PhotoHint 3: fotografické filtry a systém Cokin

Dříve či později se při fotografování dostanete do situace, kdy budete potřebovat použít nějaký filtr. Jaké filtry potřebuji? Co filtry dělají s fotografií? Jak je na svůj fotoaparát "dostanu"? Ve třetím PhotoHintu se budeme věnovat použití fotografických filtrů a jejich účinky si předvedeme na systému Cokin.

Přechodové filtry

Dalšími jsou přechodové filtry (gradual). Ty lze pořídit v různých provedeních přechodu, barvy i „tmavosti“. S pozvolným přechodem, se strmým přechodem, modré, tabákový… Neutrální přechodové šedé (ND gradual) ve verzi ND8, ND4, ND2.

Foceno bez čehokoliv na objektivu Na objektivu obroučkový CPL
Samotný držák na objektivu v nejhorší možné poloze CPL na objektivu + držák v nejhorší možné poloze
P120 nahoře P121 nahoře
P120+P121 přes sebe, zřetelné zabarvení do fialova P120 nahoře, P121 dole
CPL + P120 nahoře, P121 dole CPL na objektivu, P121 nahoře, P120 dole
CPL Cokin - nižší vinětace, P121 nahoře, P120 dole P127

Vinětace v růžcích u snímku s CPL Cokin je způsobena mj. tím, že můj objektiv má již mírný vakl – mírně se pod vahou příslušenství sklopí. Navíc k tomu dojde pouze v poloze na výšku.

P127, jiná poloha P125 (tabákový přechodový)
P125 (tabákový přechodový) na nevhodném místě P127+P125, prolínají se

Snímek s P125 v dolní části se mě osobně barevně nelíbí, naopak doplnění o modrý přechodový do horní části již natolik změnil barevnost snímku, že je pro mě přijatelný. A protože lze filtry posouvat, tak verze s mezerou mezi přechody (následující snímek) na mě působí nejlépe. Okoní snímky ukazují, že s polohou a umístěním filtru se musí hodně experimentovat. Ne vše co je možné, je dobré.

P127+P125,s mezerou mezi nimi P125 + P127,s mezerou mezi nimi

Přechodové filtry jsou obdélníkové, a proto s nimi lze posouvat. Při fotografování krajiny odpadá problém horizontu ve středu snímku (a následný ořez), filtr prostě posuneme do potřebné polohy.

P198 s WB denní světlo P198, WB žárovka

Filtr P198 působí přirozeně až s vyvážením bílé na žárovku. Nicméně ten je určen pro fotografování západů Slunce, kdy se zvýrazní teplé odstíny.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Přemysl Krch
    Přemysl Krch
    16.03.2010 12:13

    Flyee:
    mám ho cca 5 let a otáčení není zase tak tragické, dá se na to zvyknout, i když Schneider to určitě nebude. Spíš počítat s tím, že ten systém pro polarizér není moc user-friendly v nasazování. Mám oprávněný pocit, že dva jemné kruhovité škrábance co na něm mám, jsou přesně takového poloměru, jako držák. Navíc hmota není sklo, ale plast, takže mi to přijde celkově háklivější na škrábnutí. Hodnotil bych to tak, že kromě omezení vinětace při použití přechodových filtrů není ten nákup za tuhle cenu zase takový zázrak a ani tady ta vinětace nezmizí úplně - čili stejně člověk uteče k řešení "polarizák na objektiv a destička v ruce před ním"

  • Přemysl Krch
    Přemysl Krch
    16.03.2010 12:18

    petrkor: Můžu se zeptat, odkud je fotka "CPL na objektivu + držák v nejhorší možné poloze"? díky

  • Filip  Fáber
    Filip Fáber
    16.03.2010 12:22

    Šaman:
    Díky! Jsem doufal, že alspoň ten polarizák od Cokinu bude skleněný. V tom případě je fakt lepší koupit vzlášť polarizák a nasadit ho na objektiv a potom až filtry.

  • Přemysl Krch
    Přemysl Krch
    16.03.2010 16:56

    Flyee: ono to možná i sklo je, ale rozhodně se tak na první pohled nechová. Prostě je to vol´aké čudné...

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    17.03.2010 01:43

    Otáčení origo polarizáku: předpokládám, že se to může ochodit, ale v držáku mě s ním nejde téměř hnout. Jestli dělá "zasouvací" polarizák téhle velikosti i jiná firma nevím. Takže pravděpodobnost "polarizák na objektiv a na něj zbytek" je vysoká.

    Ad vakl: nic tragického, ale prostě tam po letech používaní nějaký je. Rozhodně to však není používáním filtrů.

    Lokace: 50°21'38.691"N, 13°17'58.009"E

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (11)

Tisknout článek

Tip na článek

Fotografujeme kometu Tsuchinshan
Fotografujeme kometu Tsuchinshan

Ko­metu Tsu­chin­shan At­las jsem fo­to­gra­fo­val ob­jek­tivy Sigma 35mm f/1.4 a Sony FE 85mm f/1.4 GM II. Na Šu­mavě bu­dete ur­čitě bo­jo­vat s ob­lač­ností, Mě­sí­cem v úplňku a sil­ným le­tec­kým pro­vo­zem. Fo­to­gra­fie v článku jsou ze 13.,17., 21. a 29. října 2024. Přeji lovu zdar.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram