguard, stejná řada). Jinak je tam ještě lepší kvalita na nejvyšších citlivostech.
    E-1P se nehodí na všechno, není to žádná rychlovka pokud jde o ostření, na druhou stranu jsem tím širokáčem fotil bowling z bezprostřední blízkosti, seděl jsem v mezeře mezi dráhami, a přístroj celkem stíhal, i když jsem používal předostření a MF režim.
    Hlavně je to ale přístroj s dobrou obrazovou kvalitou v malých rozměrech, s možností volby objektivu, pro mne je to přístroj pro časté nošení, když je už i malá zrcadlovka na obtíž.
    A taky je to hospodový přístroj, spolehlivě ostří za šera, je mnohem rychlejší než třeba E-420 v režimu živého náhledu, je to přístroj nenápadný, uož|ňující focení třeba od pasu. |To se zrcadlovkou tak dobře nejde. A když k tomu přidám krásné zpracování a provedení těla a objektivů, tak se i celkem vyšší cena dá přehlédnout. PL

  • oldabasak
    oldabasak
    23.02.2010 18:49

    Nefotí to tak špatně,ale ani to není takový zázrak,aby byla cena přímo astronomická.Podle mého názoru je tento systém za takové peníze odkázán k zániku.Alespoň na českém trhu.Jo,za nějakých 10000kč vč.objektivu,to by byla jiná pohádka.Ale takhle má Olympus daleko levnější aparáty.např.E-450 Double Zoom Kit za 12000kč a o tolik větší zase není.Za 7500kč k ní koupit M.ZUIKO 17 mm F 2,8 Pancake a ještě hodně ušetřím.NE,NE a NE.Za můj Canon bych to nevyměnil ani v záchvatu šílenstní

  • Petr Lavička
    Petr Lavička
    24.02.2010 08:16

    oldbas - objektiv 17/2,8 v provedení jak je na Pen k E450 nepřipojíte, je tam kratší dosedací vzdálenost a obyčejná redukce není možná, jde to jedině obráceně, na Pen připojit objektivy z E450.
    Finanční otázky jsou relativní, pro někoho je to hodně a pro jiného málo. A taky záleží jestli kupujete sadu nebo jednotlivě. Navíc nyní se cena u nás trochu snížila.
    Jinak si myslím, že cokoli na Olympus je vhodné pořizovat jako součást nějaké sady, jinak na to jsou neobvykle vysoké ceny, to se týká i drobností jako krytky, o objektivech základní modelové řady ani nehovořím. Třeba zoom 1454 je při koupi v setu o 5 tis. levnější než samostatně. PL

  • Jaroslav  Lazar
    Jaroslav Lazar
    24.02.2010 09:45

    Zdravim, o cene se nema cenu bavit, je to opravdu pro nadsence, nebo dosti majetne. Co vsak chci napsat, pokud nekdo nevidel ten hledacek, nedovede si predstavit, super svetelny, paradni, a to jsem vysazen na zrcadlovky,ale tohle se mi libilo, az to pujde dolu s cenou, jestli nekdy, tak si jej koupim a pekne pres redukci dam OM objektivy, mejte se J.L.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (10)

Tisknout článek

Tip na článek

ZHODNOCENÍ, 11. DÍL, CO NEVYFOTOGRAFUJETE, TO NAMALUJETE ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO
ZHODNOCENÍ, 11. DÍL, CO NEVYFOTOGRAFUJETE, TO NAMALUJETE ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO

Při­ná­šíme zhod­no­cení té­matu zpra­co­va­ného na zá­kladě 11. dílu Školy barvy: CO NE­VY­FO­TO­GRA­FU­JETE, TO NA­MA­LU­JETE. Mistr Jan Po­hribný MQEP vy­bral a zhod­no­til v článku Vaše fo­to­gra­fie.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram