Fotočlánky
-
Pico de Aneto (3404m)
Nejvyšší vrchol vždy táhne i když Pico de Anetto není vlastně nejvyšším vrcholem Špaňalska, ale jen Pyrenejí. Příroda zde nemá takové taháky jakými jsou Ordessa nebo Gavarnie, ale přesto výstup stojí za to. Vezměte si hlavně pořádné boty. V nejvyšších partiích je ledovec. Chodí se zde hodně sněhem a to i v srpnu.
-
Národní park Ordesa
Kaňon Ordessa je takovým malým evropským Grand Canyonem. Má nádhernou vápencovou květenu. Nikde na světě jsem neviděl tak veliká množství protěží. Nad kaňonem se tyčí druhá nejvyšší hora Pyrenejí Monte Perdido. Výstup na ní není obtížný, ale chce vytrvalost, zejména když je málo sněhu a stoupáte jemnou sutí.
-
Oblast Gavarnie
Ledovcový kar Gavarnie patří k perlám Pyrenejí. Sestup do kotle je velkým zážitkem. Můžete pozorovat obrovské vrásy v protějších skalách spolu s nejvyšším evropským vodopádem Cascade Grande. V článku najdete popis trasy vedoucí zároveň na Rolandovu bránu a třítisícovku Tailon.
-
Národní park Neouvielle
Národní park Neuville leží ve francouzské části Pyrenejí. Je velmi dobře přístupný díky silničce vedoucí až k jezeru Oredon. V oblasti můžete zůstat i více dní, cesty jsou zde méně obtížné a můžete zde vymyslet zajímavé několikdenní pochody. V porovnání s jimými oblastmi je zde méně lidí.
-
Typy fotopřístrojů
Hledáček je důležitou částí přístroje, který ovlivňuje způsob používání fotoaparátu. V článku jsou vysvětleny výhody a nevýhody zrcadlovek a přístrojů s průhledovým hledáčkem. Je zde jednoduchý popis všech kroků, které proběhnou po zmáčknutí spouště.
-
Jak zkontrolovat správnou funkci blesku
Elektronický blesk je výborná pomůcka, ale při špatné funkci vám může pokazit spoustu fotografií. V článku si přečtěte o nejčastějších problémech.
-
Jak čistit fotoaparát
Hygiena je důležitá nejenom pro člověka. Někde však přílišná snaha může škodit. Na treku v Himálaji se určitě nedoporučuje přílišné mytí, zejména sprchování v improvizovaných podmínkách. Ve vysokých nadmořských výškách se jen velmi těžko zbavujete např. zánětu nosohltanu. Podobné je to např. s čistěním zrcátka u vaší zrcadkovky. Jsou ale věci, kde čistota je velmi důležitá. Přečtěte si vyzkoušené rady autora článku.
-
Fotografování při nízkých/vysokých teplotách
Člověk vydrží mnoho, ale určitě ne všechno. S fotoaparátem to bývá někdy ještě horší. Jak nemít problémy v mrazech a jak si pomoci v tropických vedrech. Pokud jste majitelem toho elektronického zázraku, určitě to chce udržet v kondici baterie. Extrém počasí může z vašeho fotoaparátu udělat ozdobný přívěšek na krk. Dozvíte se zde mimo jiné, jak se bránit kondenzaci vlhkosti, jak pečovat o baterie, který typ baterie je nejlepší do mrazů.
-
Cestování australskými pouštěmi, díl III.
V posledním dílu pojedeme 800 km mimo jakoukoli civilizaci rudou pouští Tanami. Po setkání s domorodými Aboriginaly navštívíme oblast soutěsek a skal Bungle Bungle, ale vězte, boční okénka terénního vozu musejí být zavřená, brody jsou tu velmi hluboké.
-
Cestování australskými pouštěmi, díl II.
V druhém dílu se podíváme nejenom na městečko opálu Cooper Pedy, ale také na oblast kolem Alice Springs. Navštívíme Ayers Rock, Kings Canyon a Palm Valley, cestu zakončíme rudou pouští Tanami. Také se dozvíte, jaká noční nebezpečí na vás mohou číhat.