Fotočlánky
-
Rozhovor s Janem Šibíkem
Jan Šibík (*1963)
„Fotografování mi dává pocit, že dělám něco užitečného. Něco, co aspoň někteří lidé respektují a uznávají. Dává mi to, že jsem neustále konfrontovaný s tvrdou realitou světa a s životními hodnotami jiných lidí. O to víc si vážím toho, jak se tady máme dobře."
Vychází nová kniha Jan Šibík Stories. Pro zájemce bude za zajímavou cenu k prodeji na Setkání fotografů a to i s věnováním. Více o ní i o Janu Šibíkovi najdete v článku. -
Základní a „nadstandardní“ vybavení fotokomory
Řešíte otázku: "Mám nebo nemám zkusit dělat fotky sám doma?" Pak by Vám mohl tento článek pomoci zjistit, co Vás vlastně čeká. Pokud jste sledovali minulé díly, tak už pravděpodobně máte doma vlastnoručně vyvolaný, usušený a zaarchivovaný negativ. Možná už máte i nějaký ten zvětšovák po taťkovi. Popišme si nyní základní i nadstandardní (rozuměj ne nezbytné, ale příjemné) vybavení fotokomory.
-
Makrofotografie - Pro ty, kdo o tom chtějí vědět více II.
Ve druhém dílu seriálu se ponoříme do techniky. Probereme si jaký fotoaparát je vhodný pro makrofotografii a jaký již méně. Dozvíte se výhody a nevýhody jednotlivých fotografických formátů. Vše je psáno pohledem fotografa, který pracuje ve volné přírodě.
-
Londýn v zime
V Londýne už chvíľu študujem a preto sa pokúsim priblížiť vám toto veľkomesto z môjho fotografického pohľadu, ktorý je dosť odlišný od toho turistického. Nefotil som ani Big Ben ani Buckingham Palace, ktoré sú prervané návštevníkmi, a z ktorých keď chcem peknú fotku, tak si radšej kúpim pohľadnicu, lebo viem,...
-
Martin Kovalík - rozhovor
K úctyhodné hodnotě dvouset tisíc bodů se v naší Galerii přiblížilo již několik fotografů. Jen jeden ji však již přeskočil. Jeho jméno asi nikoho nepřekvapí. S Martinem Kovalíkem a jeho fotografiemi se mnozí z nás totiž rádi setkávají. Rozhovor s ním nám jej zase trošku přiblíží.
-
Fotografování koncert? III.
V předchozích článcích Fotografování koncertů a Fotografování koncertů II.díl jsme si pověděli jakým způsobem se na koncert připravit a jaká úskalí vás mohou potkat ještě před samotným začátkem. V této, poslední části, si povíme to nejdůležitější - jakým způsobem nastavit fotoaparát při samotném focení. Od vyvážení bíle až po časy závěrky a nastavení clony.
-
Celebrity zblízka
O tom, kdo v dnešní mediální době je a kdo není skutečnou celebritou, vedou učené dámy a učení pánové (kteří mezi ně ovšem sotva kdy budou patřit) vášnivé spory. Vypůjčím si tedy raději terminologii z přírody a úvodem upřesním, že v tomto článku bych chtěl napsat něco o fotografování veřejně známých osob v jejich přirozeném prostředí.
-
Makrofotografie - Pro ty, kdo o tom chtějí vědět více.
Za makro lidé často považují fotografie, které makrofotografií nejsou. V úvodním dílu seriálu se dozvíte, co je makrosnímek a jak se liší výtvarná a přírodovědná makrofotografie. Zároveň si ukážeme, proč je důležité, aby dobrý makrosnímek v sobě obsahoval měřítko. Co to "ta makrofotografie" vlastně vůbec je? Začtěte se a uvidíte.
-
Ostrov Gran Canaria, fotografův ráj
V době, kdy se všichni radují z každé na zem čerstvě dopadlé sněhové vločky, jezdím prstem po mapě s myšlenkou, kde může být lépe. Protože však do hry vstupuje i finanční stránka věci, je zřejmé, že dál něž pět hodin letu to nebude. Před letošní výjimečně mrazivou zimou volím ostrov Gran Canaria. V ceně týdenního lyžování v Krkonoších pak fotím ve sluncem prohřátých horách či na pobřeží oceánu.
-
Vesmír II.
Přinášíme Vám druhý díl článku, který je věnován fotografování vesmíru amatérskými a "dostupnými" prostředky. Zvedněme někdy hlavu a podívejme se vzhůru, najděme tam další rozměr a pokusme se jej dostat na papír. Článek navazuje na Vesmír I.