Fotočlánky

  • Zřízení fotokomory - rady

    Přinášíme další pokračování seriálu o tvorbě vlastních černobílých fotografií. Tentokrát jsou tématem zvětšováky a praktické rady pro zřízení fotokomory. Jsem zvědav, zda nás černokomorníků bude někdy zase více, či jsme druh na vymření...

  • Sinaj a jeho podvodní svět

    Na Sinajský poloostrov jsem vyrazila v květnu letošního roku. Pro nás Čechy jsou to nejbližší korálové útesy. Fotila jsem zde kompaktním fotoaparátem Lumix DMC-TZ3 s podvodním pouzdrem, vybavení, které je na dovolenou za rozumnou cenu. V článku najdete fotodokumentaci z podvodního světa Rudého moře.

  • Fotografické postřehy z Říma

    Snad nikdo nepochybuje o tom, že nejvhodnější dobou pro fotografickou návštěvu Říma je přelom dubna a května. Teploty přes den ještě nedosahují tropických hodnot a večer na zahrádce zapadlé restaurace u sklenky italského vína a výtečné pizzy je už velmi příjemný. Vzduchem se nesou omamné vůně a ze zdí sálá teplo dne...

     3
  • BALI, POD OCHRANOU BARONGA

    Tropické podnebí s téměř absolutní vlhkostí, kde za pár dnů „vykvete i kámen“, charakteristický zvonivý zvuk místních lidových nástrojů, , bizardní stavby svatyň a sochy a sošky bohů a démonů... To jsou kontrasty, které vnímá po příjezdu každý návštěvník Bali. Je to místo, kde se může téměř neomezeně realizovat každý fotograf, ať už se zaměřuje na krajinu, živou přírodu, dokument nebo portrétování lidí.

     7
  • Cestopis z Laponska

    Jak už to tak bývá, nejlepší nápady se rodí na Moravě u piva, a tak také vznikl nápad procestovat autem místo, které najdete na mapě Švédska pod názvem Laponsko. Je to bizarní a pro nás vskutku zajímavá krajina za polárním kruhem, kde slunce v létě nezapadá a v noci si můžete číst knihu, či prohlížet časopis s hambatými slečnami - protože tam o človíčka natož ženu nezavadíte.

  • FotoInspirace, 3.díl – Fotografování koncertů

    Chodíte rádi na koncerty a rádi byste si přinesli také něco na památku? Jste začátečníci a chcete získat nějaké základní informace o vhodné technice a postupech fotografování koncertů? Tak právě vám je určen následující článek, ve kterém se podíváme na teorii, praxi, vhodnou techniku a v neposlední řadě také na otázku získání svolení pro fotografování.

  • Zimným Škótskom

    „Niečo ako ideálne svetlo nejestvuje, existuje len svetlo rozličné.“ Joe Cornish
    Hoci najpriaznivejším obdobím na návštevu Škótska sa zdá byť máj či jún, fotograficky mimoriadne nevydarená tohtoročná zima - teplá, zablatená, neinšpiratívna – prispela k rozhodnutiu vybrať sa tam skôr, v polovici februára. Na krátky, vyslovene krajinársky fototrip. Neživil som falošnú nádej, že tam bude lepšie, ale aspoň inak.

  • Jak se fotografují volavky

    Klečím v mělké vodě s bradou a objektivem těsně nad hladinou. Volavka v časně ranním slunci prochází klidnou hladinu a já čekám, až uloví nějakou rybičku. Přestože svým dlouhým zobákem rozřízne hladinu několikrát, stále nejsem s kompozicí a s prostředím spokojen. Je teplo a čekání v mělkém bahně je celkem příjemné, užívám si krásné chvíle ve společnosti ptačí krasavice...

  • Arthur Morris - The Art of Bird Photography II

    Jedna z nejrespektovanějších publikací o fotografování (nejen) ptactva se dočkala druhého velmi zásadně přepracovaného vydání.

     1
  • Rostislav Stach, Fotolovy

    Fotografování zvířat je jedno z nejpopulárnějších „odvětví“ fotografie. Jak ovšem pořídit snímky expozičně i kompozičně správné, snímky s přidanou hodnotou autora, které jsou popisné i kreativní zároveň? K pořízení takových snímků by vám mohla dopomoci nová kniha vydavatelství Zoner Press od našeho předního fotografa divoké přírody Rostislava Stacha: Fotolovy, naučte se fotografovat dobře zvířata v přírodě.